Houzez Theme - en to it translation catalogue (3133 entries)

en: Send Email
it: Invia Email

en: Call
it: Chiama

en: About
it: Info

en: Listings
it: Annunci

en: Reviews
it: Recensioni

en: Contacts
it: Contatti

en: Find %s on
it: Trova %s su

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo;
it: Un commento su &ldquo;%2$s&rdquo;

en: &larr; Older Comments
it: &larr; Commenti più vecchi

en: Newer Comments &rarr;
it: Commenti più recenti &rarr;

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>
it: Pronto per pubblicare il tuo primo articolo? <a href="%s">Inizia da qui</a>

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
it: Ci dispiace, ma non ha trovato i termini di ricerca. Riprova con alcune parole chiave diverse.

en: It seems we cannot find what you are looking for. Perhaps searching can help.
it: Sembra che non siamo in grado di trovare ciò che stai cercando. Forse la casella di ricerca può aiutare.

en: Pages:
it: Pagine:

en: Page
it: Pagina

en: Fields builder
it: Campi richiesti

en: Currencies
it: Valute

en: Currency Switcher
it: Interruttore Valuta

en: Post Types
it: Tipi di post

en: Taxonomies
it: Tassonomie

en: Documentation
it: Documentazione

en: Purchase Code
it: Codice d'acquisto

en: Demo Import
it: Importa la Demo

en: Invalid Nonce!
it: Nonce non valido!

en: Email address is Invalid!
it: L'indirizzo email  non è valido!

en: Your message is empty!
it: Il tuo messaggio è vuoto!

en: New Feedback by %s from %s
it: Nuovo commento di %s da %s

en: You have received new message from:
it: Hai ricevuto un nuovo messaggio da:

en: Website :
it: Sito web:

en: Subject :
it: Oggetto :

en: Message:
it: Messaggio:

en: You can contact %s via email %s
it: Puoi contattare %s via e-mail a questo indirizzo %s

en: Thank you for your feedback!
it: Grazie per il tuo feedback!

en: Server Error: Make sure Email function working on your server!
it: Errore del server: Assicurati che la function Email funzioni sul tuo server!

en: Please enter an item purchase code.
it: Per favore inserisci il codice di Acquisto.

en: Thanks for verifying houzez purchase!
it: Grazie per aver verificato l'acquisto di home prime!

en: Invalid purchase code, please provide valid purchase code!
it: Codice di acquisto non valido. Sei pregato di fornire un codice di acquisto valido!

en: There is problem with API connection, try again.
it: Riscontrato un problema con la connessione API, riprova.

en: Deactivated
it: Disattivato

en: Send your feedback
it: Inviare feedback

en: Your feedback and comments have played a major role in determining the features incorporated into Houzez. We’d like to hear your thoughts and ideas on what we should be considering for the next or future updates.
it: I tuoi commenti ed il tuo feedback hanno svolto un ruolo importante nel determinare le caratteristiche incorporate in Houzez. Ci piace ricevere i tuoi pensieri e le tue idee su quello che dovremmo considerare nel prossimo o futuri aggiornamenti.

en: Enter your email
it: Inserisci la tua email

en: Subject
it: Oggetto

en: Select
it: Seleziona

en: Feature Request
it: Richiesta di caratteristiche

en: Demo Request
it: Importa Demo

en: Business Inquiry
it: Richiesta aziendale

en: Suggestions
it: Suggerimenti

en: Other
it: Altro

en: Message
it: Messaggio

en: Enter your message
it: Scrivi il tuo messaggio

en: Any data submitted through this form is not stored on our servers but just sent to our support email address, so that we are able to process your request.
it: Qualunque dato trasmesso attraverso questo modulo non viene immagazzinato sui nostri server, bensì viene inviato al nostro indirizzo e-mail di supporto così da poter elaborare la tua richiesta.

en: Send Feedback
it: Inviare Feedback

en: Menu Item Options
it: Opzioni delle voci di menu

en: Default
it: Predefinito

en: Full width
it: Tutto schermo

en: Choose dropdown design.
it: Scegliere il design a discesa.

en: -- None --
it: -- Nessuno --

en: Custom Size
it: Dimensioni personalizzate

en: Width
it: Larghezza

en: Elementor Block
it: Blocco Elementor

en: Choose elementor block for this menu.
it: Scegliere il blocco elementor per questo menu.

en: Required
it: Richiesto

en: Recommended
it: Raccomandato

en: Version
it: Versione

en: By
it: Di

en: Install Now
it: Installa ora

en: Active
it: Attivo

en: Houzez Purchase Verification
it: Verifica dell'acquisto Home Prime

en: Enter purchase code to verify your purchase. This will allow you to install plugins, import demo and unlock all features
it: Immettere il codice di acquisto per verificare l'acquisto. In questo modo sarà possibile installare i plugin, importare la demo e sbloccare tutte le funzionalità

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Verify Purchase
it: Verifica Acquisto

en: Fields Builder
it: Costruttore di Campi

en: Pending
it: In attesa

en: Approved
it: Approvato

en: Apply
it: Applica

en: Full Name
it: Nome completo

en: Status
it: Stato

en: Actions
it: Azioni

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Back
it: Indietro

en: Request Info
it: Richiedi Informazioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Send Request
it: Invia Richiesta

en: We didn't find any results
it: Non abbiamo trovato alcun risultato

en: Successfull
it: Successo

en: Install Required Plugins
it: Installa i plugin richiesti

en: Install Plugins
it: Installa i plugin

en: Installing Plugin: %s
it: Installazione Plugin: %s

en: Updating Plugin: %s
it: Aggiornamento Plugin: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
it: Qualcosa è andato storto con le API del plugin.

en: This theme requires the following plugin: %1$s.
it: Questo tema richiede il seguente plugin: %1$s.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s.
it: Questo tema suggerisce il seguente plugin: %1$s.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
it: Il seguente plug-in deve essere aggiornato alla versione pi&ugrave; recente per garantire la massima compatibilit&agrave;  con questo tema: %1$s.

en: There is an update available for: %1$s.
it: C’è un aggiornamento disponibile per: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s.
it: Il seguente plug-in richiesto non &egrave; al momento attivo: %1$s.

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s.
it: Il seguente plugin suggerito &egrave; attualmente inattivo: %1$s.

en: Begin installing plugin
it: Inizia l'installazione del plugin

en: Begin updating plugin
it: Inizia l'aggiornamento plugin

en: Begin activating plugin
it: Incomincia ad attivare il plugin

en: Return to Required Plugins Installer
it: Torna alla pagina dei plugin richiesti

en: Return to the Dashboard
it: Ritorna alla Dashboard

en: Plugin activated successfully.
it: Plugin attivato con successo.

en: The following plugin was activated successfully:
it: Il seguente plugin è stato attivato correttamente:

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
it: Nessun cambiamento. Il plug-in %1$s è già attivo.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
it: Plugin non attivato. Una versione più aggiornata di %s è necessaria per questo tema. Aggiorna il plugin.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
it: Tutti i plugin sono stati installati e attivati con successo. %1$s

en: Dismiss this notice
it: Rimuovi questa notifica

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
it: Ci sono uno o più plugin richiesti o consigliati da installare, aggiornare o attivare.

en: Please contact the administrator of this site for help.
it: Per favore contatta l'amministratore del sito per chiedere aiuto.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
it: Questo plugin deve essere aggiornato per essere compatibile con il tuo tema.

en: Update Required
it: Aggiornamento richiesto

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
it: Il pacchetto remoto del plugin non contiene una cartella con lo slug desiderato e non è stato possibile rinominarlo.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
it: Contattare il fornitore del plugin per chiedergli di fornirne una versione che segua le linee guida di WordPress.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
it: Il pacchetto plugin remoto è costituito da più di un file, ma i file non sono forniti in una cartella.

en: and
it: e

en: External Source
it: Sorgente esterna

en: Pre-Packaged
it: Preconfezionato

en: Not Installed
it: Non installato

en: Installed But Not Activated
it: Installato ma non attivato

en: Required Update not Available
it: Aggiornamento richiesto non disponibile

en: Requires Update
it: Aggiornamento richiesto

en: Update recommended
it: Aggiornamento raccomandato

en: All <span class="count">(%s)</span>
it: Tutti <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span>
it: Per installare <span class="count">(%s)</span>

en: Update Available <span class="count">(%s)</span>
it: Aggiornamento Disponibile <span class="count">(%s)</span>

en: To Activate <span class="count">(%s)</span>
it: Per Attivare <span class="count">(%s)</span>

en: unknown
it: sconosciuto

en: Installed version:
it: Versione installata:

en: Minimum required version:
it: Versione minima richiesta:

en: Available version:
it: Versione disponibile:

en: No plugins to install, update or activate.
it: Nessun plugin da installare, aggiornare o attivare.

en: Source
it: Sorgente

en: Type
it: Tipo

en: Install %2$s
it: Installa %2$s

en: Update %2$s
it: Aggiorna %2$s

en: Activate %2$s
it: Attiva %2$s

en: Upgrade message from the plugin author:
it: Messaggio di aggiornamento da parte dell’autore del plugin:

en: Install
it: Installa

en: Update
it: Aggiorna

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
it: Nessun Plugin è stato selezionato per essere installato. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
it: Nessun plugin è stato selezionato per essere aggiornato. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins are available to be installed at this time.
it: Nessun plugin disponibile da installare.

en: No plugins are available to be updated at this time.
it: Nessun Plugin è disponibile per essere aggiornato in questo momento.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
it: Nessun plugin è stato selezionato per essere attivato. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins are available to be activated at this time.
it: Nessun plugin disponibile da attivare.

en: Plugin activation failed.
it: Attivazione plugin fallita.

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it: Aggiornamento Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
it: Si è verificato un errore durante l’installazione di %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: The installation of %1$s failed.
it: Installazione di %1$s fallita.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it: Il processo di installazione e di attivazione sta iniziando. Questo processo può durare un po’ di più su alcuni host, si prega di pazientare.

en: %1$s installed and activated successfully.
it: %1$s installato e attivato con successo.

en: All installations and activations have been completed.
it: Tutte le installazioni e le attivazioni sono state completate.

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it: Installazione e attivazione Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it: Il processo di installazione sta iniziando. Questo processo può durare un po’ di più su alcuni host, si prega di pazientare.

en: %1$s installed successfully.
it: %1$s installato con successo.

en: All installations have been completed.
it: Tutte le installazioni sono state completate.

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it: Installazione Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione.

en: Edit
it: Modifica

en: Reply
it: Rispondi

en: If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
it: Per non ricevere ulteriori notifiche accedi al tuo account ed elimina la ricerca salvata. Grazie!

en: Follow us on
it: Seguici su

en: Unverified Nonce!
it: Mai verificato!

en: %s Target Email address is not properly configured!
it: %s indirizzo Email di destinazione non è configurato correttamente!

en: Name field is empty!
it: Il campo nome è vuoto!

en: Provided Email address is invalid!
it: Indirizzo Email inserito non valido!

en: Your message empty!
it: Il tuo messaggio &egrave; vuoto!

en: New message sent by %s using contact form at %s
it: Nuovo messaggio inviato da %s utilizzando il modulo di contatto di %s

en: You have received a message from:
it: Hai ricevuto un messaggio da:

en: Phone Number :
it: Numero di telefono :

en: User Type :
it: Tipo Utente:

en: Additional message is as follows.
it: Messaggio.

en: Message Sent Successfully!
it: Messaggio inviato con successo!

en: Full Name :
it: Nome completo:

en: First Name :
it: Nome:

en: Last Name :
it: Cognome:

en: Mobile :
it: Cellulare:

en: Work Phone :
it: Telefono dell’ufficio:

en: Address :
it: Indirizzo:

en: Country :
it: Nazione :

en: State :
it: Stato:

en: City :
it: Città :

en: Zip/Postal Code :
it: CAP :

en: GDPR accepted on: %s at %s
it: GDPR accettata il: %s alle %s

en: You have received new lead from:
it: Hai ricevuto un nuovo lead da :

en: Inquiry Type :
it: Tipo di richiesta:

en: Property Type :
it: Tipo di proprietà:

en: Price :
it: Prezzo :

en: Beds :
it: Camere da letto:

en: Baths :
it: Bagni:

en: Area Size :
it: Superficie:

en: Area :
it: Area:

en: You can see more details here %s
it: Maggiori dettagli qui %s

en: %s Email address is not configured!
it: %s Indirizzo mail non configurato!

en: Phone field is empty!
it: Il campo telefonico è vuoto!

en: Invalid email address!
it: Indirizzo email non valido!

en: Email Sent Successfully!
it: E-mail inviata con successo!

en: Date field is empty!
it: Il campo data è vuoto!

en: Time field is empty!
it: Il campo di orario è vuoto!

en: The secret parameter is missing.
it: Il parametro segreto è mancante.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
it: Il parametro segreto non è valido.

en: The response parameter is missing.
it: Il parametro di risposta è mancante.

en: The response parameter is invalid or malformed.
it: Il parametro di risposta non è valido.

en: The request is invalid or malformed.
it: La richiesta non è valida.

en: reCAPTCHA Failed:
it: reCAPTCHA fallito:

en: keyword
it: parola chiave

en: Bedrooms
it: Camere da letto

en: Bathrooms
it: Bagni

en: Min Area
it: Superficie Min

en: Max Area
it: Superficie Max

en: Min Price
it: Prezzo Minimo

en: Max Price
it: Prezzo Massimo

en: Property ID
it: ID Immobile

en: Labels
it: Etichette

en: Min Land Area
it: Terreno Min. Area

en: Max Land Area
it: Terrazzo Max Area

en: Country
it: Nazione

en: State
it: Stato

en: City
it: Città

en: Geolocation
it: Geolocalizzazione

en: Price Range
it: Fascia di prezzo €

en: Year Built
it: Anno di costruzione

en: Search Button
it: Pulsante Cerca

en: Bed
it: Letto

en: Room
it: Camera

en: Bath
it: Bagno

en: Area Size
it: Superficie

en: Land Area Size
it: Superficie del terreno

en: Rooms
it: Camere

en: Property Size
it: Dimensioni proprietà

en: Land Size
it: Superficie terreno  (Mq)

en: Garage Size
it: Superfice Box/Garage

en: Any
it: Qualsiasi

en: Load More
it: Carica altro

en: Pagination
it: Paginazione

en: Previous
it: Precedente

en: Beds
it: Letti

en: Baths
it: Bagni

en: Bedroom
it: Camera da letto

en: Bathroom
it: Bagno

en: beds
it: letti

en: bed
it: letto

en: baths
it: bagni

en: bath
it: bagno

en: bd
it: camere

en: ba
it: bagni

en: None
it: Nessuna

en: Continue reading
it: Continua a leggere

en: day
it: giorno

en: days
it: giorni

en: week
it: settimana

en: weeks
it: settimane

en: month
it: mese

en: months
it: mesi

en: year
it: anno

en: years
it: anni

en: Aland Islands
it: Isole Aland

en: American Samoa
it: Samoa Americane

en: Antarctica
it: Antartide

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Bahrain
it: Bahrein

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Belgium
it: Belgio

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia ed Erzegovina

en: Bouvet Island (Bouvetoya)
it: Isola Bouvet

en: Brazil
it: Brasile

en: British Indian Ocean Territory (Chagos Archipelago)
it: Territori Britannici dell’Oceano Indiano

en: British Virgin Islands
it: Isole Vergini Britanniche

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cameroon
it: Camerun

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Central African Republic
it: Repubblica Centroafricana

en: Chad
it: Ciad

en: Chile
it: Cile

en: China
it: Cina

en: Christmas Island
it: Isola di Natale

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Cocos (Keeling)

en: Comoros the
it: Comore

en: Congo the
it: Repubblica Democratica del Congo

en: Cook Islands
it: Isole di Cook

en: Cote d'Ivoire
it: Costa d’Avorio

en: Croatia
it: Croazia

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Denmark
it: Danimarca

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: Egypt
it: Egitto

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

en: Falkland Islands (Malvinas)
it: Isole Falkland (Malvine)

en: Fiji the Fiji Islands
it: Isole Fiji

en: Finland
it: Finlandia

en: France
it: Francia

en: French Guiana
it: Guiana Francese

en: French Polynesia
it: Polinesia Francese

en: French Southern Territories
it: Territori Francesi Meridionali

en: Gambia the
it: Gambia

en: Germany
it: Germania

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Greece
it: Grecia

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Heard Island and McDonald Islands
it: Isola Heard e Isole McDonald

en: Holy See (Vatican City State)
it: Santa Sede (Stato della Città del Vaticano)

en: Hungary
it: Ungheria

en: Iceland
it: Islanda

en: Ireland
it: Irlanda

en: Isle of Man
it: Isola di Man

en: Israel
it: Israele

en: Italy
it: Italia

en: Jamaica
it: Giamaica

en: Japan
it: Giappone

en: Jordan
it: Giordania

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Kyrgyz Republic
it: Kirghizistan

en: Lao
it: Laos (Repubblica Popolare Democratica del Laos)

en: Latvia
it: Lettonia

en: Lebanon
it: Libano

en: Libyan Arab Jamahiriya
it: Libia

en: Lithuania
it: Lituania

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Malaysia
it: Malesia

en: Maldives
it: Maldive

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Mexico
it: Messico

en: Moldova
it: Moldavia

en: Morocco
it: Marocco

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Netherlands Antilles
it: Antille Olandesi

en: Netherlands the
it: Paesi Bassi (Olanda)

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Norfolk Island
it: Isola Norfolk

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

en: Norway
it: Norvegia

en: Palestinian Territory
it: Territori palestinesi

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Peru
it: Perù

en: Philippines
it: Filippine

en: Pitcairn Islands
it: Isole Pitcairn

en: Poland
it: Polonia

en: Portugal, Portuguese Republic
it: Portogallo

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Reunion
it: Riunione

en: Russian Federation
it: Russia

en: Rwanda
it: Ruanda

en: Saint Barthelemy
it: Saint Barthélemy

en: Saint Helena
it: Sant'Elena

en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
it: Saint Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint Vincent e Grenadine

en: Sao Tome and Principe
it: Sao Tome e Principe

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Slovakia (Slovak Republic)
it: Slovacchia (Repubblica)

en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

en: Somalia, Somali Republic
it: Somalia

en: South Africa
it: Sudafrica

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it: Georgia del sud e Sandwich australi

en: Spain
it: Spagna

en: Svalbard & Jan Mayen Islands
it: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it: Svezia

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syrian Arab Republic
it: Siria

en: Tajikistan
it: Tagikistan

en: Thailand
it: Thailandia

en: Timor-Leste
it: Timor Est

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Turkey
it: Turchia

en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

en: Ukraine
it: Ucraina

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States
it: Stati Uniti

en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole Minori Esterne (USA)

en: United States Virgin Islands
it: Isole Vergini Statunitensi

en: Uruguay, Eastern Republic of
it: Repubblica orientale dell'Uruguay

en: Wallis and Futuna
it: Wallis e Futuna

en: Western Sahara
it: Sahara Occidentale

en: Portugal
it: Portogallo

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: Aland Islands
it: Isole Aland

en: Bolivia, Plurinational State of
it: Stato plurinazionale di Bolivia

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
it: Bonaire, Sint Eustatius e Saba

en: Bouvet Island
it: Isola Bouvet

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio Britannico dell'Oceano Indiano

en: Comoros
it: Comore

en: Congo, the Democratic Republic of the
it: Congo

en: Fiji
it: Isole Figi

en: Iran, Islamic Republic of
it: Iran (Repubblica Islamica)

en: Korea, Democratic People's Republic of
it: Corea del Nord

en: kosovo
it: kossovo

en: Kyrgyzstan
it: Kirghizistan

en: Lao People's Democratic Republic
it: Laos

en: Micronesia, Federated States of
it: Stati federati di Micronesia

en: Palestinian Territory, Occupied
it: Territorio Palestinese Occupato

en: Saint Barthélemy
it: Saint-Barthélemy

en: Saint Martin (French part)
it: Saint-Martin (Paese)

en: Sint Maarten (Dutch part)
it: Sint Maarten (Olanda)

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Svalbard and Jan Mayen
it: Svalbard e Jan Mayen

en: Taiwan, Province of China
it: Taiwan

en: Tanzania, United Republic of
it: Tanzania, Repubblica Unita

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
it: Venezuela, Repubblica bolivariana del

en: Viet Nam
it: Vietnam

en: Virgin Islands, British
it: Isole Vergini Britanniche

en: Virgin Islands, U.S.
it: Isole Vergini, USA.

en: Search Results for "%s" Query
it: Risultati di ricerca per %s

en: Error 404
it: Errore 404

en: Featured
it: In evidenza

en:  The type field is empty.
it:  Il campo tipo è vuoto.

en:  The username field is empty.
it:  Il campo "nome utente" è vuoto.

en: Minimum 3 characters required
it: Minimo 3 caratteri richiesti

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
it: Nome utente non valido (non utilizzare caratteri speciali o spazi)

en: The email field is empty.
it: Il campo e-mail è vuoto.

en: This username is already registered.
it: Questo nome utente è già registrato.

en: This email address is already registered.
it: Questo indirizzo e-mail è già registrato.

en: Invalid email address.
it: Indirizzo email non valido.

en: Please enter your number
it: Inserisci il tuo numero

en: One of the password field is empty!
it: Uno dei campi di password è vuoto!

en: Passwords do not match
it: Le password non corrispondono

en: Register successful, redirecting...
it: Registrato con successo, reindirizzando...

en: Credit Card details are incorrect, please try again.
it: I dettagli della carta di credito non sono corrette, si prega di riprovare.

en: Card holder’s name
it: Nome del titolare della carta

en: Street address (64 characters max)
it: Indirizzo (64 caratteri max)

en: zipCode
it: cap

en: Email Address
it: Indirizzo Email

en: Phone Number
it: Numero di telefono

en: Credit Card number
it: Numero carta di credito

en: Expiration date
it: Data di scadenza

en: Month
it: Mese

en: Year
it: Anno

en: Card security code
it: Codice di Sicurezza della Carta

en: 3 or 4 digits usually found on the signature strip.
it: 3 o 4 cifre solitamente si trovano nella stringa firma.

en: Card holder’s name required
it: Nome del titolare della carta richiesto

en: Street address required
it: Il nome della via è obbligatorio

en: City required
it: Città obbligatoria

en: State required
it: Regione/provincia è obbligatorio

en: Zipcode required
it: CAP obbligatorio

en: Country field required
it: Il campo Nazione è obbligatorio

en: Valid email address required
it: E' richiesta una email valida

en: Checkout Session created successfully!
it: Sessione di checkout creata con successo!

en: Checkout Session creation failed!
it: Creazione della sessione di checkout fallita!

en: Listing payment on
it: Liste di pagamento

en: Submission & Featured Payment on
it: Richiesta e Pagamento di annuncio "In Vetrina" su

en: Upgrade to featured listing on
it: Aggiorna l'annuncio in primo piano su

en: Upgrade to Featured Listing
it: Metti l'annuncio in primo piano

en: Listing with Featured Payment option
it: Opzioni di pagamento con annuncio in primo piano

en: Listing Payment
it: Pagamento dell'annuncio

en: Membership payment on
it: Pagamento dell'abbonamento su

en: Membership Payment
it: Pagamento dell'abbonamento

en: Account Downgraded,
it: Account declassato,

en: Hello, You downgraded your subscription on  %s. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval. Thank you!
it: Salve, abbiamo declassato il vostro abbonamento %s. Perchè il vostro numero di annunci è stato maggiore di quello che offre il pacchetto attuale, abbiamo impostato lo stato di tutte le inserzioni in "scaduto". Dovete scegliere quale lista si vuole usare e inviare di nuovo per l'approvazione. Grazie!

en: [%s] Account Downgraded
it: [%s] Account declassato

en: Reactivated
it: Riattivato

en: No listings available
it: Nessun annuncio disponibile

en: Unlimited
it: Illimitato

en: Your Current Package
it: Il tuo pacchetto attuale

en: Listings Included:
it: Annunci inclusi:

en: Listings Remaining:
it: Annunci Rimanenti:

en: Featured Included:
it: Annunci in primo piano inclusi:

en: Featured Remaining:
it: Annunci in primo piano rimanenti:

en: Ends On
it: Scade il

en:  package on
it:  pacchetto su

en: Message sent successfully!
it: Messaggio inviato correttamente!

en: Some errors occurred! Please try again.
it: Si è verificato un errore, riprova.

en: Thread success fully created!
it: Discussione creata con successo!

en: You have a new message on
it: Hai un nuovo messaggio su

en: from
it: dal

en: Click here to see message on website dashboard.
it: Clicca qui per vedere il messaggio nella dashboard.

en: You have new message!
it: Hai nuovi messaggi!

en: You have received a message from:
it: Hai ricevuto un messaggio da:

en: New message sent by %s using agent contact form at %s
it: Nuovo messaggio inviato da %s tramite il modulo di contatto agente %s

en: Choose Currency
it: Scegliere la valuta

en: $
it: €

en: Cookie update failed
it: L'aggiornamento del cookie non è riuscito

en: Please install and activate wp-currencies plugin!
it: Installare ed attivare il plugin wp-currencies!

en: Request not valid
it: Richiesta non valida

en: Security check failed!
it: Controllo di sicurezza fallito!

en: The Email you entered is not valid. Please try again.
it: L'indirizzo email indicato non è valido. Riprova.

en: This Email is already used by another user. Please try a different one.
it: Questo indirizzo email è già in uso da un altro utente. Riprovare utilizzando un altro.

en: Profile updated
it: Profilo aggiornato

en: New password or confirm password is blank
it: Il campo nuova password o confermare la password è vuoto

en: success
it: riuscito

en: Currency updated!
it: Valuta aggiornata!

en: Role not updated!
it: Ruolo non aggiornato!

en: Role updated!
it: Ruolo aggiornato!

en: Reset password Session key expired.
it: Reimpostazione della password fallito.

en: Invalid password reset Key
it: Password non valida reimposta

en: Password reset successfully, you can login now.
it: Reimpostazione della password corretta, è possibile effettuare il login ora.

en: Agent Profile Info
it: Info Profilo Agente

en: Title/Position
it: Titolo/Ruolo

en: Agency Profile Info
it: Info Profilo Agenzia

en: Agency Name
it: Nome Agenzia

en: Author Profile Info
it: Info Profilo Autore

en: Profile Info
it: Info Profilo

en: Company Name
it: Nome Azienda

en: Language
it: Lingua

en: License
it: Licenza

en: Tax Number
it: Codice Fiscale / Partita IVA

en: Phone
it: Telefono

en: Fax Number
it: Fax

en: Mobile
it: Cellulare

en: Picture Url
it: Url Immagine

en: Agency ID
it: ID Agenzia

en: User Agent ID
it: ID utente agente

en: Currency
it: Valuta

en: Enter currency shortcode
it: Inserire il codice shortcode della valuta

en: Service Areas
it: Aree di servizio

en: Enter your service areas
it: Inserisci la tua Area di Servizio

en: Specialties
it: Specialità

en: Enter your specialties
it: Inserisci le tue competenze

en: Address
it: Indirizzo

en: Enter your address
it: Inserisci il tuo indirizzo

en: Package Info
it: Info Pacchetto

en: Package Id
it: ID pacchetto

en: Package Activation
it: Package Attivazione

en: Listings available
it: Annunci disponibili

en: Featured Listings available
it: Annunci in evidenza disponibili

en: Paypal Recuring Profile
it: Profilo Paypal Ricorrente

en: Stripe Consumer Profile
it: Profilo Stripe

en: Social Info
it: Info Social

en: Security check failed, please refresh page and try again.
it: Controllo di sicurezza fallito, ricarica la pagina e riprova.

en: Email address is not valid.
it: La email non è corretta.

en: Please select request type.
it: Seleziona una tipologia di richiesta.

en: Fields are required
it: I Campi sono richiesti

en: Unable to initiate confirmation request. Please contact the administrator.
it: Impossibile avviare la richiesta di conferma. Contattare l'amministratore.

en: Confirmation request initiated successfully.
it: Richiesta di conferma avviata con successo.

en: Property Expirator
it: Quartiere della proprietà

en: Enable Property Expiration
it: Abilita scadenza immobile

en: Day
it: Giorno

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: Never
it: Mai

en: Featured Expiration:
it: Scadenza in primo piano:

en: Expired
it: Scaduto

en: Expired (%s)
it: Scaduta (%s)

en: Disapproved
it: Non Approvato

en: Disapproved (%s)
it: Non Approvato (%s)

en: On Hold
it: In attesa

en: On Hold (%s)
it: In Attesa (%s)

en: Sold
it: Venduto

en: Sold (%s)
it: Venduto (%s)

en: Search is saved. You will receive an email notification when new properties matching your search will be published
it: Ricerca salvata. Riceverai una email di notifica quando nuove proprietà  che soddisfano la tua richiesta saranno pubblicate

en: Deleted Successfully
it: Eliminato con successo

en: Sent for approval
it: Inviato per l'approvazione

en: Added
it: Aggiunto

en: Removed
it: Rimosso

en: Invalid Nonce
it: Nonce non valido

en: Size
it: Dimensione

en: Price
it: Prezzo

en: Images
it: Immagini

en: Failed to updated cookie !
it: Errore nell'aggiornamento cookie !

en: Invalid Request !
it: Richiesta non valida!

en: Recurring
it: Ricorrente

en: One Time
it: Una volta

en: View my listing
it: Visualizza i mia lista

en: Invoice
it: Fattura

en: Date
it: Data

en: To:
it: A:

en: Membership Plan
it: Piano Abbonamenti

en: Additional Information:
it: Ulteriori informazioni:

en: No Property ID found
it: Nessun Riferimento trovato

en: Property Deleted
it: Immobile eliminato

en: Permission denied
it: Permesso negato

en: Nothing found
it: Nessun risultato

en: Review title field is empty!
it: Il titolo del campo Revisione è vuoto!

en: Select rating!
it: Seleziona la Valutazione!

en: Write review!
it: Scrivi una recensione!

en: Sorry! You have already posted review on this listing!
it: Scusate! Hai già pubblicato una recensione su questo annuncio!

en: Sorry! Listing owners can not post review on their listings!
it: Ci dispiace! Non puoi pubblicare recensioni per le tue attività!

en: Email already exists! Please login or change email
it: L'email esiste già! Effettua il login o cambia e-mail

en: Username already exist!
it: Questo nome utente è già registrato!

en: A new rating has been received for %s
it: È stato ricevuto un nuovo rating per %s

en: Rating:
it: Valutazione:

en: stars
it: stelle

en: Review Title:
it: Titolo della recensione:

en: Comment:
it: Commento:

en: You can view this at
it: Potete vederlo qui

en: Do not reply to this email.
it: Non rispondere a questa Mail.

en: Review has been submitted successfully!
it: Recensione inviata con successo!

en: Thanks for voting
it: Grazie per la votazione

en: You have already voted
it: Hai già votato

en: Poor
it: Scarso

en: Fair
it: Discreto

en: Average
it: Media

en: Good
it: Buono

en: Exceptional
it: Eccezionale

en: Agencies Options
it: Agenzie: opzioni

en: Order By
it: Ordina per

en: Order
it: Ordine

en: Agency Information
it: Agenzia: informazioni

en: Enter the email address
it: Inserire l'indirizzo e-mail

en: Visibility Hidden
it: Visibilità nascosta

en: Hide agency to show on front-end
it: Nascondere l'agenzia per mostrarla sul front-end

en: Enter your service area
it: Inserite la vostra area di servizio

en: Enter your speciaties
it: Inserisci le tue specifiche

en: Mobile Number
it: Numero di cellulare

en: Enter the mobile number
it: Inserire il numero di cellulare

en: Enter the WhatsApp number with country code
it: Inserite il numero di WhatsApp con il codice del paese

en: Enter the phone number
it: Inserisci il numero di telefono

en: Enter the fax number
it: Inserisci il numero di fax

en: Enter the language you speak
it: Immetti la lingua parlata

en: Enter the license
it: Licenza

en: Enter the tax number
it: Inserisci il codice fiscale

en: Website Url
it: Url sito Web

en: Enter the website URL
it: Inserire l'URL del sito web

en: Enter the full address
it: Inserire l'indirizzo completo

en: Enter your Facebook profile URL
it: Inserisci l’URL del tuo profilo Facebook

en: Enter your Linkedin profile URL
it: Inserisci l'URL del profilo Linkedin

en: Enter your Youtube profile URL
it: Inserisci l'URL del profilo di YouTube

en: Enter your Tiktok profile URL
it: Inserite l'URL del vostro profilo Tiktok

en: Enter your instagram profile URL
it: Inserisci l'URL del profilo Instagram

en: Enter your Pinterest profile URL
it: Inserisci l'URL del profilo Pinterest

en: Enter your Vimeo profile URL
it: Inserisci l'URL del profilo di Vimeo

en: Agents Options
it: Opzioni agenti

en: Agent Category
it: Categoria Agente

en: Agent City
it: Città Agente

en: Agent Information
it: Informazioni Agente

en: Short Description
it: Descrizione breve

en: Enter a short description
it: Inserisci una breve descrizione

en: All messages related to the agent from the contact form on property details page, will be sent on this email address.
it: Tutti i messaggi relativi all'agente dal modulo di contatto nella pagina dei dettagli della proprietà verranno inviati su questo indirizzo di posta elettronica.

en: Hide agent to show on front-end
it: Nascondere l'agente per mostrarlo sul front-end

en: Position
it: Posizione

en: Enter your position. Example: CEO & Founder
it: Inserisci la tua posizione. Esempio: CEO & Fondatore

en: Enter the company name
it: Inserisci il nome dell'azienda

en: Office Number
it: Numero Ufficio

en: Enter the office number
it: Numero dell'ufficio

en: It will be used for invoices
it: Verrà utilizzato per le fatture

en: Enter your Skype account
it: Inserisci il tuo account Skype

en: Website
it: Sito web

en: Enter your website URL
it: Inserisci il link del tuo sito web

en: Company Logo
it: Logo Azienda

en: Agencies
it: Agenzie

en: Which city has this area?
it: Quale città  ha questa zona?

en: Select City
it: Seleziona città

en: Select city which has this area.
it: Scegli una città  che ha questa zona.

en: Which state has this city?
it: Quale Regione ha questa città?

en: Select State
it: Seleziona Provincia

en: Select state which has this city.
it: Selezionare la Regione che ha questa città.

en: Advanced Search
it: Ricerca Avanzata

en: Global ( As theme options settings )
it: Globale (Impostazioni delle opzioni di thema)

en: Custom Settings for this Page
it: Impostazioni Personalizzate per questa Pagina

en: Search Options
it: Opzioni di ricerca

en: Hide on this page
it: Nascondi per questa pagina

en: Show on this page
it: Mostra per questa pagina

en: Hide but show on scroll
it: Nascosto  ma visualizza sullo scroll

en: Search Position
it: Posizione di ricerca

en: Under Navigation
it: Sotto la navigazione

en: Under Banners (Sliders, Map, Video, etc)
it: Sotto Banner (Sliders,, Mappa, Video etc)

en: Global Color
it: Colore Primario

en: Inherit from default accent color
it: Ereditare da colore evidenziatore predefinito

en: Custom
it: Personalizzato

en: Choose color
it: Scegli il colore

en: Recently used
it: Usato recentemente

en: Color
it: Colore

en: Content Area
it: Area del contenuto

en: Show Content Above Footer?
it: Mostro il contenuto sopra il Piè di Pagina?

en: Yes
it: Sì

en: Areas
it: Zone/Quartieri

en: Types
it: Tipi

en: Countries
it: Paesi

en: States
it: Regioni

en: Cities
it: Città

en: Features
it: Caratteristiche

en: Listings Template Settings
it: Impostazioni modello annunci

en: Number of listings to display
it: Numero di annunci da mostrare

en: Order Properties By
it: Ordina per

en: Title - ASC
it: Titolo - ASC

en: Title - DESC
it: Titolo - DESC

en: Date New to Old
it: Data dal più Recente al più Vecchio

en: Date Old to New
it: Dal più vecchio al più recente

en: Price (High to Low)
it: Prezzo (Descrescente)

en: Price (Low to High)
it: Prezzo (Crescente)

en: Show Featured Listings on Top
it: Mostra gli annunci in primo piano in alto

en: Show Featured Listings
it: Mostra gli annunci in primo piano

en: Tabs
it: Schede

en: Enable/disable the tabs on the listing page(not work for half map and parallax listing template)
it: Abilita/Disabilita le schede sulla pagina degli annunci(non valido per mezze mappe e parallasse)

en: Enabled
it: Abilitato

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Number
it: Numero

en: Tabs One
it: Schede Uno

en: Choose the property status for this tab
it: Scegli lo stato dell'Immobile per questa scheda

en: Tabs Two
it: Schede Due

en: Properties by Agents
it: Immobili ordinati per agente

en: Minimum Beds
it: Numero minimo di letti

en: Minimum Baths
it: Numero minimo di bagni

en: Random Listings
it: Annunci casuali

en: Paid Submission
it: Sottoscrizione pagata

en: Page Sidebar
it: Sidebar pagina

en: Invoice Details
it: Dettagli fattura

en: Payment Status
it: Stato Pagamento

en: Package Details
it: Dettagli pacchetto

en: Paid Submission is disabled
it: L'invio di annunci a pagamento disabilitato

en: Payment Status:
it: Stato del pagamento:

en: Paid
it: Pagato

en: Not Paid
it: Non Pagato

en: Change Payment Status:
it: Modificare lo stato del pagamento:

en: Show Specific Sidebar?
it: Mostra la Sidebar specifica?

en: Select Sidebar
it: Seleziona barra laterale

en: Wire Payment Received - Activate the purchase
it: Bonifico bancario ricevuto - Attivare l'acquisto

en: Invoice ID
it: ID fattura

en: Billing For
it: Fatturazione per

en: Billing Type
it: Tipo di Fatturazione

en: Payment Method
it: Metodo di pagamento

en: Item ID (Listing or Package ID)
it: ID Elemento (Annuncio o Pacchetto ID)

en: Item Price:
it: Prezzo:

en: Tax:
it: Tasse:

en: Purchase Date:
it: Data di acquisto:

en: Username (Buyer Name):
it: Nome Utente (Nome dell'Acquirente)

en: Email Address:
it: Indirizzo Email:

en: User ID (Buyer):
it: ID Utente (Compratore)

en: Paypal - Reccuring Payment ID:
it: Paypal- Pagamento ricorrente ID:

en: Username:
it: Nome utente:

en: Package:
it: Pacchetto:

en: Listings available:
it: Annunci disponibili:

en: Featured Listings available:
it: Offerte speciali disponibili:

en: Package Activation:
it: Attivazione del Pacchetto:

en: Expire Date:
it: Data di scadenza:

en: Billing Period
it: Periodo di fatturazione

en: Week
it: Settimana

en: Billing Frequency
it: Frequenza fatturazione

en: Enter the frequency number
it: Inserisci la Frequenza

en: How many listings are included?
it: Quanti annunci sono inclusi?

en: Enter the number of listings
it: Scrivi il numero di Inserzioni

en: Unlimited listings
it: Annunci illimitati

en: How many Featured listings are included?
it: Quanti Annunci in Evidenza sono inclusi?

en: Package Price
it: Prezzo del pacchetto

en: Enter the price
it: Inserire il prezzo

en: Package Stripe id (Example: gold_pack)
it: ID stripe del pacchetto (es: gold_pack)

en: Is It Visible?
it: È visibile?

en: Stripe Tax ID
it: Stripe banda fiscale

en: Enter your stripe account tax id.
it: Inserisci l' ID del tuo account Stripe.

en: Taxes
it: Tasse

en: Enter the tax percentage (Only digits)
it: Immettere la percentuale di imposta (Solo cifre)

en: How many images are included per listing?
it: Quante immagini sono incluse nell'elenco?

en: Enter the number of images
it: Inserisci il numero di immagini

en: Unlimited Images
it: Immagini illimitate

en: Same as defined in Theme Options
it: Come definito nelle Opzioni del Tema

en: Is Popular/Featured?
it: È popolare / In primo piano?

en: Custom Link
it: Link personalizzato

en: Leave empty if you do not want to custom link.
it: Lasciare vuoto se non si desidera un collegamento personalizzato.

en: Enter the custom link
it: Inserire il link personalizzato

en: Page Header Options
it: Opzioni dell'intestazione della pagina

en: Header Type
it: Tipo Header

en: Properties Slider
it: Slider Immobili

en: Properties Map
it: Mappa Immobile

en: Image
it: Immagine

en: Select the page header type
it: Scegli il tipo di header della pagina

en: Title
it: Titolo

en: Enter the title
it: Inserisci il titolo

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Enter the subtitle
it: Immetti il sottotitolo

en: MP4 File
it: File MP4

en: Upload the video file
it: Caricare il file video

en: This file is mandatory
it: Questo file è obbligatorio

en: WEBM File
it: File WEBM

en: OGV File
it: File OGV

en: Video Image
it: Immagine video

en: Upload a video cover image
it: Caricare un'immagine di copertina del video

en: Height
it: Altezza

en: Enter the banner height
it: Inserisci l'altezza del banner

en: Default is 600px
it: Predefinita è 600 px

en: Height Mobile
it: Altezza Mobile

en: Enter the banner height for mobile devices
it: Immettere l'altezza del banner per i dispositivi mobile

en: Default is 400px
it: Predefinito 400 px

en: Overlay Color Opacity
it: Opacità Colore Sovrapposizione

en: Banner Search
it: Ricerca nel banner

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disabilita

en: Full Screen
it: Schermo Intero

en: If "Enable" it will fit according to screen size
it: Se "Sì" si adatta in base alle dimensioni dello schermo

en: Select an Slider
it: Selezionare uno Slider

en: Select a city where to start the property map on header page. You can select multiple cities or keep all un-select to display properties from all the cities
it: Selezionate una città da cui far partire la mappa degli immobili nella pagina di intestazione. È possibile selezionare più città o mantenere tutte deselezionate per visualizzare le proprietà di tutte le città

en: Page Template Options
it: Pagina Opzioni Template

en: Page Title
it: Titolo della pagina

en: Show
it: Mostra

en: Hide
it: Nascondi

en: Page Breadcrumb
it: Pagina Breadcrumb

en: Right Sidebar
it: Sidebar destra

en: Left Sidebar
it: Barra laterale sinistra

en: Choose page Sidebar
it: Scegli la sidebar della pagina

en: Page Background
it: Sfondo della Pagina

en: Select the page background (only for page template)
it: Seleziona lo sfondo della pagina (solo per il modello di pagina)

en: Partner Details
it: Dettagli Partner

en: Partner website address
it: Indirizzo del sito web partner

en: Enter the website address
it: Indirizzo del sito web

en: Example: https://houzez.co/
it: Esempio: https://example.com/

en: Gallery Format
it: Formato Gallery

en: Upload Gallery Images
it: Carica le immagini della Galleria

en: Video Format
it: Formato Video

en: Add the video URL
it: Aggiungere l'URL del video

en: Exmaple https://vimeo.com/120596335
it: Per esempio https://vimeo.com/120596335

en: Audio Format
it: Formato Audio

en: Add SoundCloud Audio
it: Aggiungi audio SoundCloud

en: Paste the page URL from SoundCloud
it: Incolla l'URL della pagina da SoundCloud

en: You can attach PDF files, Map images OR other documents.
it: Puoi allegare file PDF, immagini di mappe o altri documenti.

en: Information
it: Informazioni

en: Price Prefix
it: Prefisso del prezzo

en: For example: Start from
it: Per esempio: Iniziare da

en: Enter the price prefix
it: Inserisci il prefisso del prezzo

en: For example: Monthly
it: Per esempio: Mensile

en: Additional Information
it: Informazioni aggiuntive

en: Value
it: Valore

en: Map
it: Mappa

en: Enter your property address
it: Indirizzo immobile

en: Drag and drop the pin on map to find exact location
it: Trascinare e rilasciare lo spillo sulla mappa per trovare la posizione esatta

en: Select and Upload
it: Selezionare e caricare

en: (Minimum size 1440x900)
it: (Dimensione minima 1440x900)

en: Video URL
it: URL Video

en: For example
it: Per esempio

en: Additional Features
it: Caratteristiche aggiuntive

en: Enter the value
it: Inserisci il valore

en: Property
it: Immobile

en: Select an Agent
it: Seleziona un agente

en: Select an Agency
it: Seleziona un'agenzia

en: Property Top Type
it: Immobile Top Tipologia

en: Set the property top area type.
it: Imposta Immobile top tipologia area.

en: Global
it: Globale

en: Version 1
it: Versione 1

en: Version 2
it: Versione 2

en: Version 3
it: Versione 3

en: Version 4
it: Versione 4

en: Version 5
it: Versione 5

en: Version 6
it: Versione 6

en: Property Content Layout
it: Immobile Layout del contenuto

en: Set property content area type.
it: Impostare il tipo di area di contenuto dell'immobile.

en: Tabs Vertical
it: Tabs - verticale

en: Luxury Homes
it: Case di lusso

en: Minimal
it: Minimale

en: Booking Shortcode
it: Shortcode prenotazione

en: Enter the booking form shortcode. Example [booking]
it: Inserisci lo shortcode del modulo di prenotazione. Esempio [booking]

en: Details
it: Dettagli

en: Where to display?
it: Dove Visualizzare?

en: Property Detail Page
it: Pagina Dettagli immobile

en: Agent Profile
it: Profilo Agente

en: Agency Profile
it: Profilo dell'agenzia

en: Author Profile
it: Profilo dell'utore

en: Select a property
it: Selezionare una proprietà

en: Select a Property
it: Seleziona una proprietà

en: Select an Author
it: Selezionare un autore

en: Rating
it: Valutazione

en: 1 Star - Poor
it: 1 stella - Scarso

en: 2 Star -  Fair
it: 2 stelle - Discreto

en: 3 Star - Average
it: 3 stelle - Media

en: 4 Star - Good
it: 4 stelle - Buono

en: 5 Star - Excellent
it: 5 stelle - Eccellente

en: Which country has this state?
it: Quale Paese ha questa Regione?

en: Select Country
it: Seleziona Paese

en: Select country which has this state.
it: Seleziona il paese che ha questa Regione.

en: Map Settings
it: Impostazioni Mappa

en: Latitude
it: Latitudine

en: Longitude
it: Longitudine

en: Other Settings
it: Altre impostazioni

en: Recommended image size 770 x 700 px
it: Dimensione immagine raccomandata  770 x 700 px

en: Map Marker Icon
it: Icona Segnaposto sulla mappa

en: Recommended image size 44 x 56 px
it: Dimensione immagine raccomandata  44 x 56 px

en: Map Marker Retina Icon
it: Icona retina Indicatore mappa

en: Recommended image size 88 x 112 px
it: Dimensione immagine raccomandata  88 x 112 px

en: Enter a custom link for this taxonomy if you want to link it with an external site
it: Immetti un collegamento personalizzato per questa tassonomia se desideri collegarla con un sito esterno

en: Icon Type
it: Tipo Icona

en: Custom Image
it: Immagine personalizzata

en: Icon
it: Icona

en: Enter the fontawesome icon class
it: Inserisci  la classe dell'Icona

en: Upload icon
it: Carica Icona

en: Testimonial Details
it: Dettagli Testimonianza

en: Text
it: Testo

en: Enter the testimonial message
it: Immetti il messaggio di testimonianza

en: Name
it: Nome

en: Enter the testimonial name
it: Inserisci il nome del testimonial

en: Example: Founder & CEO.
it: Es: Fondatore & CEO.

en: Photo
it: Foto

en: Page Navigation Options
it: Opzioni di Navigazione Pagina

en: Main Menu Transparent?
it: Menu principale trasparente?

en: This option only works if you are using the header 4. You can choose the header 4 from theme options
it: Questa opzione funzionerà solo con la header 4, puoi scegliere la header 4 dalle opzioni del tema

en: Page 404
it: Pagina 404

en: Enter the page title
it: Inserisci il Titolo della pagina

en: Description
it: Descrizione

en: Enter the page content
it: Inserisci il contenuto della pagina

en: Add New Property
it: Aggiungi nuovo immobile

en: Add New Property Mode
it: Aggiungi nuova modalità Immobile

en: Select between multi-steps or one step
it: Seleziona tra più passaggi o un passaggio

en: Multi-steps
it: Più passaggi

en: One-step
it: Un passaggio

en: Is the login required to create a new listing?
it: E' richiesto il Login per creare un nuovo annuncio?

en: New Submited Listings Approval
it: Nuovi Annunci Presentati Approvazione

en: Select yes if all new submissions must be approved by the administrator
it: Seleziona Sì se tutti i nuovi invii devono essere approvati dall'amministratore

en: Edited Listings Approval
it: Approvazione degli elenchi modificati

en: Select yes if all updates must be approved by the administrator
it: Seleziona Sì se tutti gli aggiornamenti devono essere approvati dall'amministratore

en: Multi Agents Mode
it: Modalità agenti multipli

en: Enable or Disable the multi agents mode
it: Abilita / Disabilita modalità agenti multipli

en: Assign a property to several agents
it: Assegna un Immobile a più di un Agente

en: Range Values for Bedrooms, Bathrooms and Rooms
it: Valori per camere da letto, bagni e camere

en: Note: Set search query Like for bedrooms, bathrooms and Rooms under <strong>Searches -> Settings</strong> to make it searchable.
it: Nota: imposta la query di ricerca (Come) camere da letto, bagni e stanze in <strong>Ricerche -> Impostazioni</strong> per renderle trovabili.

en: Enable range inputs for bedrooms, rooms and bathrooms fields. Example( 3 - 5, 2 - 4)
it: Abilita i valori d’immissione per i campi delle camere da letto, camere bagni. Esempio( 3 - 5, 2 - 4)

en: Multi Selection
it: Selezione multipla

en: Property Types
it: Tipologia

en: Allow multiple selection of property types
it: Consenti selezione multipla per la tipologia di proprietà

en: Property Status
it: Stato Immobile

en: Allow multiple selection of property status
it: Consenti selezione multipla per lo stato della proprietà

en: Property Labels
it: Etichette Immobile

en: Allow multiple selection of property labels
it: Consenti selezione multipla per le etichette della proprietà

en: Display Drop-down Menus
it: Visualizzare Drop-down Menus

en: Select Yes to replace the Property Location text fields with drop-down menus in order to select the property City, Area, County/State and Country
it: Selezionare Sì per sostituire i campi di testo Posizione proprietà con menu a discesa per selezionare la proprietà Città, Area, Provincia/Stato e Paese

en: Default area prefix
it: Prefisso di area predefinito

en: Default option for area prefix.
it: Opzione predefinita per il prefisso dell'area.

en: Allow user to change area prefix?
it: Consentire all'utente di cambiare il prefisso dell'area?

en: Auto Generate Property ID ?
it: Auto Genera Riferimento?

en: Enable/Disable auto generate property id
it: Attivare/disattivare auto generare Riferimento

en: Property ID Pattern
it: Modello ID proprietà

en: Enter pattern for property id. Example HZ-{ID}
it: Immetti il modello per l'ID della proprietà. Esempio HZ-{ID}

en: Property ID Prefix
it: Prefisso ID Immobile

en: Enter prefix for property id, leave empty if you don't want to show prefix. Example HZ-
it: Immettere il prefisso per l' ID Immobile lasciare vuoto se non si desidera visualizzare prefisso. HZ-esempio

en: Maximum Images
it: Immagine Max

en: Maximum images allow for single property.
it: Massimo di immagini consentite singolo Immobile.

en: Maximum File Size
it: Dimensione massima del file

en: Maximum upload image size. For example 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb
it: Dimensione massima dell'immagine caricata. Ad esempio, 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb

en: Maximum Attachments
it: Allegati massimi

en: Maximum File Size for attachments
it: Dimensione massima del file per gli allegati

en: Maximum upload attachment size. For example 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb
it: Dimensione massima dell'allegato caricato. Ad esempio, 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb

en: Layout Manager
it: Gestore di layout

en: Description & Price
it: Descrizione & Prezzo

en: Property Details
it: Dettagli immobile

en: Location
it: Luogo

en: 360° Virtual Tour
it: Virtual Tour 360°

en: Floor Plans
it: Planimetrie

en: Multi Units / Sub Properties
it: Multi Unità / Sub-Immobile

en: Private Notes
it: Note private

en: Attachments
it: Allegati

en: Energy Class
it: Classe Energetica

en: Area Size Unit
it: Unità Dimensione Area

en: Land Area
it: Superficie del Terreno

en: Land Area Unit
it: Area del terreno unita

en: Show/Hide Form Fields
it: Vedere/nascondere i campi modulo

en: Add New Property Form Fields
it: Aggiungi Nuovi Campi Modulo Proprietà

en: Select which fields you want to disable from the Add New Property form
it: Seleziona i campi che desideri disabilitare dal modulo Aggiungi Nuova Proprietà

en: Property Type
it: Tipologia

en: Property Label
it: Etichetta Immobile

en: Sale or Rent Price
it: Prezzo di vendita o affitto

en: Price Placeholder
it: Segnaposto Prezzo

en: Second Price
it: Secondo Prezzo

en: After Price Label
it: Valore dopo il prezzo

en: Property Video Url
it: URL Video Immobile

en: Neighborhood
it: Quartiere

en: Postal Code/Zip
it: CAP

en: County/State
it: Regione/Stato

en: Map Section
it: Sezione Mappa

en: Map Address
it: Mappa Indirizzo

en: Additional Details
it: Dettagli aggiuntivi

en: Label
it: Etichetta

en: Second Price ( Display optional price for rental or square feet )
it: Prezzo secondario (opzionale es 1200 euro mq)

en: Garages
it: Garage

en: Required Form Fields
it: Campi obbligatori del modulo

en: Property Title Limit
it: Titolo della proprietà

en: Limit Title length for add listing
it: Limitare la lunghezza del titolo per aggiungere un annuncio

en: Number of Characters
it: Numero di caratteri

en: Enter number of allowed characters.ie 150
it: Inserire il numero di caratteri consentiti, ad esempio 150

en: Required Fields
it: Campo Richiesto

en: Select which fields of the Add New Property form are mandatory
it: Seleziona i campi obbligatori del modulo Aggiungi nuova proprietà

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Min. Price
it: Prezzo minimo

en: Max. Price
it: Prezzo Massimo

en: Price (Only Search v.3)
it: Prezzo (Solo Ricerca v.3)

en: Min. Land Area
it: Area di terreno min

en: Max. Land Area
it: Area di terreno max

en: Searches
it: Ricerche

en: Header Search
it: Ricerca intestazione

en: Enable/Disable Search
it: Attiva/Disattiva ricerca

en: Enable or disable the search bar below the navigation bar
it: Abilita o disabilita la barra di ricerca sotto la barra di navigazione

en: Search Style
it: Stile della ricerca

en: Select search style
it: Seleziona lo stile del campo di ricerca

en: Search Layout
it: Cerca Layout

en: Full Width
it: Larghezza piena

en: Select the search layout
it: Selezionare il layout di ricerca

en: Search Position
it: Posizione campo di ricerca

en: Under banner ( Slider, Map etc )
it: Sotto l'intestazione (Slider, Mappa, ecc)

en: Select the search position
it: Seleziona la posizione di ricerca

en: Search Pages
it: Cerca Pagine

en: Only Homepage
it: Solo Homepage

en: Homepage + Inner Pages
it: Homepage + pagine interne

en: Only Inner Pages
it: Solo pagine interne

en: Specific Pages
it: Pagine specifiche

en: Select on which pages you want to display the search
it: Selezionare le pagine in cui si desidera visualizzare la ricerca

en: Specify Pages
it: Pagine Specifiche

en: Specify which pages have to display the search. You can select multiple pages
it: Specifica quali pagine devono visualizzare il risultato della ricerca. Puoi selezionare più pagine

en: Enable or disable advnaced search on propery detail page.
it: Abilita o disabilita la ricerca avanzata nella pagina dei dettagli della proprietà.

en: Taxonomy Pages
it: Pagine di tassonomia

en: Enable or disable advnaced search on taxonomy pages.
it: Abilita o disabilita la ricerca avanzata nelle pagine delle tassonomie.

en: Blog & Single Post Page
it: Pagina Blog & Articolo Singolo

en: Enable or disable search on blog & single post page.
it: Abilitare o disabilitare la ricerca nella pagina del blog e del singolo post.

en: Top Row Fields
it: Campi Riga Superiore

en: Number of fields to show in search top row
it: Numero di campi da mostrare nella riga superiore della ricerca

en: One
it: Uno

en: Two
it: Due

en: Three
it: Tre

en: Four
it: Quattro

en: Five
it: Cinque

en: Enable Radius Search.
it: Attiva Raggio di ricerca.

en: Enable or disable the advanced search radius search
it: Attiva/Disattiva Raggio di ricerca avanzato

en: Price Range Slider
it: Range Prezzo Slider

en: If enabled, min and max price dropdown fields will not show
it: Se abilitato, i campi a discesa del prezzo minimo e massimo non verranno mostrati

en: Enable or disable the price range slider
it: Abilita o disabilita il cursore di scorrimento per la fascia di prezzo

en: Price Range Slider for Mobile
it: Slider Fascia di prezzo per Mobile

en: Other Features
it: Altre Caratteristiche

en: Enable or disable other features in searches
it: Abilita o disabilita altre funzionalità nelle ricerche

en: Other Features for Mobile
it: Altre caratteristiche per dispositivi mobili

en: Advanced Filters Visible
it: Filtri avanzati visibili

en: Use this option to keep the advanced search filters always visible
it: Usa questa opzione per rendere sempre visibili i filtri della Ricerca Avanzata

en: Note: If "Yes" it will remove advanced button in search and show all filters
it: Nota: se "Sì" rimuoverà il pulsante “avanzata” nella ricerca e mostrerà tutti i filtri

en: Sticky Advanced Search - Desktop
it: Ricerca avanzata appiccicosa - Desktop

en: Enable or disable the advanced sticky search
it: Abilita o disabilita la ricerca avanzata persistente

en: Note: It will only work when the main menu sticky is disabled
it: Nota: funziona solo quando il menu principale persistente viene disabilitato

en: Sticky Advanced Search - Mobile
it: Ricerca avanzata appiccicosa - Mobile

en: Enable or disable the advanced sticky search on mobile devices
it: Abilita o disabilita la ricerca persistenze avanzata sui dispositivi mobili

en: Dock Search
it: Ricerca del bacino

en: Advanced Search Panel
it: Pannello di Ricerca Avanzata

en: Enable or disable the advanced search panel over the header type like Header Map, Revolution Slider, Image, Property Slider and Video.
it: Abilita o disabilita il pannello di ricerca avanzata sul tipo di intestazione come Mappa Intestazione, Revolution Slider, Immagine, Dispositivo di scorrimento proprietà e Video.

en: Choose Header Type
it: Scegli il Tipo di Header

en: Choose on which header type you want to show the advanced search panel
it: Scegli su quale tipo di header vuoi mostrare il pannello di ricerca avanzata

en: Select Pages
it: Seleziona Pagine

en: You can select multiple pages
it: È possibile selezionare più pagine

en: Keep Advanced Search visible?
it: Rendere visibile la ricerca avanzata?

en: If no, the advanced search panel over the header will be displayed in the closed position by default.
it: In caso contrario, la ricerca avanzata sull'intestazione verrà visualizzata in posizione chiusa per impostazione predefinita.

en: Half Map Search
it: Ricerca per mezza mappa

en: Show Search
it: Mostra Ricerca

en: Enable or disable the search for half map
it: Abilita o disabilita la ricerca per la mezza mappa

en: Select Version
it: Selezionare la versione

en: Select the number of fields to display in the search top row
it: Seleziona il numero di campi da mostrare nella riga superiore della ricerca

en: Enable Radius Search On The Half Map Page.
it: Abilita la ricerca a raggio nella pagina con mezza mappa.

en: Enable or disable the radius search on the half map page
it: Abilita o disabilita il raggio di ricerca nella pagina della mezza mappa

en: Price Range Slider for Half Map
it: Cursore della fascia di prezzo per la mezza mappa

en: If enabled, the minimum and maximum price dropdown fields will not displayed
it: Se abilitato, i campi a discesa del prezzo minimo e massimo non verranno visualizzati

en: Other Features for Half Map
it: Altre caratteristiche per mezza mappa

en: Keep the advaced search filters always visible
it: Mantenere sempre visibili i filtri di ricerca avanzata

en: Banner Search dropdown
it: Menu a discesa Ricerca Banner

en: Select what you want to display as first field in the banner search
it: Selezionare ciò che si desidera visualizzare come primo campo nella ricerca del banner

en: Search Tabs
it: Schede di ricerca

en: Do you want to display tabs on the search banner?
it: Si desidera visualizzare le schede nel banner di ricerca?

en: Tabs Limit
it: Limite delle schede

en: Enter the number of tabs to display in banner search
it: Inserisci il numero di schede da mostrare nella ricerca dal banner

en: Enable or disable the search radius search
it: Abilita o disabilita il raggio di ricerca

en: Settings
it: Impostazioni

en: Keyword Field
it: Campo parole chiave

en: Select the search criteria for the keyword field
it: Imposta parametri di ricerca del campo parola chiave

en: Property Title or Content
it: Titolo proprietà o contenuti

en: Property address, street, zip or property ID
it: Indirizzo di Immobile, strada, zip o ID Immobile

en: Search State, City or Area
it: Cerca Regione, Città o la Zona

en: Enable or disable the auto complete functionality for the keyword field
it: Abilita / disabilita il completamento automatico per il campo parola chiave

en: Bedrooms, Rooms, Bathrooms
it: Camere da letto, stanze, bagni

en: Select the search criteria for bedrooms, Rooms and bathrooms
it: Selezionare i criteri di ricerca per camere da letto, stanze e bagni

en: Equal
it: Uguale

en: Greater
it: Maggiore

en: Like
it: Mi piace

en: State, City, Area dropdowns.
it: Stato, Città, Area.

en: Do you want to display the States, Cities, Areas fields if they have at least 1 property?
it: Si desidera visualizzare i campi Stati, Città, Aree se hanno almeno un immobile?

en: Show All
it: Mostra tutto

en: Price Field Type
it: Tipo di campo Prezzo

en: Input Field
it: Campo di inserimento

en: Select Field
it: Seleziona campo

en: Exclude Statuses
it: Escludere gli stati

en: Which statuses would you like to exclude from searches?
it: Quali contratti tipo desideri escludere dalle ricerche?

en: Show multi-select for property type
it: Mostra selezione multipla per tipo di immobile

en: Show multi-select for property status
it: Abilita / Disabilita multi-selettore per gli stati della proprietà

en: Show multi-select for property label
it: Mostra selezione multipla per etichetta immobile

en: Show multi-select for property city
it: Mostra la selezione multipla per la città dell'immobile

en: Show multi-select for property Area
it: Mostra multi-selettore per l’area della proprietà

en: Default Radius
it: Raggio di Default

en: Setup the default distance
it: Imposta la distanza predefinita

en: Radius Unit
it: Unità di misura del raggio

en: Select the distance unit
it: Seleziona unità distanza

en: Features Limit
it: Caratteristiche Limite

en: Enter the number of features to show in the advanced search. Note: enter -1 to display them all.
it: Inserire il numero di caratteristiche da mostrare nella ricerca avanzata. Nota: immettere -1 per visualizzarle tutte.

en: Save Search Button
it: Bottone Salva Ricerca

en: Enable the save search button option on search result page
it: Salva l'opzione di ricerca nella pagina dei risultati di ricerca

en: Send Emails
it: Invia Emails

en: Daily
it: Giornaliero

en: weekly
it: settimanale

en: Minimum Prices List for Advance Search Form
it: Listino prezzi minimi per il modulo di ricerca anticipata

en: Only provide comma separated numbers. Do not add decimal points, dashes, spaces and currency signs.
it: Fornire solo numeri separati da virgola. Non aggiungere decimali, spazi o altro.

en: Maximum Prices List for Advance Search Form
it: Listino prezzi massimi per il modulo di ricerca anticipata

en: <span class="font24">Rent Prices.</span>
it: <span class="font24">Prezzi di affitto.</span>

en: Visitors expect smaller values for rent prices, So please provide the list of minimum and maximum rent prices below
it: I visitatori si aspettano valori più bassi per i prezzi degli affitti, pertanto si prega di fornire l'elenco dei prezzi minimi e massimi degli affitti di seguito riportato

en: Select the Appropriate Rent Status
it: Selezionare il corretto stato di affitto

en: The rent prices will be displayed based on selected status.
it: Il prezzo di affitto sarà mostrato in base allo stato selezionato.

en: Minimum Prices List for Rent Only
it: Listino Prezzi minimo in affitto

en: Maximum Prices List for Rent Only
it: Listino Prezzi massimo in affitto

en: <span class="font24">Advanced Search Price range for price slider.</span>
it: <span class="font24">Ricerca avanzata intervallo di prezzo per il cursore dei prezzi.</span>

en: Minimum Price
it: Prezzo minimo

en: Enter the minimum price
it: Inserisci il prezzo minimo

en: Maximum Price
it: Prezzo massimo

en: Enter the maximum price
it: Inserisci il prezzo massimo

en: Minimum Price For Rent Only
it: Prezzo minimo per affitto

en: Maximum Price For Rent Only
it: Prezzo massimo per affitto

en: <span class="font24">Bedrooms & Bathrooms</span>
it: <span class="font24">Camere da letto e bagni</span>

en: Bedrooms List
it: Elenco stanze da letto

en: Only provide comma separated numbers. Do not add dashes, spaces and currency signs.
it: Fornire solo numeri separati da virgole. Non aggiungere trattini, spazi e segni di valuta.

en: Rooms List
it: Elenco camere

en: Bathrooms List
it: Elenco bagni

en: Search Results Page
it: Pagina dei risultati della ricerca

en: Search Result Page
it: Pagina Risultati Ricerca

en: Create this page using "Search Results" template
it: Crea questa pagina utilizzando il modello Risultati di Ricerca

en: Search Result Page Layout
it: Pagina dei risultati di ricerca

en: Select the layout for search result page.
it: Seleziona il layout per la pagina dei risultati della ricerca.

en: Properties Layout
it: Layout Immobili

en: Select the properties layout for search result page.
it: Selezionare il layout delle proprietà per la pagina dei risultati della ricerca.

en: Default Order
it: Ordine predefinito

en: Select the results page properties order.
it: Selezionare l'ordine delle proprietà della pagina dei risultati.

en: Number of Listings
it: Numero di annunci

en: Enter the number of listings to display on the search result page
it: Immetti il numero di annunci da visualizzare nella pagina dei risultati di ricerca

en: Agencies Layout
it: Layout delle agenzie

en: Number of Agencies
it: Numero di Agenzie

en: Number of agencies to display on the All Agencies page template
it: Numero di agenzie da visualizzare nel modello di pagina Tutte le Agenzie

en: Enter the number of agencies
it: Inserire il numero di agenzie

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Office Phone
it: Telefono ufficio

en: Agency Detail Page
it: Pagina Dettagli Agenzia

en: Single Agency Layout
it: Layout per agenzia singola

en: Property status tabs displayed in the agency detail page
it: Schede di stato dell'Immobile visualizzate nella pagina dei dettagli dell'agenzia

en: Enable or disable the tabs on agency detail page
it: Abilitare o disabilitare le schede nella pagina dei dettagli dell'agenzia

en: Tab 1
it: Scheda 1

en: Property status tab in the agency detail page
it: Scheda stato proprietà nella pagina dei dettagli dell'agenzia

en: Select the status
it: Seleziona lo stato

en: Tab 2
it: Scheda 2

en: Listings Layout
it: Layout degli elenchi

en: Select the listings layout for the agency detail page
it: Selezionare il layout delle inserzioni per la pagina di dettaglio dell'agenzia

en: Select the layout
it: Seleziona il ayout

en: Number of listings to display on the agency detail page
it: Numero di annunci da visualizzare nella pagina dei dettagli dell'agenzia

en: Listings order on the agency detail page
it: Ordine delle inserzioni nella pagina di dettaglio dell'agenzia

en: Select the listings order.
it: Selezionare l'ordine di elencazione.

en: Stats
it: Statistiche

en: Enable or disable the stats on agency detail page
it: Abilitare o disabilitare le statistiche nella pagina dei dettagli dell'agenzia

en: Review & Rating
it: Recensione e valutazione

en: Agency Agents
it: Agenti dell’agenzia

en: Enable or disable agency agents
it: Abilita o disabilita gli agenti dell’agenzia

en: Enable or disable the agency listins section
it: Abilita o disabilita la sezione annunci dell'agenzia

en: About agency
it: Informazioni Agenzia

en: Enable or disable the about agency section
it: Abilitare o disabilitare la sezione "Informazioni sull'agenzia"

en: agency Sidebar
it: barra laterale agenzia

en: Enable or disable the side on agency detail page
it: Abilita o Disabilita il lato nella pagina dei dettagli dell'agenzia

en: Agency Map
it: Mappa dell'agenzia

en: Agents
it: Agenti

en: Agents Layout
it: Layout degli agenti

en: Number of Agents
it: Numero di Agenti

en: Number of agents to display on the All Agents page template
it: Numero di agenti da visualizzare nel modello di pagina Tutti gli Agenti

en: Enter the number of agents
it: Inserire il numero di agenti

en: Agent Header Search
it: Ricerca per intestazione dell'agente

en: Agent Detail Page
it: Pagina Dettagli Agente

en: Single Agent Layout
it: Layout agente singolo

en: Property status tabs displayed in the agent detail page
it: Schede di stato dell'Immobile visualizzate nella pagina dei dettagli dell'agente

en: Enable or disable the tabs on agent detail page
it: Attivazione/disattivazione schede sulla pagina di dettaglio agente

en: Property status tab in the agent detail page
it: Scheda Stato dell'immobile nella pagina dei dettagli dell'agente

en: Select the listings layout for the agent detail page
it: Selezionare il layout delle inserzioni per la pagina di dettaglio dell'agente

en: Number of listings to display on the agent detail page
it: Numero di inserzioni da visualizzare nella pagina dei dettagli dell'agente

en: Listings order on the agent detail page
it: Ordine delle inserzioni nella pagina di dettaglio dell'agente

en: Enable or disable the stats on agent detail page
it: Abilitare o disabilitare le statistiche nella pagina dei dettagli dell'agente

en: About Agent
it: Informazioni su

en: Agent Sidebar
it: Sidebar Agente

en: Agent Map
it: Mappa dell'agente

en: Page Layout
it: Layout pagina

en: Masonry Blog Template
it: Modello blog a blocchi

en: Number of posts to display on the Masonry blog pages
it: Numero di post da visualizzare nelle pagine del blog Masonry

en: Enter the number of posts
it: Inserisci il numero di articoli

en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: Enable or disable the featured image
it: Abilita o disabilita l'immagine in evidenza

en: Displayed on the single post page
it: Visualizzato nella pagina del post singolo

en: Post Date
it: Data di pubblicazione

en: Enable or disable the post date
it: Abilita o disabilita la data di pubblicazione

en: Displayed on the blog, archive and single post page
it: Visualizzato sulla pagina del blog, archivio e singolo post

en: Posts Author
it: Autore del Post

en: Enable or disable the post author
it: Abilita / Disabilita l’autore del post

en: Author Box
it: Riquadro Autore

en: Enable or disable the author box
it: Abilitare o disabilitare la casella Autore

en: Next/Prev Post
it: Post successivo/precedente

en: Related Posts
it: Articoli correlati

en: Contact Forms
it: Moduli di Contatto

en: Agent Form Type
it: Tipo di modulo agente

en: Select which forms you want to use.
it: Seleziona i moduli che desideri utilizzare.

en: Follow <a target="_blank" href="https://favethemes.zendesk.com/hc/en-us/articles/360061352091-HubSpot">HubSpot Documentation</a>
it: Seguire la <a target="_blank" href="https://favethemes.zendesk.com/hc/en-us/articles/360061352091-HubSpot">documentazione di HubSpot</a>

en: "HubSpot" plugin required
it: plugin "HubSpot" richiesto

en: Terms & Conditions Page
it: Pagina Termini & Condizioni

en: Select which page to use for Terms & Conditions
it: Seleziona la pagina da utilizzare per Termini & Condizioni

en: Agent Contact Form
it: Modulo di Contatto Agente

en: Enter the contact form shortcode for the agent form above image, sidebar and property gallery lightbox.
it: Inserire lo shortcode del modulo di contatto per il modulo agente sopra l'immagine, la barra laterale e il lightbox della galleria immobiliare.

en: Agent Contact Form Bottom
it: Pulsante Form Contatto Agente

en: Enter the contact form shortcode for the agent form at the bottom of the property detail page.
it: Inserire lo shortcode del modulo di contatto per il modulo agente in fondo alla pagina dei dettagli dell'immobile.

en: Schedule Tour Form
it: Modulo Pianifica Visita

en: Enter the contact form shortcode for the schedule tour form on property detail page.
it: Inserite lo shortcode del modulo di contatto per il modulo di visita programmata nella pagina dei dettagli della proprietà.

en: Agent Profile Page From
it: Pagina Profilo Agente Da

en: Enter the contact form shortcode for the agent detail page.
it: Inserire lo shortcode del modulo di contatto per la pagina dei dettagli dell'agente.

en: Agency Profile Page Form
it: Modulo per la pagina del profilo dell'agenzia

en: Enter the contact form shortcode for the agency detail page.
it: Inserire lo shortcode del modulo di contatto per la pagina di dettaglio dell'agenzia.

en: Property Page
it: Pagina immobile

en: Enable or disable the agent contact form on property featured image for property detail v.1
it: Abilitare o disabilitare il modulo di contatto dell'agente sull'immagine in evidenza dell'immobile per i dettagli dell'immobile v.1

en: Property Page Sidebar Form
it: Barra Laterale pagina Proprietà

en: Enable or disable the agent contact form on the property detail page sidebar
it: Abilitare o disabilitare il modulo di contatto dell'agente nella barra laterale della pagina di dettaglio dell'immobile

en: Show Schedule Tour Tabs With Agent Form
it: Mostra schede Pianifica una visita con modulo Agente

en: Enable or disable schedule tour tab on the property detail page sidebar
it: Abilita o Disabilita la scheda Pianifica una Visita nella barra laterale della pagina dei dettagli dell'immobile

en: Property Page Popup Gallery Form
it: Modulo Galleria a comparsa della pagina dell'immobile

en: Enable or disable the agent contact form on the property detail popup gallery
it: Abilitare o disabilitare il modulo di contatto con l'agente nella galleria a comparsa dei dettagli dell'immobile

en: Agent Profile Page Form
it: Modulo per la pagina del profilo dell'agente

en: Enable or disable the agent contact form on the agent detail page
it: Abilitare o disabilitare il modulo di contatto dell'agente nella pagina dei dettagli dell'agente

en: Enable or disable the agent contact form on the agency detail page
it: Abilitare o disabilitare il modulo di contatto dell'agente nella pagina dei dettagli dell'agenzia

en: View Listings Button
it: Pulsante Visualizza annunci

en: Enable or disable the view listings on the agent form.
it: Abilita o disabilita la visualizzazione degli annunci nel modulo agente.

en: Do you want to display the agent phone number?
it: Si desidera visualizzare il numero di telefono dell'agente?

en: Do you want to display the agent mobile number?
it: Si desidera visualizzare il numero di cellulare dell'agente?

en: Do you want to display the agent WhatsApp?
it: Si desidera visualizzare l'agente WhatsApp?

en: Direct Message Button
it: Pulsante Messaggio diretto

en: Do you want to display direct message button for agent contact forms?
it: Si desidera visualizzare il pulsante di messaggio diretto per i moduli di contatto degli agenti?

en: Please make sure you have create message page using User Dashboard Messages template.
it: Assicurati di aver creato la pagina dei messaggi utilizzando il modello della Bacheca Messaggi Utente.

en: Do you want to display the agent Skype?
it: Vuoi visualizzare Skype dell'agente ?

en: Social Icons
it: Icone Social

en: Do you want to display the agent social icons?
it: Si desidera visualizzare le icone sociali degli agenti?

en: Property Detail Agent Form
it: Modulo agente per il dettaglio della proprietà

en: Contact form Fields
it: Campi del modulo di contatto

en: Select which fields you want to disable from the property detail page agent contact form
it: Selezionare i campi che si desidera disabilitare dalla pagina di dettaglio dell'immobile e dal modulo di contatto dell'agente

en: User Type
it: Tipo Utente

en: Agency & Agent Page Contact Form
it: Modulo di contatto per Agenzie e Agenti

en: Select which fields you want to disable from the agency & agent page contact form
it: Selezionare i campi che si desidera disabilitare dal modulo di contatto della pagina dell'agenzia e dell'agente

en: Terms & Condition and GDPR checkbox
it: Termini e condizioni e casella di controllo GDPR

en: GDPR/Terms & Condition checkbox for forms
it: Casella di controllo GDPR/Termini e condizioni per i moduli

en: Redirection
it: Reindirizzamento

en: Select Page For Redirection
it: Seleziona la pagina per il reindirizzamento

en: User will be redirected to selected page after agent form submission
it: L'utente sarà reindirizzato alla pagina selezionata dopo l'invio del modulo agente

en: Custom Code
it: Codice personalizzato

en: CSS Code
it: Codice CSS

en: Paste your CSS code here.
it: Incolla il tuo CSS qui.

en: Custom JS Code
it: Codice JS personalizzato

en: Custom JavaScript/Analytics Header.
it: Intestazione personalizzata JavaScript/Analytics.

en: Custom JavaScript/Analytics Footer.
it: Piè di pagina personalizzato JavaScript/Analytics.

en: Email Management
it: Gestione email

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
it: Variabili globali: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username

en: HTML Emails?
it: Email in formato HTML?

en: Enable/Disable HTML emails, if enable then system will allow you to add html in email templates
it: Abilita / Disabilita e-mail HTML, se abilitate il sistema consentirà di aggiungere codice html nei modelli delle e-mail

en: <span class="font24">Email Header</span>
it: <span class="font24">Intestazione e-mail</span>

en: Enable Email Header.
it: Abilita l'intestazione dell'e-mail.

en: Enable/Disable email header
it: Abilitare/disabilitare l'intestazione delle e-mail

en: Upload your custom logo for email header.
it: Caricate il vostro logo personalizzato per l'intestazione dell'e-mail.

en: Header background Color
it: Colore dello sfondo dell'intestazione

en: <span class="font24">Email Footer</span>
it: <span class="font24">Piè di pagina dell'e-mail</span>

en: Enable Email Footer.
it: Abilita e-mail piè di pagina.

en: Enable/Disable email footer
it: Abilita / Disabilita piè di pagina e-mail

en: Footer background Color
it: Colore dello sfondo del piè di pagina

en: Footer Content
it: Contenuto Footer

en: <span class="font24">Social Link 1</span>
it: <span class="font24">Collegamento social 1</span>

en: Social Icon
it: Icona Social

en: Enter full url
it: Inserire l'url completo

en: <span class="font24">Social Link 2</span>
it: <span class="font24">Collegamento social 2</span>

en: <span class="font24">Social Link 3</span>
it: <span class=“font24”>Collegamento social 3</span>

en: <span class="font24">Social Link 4</span>
it: <span class=“font24”>Collegamento social 4</span>

en: Property Agent
it: Agente assegnato

en: <span class="font24">Property Agent Contact Form</span>
it: <span class=“font24”>Modulo di contatto proprietà agente</span>

en: Use %sender_name , %sender_email , %sender_phone , %website_name , %property_title , %property_link , %property_id , %user_type ,  %sender_message
it: Utilizza %sender_name , %sender_email , %sender_phone , %website_name , %property_title , %property_link , %property_id , %user_type , %sender_message

en: Email subject for Propety Agent Contact
it: Oggetto Email per il contatto dell'agente

en: Content
it: Contenuto

en: Email content for Propety Agent Contact, HTML tags are allowed.
it: Contenuto e-mail per la proprietà contatto agente, sono consentiti tag HTML.

en: Schedule Tour
it: Aggiorna calendario Tour

en: <span class="font24">Property Schedule Tour</span>
it: <span class="font24">Pianificazione tour proprietà</span>

en: Use %sender_name , %sender_email , %sender_phone , %website_name , %property_title , %property_link, %property_id, %schedule_date , %schedule_time ,  %sender_message, %schedule_tour_type
it: Usare %sender_name , %sender_email , %sender_phone , %website_name , %property_title , %property_link, %property_id, %schedule_date , %schedule_time , %sender_message, %schedule_tour_type

en: Email subject for Propety Schedule Tour
it: Oggetto Email per Pianifica una Visita

en: Email content for Propety Schedule Tour, HTML tags are allowed.
it: Contenuto e-mail per la proprietà pianifica tour, sono consentiti tag HTML.

en: New Register
it: Nuovo registrato

en: <span class="font24">New Registered User</span>
it: <span class="font24">Nuovo utente registrato</span>

en: Subject for New User Notification
it: Oggetto per la notifica ai nuovi utenti

en: Email subject for new user notification
it: Oggetto Email per la notifica di un nuovo utente

en: Your username and password on %website_url
it: Il tuo nome utente e password per %website_url

en: Content for New User Notification
it: Contenuto della notifica ai nuovi utenti

en: Email content for new user notification
it: Contenuto dell'e-mail per la notifica dei nuovi utenti

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact us.
    Thank you!
it: Ciao a tutti,
    Benvenuto su %website_url! Puoi effettuare il login utilizzando le seguenti credenziali:
    Nome utente:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    Se hai problemi, contattaci.
    Grazie!

en: Subject for New User Admin Notification
it: Oggetto Email per notifica nuovo utente (admin)

en: Email subject for new user admin notification
it: Oggetto Email admin per la notifica di un nuovo utente

en: New User Registration
it: Nuova Registrazione Utente

en: Content for New User Admin Notification
it: Contenuto per notifica amministratore nuovo utente

en: Email content for new user admin notification
it: Contenuto dell'e-mail per la notifica del nuovo utente all'amministratore

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register,
    E-mail: %user_email_register
it: Registrazione di un nuovo utente su %website_url.
    Nome utente: %user_login_register,
    E-mail: %user_email_register

en: Package Activated
it: Pacchetto attivato

en: <span class="font24">Purchase Activated Packages</span>
it: <span class="font24">Acquisto pacchetti attivati​o</span>

en: Packages wire transfer and other payments gateways purchase activate
it: Pacchetti di bonifico bancario e altri gateway di pagamento attivano l'acquisto

en: Subject for Purchase Activated
it: Soggetto per acquisto attivato

en: Email subject for purchase activated
it: Oggetto Email per acquisto attivato

en: Your purchase was activated
it: Il tuo acquisto è stato attivato

en: Content for Purchase Activated
it: Contenuto per l'acquisto attivato

en: Email content for Purchase Activated
it: Contenuto e-mail per l'acquisto attivato

en: Hi there,<br>
    Welcome to %website_url and thank you for purchasing a plan with us. We are excited you have chosen %website_name . %website_name is a great place to advertise and search properties.<br>
    
    You plan on  %website_url activated! You can now list your properties according to you plan.
it: Ciao, <br>
    Benvenuto su% website_url e grazie per aver acquistato un piano con noi. Siamo entusiasti di aver scelto% website_name. %website_name è un ottimo posto per pubblicizzare e cercare proprietà. <br>
    
    Pianifichi su% website_url attivato! Ora puoi elencare le tue proprietà in base al tuo piano.

en: Purchase Activated
it: Acquisto Attivato

en: <span class="font24">Purchase Activated</span>
it: <span class="font24">Acquisto attivato</span>

en: Per listing wire transfer purchase activate
it: Per l'acquisto tramite bonifico bancario attivare

en: Hi there,
    Your purchase on %website_url is activated! You should go and check it out.
it: Salve,
    Il tuo acquisto su %website_url è stato attivato! Dovresti andare a controllare.

en: Approved, Expired & Disapproved Listing
it: Elenco approvato, scaduto e non approvato

en: <span class="font24">Approved Listing</span>
it: <span class="font24">Annuncio approvato</span>

en: You can use %listing_title as listing title, %listing_url as listing link
it: Puoi utilizzare %listing_title per il titolo della, pagina %listing_url per il link della pagina

en: Subject for Approved Listing
it: Oggetto per Pagina Approvata

en: Email subject for approved listing
it: Oggetto Email per annuncio approvato

en: Your listing approved
it: La tua scheda è stata approvata

en: Content for Listing Approved
it: Contenuto per scheda attività approvata

en: Email content for listing approved
it: Contenuto Email per scheda attività approvata

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been approved.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
it: Salve,
    Il suo annuncio su %website_url è stato approvato.
    
    Titolo dell'annuncio:%listing_title
    Url dell'annuncio: %listing_url

en: <span class="font24">Expired Listing</span>
it: <span class="font24">Annuncio scaduto</span>

en: Subject for Expired Listing
it: Oggetto per annuncio scaduto

en: Email subject for expired listing
it: Oggetto Email per annuncio scaduto

en: Your listing expired
it: Tue schede scadute

en: Content for Listing Expired
it: Contenuto per Schede Scadute

en: Email content for listing expired
it: Contenuto Email per pagina scaduta

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been expired.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
it: Salve,
    Il tuo annuncio su %website_url è scaduto.
    
    Titolo dell'annuncio:%listing_title
    Url dell'annuncio: %listing_url

en: <span class="font24">Disapproved Listing</span>
it: <span class="font24">Elenco non approvato</span>

en: Subject for Disapproved Listing
it: Oggetto dell'elenco non approvato

en: Email subject for disapproved listing
it: Oggetto Email per annuncio non approvato

en: Your listing Disapproved
it: Il vostro annuncio non è stato approvato

en: Content for Listing Disapproved
it: Contenuto dell'elenco non approvato

en: Email content for listing disapproved
it: Contenuto Email per annuncio non approvato

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been disapproved.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
it: Ciao, 
    il tuo annuncio su %website_url non è stato approvato.
    
    Titolo dell'annuncio: %listing_title
    URL dell'annuncio: %listing_url

en: Wire Transfer
it: Bonifico Bancario

en: <span class="font24">New Wire Transfer.</span>
it: <span class="font24">Nuovo bonifico.</span>

en: you can use %invoice_no as invoice number, %total_price as total price and %payment_details as payment details
it: puoi utilizzare %invoice_no come numero di fattura, %total_price come prezzo totale e %payment_details come dettagli di pagamento

en: Subject for New wire Transfer
it: Oggetto di nuovo bonifico bancario

en: Email subject for New wire Transfer
it: Oggetto Email per un nuovo bonifico

en: You ordered a new Wire Transfer
it: Hai eseguito un nuovo bonifico bancario

en: Content for New wire Transfer
it: Contenuto per il nuovo bonifico bancario

en: Email content for New wire Transfer
it: Contenuti e-mail per il nuovo bonifico bancario

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price.
    Instructions:  %payment_details.
it: Abbiamo ricevuto la tua richiesta di pagamento tramite bonifico bancario su %website_url!
    Si prega di seguire le istruzioni qui in basso per iniziare l'invio delle proprietà il prima possibile.
    Il numero della fattura è: %invoice_no, Importo: %total_price.
    Istruzioni: %payment_details.

en: Subject for Admin - New wire Transfer
it: Oggetto per admin-nuovo bonifico bancario

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
it: Qualcuno ha ordinato un nuovo Bonifico

en: Content for Admin - New wire Transfer
it: Contenuto per admin-nuovo bonifico bancario

en: Paid Submission Per Listing
it: Pagamento a inserzione

en: <span class="font24">Paid Submission Per Listing.</span>
it: <span class="font24">Richiesta a pagamento per annuncio.</span>

en: you can use %invoice_no as invoice number, %listing_title as listing title, %listing_url as listing link and %listing_id as listing id
it: è possibile utilizzare %invoice_no come numero di fattura, %listing_title come titolo dell'inserzione, %listing_url come link dell'inserzione e %listing_id come id dell'inserzione

en: Subject for Paid Submission
it: Oggetto di invio a pagamento

en: Email subject for paid submission per listing
it: Oggetto Email per inserimento annuncio a pagamento

en: Your new listing on %website_url
it: La tua nuova Pagina su %website_url

en: Content for Paid Submission
it: Contenuto per l'invio a pagamento

en: Email content for paid submission per listing
it: Contenuto dell'e-mail per l'invio a pagamento per ogni annuncio

en: Hi there,
    You have submitted new listing on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing url: %listing_url
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
it: Ciao,
    hai inviato un nuovo annuncio su  %website_url!
    Titolo dell'annuncio: %listing_title
    URL dell'annuncio: %listing_url
    ID Annuncio:  %listing_id
    Il numero della fattura è: %invoice_no

en: Subject for Admin - Paid Submission
it: Oggetto per l'Admin - Invio a pagamento

en: New paid submission on %website_url
it: Nuovo invio a pagamento su %website_url

en: Content for Admin - Paid Submission
it: Contenuto per l'Admin - Invio a pagamento

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing url: %listing_url
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
it: Ciao,
    hai un nuovo annuncio a pagamento su  %website_url!
    Titolo dell'annuncio: %listing_title
    URL dell'annuncio: %listing_url
    ID Annuncio:  %listing_id
    Il numero della fattura è: %invoice_no

en: <span class="font24">Featured Submission Per Listing.</span>
it: <span class="font24">Inserimento in primo piano per inserzione.</span>

en: you can use %invoice_no as invoice number, %listing_title as listing title , %listing_url as listing link and %listing_id as listing id
it: è possibile utilizzare %invoice_no come numero di fattura, %listing_title come titolo dell'inserzione, %listing_url come link dell'inserzione e %listing_id come id dell'inserzione

en: Subject for Featured Submission
it: Soggetto per presentazione in primo piano

en: Email subject for featured submission per listing
it: Oggetto Email per l'inserimento di un annuncio In Vetrina

en: New featured upgrade on %website_url
it: Nuovo aggiornamento in evidenza su %website_url

en: Content for Featured Submission
it: Contenuto per presentazione in primo piano

en: Email content for featured submission per listing
it: Contenuto dell'e-mail per l'invio in primo piano per ogni annuncio

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing url: %listing_url
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
it: Ciao,
    hai un nuovo annuncio in vetrina su  %website_url!
    Titolo dell'annuncio: %listing_title
    URL dell'annuncio: %listing_url
    ID Annuncio:  %listing_id
    Il numero della fattura è: %invoice_no

en: Subject for Admin - Featured Submission
it: Oggetto per l'amministratore - Presentazione in primo piano

en: New featured submission on %website_url
it: Nuova presentazione in evidenza su %website_url

en: Content for Admin - Featured Submission
it: Contenuto per l'amministratore - Presentazione in primo piano

en: Free Submission Listing, Update Listing and Package Listing
it: Elenco di presentazione gratuito, elenco di aggiornamento e elenco di pacchetti

en: <span class="font24">Package and Free Submission Listings.</span>
it: <span class="font24">Pacchetti e richieste di annunci gratuiti.</span>

en: you can use %listing_title as listing title, %listing_url as listing link and %listing_id as listing id
it: è possibile utilizzare %listing_title come titolo dell'inserzione, %listing_url come link dell'inserzione e %listing_id come id dell'inserzione

en: Subject for Submission
it: Oggetto della presentazione

en: Email subject for package and free listing submission
it: Oggetto Email per pacchetto e inserimento annuncio gratuito

en: Content for Submission
it: Contenuto per l'invio

en: Email content for package and free listing submission
it: Contenuto dell'e-mail per l'invio di pacchetti e inserzioni gratuite

en: Hi there,
    You have submitted new listing on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing url: %listing_url
    Listing ID:  %listing_id
it: Ciao,
    hai inviato un nuovo annuncio su  %website_url!
    Titolo dell'annuncio: %listing_title
    URL dell'annuncio: %listing_url
    ID Annuncio:  %listing_id

en: Subject for Admin - Submission
it: Oggetto per l'amministrazione - Presentazione

en: New submission on %website_url
it: Nuovo invio su %website_url

en: Content for Admin - Submission
it: Contenuto per l'amministratore - Presentazione

en: Hi there,
    You have a new submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing url: %listing_url
    Listing ID:  %listing_id
it: Ciao,
    hai un nuovo annuncio su  %website_url!
    Titolo dell'annuncio: %listing_title
    URL dell'annuncio: %listing_url
    ID Annuncio:  %listing_id

en: <span class="font24">Update Listing.</span>
it: <span class="font24">Aggiornamento dell'elenco.</span>

en: Subject for Admin
it: Oggetto per l’Amministratore

en: Email subject for update listing
it: Oggetto Email per annuncio aggiornato

en: Update Listing on %website_url
it: Aggiornamento dell'elenco su %website_url

en: Content for Admin
it: Contenuto per l'amministratore

en: Email content for update listing submission
it: Contenuto Email per l'inserimento di un nuovo annuncio

en: Hi there,
    You have a new updated listing on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing url: %listing_url
    Listing ID:  %listing_id
it: Salve,
    Hai un nuovo annuncio aggiornato su %website_url!
    Titolo dell'annuncio: %listing_title
    Url dell'annuncio: %listing_url
    ID annuncio: %listing_id

en: Expired Listing
it: Annuncio scaduto

en: <span class="font24">Free Listing Expired</span>
it: <span class="font24">Annuncio gratuito scaduto</span>

en: Can use %expired_listing_url as expired listing url and %expired_listing_name as expired listing name
it: Può utilizzare %expired_listing_url come url dell'annuncio scaduto e %expired_listing_name come nome dell'annuncio scaduto

en: Subject for Free Listing Expired
it: Oggetto di iscrizione gratuita scaduta

en: Email subject for free listing expired
it: Oggetto Email per annuncio gratuito scaduto

en: Free Listing expired on %website_url
it: Annuncio gratuito scaduto su %website_url

en: Content for Free Listing Expired
it: Contenuto per l'inserzione gratuita scaduta

en: Email content for free listing expired
it: Contenuto dell'e-mail per l'inserzione gratuita scaduta

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
it: Ciao, Uno dei tuoi annunci gratuiti su% website_url è “scaduto”. L'annuncio è %expired_listing_url. Grazie!

en: <span class="font24">Featured Listing Expired</span>
it: <span class="font24">Annuncio in Vetrina scaduto</span>

en: Subject for featured Listing Expired
it: Oggetto Email per annuncio "In Vetrina" scaduto

en: Email subject for featured listing expired
it: Oggetto Email per annuncio "In Vetrina scaduto

en: Featured Listing expired on %website_url
it: Annuncio in vetrina scaduto su %website_url

en: Content for Featured Listing Expired
it: Contenuto per l'elenco in primo piano scaduto

en: Email content for featured listing expired
it: Contenuto Email per annuncio scaduto

en: <span class="font24">Expired Listings Resend For Approval.</span>
it: <span class="font24"> invia per approvazione annunci scaduti.</span>

en: %submission_title as property title, %submission_url as property submission url
it: %submission_title come proprietà title, %submission_url come proprietà submission url

en: Subject for Admin - Expired Listing
it: Oggetto per admin-elenco scaduto

en: Email subject for admin expired listing
it: Oggetto Email admin per annuncio scaduto

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
it: Annuncio scaduto inviato per approvazione su %website_url

en: Content for Admin - Expired Listing
it: Contenuto per admin-elenco scaduto

en: Email content for admin expired listing
it: Contenuto dell'e-mail per l'annuncio scaduto dell'amministratore

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go and check it out.
    This is the property title: %submission_title.
it: Salve,
    Un utente ha ripresentato una nuova proprietà su %website_url! Dovresti andare a controllare.
    Questo è il titolo della proprietà: %submission_title.

en: Matching Submission
it: Presentazione della corrispondenza

en: <span class="font24">Matching Submission.</span>
it: <span class="font24">Richiesta corrispondente.</span>

en: Use %matching_submissions as matching submissions list, %listing_count for number of listing count
it: Utilizzare %matching_submissions come elenco di invii corrispondenti, %listing_count per il numero di invii

en: Subject for Matching Submissions
it: Soggetto per l'abbinamento dei contributi

en: Email subject for matching submissions
it: Oggetto Email per le richieste corrispondenti

en: Matching Submissions on %website_url
it: Inserizioni corrispondenti su %website_url

en: Content for Matching Submissions
it: Contenuto per la corrispondenza dei contributi

en: Email content for matching submissions
it: Contenuto dell'e-mail per gli invii corrispondenti

en: Recurring Payment & Membership Cancelled
it: Pagamento ricorrente e cancellazione dell'iscrizione

en: <span class="font24">Recurring Payment</span>
it: <span class="font24">Pagamento ricorrente</span>

en: Can use %recurring_package_name as recurring packacge name and %merchant as merchant name
it: Si può usare %recurring_package_name come nome del pacchetto ricorrente e %merchant come nome del commerciante

en: Subject for Recurring Payment
it: Oggetto di pagamento ricorrente

en: Email subject for recurring payment
it: Oggetto Email per pagamento ricorrente

en: Recurring Payment on %website_url
it: Pagamento ricorrente on %website_url

en: Content for Recurring Payment
it: Contenuto per il pagamento ricorrente

en: Email content for recurring payment
it: Contenuto dell'e-mail per il pagamento ricorrente

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go and check it out.
it: Salve,
    Abbiamo addebitato il tuo conto su %merchant per un abbonamento su %website_url! Dovresti andare a controllare.

en: <span class="font24">Membership Cancelled</span>
it: <span class="font24">Iscrizione annullata</span>

en: Subject for Membership Cancelled
it: Soggetto per iscrizione annullata

en: Email subject for membership cancelled
it: Oggetto Email per abbonamento cancellato

en: Membership Cancelled on %website_url
it: Abbonamento cancellato su %website_url

en: Content for Membership Cancelled
it: Contenuto per l'iscrizione annullato

en: Email content for membership cancelled
it: Contenuto dell'e-mail per l'iscrizione annullata

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
it: Ciao,
    il tuo abbonamento su %website_url  è stato cancellato perché è scaduto o il pagamento ricorrente non è avvenuto. Tutti i tuoi annunci non sono visibili, ma rimarranno nel tuo account.
    Grazie.

en: Footer Layout
it: Layout del footer

en: Select the footer layout
it: Seleziona il layout del Footer

en: Footer Bottom
it: Piè di pagina inferiore

en: Select the bottom version
it: Seleziona i termini di yelp

en: Upload the logo.
it: Carica il logo.

en: Enter the copyright text
it: Immetti il testo del copyright

en: Footer social media
it: Abilita / Disabilita social media a piè di pagina

en: Enable or disable social media links
it: Abilita / Disabilita i collegamenti social media

en: Enter Facebook profile url
it: Inserire l'url del profilo Facebook

en: Enter Google Plus profile url
it: Inserisci la URL del profilo Google

en: Linkedin
it: LinkedIn

en: Enter Linkedin profile url
it: Inserire l'url del profilo Linkedin

en: Enter Instagram profile url
it: Inserisci l'indirizzo del tuo profilo Instagram

en: Enter Pinterest profile url
it: Inserisci l’url del tuo profilo Pinterest

en: Enter Yelp profile url
it: Immettere l'url del profilo di Yelp

en: Enter Behance profile url
it: Inserisci l'Url del profilo Behance

en: Enter Youtube profile url
it: Inserisci url del profilo di Youtube

en: Enter the WhatsApp number
it: Inserire il numero di WhatsApp

en: Enter the tiktok profile URL
it: Inserire l'URL del profilo tiktok

en: Enter the Telegram username
it: Inserite il nome utente di Telegram

en: GDPR Agreement
it: GDPR

en: GDPR for Add Property
it: GDPR per l'aggiunta di immobile

en: Enable/Disable GRPR on add property page.
it: Abilita / Disabilita GDPR nella pagina aggiungi proprietà.

en: GDPR Label.
it: Etichetta GDPR.

en: GDPR Description
it: Descrizione GDPR

en: General
it: Generale

en: Site Container Width
it: Larghezza del contenitore

en: Select website container width.
it: Selezionare la larghezza del contenitore del sito web.

en: Back to Top
it: Torna Su

en: Show back to top button
it: Visualizza pulsante Torna su

en: Show breadcrumb
it: Mostra breadcrumb

en: Phone/Mobile Number
it: Numero di telefono/cellulare

en: Show full phone number for agents, agencies across the site.
it: Mostra il numero di telefono completo per agli agenti e le agenzie in tutto il sito.

en: Gallery Image Caption?
it: Didascalia dell'immagine della galleria?

en: Popup Gallery Image Caption?
it: Didascalia dell'immagine della galleria popup?

en: Language for datepicker
it: Lingua per Calendario

en: This applies for the calendar field type available for properties.
it: Questo vale per il tipo di campo di calendario a disposizione per gli immobili.

en: Block Users Admin Access?
it: Bloccare l'accesso degli amministratori degli utenti?

en: Restrict user admin panel access
it: Limitare l'accesso del pannello di gestione utente

en: Templates
it: Modelli

en: Select templates which you want to remove from template list when add new page
it: Seleziona i modelli che desideri rimuovere dall'elenco dei modelli quando si aggiunge una nuova pagina

en: Page Filters
it: Filtri della pagina

en: Statuses
it: Stati

en: Measurement Unit Globally
it: Unità  di misura a livello globale

en: Enable/Disable property measurement unit globally, it will overwrite measurement unit added for single properties
it: Abilitare/disabilitare l'unità  di misura delle proprietà  a livello globale, sovrascriverà  aggiunte per le singole proprietà di unità  di misura

en: Measurement Unit
it: Unità di misura

en: Select the measurement unit you will use on the website
it: Selezionare l'unità  di misura che si intende utilizzare sul sito

en: Square Feet Text
it: Testo Mq

en: Enter text for square feet
it: Inserisci il testo per Mq

en: Square Meters Text
it: Testo Square Meters

en: Enter text for square meters
it: Inserisci il testo per mq

en: Select in which page templates you want the sidebars to be sticky
it: Seleziona in quali modelli di pagina vuoi che le barre laterali siano persistenti

en: Default Page Template (Blog)
it: Modello di Pagina Predefinito (Blog)

en: Listing Page
it: Pagina Annunci

en: Agent Profile Page
it: Pagina del profilo dell'agente

en: Agency Profile Page
it: Pagina Profilo dell'Agenzia

en: Page Template
it: Template di pagina

en: Half Map
it: Mezza Mappa

en: Half Map Listings Template
it: Modello di inserzione a metà mappa

en: Select property layout to display on the half map page.
it: Seleziona il layout della proprietà da visualizzare nella pagina di mezza mappa.

en: Headers
it: Intestazioni

en: Style
it: Stile

en: Header Style
it: Stile intestazione

en: Select the header layout
it: Seleziona il Layout Intestazione

en: Header Width
it: Larghezza Header

en: Navigation Align
it: Allineamento Navigazione

en: Left Align
it: Allinea a Sinistra

en: Right Align
it: Allinea a destra

en: Select the navigation align
it: Seleziona allineamento di navigazione

en: Header Height
it: Altezza Intestazione

en: Header Top Height
it: Altezza header superiore

en: Header Bottom Height
it: Altezza inferiore dell’intestazione

en: Sticky Menu - Desktop Devices
it: Menu Persistente - Dispositivi desktop

en: Enable or disable the sticky menu on desktop devices
it: Abilita o disabilita il menu persistente nei dispositivi desktop

en: Enable or disable phone numder for header 1 & 4
it: Abilita o disabilita il numero di telefono per le intestazioni 1 & 4

en: Call Us
it: Chiamaci

en: Call us number in header
it: Numero di telefono nel header

en: Enable or disable the call us box in the header
it: Abilita / Disabilita il riquadro chiamaci nell'intestazione

en: Upload image
it: Carica immagine

en: Recommended size 85 x 85
it: Dimensione consigliata: 85 x 85

en: Contact Information
it: Informazioni di Contatto

en: Enable or disable the contact information
it: Abilita / disabilita le informazioni di contatto

en: Enable or disable the address
it: Abilita o disabilita l'indirizzo

en: Line 1
it: Linea 1

en: Enter the address line 1
it: Inserire l'indirizzo riga 1

en: Line 2
it: Linea 2

en: Enter the address line 2
it: Inserire l'indirizzo riga 2

en: Office Timing
it: Orari Ufficio

en: Enable or disable the office time
it: Abilitare o disabilitare l'orario di ufficio

en: Opening Hours
it: Orari di Apertura

en: Enter the opening hours
it: Inserire gli orari di apertura

en: Opening Days
it: Giorni di apertura

en: Enter the opening days
it: Inserisci gli opening days

en: Social Media
it: Social media

en: Only for header style 2, 3 and the top bar
it: Solo per lo stile header 2, 3 e la barra superiore

en: Enable or disable the social media in the header
it: Abilita / Disabilita i social media nell’intestazione

en: Enter the Facebook profile URL
it: Inserite l'URL del profilo Facebook

en: Enter Google Plus profile URL
it: Inserisci l'URL del profilo di Google Plus

en: Enter the Linkedin profile URL
it: Inserire l'URL del profilo Linkedin

en: Enter the Instagram profile URL
it: Inserire l'URL del profilo Instagram

en: Enter the Pinterest profile URL
it: Inserire l'URL del profilo Pinterest

en: Enter the Youtube profile URL
it: Inserite l'URL del profilo Youtube

en: Enter the Yelp profile URL
it: Inserire l'URL del profilo Yelp

en: Enter the Behance profile URL
it: Inserire l'URL del profilo Behance

en: Create Listing Button
it: Crea pulsante annuncio

en: Enable or disable the Create Listing button on the header
it: Abilita o disabilita il pulsante Crea Elenco nell'intestazione

en: Theme Options
it: Opzioni Tema

en: Options Options
it: Opzioni

en: Support
it: Supporto

en: Insights Options
it: Opzioni di Approfondimento

en: Insights Clearance
it: Pulizia Approfondita

en: Delete data older then?
it: Cancellare quindi i dati più vecchi?

en: Always Keep
it: Mantenere sempre

en: 7 Days
it: 7 Giorni

en: 14 Days
it: 14 Giorni

en: 30 Days
it: 30 Giorni

en: 60 Days
it: 60 Giorni

en: Number of Days
it: Numero di giorni

en: Invoice Options
it: Opzioni fattura

en: Logo to use in the invoices tenplate
it: Logo da utilizzare nelle fatture template

en: Upload the logo
it: Caricare il logo

en: Enter the company address
it: Inserire l'indirizzo dell'azienda

en: Enter the company phone number
it: Inserire il numero di telefono dell'azienda

en: Enter additional infomartion if needed
it: Inserire ulteriori informazioni, se necessario

en: Thank You Message
it: Messaggio di ringraziamento

en: Enter the thank you message
it: Inserisci il messaggio di ringraziamento

en: Listings Options
it: Opzioni  Annunci

en: Manage list or grid view information on the listing pages
it: Gestisci le informazioni sulla visualizzazione elenco o griglia nelle pagine degli annunci

en: Sidebar Position
it: Posizione Barra Laterale

en: Choose sidebar position for listing templates
it: Scegli la posizione della barra laterale per i modelli di elenco

en: Sidebar on Right
it: Sidebar a Destra

en: Sidebar on Left
it: Sidebar a sinistra

en: Compare Buttom
it: Pulsante Confronta

en: Enable or disable the compare button on the listing page
it: Abilita o disabilita il pulsante di confronto nella pagina dell’annuncio

en: Add To Favorite Button
it: Pulsante Aggiungi ai Preferiti

en: Enable or disable the add to favorite button on the listing page
it: Abilita o disabilita il pulsante Aggiungi ai preferiti nella pagina dell’annuncio

en: Preview Button
it: Pulsante Anteprima

en: Enable or disable the preview button on the listing grid
it: Abilitare o disabilitare il pulsante di anteprima nella griglia degli annunci

en: Enable or disable address on listing grids and detail page
it: Abilitare o disabilitare l'indirizzo nelle griglie degli annunci e nella pagina dei dettagli

en: Agent Name
it: Nome Agente

en: Enable or disable the agent name on the listing page
it: Abilita o disabilita il nome dell'agente nella pagina dell’annuncio

en: Property Date
it: Data Proprietà

en: Enable or disable the property date on the listing page
it: Abilita o disabilita la data della proprietà nella pagina dell’annuncio

en: Details Button
it: Pulsante Dettagli

en: Enable or disable the detail button on the listing page
it: Abilita o disabilita il pulsante dettagli nella pagina dell’annuncio

en: It shows only for the listing page v1, v4 and v5
it: Visualizzato solo per la pagina di presentazione v1, v4 e v5

en: Enable or disable the property type on the listing page (It shows only for the listing page v1, v4 and v5)
it: Abilitare o disabilitare la tipologia di proprietà nella pagina degli annunci (viene visualizzata solo per la pagina di presentazione v1, v4 e v5)

en: Enable or disable the property status for grids
it: Abilita / disabilita lo stato della proprietà per le griglie

en: Enable or disable the property label for grids
it: Abilita o disabilita l'etichetta della proprietà per le griglie

en: Composer
it: Compositore

en: Maximum 4 options allowed
it: Sono consentite al massimo 4 opzioni

en: Drag and drop layout manager, to quickly organize your grid and list meta.
it: Gestione modello a trascinamento, per organizzare rapidamente la griglia e l’elenco dei meta.

en: Manage address meta for list, grid and listing detail
it: Gestire i meta indirizzi per l'elenco, la griglia e i dettagli dell'annuncio

en: Street Address
it: Indirizzo

en: Gallery
it: Galleria

en: Manage gallery for listings grid/list
it: Gestione della galleria per la griglia/elenco degli annunci

en: Property Gallery
it: Galleria Immobile

en: Enable or disable images gallery for grid/list
it: Abilitare o disabilitare la galleria di immagini per griglia/elenco

en: Exclude Featured Image
it: Escludere l'immagine in primo piano

en: Exlude property featured image from gallery for grid/list
it: Esludere l'immagine in primo piano della proprietà dalla galleria per la griglia/elenco

en: Gallery Behaviour
it: Comportamento in galleria

en: Choose gallery behaviour
it: Scegliere il comportamento della galleria

en: Show Gallery as Active
it: Mostra la galleria come attiva

en: Show Gallery on Hover
it: Mostra la galleria su Hover

en: Icons Type
it: Tipo di icone

en: Houzez Default Icons
it: Icone predefinite Houzez

en: Custom Image Icons
it: Icone personalizzate

en: Upload jpg, png or svg icon
it: Carica icona jpg, png o svg

en: Add font awesome icon class
it: Aggiungi una classe di icone

en: Icons
it: Icone

en: Manage list or grid icons on the listing pages
it: Gestisci le icone delle liste o delle griglie

en: Meta v1, v4 and v7
it: Meta v1, v4 e v7

en: Manage list or grid (grid v.1, v.4 and v.7) meta type on the listing pages
it: Gestire il tipo di meta elenco o griglia (griglia v.1, v.4 e v.7) nelle pagine degli annunci

en: Meta Type v1, v4 and v7
it: Tipologia Meta v1, v4 e v7

en: This option only works on the list view and grid v.1, v.4 and v.7
it: Questa opzione funziona solo nella visualizzazione a elenco e nella griglia v.1, v.4 e v.7

en: Select meta type
it: Seleziona meta tipo

en: Icons + Text
it: Icone + Testo

en: Manage the meta type for the grid v2
it: Gestisci la tipologia meta per la griglia v2

en: Meta Type v2
it: Meta Tipo v2

en: This option only works on the grid view v.2
it: Questa opzione funziona solo nella visualizzazione a griglia v.2

en: With Icons
it: Con Icone

en: Without Icons
it: Senza icone

en: Listing Preview lightbox
it: Anteprima dell'inserzione nella lightbox

en: Manage listing preview information
it: Gestisci le informazioni di anteprima dell’elenco

en: Meta Type
it: Meta Tipo

en: Select meta type for listing preview lightbox
it: Selezionare il tipo di meta per la lightbox dell'anteprima dell'annuncio

en: Maximum 6 options allowed
it: Sono consentite al massimo 6 opzioni

en: Drag and drop layout manager, to quickly organize your preview meta.
it: Gestore layout trascina e rilascia, per organizzare rapidamente la meta di anteprima.

en: Manage listings default Placeholder
it: Gestione delle inserzioni Segnaposto predefinito

en: Upload default placeholder. Recommended Size 1170 x 850 pixels
it: Caricare il segnaposto predefinito. Dimensione consigliata 1170 x 850 pixel

en: Mark as Sold
it: Segna come Venduto

en: Enable Mark as Sold
it: Abilita Contrassegna come Venduto

en: Mark as Sold - Status
it: Contrassegnare come venduto - Stato

en: Select property status which you want to use for mark as sold feature.
it: Seleziona lo stato dell'immobile che desideri utilizzare per la funzione "Segna come venduto".

en: Login & Register
it: Accedi / Registrati

en: Login
it: Accedi

en: Display the login in the header
it: Visualizzare il login nell'intestazione

en: Register
it: Registrati

en: Display the register in the header
it: Visualizza la registrazione nell’intestazione

en: Login, register type
it: Tipologia Autenticazione e Registrazione

en: Show as Icon
it: Mostra come icona

en: Show as Text
it: Mostra come testo

en: Logged In Menu
it: Menu di Accesso Effettuato

en: Disable LoggedIn menu
it: Disabilita il menu di accesso

en: First Name
it: Nome

en: Show first name field for register form
it: Mostra il campo del nome per il modulo di registrazione

en: Last Name
it: Cognome

en: Show last name field for register form
it: Mostra il campo del cognome per il modulo di registrazione

en: Show phone number field for register form
it: Mostra il campo del numero di telefono per il modulo di registrazione

en: Users can type the password on registration form
it: Gli utenti possono digitare la password nel modulo di registrazione

en: If no, users will get the auto generated password via email
it: Se no, gli utenti otterranno la password generata automaticamente via e-mail

en: Frontend register user as agent or agency
it: Frontend registrati utente come agente o agenzia

en: If set to "Yes" then every user register from front-end role Agent will be auto create in agent custom post type and role Agency will be auto create in agency custom post type
it: Se impostato su "Sì", un utente registrato con user role "Agenzia" creerà automaticamente una nuova Agenzia (Agenzie->Nuova). Questo utente inoltre potrà creare utenti con user role "Agente", generando automaticamente un nuovo Agente (Agenti->Nuovo) e il suo profilo (custom post type)

en: Agent/Agency Visibility
it: Visibilità dell'agente/agenzia

en: Front-end registered agent/agency should not show automatically on front-end
it: L'agente/L'Agenzia registrato non deve essere visualizzato automaticamente nel front-end

en: Not Show
it: Non mostrare

en: After Login Redirect Page
it: Pagina di reindirizzamento dopo il login

en: Current Page
it: Pagine corrente

en: Different Page
it: Pagina diversa

en: Enter Redirect Page Link
it: Inserisci il Link della pagina di Reindirizzamento

en: This must be a URL.
it: Questo deve essere un URL.

en: Terms & Conditions
it: Termini e Condizioni

en: Allow login via Facebook ?
it: Consenti login via Facebook?

en: Facebook Api key
it: Chiave Facebook Api

en: Facebook Api key for facebook login
it: Chiave Facebook Api (per login Facebook)

en: Facebook Secret Code
it: Codice segreto di Facebook

en: Facebook secret code for facebook login
it: Codice segreto Facebook (per login Facebook)

en: Allow login via Google ?
it: Consentire accesso via Google?

en: Google OAuth Client ID
it: ID Client Google OAuth

en: Google oAuth client id for google login
it: Id cliente oAuth Google (per login di Google)

en: Google Client Secret
it: Client Google Secret

en: Google client secret code for google login
it: Cliente Google segreto per login di Google

en: Agent
it: Agente

en: Agency
it: Agenzia

en: Owner
it: Proprietario

en: Buyer
it: Acquirente

en: Seller
it: Venditore

en: Manager
it: Responsabile

en: Author
it: Autore

en: User Roles
it: Ruoli utente

en: Registration Form
it: Modulo di Registrazione

en: If enabled, the registration form displays a drop-down menu with the list of user roles
it: Se abilitato, il modulo di registrazione visualizza un menu a tendina con l'elenco dei ruoli utente

en: Enable or disable the user role selection on the register form
it: Abilita o disabilita la selezione del ruolo utente nel modulo di registrazione

en: Enable user roles on profile page
it: Abilitare i ruoli utente sulla pagina del profilo

en: If enabled, it allow users to change role from their profile page
it: Se abilitato, consente agli utenti di modificare il ruolo dalla loro pagina di profilo

en: Enable or disable the user role selection on the profile page
it: Abilita o disabilita la selezione del ruolo utente nella pagina del profilo

en: Enable/Disable User Roles
it: Abilita / Disabilita Ruoli Utente

en: Select which user roles you want to disable
it: Selezionare i ruoli utente che si desidera disabilitare

en: Agent Role
it: Ruolo del Agente

en: Change the default name of the agent role
it: Modificare il nome predefinito del ruolo Agente

en: Enter a name for the agent role (Default is Agent)
it: Inserisci un nome per il ruolo agente (valore predefinito: Agente)

en: Agency Role
it: Ruolo di agenzia

en: Change the default name of the agency role
it: Modificare il nome predefinito del ruolo Agenzia

en: Enter a name for the agncy role (Default: Agency)
it: Immettere un nome per il ruolo dell'agenzia (impostazione predefinita: agenzia)

en: Owner Role
it: Ruolo di proprietario

en: Change the default name of the owner role
it: Modificare il nome predefinito del ruolo del proprietario

en: Enter a name for the owner role (Default: Owner)
it: Inserisci un nome per il ruolo proprietario (predefinito: Proprietario)

en: Buyer Role
it: Ruolo di acquirente

en: Change the default name of the buyer role
it: Modificare il nome predefinito del ruolo Acquirente

en: Enter a name for the buyer role (Default: Buyer)
it: Inserisci un nome per il ruolo buyer (valore predefinito: Acquirente)

en: Seller Role
it: Ruolo di venditore

en: Change the default name of the seller role
it: Modificare il nome predefinito del ruolo del venditore

en: Enter a name for the seller role (Default: Seller)
it: Inserisci un nome per il ruolo venditore (valore predefinito: Venditore)

en: Logos & Favicon
it: Loghi & Favicon

en: Logo (For Retina Screens)
it: Logo (per schermi Retina)

en: The retina logo have to be double size of the regular logo
it: Il logo retina deve essere di dimensioni doppie rispetto al logo normale

en: Upload the logo for retina devices
it: Caricare il logo per i dispositivi retina

en: Mobile Logo
it: Logo per dispositivi mobili

en: Upload the logo for mobile devices.
it: Caricare il logo per i dispositivi mobili.

en: Mobile Logo (For Retina Screens)
it: Logo mobile (per schermi Retina)

en: Splash Page & Transparent Header Logo
it: Pagina Iniziale & Logo dell'intestazione trasparente

en: Upload the logo for the splash page and the transparent header
it: Caricare il logo per la splash page e l'intestazione trasparente

en: Splash Page & Transparent Header Logo (For Retina Screens)
it: Splash Page e logo dell'intestazione trasparente (per schermi Retina)

en: Upload the retina logo for the splash page and the transparent header
it: Caricare il logo retina per la splash page e l'intestazione trasparente

en: Mobile Splash Page Logo
it: Logo Mobile per Splash Page

en: Upload your custom logo for mobile splash page.
it: Carica il tuo logo personalizzato per pagina mobile splash.

en: Mobile Splash Page Logo (For Retina Screens)
it: Logo della pagina iniziale mobile (per schermi Retina)

en: Upload the retina logo for the mobile splash page
it: Carica il logo retina per la splash page mobile

en: Standard Logo Height
it: Altezza standard logo

en: Enter the standard logo height
it: Immetti l'altezza predefinita del logo

en: Standard Logo Width
it: Larghezza standard logo

en: Enter the standard logo width
it: Inserire la larghezza standard del logo

en: Mobile Logo Height
it: Altezza logo mobile

en: Mobile Logo Width
it: Larghezza del logo mobile

en: Upload the favicon.
it: Caricare la favicon.

en: Apple iPhone Icon
it: Icona Apple iPhone

en: Upload the iPhone icon (57px by 57px).
it: Caricare l'icona dell'iPhone (57px per 57px).

en: Apple iPhone Retina Icon
it: Icona Retina per iPhone di Apple

en: Upload the iPhone retina icon (114px by 114px).
it: Carica l'icona retina iPhone (114px x 114px).

en: Apple iPad Icon
it: Icona Apple iPad

en: Upload the iPad icon (72px by 72px).
it: Caricare l'icona dell'iPad (72px per 72px).

en: Apple iPad Retina Icon
it: Icona Retina di Apple iPad

en: Upload the iPad retina icon (144px by 144px).
it: Carica l'icona retina dell'iPad (144px per 144px).

en: Lightbox Logo
it: Logo Lightbox

en: Upload logo for lightbox.
it: Upload logo per lightbox.

en: Dashboard Logo
it: Logo della Dashboard

en: Upload the logo for dashboard
it: Carica il logo per la Dashboard

en: Google Maps API KEY
it: Mappa Google API KEY

en: Enter your google maps api key
it: Inserisci la tua chiave API di Google Maps

en: Mapbox API KEY
it: CHIAVE API Mapbox

en: Marker Type
it: Tipo di marcatore

en: Marker Icon
it: Icona del marker

en: Price Pins
it: Pin del Prezzo

en: Single Listing Map
it: Mappa del singolo annuncio

en: Pin or Circle
it: Pin o Cerchio

en: Marker Pin
it: Marcatore Pin

en: Circle
it: Cerchio

en: Single Listing Map Zoom
it: Mappa del singolo annuncio Zoom

en: Map Style
it: Stile mappa

en: Membership
it: Abbonamento

en: Enable Paid Submission
it: Attivare pubblicazione a pagamento

en: Select the submission type.
it: Selezionare il tipo di invio.

en: Free (Pay For Featured)
it: Gratuito (A pagamento in primo piano)

en: Per Listing
it: Per Annuncio

en: Enable Recurring Payments
it: Abilita i pagamenti ricorrenti

en: Enable or disable recurring option for PayPal & Stripe.
it: Abilita o disabilita l'opzione ricorrente per PayPal & Stripe.

en: Auto Recurring Payments
it: Pagamenti Ricorrenti Automatici

en: Enable auto recurring payments for PayPal & Stripe.
it: Abilita pagamenti ricorrenti automatici per PayPal e Stripe.

en: Expire Days
it: Giorni di validità

en: Only for "Per Listings" and "Free (Pay for Featured)"
it: Solo per "Per Annunci" e "Gratuiti (a pagamento)"

en: Want to set single listing expire days?
it: Volete impostare i giorni di scadenza di un singolo annuncio?

en: Number Of Expiring Days
it: Numero di giorni di scadenza

en: It starts from the moment the property is published on the website
it: Inizia dal momento in cui l'immobile viene pubblicato sul sito web

en: Enter the number of days
it: Inserire il numero di giorni

en: Featured Listings - Expiring Days
it: Annunci In Vetrina - Giorni di scadenza

en: It starts from the moment the property is set to featured
it: Inizia dal momento in cui la proprietà è impostata su In Vetrina

en: Note: AED, BHD, KWD, SAR currencies not supported by PayPal.
it: Nota: le valute AED, BHD, KWD, SAR non sono supportate da PayPal.

en: Select the currency to use for paid submissions
it: Seleziona la valuta da utilizzare per gli inserimenti a pagamento

en: Submission Price
it: Prezzo inserimento

en: Enter the price to list a property
it: Prezzo Immobile

en: Featured Price
it: Tariffa Sponsorizzazione

en: Enter the price to feature a property
it: Inserisci il prezzo per pubblicare un'immobile

en: Paypal, Stripe and 2Checkout Api
it: Paypal, Stripe e 2Checkout Api

en: Update PayPal, Stripe and 2Checkout settings according to API type selection
it: Aggiornare le impostazioni di PayPal, Stripe e 2Checkout in base alla selezione del tipo di API

en: Thank You Page
it: Pagina dei ringraziamenti

en: Thank you for your business with us
it: Grazie per i vostri affari con noi

en: Enter the page message
it: Compilare il messaggio

en: Payment Gateways
it: Gateway di pagamento

en: Choose Payment gateway type
it: Scegli il tipo di gateway di pagamento

en: Follow <a target="_blank" href="https://favethemes.zendesk.com/hc/en-us/articles/360045293072">WooCommerce Documentation</a>
it: Seguire la <a target="_blank" href="https://favethemes.zendesk.com/hc/en-us/articles/360045293072">documentazione di WooCommerce</a>

en: "houzez-woo-addon" and "woocommerce" plugin required
it: sono richiesti i plugin "houzez-woo-addon" e "woocommerce"

en: Paypal Settings
it: Impostazioni Paypal

en: Enable PayPal
it: Abilita Paypal

en: Enable or disable PayPal
it: Abilita o disabilita PayPal

en: Client ID
it: ID Cliente

en: Enter the PayPal client ID
it: Inserire l'ID cliente PayPal

en: Enter the PayPal client secret key
it: Inserire la chiave segreta del client PayPal

en: Receiving Email
it: Ricezione Email

en: Enter the PayPal receiving email account
it: Inserire l'account e-mail di ricezione di PayPal

en: Stripe Settings
it: Impostazioni Stripe

en: Enable Stripe
it: Abilita Stripe

en: Enable or disable Stripe
it: Abilita o disabilita Stripe

en: Secret Key
it: Chiave segreta

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login
it: Le informazioni sono prese dal tuo account qui: https://dashboard.stripe.com/login

en: Enter the Stripe secret key
it: Inserire la chiave segreta di Stripe

en: Publishable Key
it: Chiave pubblicabile

en: Enter the Stripe publishable key
it: Inserisci la Publishable Key di Stripe

en: Direct Payment / Wire Payment
it: Pagamento Rimessa diretta/Bonifico bancario

en: Enable Wire Transfer
it: Abilita Bonifico Bancario

en: Enable or disable the Wire Transfert
it: Abilita o disabilita il bonifico bancario

en: Wire instructions
it: Istruzioni via cavo

en: Enter the wire instructions and detail to send the payment
it: Inserire le istruzioni per il bonifico e i dettagli per l'invio del pagamento

en: <span class="font24">Direct pay / Wire Transfer</span>
it: <span class="font24">Pagamento diretto / Bonifico</span>

en: Optimizations
it: Ottimizzazioni

en: Combine JS Scripts
it: Combinare gli script JS

en: Combine all third party js scripts into one file
it: Combina tutti gli script js di terze parti in un unico file

en: Combine CSS Styles
it: Combinare gli stili CSS

en: Combine all css styles into one file
it: Combina tutti gli stili CSS in un unico file

en: Use minify version of js files
it: Utilizzare la versione minify dei file js

en: Minify CSS
it: Minimizza CSS

en: Remove Version Parameter From JS & CSS Files
it: Rimuovi i parametri di versione da file JS e CSS

en: Most scripts and style-sheets called by WordPress include a query string identifying the version. This can cause issues with caching and such, which will result in less than optimal load times. You can toggle this setting on to remove the query string from such strings.
it: La maggior parte degli script e dei fogli di stile richiamati da WordPress include una stringa di query che identifica la versione. Questo può causare problemi con la cache e simili, con conseguenti tempi di caricamento non ottimali. È possibile attivare questa impostazione per rimuovere la query string da tali stringhe.

en: Preload Pages
it: Precaricare le pagine

en: Preload pages right before a user clicks on it for blazing fast browsing between pages.
it: Precarica le pagine subito prima che un utente faccia clic su di esse per una navigazione velocissima.

en: NOTE: if you are using login/register for front-end site then better to not enable this option.
it: NOTA: se si utilizza login/registrazione per il sito front-end, è meglio non abilitare questa opzione.

en: Lazy Load Images
it: Caricamento delle immagini allo scorrere del mouse

en: Enable lazy loading for images, it will boost page loading speed
it: Abilita il caricamento lento per le immagini, aumenterà la velocità di caricamento della pagina

en: Disable Emoji Script
it: Disabilita script Emoji

en: Remove WP emoji scripts from front-end.
it: Rimuovi gli script Emoij dal Front-end.

en: JPEG 100% Quality
it: JPEG 100% qualità

en: By default images cropped with WordPress are resized/cropped at 90% quality. Enable this setting to set all JPEGs to 100% quality.
it: Per impostazione predefinita, le immagini ritagliate con WordPress vengono ridimensionate/ritagliate con una qualità del 90%. Attivare questa impostazione per impostare tutti i JPEG al 100% della qualità.

en: Price & Currency
it: Prezzo & Valuta

en: Multi-currency
it: Multi-valuta

en: Please note: the currency switcher will not work if this option is enabled
it: Nota bene: il commutatore di valuta non funziona se questa opzione è attivata

en: Enable or disable multi-currency
it: Abilita o disabilita la valuta multipla

en: Default Currency
it: Valuta Default

en: Select the default currency
it: Seleziona valuta predefinita

en: <a target="_blank" href="admin.php?page=houzez_currencies">Add Currencies</a>
it: <a target="_blank" href="admin.php?page=houzez_currencies">Aggiungi Valute</a>

en: Short Price
it: Prezzo ridotto

en: Please note: the currency switcher will not work if the short price option is enabled
it: Nota bene: il commutatore di valuta non funzionerà se l'opzione prezzo breve è abilitata

en: Enable or disable the short price numbers like 12K, 10M, 10B.
it: Abilita o disabilita i numeri di prezzo corti come 12K, 10M, 10B.

en: Short Price Indian - Format
it: Formato Valuta breve indiana

en: Enable or disable the short price numbers like 1 Hundred, 10 thousand, 10 crore.
it: Abilitare o disabilitare i numeri di prezzo brevi come 1 centinaio, 10 mila, 10 crore.

en: Indian Currency Format
it: Formato della valuta indiana

en: Enable or disable the Indian Currency format
it: Abilita o disabilita il formato valuta indiana

en: Currency Symbol
it: Simbolo valuta

en: Enter the currency sign. (For Example: $)
it: Inserisci il segno di valuta. (Es: €.)

en: Currency Symbol Position
it: Posizione Simbolo Valuta

en: Before the price
it: Prima del prezzo

en: After the price
it: Dopo il prezzo

en: Select the currency symbol position
it: Selezionare la posizione del simbolo della valuta

en: Number of decimal points
it: Numero di punti decimali

en: Select the decimal points
it: Selezionare i punti decimali

en: Decimal Points Separator
it: Separatore di decimali

en: Enter the decimal points separator (For Example: .)
it: Immettere il separatore di punti decimali (Ad Esempio: .)

en: Thousands Separator
it: Separatore delle centinaia

en: Enter the thousands separator (For Example: ,)
it: Immettere il separatore delle migliaia (Ad Esempio: ,)

en: Price Separator
it: Separatore del prezzo

en: Provide what you want to show between price and price label. Example: / or empty space
it: Fornisci ciò che desideri mostrare tra il prezzo e l'etichetta del prezzo. Esempio: / o spazio vuoto

en: Print Property
it: Stampa

en: Print Property Logo
it: Stampa Logo Immobili

en: Upload your custom site logo for print property.
it: Upload Logo personalizzato per stampa Immobili.

en: Property Description
it: Descrizione Immobile

en: Property Features
it: Caratteristiche Immobile

en: Gallery Images
it: Galleria Immagini

en: Content Position
it: Posizione contenuto

en: Above listings
it: Inserzioni Sopra

en: Below listings
it: Inserzioni Sotto

en: Number of Listings to Show
it: Numero annunci da mostrare

en: Enter the number of listings to display.
it: Immettere il numero di annunci da visualizzare.

en: Property Detail
it: Informazioni di base sull'immobile

en: Property Banner
it: Banner Proprietà

en: Select the banner version you want to display in the property detail page
it: Selezionare la versione del banner che si desidera visualizzare nella pagina dei dettagli dell'immobile

en: Select the banner version
it: Selezionare la versione del banner

en: Select the content layout
it: Selezionare il layout dei contenuti

en: Property Banner Active Tab
it: Scheda attiva del banner della proprietà

en: The property top banner has three tabs, the image/gallery, map view and street view. Select the one you want to display first
it: Il banner superiore della proprietà ha tre schede, l'immagine / galleria, la vista mappa e la vista strada. Seleziona quello che desideri visualizzare per primo

en: Active tab must be enable in "Media Tabs Manager" below
it: La scheda attiva deve essere abilitata in "Gestione schede multimediali" qui sotto

en: Image/Gallery
it: Galleria Immagine

en: Map View
it: Vista Mappa

en: 360 Virtual Tour
it: Tour virtuale 360

en: Full Width Property Content Layout
it: Layout Immobile al 100%

en: If you select yes the property page will be full-width without the sidebar
it: Se si seleziona Sì, la pagina dell'immobile sarà a tutta larghezza senza la barra laterale

en: Do you want to make the property page full width?
it: Si vuole rendere la pagina degli immobili a tutta larghezza?

en: Property Tools Position in mobile
it: Strumenti di Posizione Immobile nel mobile

en: Set position of share & favorite icons for mobile
it: Impostare la posizione delle icone di condivisione e dei preferiti per i cellulari

en: Under Banner
it: Sotto la bandiera

en: Under Property Title
it: Sotto il Titolo Immobile

en: Details section columns
it: Colonne della sezione Dettagli

en: Select number of columns you show for details section
it: Selezionare il numero di colonne da mostrare per la sezione dei dettagli

en: 1 Column
it: 1 Colonna

en: 2 Columns
it: 2 Colonne

en: 3 Columns
it: 3 Colonne

en: Address section columns
it: Colonne della sezione indirizzi

en: Select number of columns you show for address section
it: Selezionare il numero di colonne da mostrare per la sezione degli indirizzi

en: Features section columns
it: Colonne della sezione Caratteristiche

en: Select number of columns you show for features section
it: Selezionare il numero di colonne da mostrare per la sezione delle caratteristiche

en: Property Detail Navigation
it: Navigazione Dettagli Proprietà

en: It works only for default layout
it: Funziona solo per il layout predefinito

en: Do you wan to display the property detail page sticky navigation bar?
it: Vuoi visualizzare la barra di navigazione persistente della pagina dei dettagli della proprietà?

en: Address Map Section
it: Sezione Mappa degli indirizzi

en: If enabled, the map in the top banner will not displayed
it: Se abilitato, la mappa nel banner superiore non verrà visualizzata

en: Enable or disable the map in the address section
it: Abilitare o disabilitare la mappa nella sezione dell'indirizzo

en: Do you want to receive the copy of message sent to agent ?
it: Vuoi ricevere una copia del messaggio inviato all’agente?

en: Email address to receive message copy.
it: Indirizzo e-mail per ricevere la copia del messaggio.

en: This email address will receive a copy of message sent to agent from property detail page.
it: A questo indirizzo e-mail verrà inviata una copia del messaggio inviato all'agente dalla pagina di dettaglio della proprietà.

en: Layout Manager - Default
it: Gestione layout - Predefinito

en: Overview
it: Panoramica

en: Walkscore
it: Punteggio

en: Mortgage Calculator
it: Calcolo mutuo

en: Agent bottom
it: Pulsante Agente

en: Similar Listings
it: Annunci Simili

en: Overview v2
it: Panoramica v2

en: Near by Places
it: Nei pressi di luoghi

en: Section Gallery
it: Sezione Galleria

en: Schedule Tour v2
it: Programma del tour v2

en: Multi Unit / Sub Listings
it: Lista Multi Unità / Sub Unità

en: Adsense Space 1
it: Spazio Adsense 1

en: Adsense Space 2
it: Spazio Adsense 2

en: Adsense Space 3
it: Spazio Adsense 3

en: Availability Calendar
it: Disponibilità calendario

en: Section Gallery Number of Visible Images
it: Sezione Galleria Numero di immagini visibili

en: Section Gallery Images in a row
it: Galleria di sezioni Immagini in fila

en: Layout Manager - Tabs
it: Gestione Layout - Schede

en: Agent contact form section
it: Sezione Modulo di contatto Agente

en: Enable or disable agent contact for section section.
it: Abilita o disabilita il contatto agente per la sezione.

en: Enable or disable the availability calendar section.
it: Abilita o disabilita la sezione del calendario di disponibilità.

en: Energy Efficiency
it: Efficienza energetica

en: Enable or disable the energy class sectio.
it: Abilita o disabilita la sezione della classe energetica.

en: Enable or disable mortgage calculator section.
it: Abilita o disabilita la sezione calcolo mutuo.

en: Sub Listings
it: Annunci secondari

en: Enable or disable the sub listings section.
it: Abilita o disabilita la sezione sotto elenchi.

en: Enable or disable the schedule a tour form.
it: Abilita o disabilita il modulo di pianificazione tour.

en: Layout Manager - Luxury Homes
it: Gestione Layout - Luxury Homes

en: Description & Details
it: Descrizione & Dettagli

en: Agent Contact
it: Contatto Agente

en: Nearby
it: Nelle vicinanze

en: Gallery Popup
it: Galleria a comparsa

en: Gallery lightbox type
it: Tipo di lightbox della galleria

en: Select which popup lightox you want to use for property gallery.
it: Selezionare il popup lightox che si desidera utilizzare per la galleria di proprietà.

en: Houzez BuiltIn
it: Home Prime Incorporata

en: Photo Swipe
it: Scorrimento di foto

en: Overview Section
it: Sezione Panoramica

en: Show property id in section header.
it: Mostra ID immobile nella header della sezione.

en: Drag and drop data manage for overview section
it: Gestione dei dati tramite trascinamento per la sezione panoramica

en: Energy Classes
it: Classi di energia

en: Enter comma separated energy classes
it: Inserire le classi energetiche separate da una virgola

en: Class 1 Color
it: Classe 1 Colore

en: Class 2 Color
it: Classe 2 Colore

en: Class 3 Color
it: Classe 3 Colore

en: Class 4 Color
it: Classe 4 Colore

en: Class 5 Color
it: Classe 5 Colore

en: Class 6 Color
it: Classe 6 Colore

en: Class 7 Color
it: Classe 7 Colore

en: Class 8 Color
it: Classe 8 Colore

en: Class 9 Color
it: Colore Classe 9

en: Class 10 Color
it: Classe 10 Colore

en: Updated Date
it: Data di aggiornamento

en: State/county
it: Stato/regione

en: Zip/Postal Code
it: Codice Postale

en: Show/Hide Data
it: Mostra/Nascondi Data

en: Enable/Disable print property button
it: Abilita / disabilita il pulsante stampa Immobile

en: Featured Label
it: Etichetta in vetrina

en: Enable/Disable featured label
it: Abilita / disabilita etichetta in evidenza

en: Enable/Disable property status
it: Abilita / Disabilita stato della proprietà

en: Enable/Disable property labels
it: Abilita / disabilita le etichette della proprietà

en: Favorite Property
it: Proprietà preferita

en: Enable/Disable favorite property button
it: Abilita / Disabilita il pulsante Immobile Preferito

en: Share Property
it: Condividi Immobile

en: Enable/Disable share property button
it: Abilita / Disabilita il Pulsante Condivisione Immobile

en: Documents Download
it: Documenti da scaricare

en: Enable/Disable documents download only for registers users.
it: Abilita / Disabilita Download Documenti solo utenti registrati.

en: Property Detail Information
it: Informazioni sui dettagli dell'immobile

en: Select which information you want to hide from the property detail page
it: Seleziona le informazioni che desideri nascondere dalla pagina dei dettagli dell'Immobile

en: Adsense Spaces
it: Spazi Adsense

en: Paste your banner JS or Google Adsense code, html banner also allowed.
it: Incolla il tuo banner JS o il codice di Google Adsense, sono ammessi anche banner html.

en: Enable or disable the Walkscore section on property detail page.
it: Abilita o disabilita la sezione Walk Score nella pagina dei dettagli delle proprietà.

en: Walkscore API Key
it: Chiave API Walkscore

en: Enter your Walkscore API key code. <a target="_blank" href="https://www.walkscore.com/professional/api.php">Get an API code</a>
it: Inserire il codice della chiave API di Walkscore. <a target="_blank" href="https://www.walkscore.com/professional/api.php">Ottenere un codice API</a>

en: Yelp Nearby Places
it: "auto-completamento" Luoghi nelle vicinanze

en: Enable or disable Yelp on the property detail page.
it: Abilita / Disabilita Yelp sulla pagina dei dettagli immobile.

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/factsheet">https://www.yelp.com/factsheet</a> the list of countries where Yelp is available.
it: Si noti che Yelp non funziona in tutti i Paesi. Vedere qui <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/factsheet">https://www.yelp.com/factsheet</a> l'elenco dei Paesi in cui Yelp è disponibile.

en: Yelp API Key
it: Chiave API Yelp

en: Enter your Yelp API key code. <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app">Get an API code</a>
it: Inserisci il codice chiave API di Yelp. <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app">Ottieni qui un codice API</a>

en: Yelp Categories
it: Categorie Yelp

en: Select the Yelp categories that you want to display.
it: Seleziona le categorie di Yelp che vuoi visualizzare.

en: Yelp Results Limit
it: Limite dei risultati di Yelp

en: Enter the number of result that you want to display
it: Immettere il numero di risultati che si desidera visualizzare

en: Yelp Distance Unit
it: Unità di distanza Yelp

en: Select the distance unit.
it: Seleziona unità distanza.

en: Schedule a Tour
it: Prenota un tour

en: Time Slots
it: Fasce orarie

en: Use the comma to separate the time slots. (For example: 12:00 am, 12:15 am, 12:30 am)
it: Utilizzare la virgola per separare le fasce orarie. (Ad esempio: 12:00, 12:15, 12:30)

en: Select the Status
it: Seleziona lo stato

en: Select status where you want to hide schedule tour section
it: Seleziona lo stato in cui desideri nascondere la sezione Pianifica visita

en: Redirect to
it: Reindirizza a

en: Enter url where form will be redirect after success
it: Inserire l'url a cui il modulo sarà reindirizzato dopo il successo

en: Luxury Homes Icons
it: Icone di case di lusso

en: Icons for the Luxury Homes property detail page
it: Icone per la pagina dei dettagli dell'immobile Luxury Homes

en: Select status where you want to hide mortgage calculator
it: Seleziona lo stato in cui vuoi nascondere il calcolatore del mutuo

en: Default Down Payment
it: Acconto predefinito

en: Enter default down payment percentage(%)
it: Inserire la percentuale di acconto predefinita (%)

en: Default Terms(years)
it: Termini di default (anni)

en: Default Interest Rate(%)
it: Tasso di interesse di default (%)

en: Enable or disable property tax
it: Abilita o disabilita l'imposta sulle proprietà

en: Enable or disable pmi
it: Abilita / Disabilita PMI

en: Similar Properties
it: Immobili Simili

en: Enable or disable the similar properties on the property detail page.
it: Abilita/disattiva proprietà simili nella pagina dei dettagli della proprietà.

en: Similar Properties Criteria
it: Criteri similari di proprietà

en: Choose which criteria you want to use to display similar properties.
it: Scegli il criterio da utilizzare per mostrare Immobili Simili.

en: Property Feature
it: Caratteristica immobile

en: Property Country
it: Regione

en: Property State
it: Regione Immobile

en: Property City
it: Città dell'immobile

en: Property Area
it: Area Immobile

en: Random
it: Casuale

en: Similar Properties View
it: Immobili Simili

en: Select the view to display for similar properties.
it: Seleziona la vista da mostrare per immobili simili.

en: Similar Properties Number
it: Proprietà simili Numero

en: Select how many similar properties to display
it: Selezionare il numero di proprietà simili da visualizzare

en: Reviews & Ratings
it: Recensioni & Valutazioni

en: Enable or disable the reviews & ratings on the property detail page.
it: Abilita o disabilita le recensioni & le valutazioni nella pagina dei dettagli della struttura.

en: Allow review only for loggedIn user?
it: Consentire la revisione solo all'utente loggato?

en: New Ratings Approved By Admin
it: Nuove recensioni approvate dall'amministratore

en: New reviews & ratings must be approved by the administrator
it: Le nuove recensioni e valutazioni devono essere approvate dall'amministratore

en: Updated Ratings Approved by Admin
it: Valutazioni aggiornate Approvate dall'Admin

en: Updated reviews & ratings must be approved by the administrator
it: Le recensioni e le valutazioni aggiornate devono essere approvate dall'amministratore

en: Number of Reviews
it: Numero di recensioni

en: Enter the number of reviews to display on the property detail page
it: Immettere il numero di recensioni da visualizzare nella pagina dei dettagli della proprietà

en: Choose breadcrumb type for single property page
it: Scegli il tipo di breadcrumb per la singola pagina dell'immobile

en: Property Status and Type
it: Stato e tipo di proprietà

en: Property City and Area
it: Città e Area dell'immobile

en: Next/Prev Property
it: Proprietà Avanti/Indietro

en: Next/Prev Property Navigation
it: Navigazione proprietà Avanti/Indietro

en: Enable or disable the next/prev property navigation at the end of the property detail page
it: Abilita o disabilita la navigazione della proprietà successiva/precedente alla fine della pagina dei dettagli della proprietà

en: Disclaimer
it: Disconoscimento

en: Show Disclaimer
it: Mostra Disclaimer

en: Enable or disable disclaimer
it: Abilita o disabilita la dichiarazione di non responsabilità

en: Disclaimer Text
it: Testo note legali

en: Add disclaimer text globally for all properties, this can be also set on single property level when add/edit property
it: Aggiungi il testo di esclusione di responsabilità globalmente per tutti gli immobili, questo può essere impostato anche a livello di singolo immobile quando aggiungi/modifichi un immobile

en: Enable or disable Google reCaptcha on forms
it: Abilita o disabilita Google reCaptcha nei moduli

en: <p>If you do not have keys already then visit <kbd>
                <a href = "https://www.google.com/recaptcha/admin">
                    https://www.google.com/recaptcha/admin</a></kbd> to generate them.
            Set the respective keys in <kbd>Site Key</kbd> and
            <kbd>Secret Key</kbd></p>
it: <p> Se non hai già le chiavi, allora visita <kbd>
                <a href = "https://www.google.com/recaptcha/admin”>
                    https://www.google.com/recaptcha/admin</a></kbd> per generarli.
            Imposta le rispettive chiavi in ​​<kbd>Chiave sito</kbd> e
            <kbd>Chiave segreta</​​kbd></p>

en: reCaptcha Version
it: versione reCaptcha

en: Get new keys for V3 as V2 keys will not work!
it: Ottieni nuove chiavi per V3 poiché le chiavi V2 non funzioneranno!

en: Enter your Google reCaptha site key.
it: Inserire la chiave del sito Google reCaptha.

en: Enter your Google reCaptha Secret key.
it: Inserire la chiave segreta di Google reCaptha.

en: Splash Page
it: Pagina Splash

en: Select the spash page header Layout
it: Selezionare il layout dell'intestazione della pagina spash

en: Page Background Type
it: Tipo di sfondo della pagina

en: Select the page background type
it: Selezionare il tipo di sfondo della pagina

en: Navigation
it: Navigazione

en: Enable or disable the splash page navigation
it: Abilita/Disabilita Pagina splash di navigazione

en: Search
it: Cerca

en: Enable or disable the search on the splash page
it: Abilita o disabilita la ricerca nella splash page

en: Background Image Options
it: Opzioni Sfondo Immagine

en: Recommended image size 2000px x 1000px.
it: Dimensione dell'immagine consigliata 2000 x 1000.

en: Background Slider Options
it: Opzioni Sfondo Slider

en: Add/Edit Images
it: Agg./Modif. immagini

en: Background Video Options
it: Opzioni Sfondo Video

en: Upload the mp4 file
it: Carica il file mp4

en: Upload the webm file
it: Caricare il file webm

en: Upload the ogv file
it: Carica il file ogv

en: Video Cover Image
it: Immagine copertina video

en: Upload the cover image file
it: Caricare il file dell'immagine di copertina

en: Welcome Title
it: Titolo di Benvenuto

en: Splash Page Subtitle
it: Sottotitolo Pagina Splash

en: Enter the sub-title
it: Inserire il sottotitolo

en: Enter the text
it: Inserire il testo

en: Enable or disable the social media icons
it: Abilita / Disabilita le icone dei social media

en: Enter the Twitter profile URL
it: Inserire l'URL del profilo Twitter

en: Enter the Google Plus profile URL
it: Inserire l'URL del profilo Google Plus

en: Enter the telegram profile URL
it: Inserire l'URL del profilo telegram

en: Logo Link
it: Link Logo

en: Splash Page Logo Link
it: Link Logo Pagina Splash

en: Select a page from the list or custom
it: Seleziona una pagina dall'elenco o personalizzata

en: Enter the URL
it: Inserisci l’URL

en: Styling
it: Stile

en: Body
it: Corpo

en: Text Color
it: Colore testo

en: Select the body text color
it: Seleziona il colore del testo del body

en: Body Background Color
it: Colore Sfondo Body

en: Select body background color
it: Seleziona il colore di sfondo del body

en: Select body background color for listing grid v7, agents v2, agencies v2
it: Selezionare il colore di sfondo del corpo per la griglia degli annunci v7, agenti v2, agenzie v2

en: Primary Color
it: Colore primario

en: Select the primary color.
it: Seleziona il Colore Primario.

en: Primary Hover Color
it: Colore primario al passaggio del mouse

en: Select the primary hover color.
it: Seleziona il colore primario on hover.

en: Secondary Color
it: Colore Secondario

en: Select the secondary color.
it: Seleziona il Colore Secondario.

en: Secondary Hover Color
it: Colore Secondario Hover

en: Select the secondary hover color.
it: Seleziona il colore secondario on hover.

en: Navigation Bar
it: Barra di navigazione

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Select the navigation background color
it: Selezionare il colore di sfondo della navigazione

en: Menu Tabs Text Color
it: Colore del testo delle schede di menu

en: Select the text color of the menu tabs
it: Seleziona il colore del testo delle schede di menu

en: Menu Tabs Text Color On Hover
it: Colore del testo menù hover

en: Select the text color of the menu tabs on hover
it: Selezionare il colore del testo delle schede del menu al passaggio del mouse

en: Menu Tabs Background Color On Hover
it: Colore di sfondo delle schede del menu on hover

en: Select the background color of the menu tabs on hover
it: Seleziona il colore di sfondo icona al passaggio del mouse

en: Top Area
it: Area superiore

en: Select the top area background color
it: Selezionare il colore di sfondo dell'area superiore

en: Select the top area text color
it: Selezionare il colore del testo dell'area superiore

en: Menu Background Color
it: Colore sfondo Menu

en: Select the menu background color
it: Selezionare il colore di sfondo del menu

en: Menu Tabs Border Color
it: Colore del bordo delle schede di menu

en: Select the border color of the menu tabs
it: Seleziona il colore del bordo delle schede del menu

en: Top Area Background Color
it: Colore di sfondo dell'area superiore

en: Call Us Color
it: Colore di Chiamaci

en: Select the call us text color
it: Seleziona il colore del testo di Chiamaci

en: Call Us Background Color
it: Colore sfondo di Chiamaci

en: Select the call us background color
it: Seleziona il colore di sfondo di Chiamaci

en: Menu Tabs Background Color
it: Colore di sfondo delle schede di menu

en: Select the background color of the menu tabs
it: Selezionare il colore di sfondo delle schede del menu

en: Social Icons color
it: Colore delle icone social

en: Select the social icons color
it: Seleziona il colore icone social

en: Select the background color
it: Seleziona il colore di fondo

en: Social Icons Color
it: Colore Icone Social

en: Select the color of the social icons
it: Selezionare il colore delle icone sociali

en: Transparent Menu Options (The transparent navigation is displayed on the splash page and when you select the trasparent header)
it: Opzioni di menu trasparenti (la navigazione trasparente viene visualizzata nella splash page e quando si seleziona l'intestazione trasparente)

en: Border Bottom
it: Bordo inferiore

en: Select the border dimention and style
it: Selezionare la dimensione e lo stile del bordo

en: Border Bottom Color
it: Colore del bordo inferiore

en: Select the border color
it: Seleziona un colore per il bordo

en: Sub Menu
it: Sotto Menu

en: Menu Tabs Text Background Color On Hover
it: Colore di sfondo del testo delle schede di menu al passaggio del mouse

en: Border color
it: Colore del bordo

en: Button Text Color
it: Colore testo del pulsante

en: Select the text color
it: Seleziona il colore del testo

en: Button Text Color On Hover
it: Colore del testo del pulsante al passaggio del mouse

en: Select the text color on hover
it: Selezionare il colore del testo al passaggio del mouse

en: Button Background Color
it: Colore di sfondo pulsante

en: Select the button background color
it: Seleziona il colore di sfondo del pulsante

en: Button Background Color On Hover
it: Colore di sfondo del pulsante al passaggio del mouse

en: Select the button background color on hover
it: Selezionare il colore di sfondo del pulsante al passaggio del mouse

en: Button Border
it: Bordo Pulsante

en: Select the button border options
it: Selezionare le opzioni del bordo del pulsante

en: Button Border On Hover
it: Bordo del pulsante al passaggio del mouse

en: Select the button border color on hover
it: Seleziona Colore bordo del pulsante on hover

en: Transparent Header - Create Listing Button
it: Intestazione trasparente - Pulsante Crea Elenco

en: Text Color On Hover
it: Colore del testo al passaggio del mouse

en: Transparent Header - Login & Register
it: Header trasparente - Accedi e registrati

en: Mobile Menu
it: Menu Mobile

en: Mobile Header Background Color
it: Colore di sfondo dell’intestazione mobile

en: Select the background color of the mobile header
it: Seleziona il colore di sfondo della header mobile

en: Mobile Header Icon Color
it: Colore icone Header mobile

en: Navicon and User-menu icon color
it: Colore dell'icona del Navicon e del menu utente

en: Select the color of the incons in the mobile header
it: Seleziona il colore dell'icona nella header del mobile

en: Select the advanced search background color
it: Selezionare il colore di sfondo della ricerca avanzata

en: Half Map Search Background Color
it: Colore di sfondo della ricerca della mezza mappa

en: Select the background color for half map side search
it: Selezionare il colore di sfondo della ricerca

en: Fields Border Color
it: Colore bordo dei Campi

en: Select the border color of the search fields
it: Selezionare il colore del bordo dei campi di ricerca

en: Fields Placeholder Color
it: Campi Segnaposto Colore

en: Select placeholder text color
it: Selezionare il colore del testo segnaposto

en: Text color for price range slider and other features
it: Colore del testo per la slider della fascia di prezzo e altre funzionalità

en: Half Map Text Color
it: Colore del testo della mezza mappa

en: Text color for price range slider and other features for half map side search
it: Colore del testo per il cursore della fascia di prezzo e altre funzioni per la ricerca laterale di metà mappa

en: Search Button Background Color
it: Colore sfondo pulsante di ricerca

en: Select the search button background color
it: Seleziona il colore di sfondo del pulsante cerca

en: Search Button Text Color
it: Colore Testo Pulsante ricerca

en: Select the search button text color
it: Selezionare il colore del testo del pulsante di ricerca

en: Search Button Border Color
it: Colore del bordo di ricerca pulsante

en: Select the search button border color
it: Selezionare il colore del bordo del pulsante di ricerca

en: Advanced Button Text Color
it: Colore del testo del pulsante avanzato

en: Select the advanced button text color
it: Selezionare il colore del testo del pulsante avanzato

en: Advanced Button Background Color
it: Colore di sfondo del pulsante avanzato

en: Select the advanced button background color
it: Selezionare il colore di sfondo del pulsante avanzato

en: Advanced Button Border Color
it: Colore del bordo del pulsante avanzato

en: Select the advanced button border color
it: Selezionare il colore del bordo del pulsante avanzato

en: Add top and bottom padding for header search
it: Aggiungi padding superiore e inferiore per la ricerca dell'intestazione

en: Open/Close Button Background Color
it: Colore di sfondo del pulsante Apri/Chiudi

en: This setting works for the advanced search over headers map, video, image, etc.
it: Questa impostazione funziona per la ricerca avanzata sulle intestazioni mappa, video, immagine, ecc.

en: Select the open/close button background color
it: Seleziona il colore di sfondo del pulsante di apri/chiudi

en: Open/Close Button Color
it: Colore Pulsante Chiudi

en: Select the open/close button text color
it: Seleziona il colore del testo del pulsante di apri/chiudi

en: Saved Search Button
it: Pulsante di Ricerca Salvata

en: Text Color Hover
it: Colore testo al passaggio del mouse

en: Border Color
it: Colore Bordo

en: Border Color Hover
it: Colore bordo Hover

en: User Account Menu
it: Menu Account utente

en: Dashboard Menu
it: Menu Pannello di Controllo

en: Sub Menu Active Color
it: Colore attivo del Sottomenu

en: Select submenu active color
it: Selezionare il colore attivo del sottomenu

en: Property Details Module Background Color
it: Modulo Dettagli Proprietà Colore di Sfondo

en: Select property details module background color.
it: Selezionare il colore di sfondo del modulo dettagli proprietà.

en: Property Details Border Color
it: Dettagli sulla proprietà Colore del bordo

en: Select property details module border color.
it: Selezionare il colore del bordo del modulo dettagli proprietà.

en: Select the label background color
it: Selezionare il colore di sfondo dell'etichetta

en: Select the label text color
it: Selezionare il colore del testo dell'etichetta

en: Top Bar
it: Barra superiore

en: Hover Color
it: Colore Hover

en: Agent & Agency Detail
it: Dettagli Agente e Agenzia

en: Links Color
it: Colore dei link

en: Widgets Custom Design
it: Widget Design personalizzato

en: Enable or disable widgets custom design
it: Abilitare o disabilitare il design personalizzato dei widget

en: Where to Apply Custom Design?
it: Dove applicare il design personalizzato?

en: Border
it: Bordo

en: Border Radius
it: Bordo Radius

en: Example: 4px
it: Esempio: 4px

en: Example: 30px
it: Esempio: 30px

en: Footer Top Background Color
it: Colore di  sfondo del Footer Top

en: Select the footer top background color
it: Seleziona il colore di sfondo del footer top

en: Footer Bottom Background Color
it: Colore di  sfondo parte inferiore a piè di pagina

en: Select the footer bottom background color
it: Seleziona il colore di sfondo Footer Bottom

en: Select the footer text color
it: Seleziona il colore del testo del Footer

en: Links Hover Color
it: Colore Links Sopra

en: Select the footer links hover color
it: Seleziona il colore del passaggio del mouse sui link Footer

en: Taxonomies Layout
it: Layout delle tassonomie

en: Select taxonomies (type, status, country, city, state, features, areas, labels) pages layout
it: Seleziona layout tassonomie (tipo, stato, città, regione, caratteristiche, aree, etichette)

en: Select content position for taxonomies pages. Content can be added in desciption field for each taxonomy
it: Seleziona la posizione del contenuto per le pagine delle tassonomie. Il contenuto può essere aggiunto nel campo di descrizione di ogni tassonomia

en: Select the taxonomy page listings order.
it: Selezionare l'ordine di elencazione delle pagine della tassonomia.

en: Enable/Disable header top bar
it: Abilita/Disabilita la barra superiore di intestazione

en: Hide Top Bar in Mobile?
it: Nascondi Top Bar nel Mobile?

en: Top Bar Left Area
it: Barra superiore di intestazione sinistra

en: What would you like to show on top bar left area.
it: Che cosa vuoi mostrare sull'area sinistra della barra d'intestazione.

en: Nothing
it: Niente

en: Menu ( Create and assing menu under Appearance -> Menus )
it: Menu (Crea un menu assegnalo in Aspetto-> Menu)

en: Contact Info
it: Info Contatto

en: Currency Switcher + Area Switcher
it: Valuta Switcher  + Area Switcher

en: Top Bar Right Area
it: Barra superiore di intestazione destra

en: What would you like to show on top bar right area.
it: Che cosa vuoi mostrare sull'area destra della barra d'intestazione.

en: Enter website slogan
it: Immettere lo slogan del sito

en: Enable/Disable currency switcher in top bar
it: Abilita / disabilita il commutatore di valuta nella barra superiore

en: Guide
it: Guida

en: Please find full list of available currencies at <a target="_blank" href="https://openexchangerates.org/currencies">https://openexchangerates.org/currencies</a><br/>Add api key under Houzez -> Currency Converter API
it: Si prega di trovare l'elenco completo delle valute disponibili su <a target="_blank" href="https://openexchangerates.org/currencies">https://openexchangerates.org/currencies</a><br/>Aggiungi chiave API sotto Houzez -> Currency Converter API

en: Base Currency
it: Valuta di base

en: Please select base currency which will use as base currency for all conversions.
it: Seleziona la valuta di base che utilizzerà come valuta di base per tutte le conversioni.

en: Your Supported Currencies.
it: Le valute supportate.

en: Please provide comma separated currencies code in Capital Letters.
it: Si prega di fornire codice di valute separate da virgola in lettere maiuscole.

en: Expiry time
it: Tempo di scadenza

en: Select expiry time for selected currency.
it: Seleziona l'orario di scadenza per la valuta selezionata.

en: One Hour
it: Un ora

en: One Day
it: Un giorno

en: One Week
it: Una settimana

en: One Month
it: 1 Mese

en: Enable/Disable area switcher in top bar
it: Abilita / disabilita switcher nell'area nella barra superiore

en: Selected area will be used as base area for all conversions.
it: L'area selezionata verrà utilizzata come area di base per tutte le conversioni.

en: Translation
it: Traduzione

en: Common
it: Comune

en: Manage common strings accross site
it: Gestire le stringhe comuni a tutto il sito

en: Properties
it: Immobili

en: Favourite
it: Preferito

en: Preview
it: Anteprima

en: Add Compare
it: Aggiungi Confronta

en: Add to Compare
it: Aggiungi al Confronto

en: Remove Compare
it: Rimuovere il confronto

en: Remove from Compare
it: Rimuovi da Confronta

en: None Label
it: Nessuna etichetta

en: Select Label
it: Selezionare l'etichetta

en: Only digits Label
it: Solo cifre Etichetta

en: Only digits
it: Solo cifre

en: For Example Label
it: Per esempio l'etichetta

en: Hide Label
it: Nascondi etichetta

en: Show Label
it: Mostra etichetta

en: Yes Label
it: Etichetta Sì

en: No Label
it: Etichetta No

en: OR Label
it: Etichetta O

en: OR
it: O

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: items selected
it: articoli selezionati

en: Deselect All
it: Deseleziona tutto

en: No results matched
it: Nessun risultato corrispondente

en: Manage labels for searches accross the site
it: Gestire le etichette per le ricerche nel sito

en: Enter Keyword...
it: Provincia, comune, quartiere, riferimento...

en: Address, town, street, zip or property ID
it: Indirizzo di Immobile, strada, CAP o ID Immobile

en: Enter an address, town, street, zip or property ID
it: Inserisci un indirizzo, città, strada, CAP o codice proprietà

en: City, State or Area
it: Città, Stato o area

en: Search City, State or Area
it: Cerca Città, Area o Regione

en: Radius
it: Raggio

en: types selected
it: tipi selezionati

en: statuses selected
it: stati selezionati

en: status selected
it: stato selezionato

en: All Status
it: Tutti gli Stati

en: All Countries
it: Tutti i Paesi

en: All States
it: Tutte le Regioni

en: All Cities
it: Tutte le città

en: All Areas
it: Tutte le zone

en: Areas Selected
it: Aree selezionate

en: areas selected
it: aree selezionate

en: Cities Selected
it: Città selezionate

en: cities selected
it: città selezionate

en: Advanced Button
it: Pulsante Avanzate

en: Advanced
it: Avanzate

en: Go Button
it: Pulsante Vai

en: Go
it: Vai

en: Save Search
it: Salva ricerca

en: Dock Search Main Title
it: Titolo della Dock Search

en: Mobile Search Placeholder
it: Segnaposto per la ricerca mobile

en: More Options Button
it: Pulsante Altre Opzioni

en: More Options
it: Altre opzioni

en: Clear
it: Cancella

en: Grid, List, Card & Preview
it: Griglia, elenco, scheda & anteprima

en: Manage titles for listings Grid, List, Card and Preview views
it: Gestione dei titoli per le viste Griglia, Elenco, Scheda e Anteprima delle inserzioni

en: Bedroom Label
it: Etichetta Camera da letto

en: Bedrooms Label
it: Etichetta delle camere da letto

en: Bathroom Label
it: Etichetta Camera Bagno

en: Bathrooms Label
it: Etichetta Camere Bagni

en: Bed Label
it: Etichetta del letto

en: Beds Label
it: Etichetta dei letti

en: Room Label
it: Etichetta della stanza

en: Rooms Label
it: Etichetta delle camere

en: Bath Label
it: Etichetta bagno

en: Baths Label
it: Etichetta dei bagni

en: Garage Label
it: Etichetta Garage

en: Garages Label
it: Etichetta Garage

en: Year Built Label
it: Etichetta anno di costruzione

en: ID Label
it: Etichetta ID

en: Listing ID Label
it: Etichetta ID dell'elenco

en: Listing ID
it: ID Pagina

en: Details Button Label
it: Etichetta del Pulsante Dettagli

en: Manage titles for property detail page.
it: Gestisci i titoli per la pagina dei dettagli delle proprietà.

en: Sections Titles
it: Titoli delle sezioni

en: Manage Single Property page section titles
it: Gestione dei titoli delle sezioni della pagina della proprietà singola

en: Overview title
it: Titolo della recensione

en: Description title
it: Titolo della descrizione

en: Property Documents title
it: Proprietà Documenti titolo

en: Property Documents
it: Documenti Proprietà

en: Details title
it: Titolo dei dettagli

en: Additional details title
it: Ulteriori dettagli titolo

en: Additional details
it: Dettagli aggiuntivi

en: Address title
it: Titolo dell'indirizzo

en: Features title
it: Titolo in evidenza

en: Video title
it: Titolo video

en: 360° Virtual Tour title
it: titolo del tour virtuale a 360°

en: Sub listings title
it: Titolo elenchi secondari

en: Sub listings
it: Elenchi secondari

en: Energy Class title
it: Titolo della classe energetica

en: Floor Plans title
it: Titolo della planimetria

en: Mortgage Calculator title
it: Titolo del Calcolatore Mutuo

en: What's Nearby? title
it: Cosa c'è nei dintorni? Titolo

en: What's Nearby?
it: Cosa c’è nelle vicinanze?

en: Schedule a Tour title
it: Titolo di Pianifica un tour

en: Contact title
it: Titolo del contatto

en: Contact
it: Contatto

en: Contact Information title
it: Titolo delle informazioni di contatto

en: Your information title
it: Titolo tue informazioni

en: Your information
it: Le tue informazioni

en: Enquire About This Property title
it: Richiedi informazioni su questo titolo di proprietà

en: Enquire About This Property
it: Richiedi informazioni su questa proprietà

en: Reviews title
it: Titolo delle recensioni

en: Similar Listings title
it: Titolo dell’annuncio simile

en: Property Detail Labels
it: Etichette di dettaglio della proprietà

en: Manage property detail page labels
it: Gestisci le etichette delle pagine dei dettagli delle proprietà

en: Garage Size Label
it: Etichetta Dimensione Garage

en: Lot
it: Lotto

en: Open on Google Maps
it: Apri su Google Maps

en: Address Label
it: Etichetta Indirizzo

en: Zip/Postal Code Label
it: Etichetta CAP

en: Country Label
it: Etichetta del paese

en: State/county Label
it: Etichetta Distretto/Provincia

en: City Label
it: Etichetta della Città

en: Area Label
it: Etichetta Area

en: Manage labels for agent contact forms and schedule tour
it: Gestire le etichette per i moduli di contatto degli agenti e pianifica visita

en: Name Placeholder
it: Segnaposto Nome

en: Enter your name
it: Inserisci il tuo nome

en: Phone Placeholder
it: Segnaposto Telefono

en: Enter your Phone
it: Inserisci il tuo recapito telefonico

en: Email Placeholder
it: Segnaposto email

en: Message Placeholder
it: Segnaposto messaggio

en: Enter your Message
it: Inserisci il tuo messaggio

en: Message Default Prefix
it: Prefisso Predefinito del Messaggio

en: Hello, I am interested in
it: Ciao, Sarei interessato a

en: I'm a
it: Sono un

en: I'm a buyer
it: Sono un compratore

en: I'm a tennant
it: Sono un affittuario

en: I'm an agent
it: Sono un agente

en: View Listings link
it: Vedi link Annunci

en: View Listings
it: Visualizza annunci

en: Tour Type
it: Tipo di Tour

en: In Person
it: Di persona

en: Video Chat
it: Via Video

en: Date Placeholder
it: Segnaposto data

en: Select tour date
it: Seleziona la data del tour

en: Time
it: Orario

en: Send Email Button
it: Pulsante di invio e-mail

en: Call Button
it: Pulsante di Chiamata

en: Send Message Button
it: Pulsante Invio del messaggio

en: Send Message
it: Invia messaggio

en: Request Information Button
it: Pulsante di richiesta informazioni

en: Request Information
it: Richiedi informazioni

en: Submit a Tour Request Button
it: Pulsante Invia del modulo Pianifica una visita

en: Submit a Tour Request
it: Invia una richiesta di visita

en: By submitting this form I agree to
it: Inviando questo modulo accetto di

en: Terms of Use
it: Termini di Utilizzo

en: Terms of Use Checkbox Validation Message
it: Messaggio di convalida della casella di controllo Condizioni d'uso

en: Please accept terms of use
it: Si prega di accettare i termini di utilizzo

en: Manage labels for energy class section
it: Gestisci etichette per la sezione

en: Energetic class
it: Classe energetica

en: Global Energy Performance Index
it: Indice globale di rendimento energetico

en: Renewable energy performance index
it: Indice di rendimento dell'energia rinnovabile

en: Energy performance of the building
it: Prestazioni energetiche dell'edificio

en: EPC Current Rating
it: Prestazione energetica

en: EPC Potential Rating
it: Prestazione energetica potenziale

en: Energy class
it: Classe energetica

en: Manage labels for mortgage calculator section
it: Gestisci le etichette per la sezione calcolo mutuo

en: Principal & Interest
it: Capitale e interessi

en: Property Tax
it: Tassa sulla proprietà

en: Home Insurance
it: Assicurazioni sulla casa

en: Total Amount
it: Importo Totale

en: Down Payment
it: Acconto

en: Interest Rate
it: Tasso d'interesse

en: Loan Term
it: Durata del prestito

en: Loan Terms (Years)
it: Durata del prestito (anni)

en: Monthly
it: Mensile

en: Calculate Button
it: Pulsante Calcola

en: Calculate
it: Calcola

en: Buttons and links
it: Pulsanti e links

en: Manage buttons and links titles front-end
it: Gestire i pulsanti e i titoli dei link nel front-end

en: Submit Property
it: Inserisci Immobile

en: Save as Draft
it: Salva come bozza

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: View Property
it: Visualizza Immobile

en: Next
it: Successivo

en: Manage create listing page section titles front-end and admin
it: Gestire la creazione di titoli di sezione delle pagine di annunci nel front-end e nell'amministrazione

en: Private Note
it: Nota Privata

en: Property Settings
it: Impostazioni proprietà

en: Rental Details
it: Dettagli di noleggio

en: GDPR Agreement *
it: Accordo GDPR *

en: Fields Labels and Placeholders
it: Etichette di Campo e Segnaposto

en: Property Title
it: Titolo Immobile

en: Property Title Placeholder
it: Segnaposto Titolo Proprietà

en: Enter your property title
it: Inserisci il Titolo del tuo Immobile

en: Sale or Rent Price Placeholder
it: Prezzo di vendita o affitto Segnaposto

en: Second Price (Optional)
it: Secondo Prezzo (opzionalel)

en: Second Price Placeholder
it: Segnaposto Secondo prezzo

en: Enter the second price
it: Inserisci il secondo prezzo

en: Price Postfix
it: Suffisso Prezzo

en: After The Price
it: Dopo il prezzo

en: Price Postfix Placeholder
it: Segnaposto Suffisso Prezzo

en: Enter the after price
it: Inserisci il dopo prezzo

en: Price Postfix Tooltip
it: Suggerimento suffisso del prezzo

en: Price Prefix Placeholder
it: Segnaposto suffisso prezzo

en: Bedrooms Placeholder
it: Segnaposto Camere da letto

en: Enter number of bedrooms
it: Numero di camere

en: Rooms Placeholder
it: Camere Segnaposto

en: Enter number of rooms
it: Inserisci il numero di camere

en: Bathrooms Placeholder
it: Segnaposto Bagni

en: Enter number of bathrooms
it: Numero bagni

en: Area Size Placeholder
it: Segnaposto Dimensioni Area

en: Enter property area size
it: Immettere la dimensione dell'area dell'Immobile

en: Size Postfix
it: Suffisso Superficie

en: Size Postfix Placeholder
it: Segnaposto Suffisso di dimensioni

en: Enter property area size postfix
it: Inserire la dimensione dell'area di proprietà post-fisso

en: Size Postfix Tooltip
it: Suggerimento Suffisso Superficie

en: For example: Sq Ft
it: Per esempio: Sq Ft

en: Land Area Placeholder
it: Segnaposto Area del Terreno

en: Enter property Land Area
it: Inserisci la superficie della proprietà

en: Land Area Size Postfix
it: Unità di misura Area

en: Land Area Size Postfix Placeholder
it: Segnaposto suffisso superficie del terreno

en: Enter property Land Area postfix
it: Inserisci il suffisso dell'area del terreno dell'Immobile

en: Land Area Size Postfix Tooltip
it: Segnaposto suffisso superficie del suggerito

en: Garages Placeholder
it: Segnaposto Garage

en: Enter number of garages
it: Numero garage

en: Garage Size Placeholder
it: Segnaposto superfice del box auto

en: Enter the garage size
it: Inserire le dimensioni del garage

en: Garage Size Tooltip
it: Suggerimento dimensione garage

en: For example: 200 Sq Ft
it: Ad esempio: 200 metri quadri

en: Year Built Placeholder
it: Segnaposto Anno di costruzione

en: Enter year built
it: Scrivi Anno Costruzione

en: Property ID Placeholder
it: Segnaposto ID Immobile

en: Enter property ID
it: Inserisci Riferimento

en: Property ID Tooltip
it: Suggerimento ID Proprietà

en: For example: HZ-01
it: Per esempio: HZ-01

en: Additional Details Title
it: Titolo dettagli aggiuntivi

en: Additional Details Title Placeholder
it: Ulteriori dettagli Titolo Segnaposto

en: Eg: Equipment
it: Equipaggiamento

en: Additional Details Value
it: Valore dettagli aggiuntivi

en: Additional Details Value Placeholder
it: Dettagli aggiuntivi Segnaposto valore

en: Drag & Drop Text
it: Testo DRAG & DROP

en: Drag and drop the images to customize the image gallery order.
it: Trascinare e rilasciare le immagini per personalizzare l'ordine della galleria di immagini.

en: Drag & Drop Title
it: Titolo DRAG & DROP

en: Drag and drop the gallery images here
it: Trascinare e rilasciare le immagini della galleria qui

en: Image Size
it: Dimensione immagine

en: Select Image Button
it: Selezionare il pulsante Immagine

en: Make Featured text
it: Fare testo di raccomandazione

en: To mark an image as featured, click the star icon. If no image is marked as featured, the first image will be considered the featured image.
it: Per contrassegnare un'immagine come in primo piano, fare clic sull'icona della stella. Se nessuna immagine è contrassegnata come in primo piano, la prima immagine sarà considerata in primo piano.

en: Video Url
it: Url Video

en: Video Url Placeholder
it: URL video Segnaposto

en: YouTube, Vimeo, SWF File and MOV File are supported
it: Inserisci URL Video

en: Energy Class Placeholder
it: Segnaposto Classe energetica

en: Select Energy Class
it: Seleziona classe energetica

en: Global Energy Performance Index Placeholder
it: Segnaposto indice globale di rendimento energetico

en: For example: 92.42 kWh / m²a
it: Per esempio: 92,42 kWh / m²a

en: Renewable energy performance index Placeholder
it: Segnaposto indice di rendimento delle energie rinnovabili

en: For example: 00.00 kWh / m²a
it: Per esempio: 00.00 kWh / m²a

en: Energy performance of the building Placeholder
it: Segnaposto Efficienza energetica dell'edificio

en: EPC Current Rating Placeholder
it: APE

en: EPC Potential Rating Placeholder
it: APE

en: Virtual Tour Placeholder
it: Segnaposto Tour virtuale

en: Private Note Label
it: Etichetta nota privata

en: Write private note for this property, it will not display for public.
it: Scrivi una nota privata per questo immobile, non verrà visualizzata per il pubblico.

en: Private Note Placeholder
it: Segnaposto nota privata

en: Enter the note here
it: Inserisci la nota qui

en: Address Placeholder
it: Indirizzo Segnaposto

en: Zip/Postal Code Placeholder
it: Segnaposto CAP

en: Enter zip/postal code
it: Inserisci il codice postale

en: Country Placeholder
it: Segnaposto Città

en: Enter the country
it: Inserisci lo Stato

en: State/county Placeholder
it: Segnaposto Distretto/Provincia

en: Enter the State/county
it: Inserisci lo stato/la contea

en: City Placeholder
it: Segnaposto Città

en: Enter the city
it: Inserisci la città

en: Area Placeholder
it: Segnaposto Zona

en: Enter the area
it: Entrare nell'area

en: Latitude Placeholder
it: Segnaposto latitudine

en: Enter address latitude
it: Inserisci la latitudine dell'indirizzo

en: Longitude Placeholder
it: Segnaposto longitudine

en: Enter address Longitude
it: Inserisci l'indirizzo Longitudine

en: Place pin buttton
it: Posiziona il bottone pin

en: Place the pin in address above
it: Posizionare il perno nell'indirizzo di cui sopra

en: Street Address Placeholder
it: Indirizzo civico segnaposto

en: Enter only the street name and the building number
it: Inserisci solo il nome della strada e il numero dell'edificio

en: Make Featured Text
it: Crea un testo per consigliare

en: Do you want to mark this property as featured?
it: Vuoi segnare questa proprietà come in vetrina?

en: Login to view title
it: Login per visualizzare il titolo

en: The user must be logged in to view this property?
it: L'utente deve essere loggato per visualizzare questa proprietà?

en: Login to view description
it: Login per visualizzare la descrizione

en: If "Yes" then only logged in user can view property details.
it: Se "Sì" allora solo l'utente loggato può visualizzare i dettagli della proprietà.

en: Mortgage Calulator
it: Calcolatore di mutui

en: Mortgage Calulator Placeholder
it: Ipoteca Calcolatore di ipoteca Segnaposto

en: Show/Hide mortgage calculator for this listing?
it: Mostrare/nascondere la calcolatrice ipotecaria per questo annuncio?

en: Documents Text
it: Testo Documento

en: Attachment button
it: Pulsante Allegati

en: Select Attachment.
it: Seleziona l'allegato.

en: Uploaded Attachments
it: Allegati caricati

en: Contact Info Text
it: Testo delle informazioni di contatto

en: What information do you want to display in agent data container?
it: Quali informazioni si desidera visualizzare nei dati dell'agente?

en: Author Info
it: Info Autore

en: Agent Info
it: Info Agente

en: Agent Info (Choose agent from the list below)
it: Informazioni sull'agente (Scegliere l'agente dalla lista qui sotto)

en: Agent Info Placeholder
it: Segnaposto Info Agente

en: Agency Info
it: Informazioni sull’agenzia

en: Agency Info (Choose agency from the list below)
it: Informazioni sull'agenzia (Scegliere l'agenzia dalla lista qui sotto)

en: Agency Info Placeholder
it: Segnaposto informazioni sull’agenzia

en: Do not display
it: Non visualizzare

en: Add to Slider
it: Aggiungi alla Slider

en: Do you want to display this property on the custom property slider?
it: Vuoi visualizzare questa proprietà sul cursore delle proprietà personalizzate?

en: Add to Slider Placeholder
it: Segnaposto Aggiungi a Slider

en: Upload an image below if you selected yes.
it: Carica un'immagine qui sotto se hai selezionato sì.

en: Slider Image
it: Immagine Slider

en: Slider Image Size
it: Dimensione dell’immagine Slider

en: Suggested size 2000px x 700px
it: Dimensioni consigliate 2000px x 700px

en: Plan Title
it: Titolo della planimetria

en: Plan Title Placeholder
it: Segnaposto Titolo Piano

en: Enter the plan title
it: Inserisci il titolo del piano

en: Plan Bedrooms
it: Planimetria Camere Letto

en: Plan Bedrooms Placeholder
it: Segnaposto Piano Camere da letto

en: Enter the number of bedrooms
it: Inserisci il numero di camere da letto

en: Plan Bathrooms
it: Bagni

en: Enter the number of bathrooms
it: Inserisci il numero di bagni

en: Plan Price
it: Prezzo

en: Plan Price Placeholder
it: Segnaposto Prezzo del piano

en: Plan Price Postfix
it: Suffisso Prezzo del piano

en: Plan Price Postfix Placeholder
it: Segnaposto suffisso prezzo del piano

en: Enter the price postfix
it: Inserisci il suffisso del prezzo

en: Plan Size
it: Dimensioni Planimetria

en: Plan Size Placeholder
it: Segnaposto  dimensioni del piano

en: Enter the plan size
it: Inserisci la dimensione del piano

en: Plan Image
it: Immagine Planimetria

en: Plan Image Placeholder
it: Segnaposto immagine del piano

en: Upload the plan image
it: Carica l'immagine del piano

en: Plan Image Button
it: Pulsante Immagine del piano

en: Select Image
it: Seleziona immagine

en: Plan Image Size
it: Dimensione immagine del piano

en: Minimum size 800 x 600 px
it: Dimensione minima 800 x 600 px

en: Plan Description Placeholder
it: Segnaposto Descrizione del piano

en: Enter the plan description
it: Inserisci la descrizione del piano

en: Title Placeholder
it: Segnaposto Titolo

en: Enter the  title
it: Inserisci il titolo

en: Property Size Placeholder
it: Segnaposto dimensione della proprietà

en: Enter the property size
it: Inserisci la dimensione della proprietà

en: Enter the property size postfix
it: Inserisci il suffisso della dimensione dell'Immobile

en: Property Type Placeholder
it: Segnaposto Tipo di proprietà

en: Enter the property type
it: Inserisci il tipo di proprietà

en: Availability Date
it: Data disponibilità

en: Availability Date Placeholder
it: Segnaposto Data di disponibilità

en: Enter the availability date
it: Inserisci la data di disponibilità

en: Listing IDs
it: ID delle inserzioni

en: Listing IDs Placeholder
it: Segnaposto ID Annunci

en: Enter the listing IDs comma separated
it: Inserisci gli ID dell'annuncio separati da virgola

en: Listing IDs Tooltp
it: Suggerimeno ID Annunci

en: If the sub-properties are separated listings, use the box above to enter the listing IDs (Example: 4,5,6)
it: Se le sottoproprietà sono elenchi separati, usa la casella sopra per inserire gli ID degli elenchi (Esempio: 4,5,6)

en: Ask a question
it: Fai una domanda

en: Office
it: Ufficio

en: All
it: Tutti

en: View Profile
it: Vedi Profilo

en: <span>Property</span> Cities
it: <span>Immobile</span> Città

en: <span>Property</span> Status
it: <span>Proprietà</span> Stato

en: <span>Property</span> Types
it: <span>Tipi di</span> proprietà

en: See all reviews
it: Vedi tutte le recensioni

en: Manage labels for dashboard menu
it: Gestisci etichette per il menu della dashboard

en: Board
it: Mano

en: Activities
it: Attività

en: Deals
it: Offerte

en: Leads
it: Lead

en: Inquiries
it: Richieste

en: Published
it: Pubblicato

en: Draft
it: Bozza

en: Create a Listing
it: Crea annuncio

en: Favorites
it: Preferiti

en: Messages
it: Messaggi

en: Saved Searches
it: Ricerche Salvate

en: Invoices
it: Fatture

en: My Profile
it: Il mio profilo

en: GDPR Request
it: Richiesta GDPR

en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

en: Log Out
it: Esci

en: Typography
it: Tipografia

en: Select the main content font.
it: Seleziona il carattere per il contenuto principale.

en: Navigations
it: Navigazioni

en: Select the navigation font.
it: Seleziona il font di navigazione.

en: Letter Spacing
it: Spaziatura lettere

en: Navigation letter spacing
it: Spaziatura delle lettere di navigazione

en: Select the footer font.
it: Seleziona il carattere del footer.

en: Select the top bar font.
it: Seleziona il tipo di carattere della barra superiore.

en: Headings
it: Intestazioni

en: Select the heading font ( h1, h2, h3, h3 etc ).
it: Selezionare il carattere di intestazione (h1, h2, h3, h3 ecc.).

en: Webhooks
it: Webhook

en: Webhook URL
it: URL Webhook

en: Enter the integration URL (like Zapier) that will receive the form's submitted data.
it: Inserire l'URL di integrazione (come Zapier) che riceverà i dati inviati dal modulo.

en: Property Agent Form
it: Modulo agente immobiliare

en: Enable webhook for single property agent contact form.
it: Abilita webhook per il modulo di contatto 'agente della singola proprietà.

en: Property Schedule Tour Form
it: Modulo Pianifica Visita Immobile

en: Enable webhook for single property schedule tour form.
it: Abilita il webhook per il modulo di Pianifica una Visita dell'immobile singolo.

en: Enable webhook for agent profile page form.
it: Abilita il webhook per il modulo della pagina del profilo dell'agente.

en: Enable webhook for agency profile page form.
it: Abilita il webhook per il modulo della pagina del profilo dell'agenzia.

en: Add New Property Form
it: Aggiungi Nuovo Modulo Immobile

en: Enable webhook for add new property Form.
it: Abilita webhook per aggiungere un nuovo modulo proprietà.

en: Upgrade 2.0
it: Aggiornamento 2.0

en: Featured on Top
it: Prima gli annunci in primo piano

en: Section Title
it: Titolo della sezione

en: Title:
it: Titolo:

en: Enter section title
it: Inserisci il titolo della sezione

en: Sub Title:
it: Sottotitolo:

en: Enter section sub title
it: Inserisci il sub titolo qui

en: Align:
it: Allinea:

en: Empty Space
it: Spazio Vuoto

en: By Favethemes
it: Powerdigital

en: Height of the space(px)
it: Altezza dello spazio (px)

en: Set height of the space. You can add white space between elements to separate them beautifully.
it: Impostare l'altezza dello spazio. È possibile aggiungere uno spazio bianco tra gli elementi per separarli in modo ottimale.

en: Enter search title
it: Inserisci il titolo della ricerca

en: Property Cards v1
it: Cards immobile v1

en: Property Type filter:
it: Filtro Tipo propriet:

en: Property Status filter:
it: Filtro stato Proprieà:

en: Property State filter:
it: Immobile Filtro Regione:

en: Property City filter:
it: Filtro Comune Immobile:

en: Property Area filter:
it: Filtro Area Immobile:

en: Property label filter:
it: Filtro Etichetta Immobile:

en: User Role:
it: Ruolo utente:

en: - Any -
it: - Tutti -

en: Without Featured
it: Senza annunci in evidenza

en: Only Featured
it: Solo gli annunci in evidenza

en: Featured Properties:
it: Proprietà in evidenza:

en: You can make a post featured by clicking featured properties checkbox while add/edit post
it: È possibile rendere un post in primo piano facendo clic sulla casella di controllo Proprietà in primo piano durante l'aggiunta/modifica del post

en: Limit post number:
it: Limite numero dei post:

en: Sort By
it: Ordina per

en: Property Cards v2
it: Cards immobile v2

en: Property Cards v3
it: Schede proprietà v3

en: Property Cards v4
it: Schede proprietà v4

en: Property Cards v5
it: Schede proprietà v5

en: Property Cards v6
it: Schede proprietà v6

en: Grid/List Style:
it: Griglia / Lista Style:

en: Choose grid/list style, default will be version 1
it: Scegli lo stile Griglia / Lista, il valore predefinito sarà la versione 1

en: Properties Carousel v1
it: Proprietà Carosello V1

en: Properties IDs:
it: ID Immobili:

en: Enter properties ids comma separated. Ex 12,305,34
it: Inserisci gli ID delle proprietà separati da virgola. Ex 12, 305,34

en: All - Button Text:
it: Pulsante "Tutto Text":

en: All - button url:
it: Pulsante "Tutto url":

en: Auto Play:
it: Riproduzione automatica:

en: Auto Play Speed:
it: Avvio Automatico Veloce:

en: Slides To Show:
it: Slider da mostrare:

en: Slides To Scroll:
it: Slider a Scroll:

en: Next/Prev Navigation:
it: Next/Prev Navigazione:

en: Properties Carousel v2
it: Proprietà Carosello V2

en: Properties Carousel v3
it: Proprietà Carosello V3

en: Meta Position:
it: Posizione Meta:

en: Optional - Custom Title:
it: Facoltativo - Titolo personalizzato:

en: Properties Carousel v5
it: Carosello di proprietà v5

en: Properties Carousel v6
it: Carosello di proprietà v6

en: Houzez Grids
it: Griglie di Home Prime

en: Choose Grid:
it: Scegliere la griglia:

en: Choose Taxonomy
it: Scegliere la tassonomia

en: Property States
it: Regione della proprietà

en: Property Cities
it: Città  immobile

en: Property Areas
it: Aree della proprietà

en: Show Child:
it: Mostra Child:

en: Order By:
it: Ordina per:

en: Order:
it: Ordine:

en: Hide Empty:
it: Nascondi se vuoto:

en: Number of Items to Show:
it: Numero delle colonne a piè pagina:

en: Properties Grids
it: Griglie Immobili

en: Grid Style:
it: Stile Griglia:

en: Price Table
it: Tabella Prezzi

en: Select Package:
it: Seleziona Pacchetto:

en: Data Type:
it: Tipo di dati:

en: Popular?
it: Popolari?

en: Package Name:
it: Nome Abbonamento:

en: Package Price:
it: Prezzo Pacchetto:

en: Package Currency:
it: Pacchetto Valuta:

en: Content:
it: Contenuto:

en: Button Text:
it: Testo pulsante:

en: Facebook Profile Link
it: Link del Profilo Facebook

en: Twitter Profile Link
it: Link del Profilo Twitter

en: LinkedIn Profile Link
it: Profilo LinkedIn

en: Pinterest Profile Link
it: Profilo Pinterest

en: Google Plus Profile Link
it: Profilo Google plus

en: Testimonials
it: Testimonianze

en: Testimonials Type:
it: Tipo di testimonianze:

en: Limit:
it: Limite:

en: Agents Type:
it: Agenti Tipo:

en: Category filter:
it: Filtro categorie:

en: City:
it: Città:

en: Optional - Custom Sub Title:
it: Opzionale - Titolo secondario personalizzato:

en: Columns:
it: Colonne:

en: Blog Posts Grid
it: Post del blog

en: Number of posts to show
it: Numeri di articoli da mostrare

en: All Posts Text
it: Tutti gli Articoli

en: All Posts Link
it: Tutti gli Articoli

en: Blog Posts Carousel
it: Post Carousel

en: - All -
it: - Tutti -

en: Toggle Select
it: Seleziona Toggle

en: There are no taxonomy found
it: Non sono state trovate tassonomie

en: HOUZEZ: About Site
it: Informazioni sul sito

en: About site widget
it: Widget del sito

en: Read more
it: Leggi di più

en: Image Url:
it: Url immagine:

en: Text:
it: Testo:

en: Read More Link:
it: Per saperne di più:

en: HOUZEZ: Advanced Search
it: HOME PRIME: Ricerca avanzata

en: HOUZEZ: Agency Search
it: Ricerca agente

en: Agency Search
it: Ricerca Agenzia

en: HOUZEZ: Agent Search
it: Ricerca agente

en: Agents Search
it: Ricerca agenti

en: HOUZEZ: Code Banner
it: HOUZEZ: Codice Banner

en: Paste your banner JS or Google Adsense code
it: Incolla il codice JS o Google AdSense per il tuo banner

en: JS or Google AdSense Code
it: Codice JS o Google AdSense

en: Do not display the title
it: Non visualizzare il titolo

en: HOUZEZ: Contact Us
it: HOUZEZ: Contattaci

en: Contact us widget
it: Contattaci widget

en: Contact us
it: Contattaci

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Phone Number (Text|Number):
it: Numero di telefono (Testo|Numero):

en: HOUZEZ: Featured Properties
it: Proprietà in primo piano

en: Show featured properties
it: Mostra Immobili in Evidenza

en: Maximum posts to show:
it: Numero massimo di articoli da mostrare:

en: Display Properties as Slider
it: Proprietà dello schermo come cursore

en: Display Properties as List
it: Mostra le proprietà come elenco

en: HOUZEZ: Login
it: Login

en: houzez login widget
it: widget di login Home Prime

en: Log out
it: Esci

en: HOUZEZ: Image Banner 300x250
it: HOME PRIME: Banner immagine 300x250

en: Add image banner 300x300 or 300x250
it: Aggiungi immagine banner 300x300 o 300x250

en: Image Banner URL:
it: URL dell’immagine banner:

en: Image Banner Link:
it: Link dell’Immagine Banner:

en: HOUZEZ: Latest Posts
it: HOME PRIME: Ultimi Post

en: Show latest posts by category
it: Mostra gli ultimi messaggi per categoria

en: Category:
it: Categoria:

en: HOUZEZ: Mortgage Calculator
it: Calcolatore per mutuo

en: Add a responsive mortgage calculator widget
it: Aggiungere un widget per il calcolo dei mutui responsive

en: Loan Term (Years)
it: Termine di prestito (anni)

en: Bi-Weekly
it: Bisettimanale

en: Weekly
it: Settimanale

en: Principal Amount:
it: Principale totale:

en: Years:
it: Anni:

en: Balance Payable With Interest:
it: Saldo pagabile con interessi:

en: Total With Down Payment:
it: Totale con acconto:

en: HOUZEZ: Recent View Properties
it: CBCASA: Visualizza immobili recenti

en: Show properties Recently viewed properties
it: Visualizza gli immobili visualizzati di recente

en: HOUZEZ: Properties
it: CBCASA: Immobili

en: Show properties
it: Mostra immobili

en:  - All -
it:  - Tutti -

en: Property Label filter:
it: Filtro di proprietà per etichetta:

en: HOUZEZ: Property Taxonomies
it: HOME PRIME: Tassonomie delle proprietà

en: Show property type, status, features, cities, states
it: Mostra il tipo di proprietà, affari, caratteristiche, città, stati

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Property Neighbourhood
it: Quartiere della proprietà

en: Count
it: Conteggio

en: Show Count
it: Mostra conteggio

en: Hide Count
it: Nascondi numero

en: Child
it: Bambino

en: Hide Child
it: Nascondi Figlio

en: Show Child
it: Mostra figlio

en: Number of Records:
it: Numero di record:

en: Top Menu
it: Menu superiore

en: Main Menu
it: Menu principale

en: Menu Left
it: Menu di Sinistra

en: Menu Right
it: Menu di Destra

en: Mobile Menu Header 6
it: Intestazione del menu mobile 6

en: Footer Menu
it: Menu piè di pagina

en: Default Sidebar
it: Barra Laterale Predefinita

en: Widgets in this area will be shown in the blog sidebar.
it: I widget in quest'area verranno visualizzati nella barra laterale del blog.

en: Property Listings
it: Lista Immobili

en: Widgets in this area will be shown in property listings sidebar.
it: I widget di quest'area saranno visualizzati nella barra laterale degli annunci immobiliari.

en: Search Sidebar
it: Barra Ricerca

en: Widgets in this area will be shown in search result page.
it: I widget in quest'area verranno mostrati nella pagina dei risultati di ricerca.

en: Single Property
it: Struttura

en: Widgets in this area will be shown in single property sidebar.
it: I widget di quest'area saranno visualizzati nella barra laterale a proprietà singola.

en: Widgets in this area will be shown in page sidebar.
it: I widget di quest'area saranno visualizzati nella barra laterale della pagina.

en: Agency Sidebar
it: Barra Laterale Agenzia

en: Widgets in this area will be shown in agencies template and agency detail page.
it: I widget di quest'area saranno visualizzati nel modello di agenzia e nella pagina di dettaglio dell'agenzia.

en: Widgets in this area will be shown in agents template and angent detail page.
it: I widget in quest'area verranno mostrati nel template di agenti e nella pagina dei dettagli.

en: Custom Widget Area 1
it: Area widget personalizzata 1

en: You can assign this widget are to any page.
it: È possibile assegnare questo widget a qualsiasi pagina.

en: Custom Widget Area 2
it: Area widget personalizzata 2

en: Custom Widget Area 3
it: Area widget personalizzata 3

en: Footer Area 1
it: Pie’ di pagina 1

en: Widgets in this area will be show in footer column one
it: I widget di quest'area saranno visualizzati nella prima colonna del piè di pagina

en: Footer Area 2
it: Pie’ di pagina 2

en: Widgets in this area will be show in footer column two
it: I widget di quest'area saranno visualizzati nella colonna due del piè di pagina

en: Footer Area 3
it: Pie’ di pagina 3

en: Widgets in this area will be show in footer column three
it: I widget di quest'area saranno visualizzati nella colonna tre del piè di pagina

en: Footer Area 4
it: Area footer 4

en: Widgets in this area will be show in footer column four
it: I widget di quest'area saranno visualizzati nella colonna quattro del piè di pagina

en: Close
it: Chiudi

en: Search Templates:
it: Modelli di ricerca:

en: Loading
it: Caricamento

en: Sending user info, please wait...
it: Invio informazioni, attendere prego ...

en: Processing, Please wait...
it: Elaborazione, attendere prego…

en: Prev
it: Precedente

en: Searching...
it: Ricerca in corso…

en: Connecting to paypal, Please wait...
it: Connessione a paypal, attendere prego ...

en: Monthly Payment
it: Totale rata mensile

en: Weekly Payment
it: Pagamento settimanale

en: Bi-Weekly Payment
it: Pagamento bi-settimanale

en: Please create page using compare properties template
it: Creare la pagina utilizzando il modello Confronta le proprietà

en: Maximum item compare are 4
it: Il massimo numero di articoli da confrontare è 4

en: Valid file formats
it: Formati di file validi

en: Please enter only digits
it: Per favore, inserisci solo cifre

en: Are you sure you want to do this?
it: Sei sicuro di volerlo fare?

en: Delete
it: Elimina

en: Confirm
it: Conferma

en: Submitting, Please wait...
it: Sto salvando i dati, prego attendere…

en: Are you sure you want to make this a listing featured?
it: Sei sicuro di voler rendere questo come annuncio consigli?

en: Are you sure you want to remove this listing from featured?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo come annuncio dalla lista consigli?

en: Are you sure you want to relist this property?
it: Sei sicuro di voler rimettere in vendita la proprietà?

en: Are you sure you want to delete?
it: Sei sicuro di volerlo cancellare?

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
it: Il tuo abbonamento per sponsorizzare gli annunci si è esaurito.

en: Sent for Approval
it: Inviato per l'approvazione

en: Please Agree GDPR
it: Accettare il GDPR

en: Activate Now
it: Attiva subito

en: Activating...
it: Attivazione...

en: Activated!
it: Attivato!

en: Installing...
it: Installando...

en: Installed!
it: Installato!

en: Failed!
it: Fallito!

en: by
it: di

en: Go to Dashboard
it: Vai alla bacheca

en: Read More
it: Leggi di più

en: Follow us
it: Seguici

en: Back to Homepage
it: Torna alla Homepage

en: Agent License
it: Licenza Agente

en: Agents:
it: Dottori:

en: Properties listed
it: Immobili elencati

en: Submit
it: Invia

en: Join The Discussion
it: Unisciti alla discussione

en: Your Name
it: Il tuo nome

en: Your Email
it: La tua email

en: State/County
it: Provincia

en: Zip/Post Code
it: CAP

en: Time Period
it: Periodo di Tempo

en: Unlimited Listings
it: Elenco Illimitato

en: Featured Listings
it: Annunci in primo piano

en: Tax
it: Tasse

en: Get Started
it: Inizia

en: Save this Search?
it: Vuoi salvare questa ricerca?

en: Sort by:
it: Ordina per:

en: Direct Bank Transfer
it: Bonifico bancario diretto

en: Order Number
it: Numero Ordine

en: Total
it: Totale

en: Search Listing
it: Ricerca Annucio

en: View All Results
it: Vedi tutti i risultati

en: Listings found
it: Inserzioni Trovati.

en: We didn’t find any results
it: Non abbiamo trovato risultati

en: View Listing
it: Vedi Annuncio

en: Listing
it: Annuncio

en: Search Invoices
it: Ricerca fatture

en: Total Invoices:
it: Totale fatture:

en: Start date
it: Data di inizio

en: End date
it: Data fine

en: Package
it: Pacchetto

en: Listing with Featured
it: Elenco con evidenza

en: Upgrade to Featured
it: Metti in Vetrina

en: View Details
it: Visualizza Dettagli

en: Payment details
it: Dettagli di pagamento

en: Total Price:
it: Prezzo totale:

en: Customer details:
it: Dati cliente:

en: Name:
it: Nome:

en: Enter agency name
it: Inserisci il nome dell’agenzia

en: Enter agent name
it: Inserisci il nome dell'agente

en: Search Agent
it: Cerca Agente

en: Search Agency
it: Cerca Agenzia

en: All Categories
it: Tutte le categorie

en: You don't have any saved search
it: Non hai ancora salvato ricerche

en: You don't have any properties yet!
it: Non hai ancora inserito immobili!

en: You don't have any favorite properties yet!
it: Non hai ancora salvato immobili preferiti!

en: This email address is already registered
it: Questa email è già registrata

en: Please install and activate Houzez theme functionality plugin
it: Si prega di installare e attivare tema Houzez funzionalità plug-in

en: Visits
it: Visite

en: Unique
it: Univoco

en: Schedule a tour
it: Richiedi informazioni

en: Updated on
it: Aggiornato il

en: Powered by
it: Offerto da

en: Active Life
it: Svago

en: Arts & Entertainment
it: Arte e intrattenimento

en: Automotive
it: Autoveicoli

en: Beauty & Spas
it: Beauty & Spa

en: Education
it: Istruzione

en: Event Planning & Services
it: Pianificazione Eventi e Servizi

en: Financial Services
it: Servizi Finanziari

en: Food
it: Cibo

en: Health & Medical
it: Salute e Medicina

en: Home Services
it: Servizi Domestici

en: Hotels & Travel
it: Hotel e Viaggi

en: Local Flavor
it: Particolarità locali

en: Local Services
it: Servizi Locali

en: Nightlife
it: Vita Notturna

en: Pets
it: Animali Domestici

en: Professional Services
it: Servizi Professionali

en: Public Services & Government
it: Servizi Pubblici e Amministrazioni Locali

en: Real Estate
it: Immobiliare

en: Religious Organizations
it: Enti Religiosi

en: Restaurants
it: Ristoranti

en: Transportation
it: Trasporti

en: Please supply your API key
it: Si prega di fornire la propria chiave API

en: Click Here
it: Clicca qui

en: reviews
it: recensioni

en: More
it: Altro

en: Continue Reading
it: Continua a leggere

en: Prev Post
it: Articolo precedente

en: Related posts
it: Articoli correlati

en: Add New Agent
it: Aggiungi Nuovo Agente

en: View All
it: Vedi tutto

en: Username
it: Nome utente

en: Category
it: Categoria

en: Send the new user an email about their account.
it: Invia una mail al nuovo utente in rif. al suo account.

en: All Agents
it: Tutti gli Agenti

en: You don't have any agent listed.
it: Non avete nessun agente in elenco.

en: Add a new agent
it: Aggiungi nuovo agente

en: Desired tour date
it: Data del tour desiderata

en: Contact Name
it: Nome Contatto

en: New Lead, Meeting Scheduled, Qualified, Proposal Sent, Called, Negotiation, Email Sent
it: Nuovo Contatto, Riunione Pianificata, Qualificato, Proposta Inviata, Chiamata, Negoziazione, Email Inviata

en: Next Action
it: Prossima Azione

en: Qualification, Demo, Call, Send a Proposal, Send an Email, Follow Up, Meeting
it: Qualificazione, Demo, Chiamata, Invio di una Proposta, Invia una Email, Approfondimento, Riunione

en: Action Due Date
it: Azione, Data

en: Select a Date
it: Seleziona data

en: Deal Value
it: Valore dell’Offerta

en: Last Contact Date
it: Data ultimo contatto

en: Add New Deal
it: Aggiungi Nuova Offerta

en: Active Deals
it: Offerte Attive

en: Won Deals
it: Offerte Vinte

en: Lost Deals
it: Offerte Perdute

en: Group
it: Gruppo

en: Enter the deal title
it: Inserire il titolo dell'offerta

en: Enter the deal value
it: Inserire il valore dell’offerta

en: Add New Inquiry
it: Aggiungi Nuova Richiesta

en: Contact*
it: Contatto*

en: Inquiry Type*
it: Tipo di richiesta:*

en: Purchase, Rent, Sell, Miss, Evaluation, Mortgage
it: Acquisto, Affitto, Vendita, Asta, Valutazione, Mutuo

en: Property Type*
it: Tipo di proprietà*

en: From
it: Dal

en: To
it: A

en: Postal Code / Zip
it: CAP

en: Enter the zip code
it: Inserisci il CAP

en: Streat Address
it: Indirizzo Via

en: Enter the streat address
it: Inserisci l'indirizzo

en: Notes
it: Note

en: Inquiry Type
it: Tipo di richiesta

en: Listing Type
it: Tipo di Annuncio

en: Built-up Area
it: Area Edificata

en: Don't have any inquiry at this moment.
it: Non hai richieste attive.

en: Matching Listings
it: Elenchi di corrispondenza

en: Inquiry Detail
it: Dettagli della fattura

en: Listings Viewed
it: Annunci visualizzati

en: Work
it: Lavoro

en: Realtor
it: Relatore

en: No record found.
it: Nessun record trovato.

en: Add New Lead
it: Aggiungi nuovo utente

en: Results Found
it: Risultati Trovati

en: Detail
it: Dettagli

en: You don't have any contact at this moment.
it: Al momento non avete alcun contatto.

en: Title*
it: Titolo*

en: Mr, Mrs, Ms, Miss, Dr, Prof, Mr & Mrs
it: Sig., Sig.ra, Sig.na, Dr., Prof., Sig. e Sig.ra

en: Enter your full name
it: Inserisci il tuo nome completo

en: Enter your first name
it: Inserisci il tuo nome

en: Lastname
it: Cognome

en: Enter your lastname
it: Inserisci il tuo cognome

en: Enter user type (buyer, agent etc)
it: Inserire tipo di utente (compratore, agente, intermediario,...)

en: Enter the email
it: Immettere l'e-mail

en: Enter the mobile phone number
it: Cellulare

en: Enter the home phone number
it: Numenro di telefono

en: Enter the work phone number
it: Inserire il numero di telefono di lavoro

en: Enter the address
it: Inserisci l'indirizzo

en: County / State
it: Paese / Stato

en: Enter the county/state
it: Inserisci il distretto/provincia

en: Website, Newspaper, Friend, Google, Facebook
it: Sito web, Giornale, Amici, Google, Facebook

en: Enter facebook profile url
it: Inserisci l'indirizzo del tuo profilo Facebook

en: Enter twitter profile url
it: Inserisci l'indirizzo del tuo profilo Twitter

en: Enter linkedin profile url
it: Inserisci l’URL di LinkedIn

en: Search Parameters
it: Parametri di ricerca

en: Send Via Email
it: Inviare via e-mail

en: Last 24 Hours
it: Ultime 24 ore

en: Last 7 Days
it: Ultimi 7 giorni

en: Last 30 Days
it: Ultimi 30 giorni

en: Devices
it: Dispositivi

en: Referrals
it: Referral

en: Top Browsers
it: Migliori Browsers

en: Top Countries
it: Top Paesi

en: Top Platforms
it: Migliori Piattaforme

en: Unique Views
it: Viste uniche

en: The message has been sent.
it: Il messaggio è stato spedito.

en: Oopps some thing getting wrong, please try again!
it: Oopps hai sbagliato qualcosa, prova nuovamente!

en: Reply Message
it: Messaggio di risposta

en: Type your message here...
it: Scrivi qui il tuo messaggio...

en: Me
it: Io

en: You Don't have permission to access this message.
it: Non hai il permesso di accedere a questo messaggio.

en: Last Message
it: Ultimo Messaggio

en: You don't have any message.
it: Non hai nessun messaggio.

en: Draft Saved
it: Bozza salvata

en: You have successfully saved your listing as draft
it: L'annuncio è stato salvato come bozza

en: Continue
it: Continua

en: Update Profile Picture
it: Aggiorna l'immagine del profilo

en: Minimum size 300 x 300 px
it: Dimensione minima 300 x 300 px

en: About Agency
it: Informazioni su l'agenzia

en: Title / Position
it: Titolo / Posizione

en: About me
it: Su di me

en: Enter your username
it: Inserisci il tuo nome utente

en: Enter your email address
it: Inserisci il tuo indirizzo email

en: Enter your last name
it: Inserisci il tuo cognome

en: Select Your Public Name
it: Seleziona il tuo nome pubblico

en: Enter your license
it: Numero di licenza

en: Enter your phone number
it: Inserisci il tuo numero di telefono

en: Enter your fax number
it: Inserire il numero di fax

en: Enter your tax number
it: Inserisci CF o PIVA

en: English, Spanish, French
it: Inglese, spagnolo, francese

en: Enter your company name
it: Inserisci il nome dell’azienda

en: Change Password
it: Cambia Password

en: Enter your new password
it: Inserisci la tua nuova Password

en: Confirm New Password
it: Conferma la nuova password

en: Enter your new password again
it: Inserisci ancora la tua nuova password

en: Update Password
it: Aggiorna Password

en: View Public Profile
it: Visualizza il profilo pubblico

en: Account Role
it: Ruolo dell'Account

en: Enter your Skype ID
it: Inserisci ID Skyp

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: PAID
it: PAGATO

en: NOT PAID
it: NON PAGATO

en: Expiration:
it: Scadenza:

en: View Stats
it: Visualizza Statistiche

en: Duplicate
it: Duplica

en: Put On Hold
it: Metti in pausa

en: Go Live
it: Vai online

en: Pay Now
it: Paga Adesso

en: Re-List
it: Re-inserito

en: Set as Featured
it: Imposta come In Evidenza

en: Remove From Featured
it: Rimuovi da in evidenza

en: Won
it: Vinte

en: Lost
it: Perse

en: Do you have an account?
it: Sei già registrato?

en: If you don't have an account you can create one below by entering your email address. Your account details will be confirmed via email. Otherwise you can
it: Se non si dispone di un account è possibile crearne uno inserendo il proprio indirizzo e-mail. I dettagli del tuo account saranno confermati via email. Altrimenti puoi

en: Select your account type
it: Seleziona il tipo di account

en: Enter Your Username
it: Inserisci il tuo nome utente

en: Enter Your Password
it: Inserire la password

en: You don't have any package! You need to buy your package.
it: Non avete alcun pacchetto! Devi acquistare il tuo pacchetto.

en: Get Package
it: Ottenere il pacchetto

en: Upgrade Package
it: Aggiorna pacchetto

en: Updated successfully.
it: Aggiornamento effettuato.

en: Submitted successfully.
it: Inserito con successo.

en: <strong>Error!</strong> Please fill out the following required fields.
it: <strong>Errore!<strong> Compila i seguenti campi obbligatori.

en: <strong>Error!</strong> Upload at least one image.
it: <strong>Errore!</strong> Carica almeno un'immagine.

en: You are not logged in or This property does not belong to logged in user.
it: Non hai effettuato l’accesso o Questa proprietà non appartiene all’utente che ha effettuato l’accesso.

en: This is not a valid request
it: Questa non è una richiesta valida

en: Reset Marker
it: Resetta Cursore

en: <strong>Login Required:</strong> Please login to submit property!
it: <strong>Accesso richiesto:</strong> Effettua il login per inviare la proprietà!

en: Google +
it: Google+

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: Compare listings
it: Confronta Strutture

en: Compare
it: Confronta

en: No listing found.
it: Nessun annuncio trovato.

en: Price - Low to High
it: Prezzo - Dal minore al maggiore

en: Price - High to Low
it: Prezzo - Dal maggiore al minore

en: Featured Listings First
it: Offerte consigliate prima

en: Date - Old to New
it: Data - dalla meno recente

en: Date - New to Old
it: Data - dalla più recente

en: Please quote property reference
it: Si prega di citare il riferimento della proprietà

en: Username or Email
it: Nome utente o Email

en: Remember me
it: Ricordami

en: Lost your password?
it: Password dimenticata?

en: Continue with Facebook
it: Continua con Facebook

en: Sign in with google
it: Accedi con Google

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
it: Inserisci l’indirizzo email con cui ti sei registrato e riceverai un link per reimpostare la password.

en: Retype Password
it: Reinserisci la Password

en: I agree with your <a target="_blank" href="%s">Terms & Conditions</a>
it: Dichiaro di accettare i vostri <a target="_blank" href="%s"> Termini e Condizioni</a>

en: User registration is disabled for demo purpose.
it: La registrazione al momento è disabilitata.

en: Roadmap
it: Tabella di marcia

en: Satelite
it: Satellitare

en: Hybrid
it: Ibrida

en: Terrain
it: Terreno

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Enter username
it: Inserisci il tuo nome utente

en: Confirm Password *
it: Conferma Password *

en: Confirm Password
it: Conferma Password

en: Set as recurring payment
it: Imposta come pagamento ricorrente

en: Bank Transfer
it: Bonifico Bancario

en: Payment by bank transfer. Use the order ID as a reference
it: Effettua il pagamento direttamente sul nostro conto bancario. Si prega di utilizzare l'ID ordine come riferimento di pagamento

en: Complete Membership
it: Iscrizione completa

en: By clicking "Complete Membership" you agree to our <a target="_blank"  href="%s">Terms & Conditions</a>
it: Facendo clic su "Completa l'iscrizione" si accettano i nostri <a target="_blank"  href="%s">Termini e condizioni</a>

en: You have already used your free package, please choose different package.
it: Avete già utilizzato il vostro pacchetto gratuito, scegliete un altro pacchetto.

en: Complete Payment
it: Completa il pagamento

en: By clicking "Complete Payment" you agree to our <a target="_blank"  href="%s">Terms & Conditions</a>
it: Cliccando su "Completa Pagamento" accetti i nostri <a target="_blank" href="%s"> Termini & Condizioni </a>

en: Pay Listing
it: Paga Annuncio

en: Featured Fee
it: Costo in primo piano

en: Total Price
it: Prezzo totale

en: Submission Fee
it: Costo Annuncio

en: Make Featured
it: Metti in Evidenza

en: Membership Package
it: Pacchetto Abbonamento

en: Package Name
it: Nome pacchetto

en: Listing Included
it: Annuncio incluso

en: Featured Listing Included
it: Inserzione in primo piano inclusa

en: Change Package
it: Cambia Pacchetto

en: Result Found
it: Risultato trovato

en: Hi %s, I saw your profile on %s and wanted to see if i can get some help
it: Ciao%s, ho visto il tuo profilo su %s e ho voluto vedere se potevi aiutarmi

en: Submit Review
it: Invia Recensione

en: Update Review
it: Aggiorna Recensione

en: To review this listing please sign in.
it: Per valutare questo annuncio, accedi.

en: you@example.com
it: indirizzo email

en: Enter a title
it: Immetti un titolo

en: Review
it: Recensione

en: Write a review
it: Scrivi una recensione

en: Leave a Review
it: Lascia una recensione

en: out of
it: su

en: Sort by
it: Ordina per

en: Rating (Low to High)
it: Valutazione (dal più basso ad più alto)

en: Rating (High to Low)
it: Valutazione (dal più alto al più basso)

en: Square Feet
it: Metri quadrati

en: Square Meters
it: Metri quadrati

en: Toggle navigation
it: Navigazione Toggle

en: Oops something went wrong.
it: Qualcosa è andato storto.

en: Session key expired.
it: Spiacente, la sessione &egrave; scaduta.

en: Password has been changed, you can login now.
it: La password è stata cambiata, fai il login ora.

en: Log in | Register
it: Accedi / Registrati

en: Reset Password
it: Reimposta Password

en: Hi
it: Ciao

en: You're now signed in with your Facebook account but you are still one step away of getting into our website.
it: Ora hai effettuato l’accesso con il tuo account Facebook ma sei ancora a un passo dall’entrare nel nostro sito web.

en: Already have an account?
it: Hai già un account?

en: Link your existing account on your website to you Facebook ID.
it: Collega il tuo account esistente sul tuo sito web al tuo ID Facebook.

en: Link my account
it: Collega il mio account

en: You are already logged in!
it: Sei già loggato!

en: Account Information
it: Informazioni Account

en: Please install and activate Houzez CRM plugin.
it: Installa e attiva il plugin di funzionalità del tema Houzez.

en: You don't have any property listed.
it: Non hai ancora nessuna Immobile.

en: An email will be sent to the user at this email address asking them to verify the request.
it: Un messaggi di posta elettronica sarà inviato all'utente chiedendogli di verificare la richiesta.

en: Select your request*
it: Seleziona la tua richiesta*

en: Export Personal Data
it: Esporta Dati Personali

en: Remove Personal Data
it: Rimuovere i dati personali

en: Your email address*
it: Il vostro indirizzo e-mail*

en: Please install and activate Favethemes Insights plugin.
it: Installa e attiva il plugin di funzionalità del tema Favethemes.

en: Change Membership Plan
it: Modifica piano d'iscrizione

en: Done: Subscription will be cancelled at the end of current period
it: Eseguito: La sottoscrizione sarà cancellata alla fine del periodo corrente

en: Cancel Stripe Subscription
it: Cancella la sottoscrizione

en: Cancel PayPal Subscription
it: Cancella la sottoscrizione PayPal

en: You don't have any membership.
it: Non hai alcun abbonamento.

en: Get Membership Plan
it: Ottenere il piano di adesione

en: Create a listing
it: Crea annuncio

en: Shop order
it: Ordine di acquisto
