Houzez Theme - en to pt translation catalogue (3220 entries)

en:  - All -
pt: - Todos -

en:  The type field is empty.
pt:  O campo de tipo está vazio.

en:  The username field is empty.
pt:  O campo de nome de usuário está vazio.

en:  package on
pt:  Plano Atual

en: "HubSpot" plugin required
pt: plug-in "HubSpot" necessário

en: "houzez-woo-addon" and "woocommerce" plugin required
pt: plugin "houzez-woo-addon" e "woocommerce" necessários

en: %1$s installed and activated successfully.
pt: %1$s instalado e ativado com sucesso.

en: %1$s installed successfully.
pt: %1$s instalado com sucesso.

en: %s Email address is not configured!
pt: %s O endereço de e-mail não está configurado!

en: %s Target Email address is not properly configured!
pt: %s endereço de e-mail de destino não está configurado corretamente!

en: %s ago
pt: %s atrás

en: %submission_title as property title, %submission_url as property submission url
pt: %submission_title como título do imóvel, %submission_url como url de apresentação do imóvel

en: &larr; Older Comments
pt: & larr; Comentários mais antigos

en: (Minimum size 1440x900)
pt: (Tamanho mínimo de 1440x900)

en: - All -
pt:  -Todos-

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: -- None --
pt: - Nenhum -

en: 1 Column
pt: 1 Coluna

en: 1 Star - Poor
pt: 1 Estrela - Pobre

en: 14 Days
pt: 14 Dias

en: 2 Columns
pt: 2 Colunas

en: 2 Star -  Fair
pt: 2 Estrelas - Razoável

en: 3 Columns
pt: 3 Colunas

en: 3 Star - Average
pt: 3 Estrelas - Média

en: 3 or 4 digits usually found on the signature strip.
pt: 3 ou 4 dígitos normalmente encontrados na faixa de assinatura.

en: 30 Days
pt: 30 Dias

en: 360 Virtual Tour
pt: Tour Virtual 360°

en: 360° Virtual Tour
pt: Tour Virtual 360 °

en: 360° Virtual Tour title
pt: Título do Tour Virtual 360°

en: 4 Star - Good
pt: 4 Estrelas - Bom

en: 5 Star - Excellent
pt: 5 Estrelas - Excelente

en: 60 Days
pt: 60 dias

en: 7 Days
pt: 7 Dias

en: <a target="_blank" href="admin.php?page=houzez_currencies">Add Currencies</a>
pt: <a target="_blank" href="admin.php?page=houzez_currencies">Adicionar moedas</a>

en: <p>If you do not have keys already then visit <kbd>
                <a href = "https://www.google.com/recaptcha/admin">
                    https://www.google.com/recaptcha/admin</a></kbd> to generate them.
            Set the respective keys in <kbd>Site Key</kbd> and
            <kbd>Secret Key</kbd></p>
pt: <p> Se você ainda não tem chaves, visite <kbd>
                <a href = "https://www.google.com/recaptcha/admin">
                    https://www.google.com/recaptcha/admin </a> </ kbd> para gerá-los.
            Defina as respectivas chaves em <kbd> Chave do site </ kbd> e
            <kbd> Chave Secreta </ ​​kbd> </ p>

en: <span class="font24">Advanced Search Price range for price slider.</span>
pt: <span class = "font24"> Pesquisa avançada Faixa de preço para controle deslizante de preço. </ span>

en: <span class="font24">Approved Listing</span>
pt: <span class = "font24"> Listagem Aprovada </ span>

en: <span class="font24">Bedrooms & Bathrooms</span>
pt: <span class = "font24"> Quartos e banheiros </ span>

en: <span class="font24">Direct pay / Wire Transfer</span>
pt: <span class = "font24"> Pagamento direto / Transferência eletrônica </ span>

en: <span class="font24">Disapproved Listing</span>
pt: <span class="font24">Listagem não aprovada</span>

en: <span class="font24">Email Footer</span>
pt: < span class = "font24" > email rodapé </span>

en: <span class="font24">Email Header</span>
pt: < span class = "font24" >Cabeçalho de e-mail </span>

en: <span class="font24">Expired Listing</span>
pt: <span class = "font24"> Listagem expirada </ span>

en: <span class="font24">Expired Listings Resend For Approval.</span>
pt: <span class = "font24"> Listagens expiradas Reenviar para aprovação. </ span>

en: <span class="font24">Featured Listing Expired</span>
pt: <span class="font24">Listagem em destaque expirada</span>

en: <span class="font24">Featured Submission Per Listing.</span>
pt: <span class = "font24"> Apresentação em destaque por listagem. </ span>

en: <span class="font24">Free Listing Expired</span>
pt: <span class = "font24"> Listagem gratuita expirada </ span>

en: <span class="font24">Matching Submission.</span>
pt: <span class = "font24"> Envio de correspondência. </ span>

en: <span class="font24">Membership Cancelled</span>
pt: <span class = "font24"> Filiação cancelada </ span>

en: <span class="font24">New Registered User</span>
pt: <span class = "font24"> Novo usuário registrado </ span>

en: <span class="font24">New Wire Transfer.</span>
pt: <span class = "font24"> Nova transferência eletrônica. </ span>

en: <span class="font24">Package and Free Submission Listings.</span>
pt: <span class = "font24"> Listagens de envios de pacotes e gratuitos. </ span>

en: <span class="font24">Paid Submission Per Listing.</span>
pt: <span class = "font24"> Envio pago por listagem. </ span>

en: <span class="font24">Property Agent Contact Form</span>
pt: <span class="font24">Formulário de contato do agente do imóvel</span>

en: <span class="font24">Property Schedule Tour</span>
pt: <span class="font24">Tour de Programação do imóvel</span>

en: <span class="font24">Purchase Activated Packages</span>
pt: <span class = "font24"> Comprar pacotes ativados </ span>

en: <span class="font24">Purchase Activated</span>
pt: <span class = "font24"> Compra ativada </ span>

en: <span class="font24">Recurring Payment</span>
pt: <span class = "font24"> Pagamento recorrente </ span>

en: <span class="font24">Rent Prices.</span>
pt: <span class = "font24"> Preços do aluguel. </ span>

en: <span class="font24">Social Link 1</span>
pt: <span class = "font24"> Link Social 1 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 2</span>
pt: <span class = "font24"> Social Link 2 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 3</span>
pt: <span class = "font24"> Social Link 3 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 4</span>
pt: <span class = "font24"> Link Social 4 </ span>

en: <span class="font24">Update Listing.</span>
pt: <span class="font24">Atualizar listagem.</span>

en: <span>Property</span> Cities
pt: <span>Imóvel</span> Cidades

en: <span>Property</span> Status
pt: Finalidade do Imóvel:

en: <span>Property</span> Types
pt: Tipo de imóvel

en: <strong>Error!</strong> Please fill out the following required fields.
pt: <strong> Erro! </ strong> Por favor, preencha os seguintes campos obrigatórios.

en: <strong>Error!</strong> Upload at least one image.
pt: <strong> Erro! </ strong> Carregue pelo menos uma imagem.

en: <strong>Login Required:</strong> Please login to submit property!
pt: <strong>Login necessário:</strong> Faça login para enviar seus Imóveis!

en: A new rating has been received for %s
pt: Uma nova avaliação foi recebida para% s

en: About
pt: Sobre

en: About Agency
pt: Sobre a agência

en: About Agent
pt: Sobre a corretora

en: About agency
pt: Sobre a imobiliárias

en: About me
pt: Sobre mim

en: About site widget
pt: Sobre o widget do site

en: Above listings
pt: Listagens acima

en: Account Downgraded,
pt: Conta rebaixada,

en: Account Information
pt: Informação da conta

en: Account Role
pt: Função da conta

en: Action Due Date
pt: Ação da data de vencimento

en: Actions
pt: Ações

en: Activate
pt: Ativar

en: Activate %2$s
pt: Ativar %2$s

en: Activate Now
pt: Ativar Agora

en: Activated!
pt: Activado!

en: Activating...
pt: Ativando...

en: Active
pt: Ativo

en: Active Deals
pt: Ofertas ativas

en: Active Life
pt: Vida ativa

en: Active tab must be enable in "Media Tabs Manager" below
pt: A guia ativa deve estar ativada no "Media Tabs Manager" abaixo

en: Activities
pt: Atividades

en: Add Compare
pt: Comparar

en: Add New
pt: Adicionar novo

en: Add New Agent
pt: Adicionar novo agente

en: Add New Deal
pt: Adicionar novo acordo

en: Add New Inquiry
pt: Adicionar nova Pergunta

en: Add New Lead
pt: Adicionar nova liderança

en: Add New Property
pt: Adicionar Novo Imóvel

en: Add New Property Form
pt: Adicionar novo formulário do imóvel

en: Add New Property Form Fields
pt: Adicionar novos campos de formulário do imóvel

en: Add New Property Mode
pt: Adicionar Nova Propriedade

en: Add SoundCloud Audio
pt: Adicionar Áudio SoundCloud

en: Add To Favorite Button
pt: Botão Adicionar aos favoritos

en: Add a new agent
pt: Adicionar novo corretor

en: Add a responsive mortgage calculator widget
pt: Adicione um widget de calculadora de hipoteca responsivo

en: Add disclaimer text globally for all properties, this can be also set on single property level when add/edit property
pt: Adicionar texto de isenção de responsabilidade globalmente para todas os Imóveis, isso também pode ser definido em nível de Imóvel único quando adicionar/editar Imóvel

en: Add font awesome icon class
pt: Adicionar classe de ícone impressionante de fonte

en: Add image banner 300x300 or 300x250
pt: Adicionar banner de imagem 300 x 300 ou 300 x 250

en: Add the video URL
pt: Adicionar URL de vídeo

en: Add to Compare
pt: Adicionar para comparar

en: Add to Slider
pt: Add para Slides

en: Add to Slider Placeholder
pt: Adicionar ao espaço reservado deslizante

en: Add top and bottom padding for header search
pt: Adicionar preenchimento superior e inferior para a pesquisa de cabeçalho

en: Add/Edit Images
pt: Adicionar / editar imagens

en: Added
pt: Adicionado

en: Additional Details
pt: Detalhes Adicionais

en: Additional Details Title
pt: Detalhes adicionais Título

en: Additional Details Title Placeholder
pt: Detalhes Adicionais

en: Additional Details Value
pt: Detalhes Adicionais

en: Additional Details Value Placeholder
pt: Detalhes Adicionais

en: Additional Features
pt: Características adicionais

en: Additional Information
pt: Informação Adicional

en: Additional Information:
pt: Informação adicional:

en: Additional details
pt: Detalhes adicionais

en: Additional details title
pt: Título de detalhes adicionais

en: Additional message is as follows.
pt: Mensagem adicional é a seguinte.

en: Address
pt: Endereço

en: Address :
pt: Endereço:

en: Address Label
pt: Etiqueta de Endereço

en: Address Map Section
pt: Seção do mapa de endereços

en: Address Placeholder
pt: Espaço reservado do endereço

en: Address section columns
pt: Colunas da seção de endereços

en: Address title
pt: Endereço

en: Address, town, street, zip or property ID
pt: Endereço, cidade, rua, cep ou id de propriedade

en: Address:
pt: Endereço:

en: Adsense Space 1
pt: Adsense espaço 1

en: Adsense Space 2
pt: Adsense espaço 2

en: Adsense Space 3
pt: Adsense espaço 3

en: Adsense Spaces
pt: Espaços do AdSense

en: Advanced
pt: Avançado

en: Advanced Button
pt: Botão Avançado

en: Advanced Button Background Color
pt: Cor de fundo do botão avançado

en: Advanced Button Border Color
pt: Cor avançada da borda do botão

en: Advanced Button Text Color
pt: Cor avançada do texto do botão

en: Advanced Filters Visible
pt: Visibilidade dos Filtros Avançados

en: Advanced Search
pt: Busca Avançada

en: Advanced Search Panel
pt: Painel de pesquisa avançado

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: After Login Redirect Page
pt: Após a página de redirecionamento de login

en: After Price Label
pt: Após etiqueta de preço

en: After The Price
pt: Depois do preço

en: After the price
pt: Não preencher

en: Agencies
pt: Agências

en: Agencies Layout
pt: Layout das agências

en: Agencies Options
pt: Opções de Agências

en: Agency
pt: Agência

en: Agency & Agent Page Contact Form
pt: Formulário de Contato de Página da Imobiliária & Corretor

en: Agency Agents
pt: Corretores da Imobiliária

en: Agency Detail Page
pt: Página de detalhes da agência

en: Agency ID
pt: ID da agência

en: Agency Info
pt: Informações da imobiliária

en: Agency Info (Choose agency from the list below)
pt: Informações sobre a agência (escolha a agência na lista abaixo)

en: Agency Info Placeholder
pt: Informações da imobiliária

en: Agency Information
pt: Informações da agência

en: Agency Map
pt: Mapa da agência

en: Agency Name
pt: Nome da Agência

en: Agency Profile
pt: Perfil da Imobiliária

en: Agency Profile Info
pt: Informações do perfil da agência

en: Agency Profile Page
pt: Página de perfil da imobiliária

en: Agency Profile Page Form
pt: Informações do perfil da imobiliária

en: Agency Role
pt: Papel da agência

en: Agency Search
pt: Pesquisa de Imobiliária

en: Agency Sidebar
pt: Barra lateral da agência

en: Agent
pt: Agente

en: Agent & Agency Detail
pt: Detalhes do agente e da agência

en: Agent Category
pt: Categoria de Agente

en: Agent City
pt: Cidade

en: Agent Contact
pt: Contato do agente

en: Agent Contact Form
pt: Formulário de Contato do Agente

en: Agent Contact Form Bottom
pt: Formulário de Contato do Agente Inferior

en: Agent Detail Page
pt: Página de detalhes do agente

en: Agent Form Type
pt: Tipo de formulário de agente

en: Agent Header Search
pt: Pesquisa de cabeçalho de agente

en: Agent Info
pt: Informações do Corretor

en: Agent Info (Choose agent from the list below)
pt: Informações do agente (escolha o agente na lista abaixo)

en: Agent Info Placeholder
pt: Reservado para informações do corretor

en: Agent Information
pt: Informação do Agente

en: Agent License
pt: CRECI

en: Agent Map
pt: Mapa do agente

en: Agent Name
pt: Nome do agente

en: Agent Profile
pt: Perfil do Corretor

en: Agent Profile Info
pt: Informações do perfil do agente

en: Agent Profile Page
pt: Página de perfil do corretor

en: Agent Profile Page Form
pt: Formulário de página do perfil do corretor

en: Agent Profile Page From
pt: Informações do perfil do corretor

en: Agent Role
pt: Função do Agente

en: Agent Sidebar
pt: Barra lateral do agente

en: Agent bottom
pt: Fundo do agente

en: Agent contact form section
pt: Formulário de Contato do Corretor

en: Agent/Agency Visibility
pt: Visibilidade do Corretor/Imobiliária

en: Agents
pt: Agentes

en: Agents Layout
pt: Layout dos agentes

en: Agents Options
pt: Opções de Agentes

en: Agents Search
pt: Pesquisa de agentes

en: Agents Type:
pt: Tipo de Agentes:

en: Agents:
pt: Agentes:

en: Aland Islands
pt: Ilhas Aland

en: Aland Islands
pt: Ilhas de Aland

en: Albania
pt: Albânia

en: Algeria
pt: Argélia

en: Align:
pt: Alinhar:

en: All
pt: Todos

en: All - Button Text:
pt: Texto de todos os botões:

en: All - button url:
pt: URL de todos os botões:

en: All <span class="count">(%s)</span>
pt: Tudo <span class="count">(%s)</span>

en: All Agents
pt: Todos Corretores

en: All Areas
pt: Todas as áreas

en: All Categories
pt: Todas as Categorias

en: All Cities
pt: Todas as cidades

en: All Countries
pt: Todos os países

en: All Posts Link
pt: Todas as postagens Link

en: All Posts Text
pt: Todas as mensagens de texto

en: All States
pt: Todos os Estados

en: All Status
pt: Todos os status

en: All Types
pt: Todos os tipos

en: All installations and activations have been completed.
pt: Todas as instalações e ativações foram concluídas.

en: All installations have been completed.
pt: Todas as instalações foram concluídas.

en: All messages related to the agent from the contact form on property details page, will be sent on this email address.
pt: Todas as mensagens relacionadas ao corretor do formulário de contato, na página de detalhes da propriedade serão enviadas neste endereço de e-mail

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
pt: Todos os plugins instalados e ativados com sucesso. %1$s

en: Allow login via Facebook ?
pt: Permitir login via Facebook?

en: Allow login via Google ?
pt: Permitir login via Google?

en: Allow multiple selection of property labels
pt: Permitir a seleção múltipla de títulos do imóvel

en: Allow multiple selection of property status
pt: Permitir várias seleçãos de finalidade do Imóvel

en: Allow multiple selection of property types
pt: Permitir a seleção múltipla de tipos de imóveis

en: Allow review only for loggedIn user?
pt: Permitir a revisão apenas para o usuário conectado?

en: Allow user to change area prefix?
pt: Permitir que o usuário altere o prefixo da área?

en: Already have an account?
pt: Já tem uma conta?

en: Always Keep
pt: Manter sempre

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: An email will be sent to the user at this email address asking them to verify the request.
pt: Um e-mail será enviado para o usuário neste endereço de e-mail pedindo-lhes para verificar a solicitação.

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
pt: Ocorreu um erro ao instalar %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: Anguilla
pt: Anguila

en: Antarctica
pt: Antártica

en: Antigua and Barbuda
pt: Antígua e Barbuda

en: Any
pt: Qualquer

en: Any data submitted through this form is not stored on our servers but just sent to our support email address, so that we are able to process your request.
pt: Quaisquer dados enviados através deste formulário não são armazenados em nossos servidores, mas apenas enviados para nosso endereço de e-mail de suporte, para que possamos processar sua solicitação.

en: Apple iPad Icon
pt: Ícone de iPad Apple

en: Apple iPad Retina Icon
pt: Ícone de Retina de iPad Apple

en: Apple iPhone Icon
pt: Ícone de iPhone Apple

en: Apple iPhone Retina Icon
pt: Ícone de Retina de IPhone Apple

en: Apply
pt: Aplicar

en: Approved
pt: Aprovado

en: Approved, Expired & Disapproved Listing
pt: Listagem de aprovados, expirados e não aprovados

en: Are you sure you want to delete?
pt: Tem certeza de que deseja excluir?

en: Are you sure you want to do this?
pt: Você tem certeza de que quer fazer isso?

en: Are you sure you want to make this a listing featured?
pt: Tem certeza de que deseja fazer desta um imóvel em destaque?

en: Are you sure you want to relist this property?
pt: Tem certeza de que deseja relistar essa propriedade?

en: Are you sure you want to remove this listing from featured?
pt: Tem certeza de que deseja remover essa listagem em destaque?

en: Area
pt: Área

en: Area :
pt: Área :

en: Area Label
pt: Área (etiqueta)

en: Area Placeholder
pt: Espaço reservado da Área

en: Area Size
pt: Tamanho da área

en: Area Size :
pt: Tamanho da área:

en: Area Size Placeholder
pt: Espaço reservado para tamanho de área

en: Area Size Unit
pt: Tamanho da área

en: Area Switcher
pt: Comutador de área

en: Areas Selected
pt: Áreas selecionadas

en: Armenia
pt: Armênia

en: Arts & Entertainment
pt: Artes

en: Ask a question
pt: Faça uma pergunta

en: Assign a property to several agents
pt: Atribua uma propriedade a vários corretores

en: Attachment button
pt: Botão de fixação

en: Attachments
pt: Anexos

en: Audio Format
pt: Formato de áudio

en: Australia
pt: Austrália

en: Austria
pt: Áustria

en: Author
pt: Autor

en: Author Box
pt: Caixa de Autor

en: Author Info
pt: Info do Autor

en: Author Profile
pt: Autor Perfil

en: Author Profile Info
pt: Informações do perfil do autor

en: Auto Complete
pt: Autocompletar

en: Auto Generate Property ID ?
pt: Auto Gerar ID de Propriedade?

en: Auto Play Speed:
pt: Velocidade de reprodução automática:

en: Auto Play:
pt: Reprodução automática:

en: Auto Recurring Payments
pt: Pagamentos recorrentes automáticos

en: Automotive
pt: Automotivo

en: Availability Calendar
pt: Calendário de Disponibilidade

en: Availability Date
pt: Data de disponibilidade

en: Availability Date Placeholder
pt: Espaço reservado para data de disponibilidade

en: Available version:
pt: Versão disponível:

en: Average
pt: Média

en: Azerbaijan
pt: Azerbaijão

en: Back
pt: Costas

en: Back to Homepage
pt: Voltar à página inicial

en: Back to Top
pt: Voltar ao topo

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Background Color Hover
pt: Cor do fundo ao passar o mouse

en: Background Image Options
pt: Opções de imagem de fundo

en: Background Slider Options
pt: Opções de controle deslizante de fundo

en: Background Video Options
pt: Opções de vídeo em segundo plano

en: Bahamas the
pt: Bahamas o

en: Balance Payable With Interest:
pt: Saldo a pagar com juros:

en: Bank Transfer
pt: Transferência bancária

en: Banner Search
pt: Pesquisa de banner

en: Banner Search dropdown
pt: Busca Menu suspenso

en: Base Area
pt: Área de Base

en: Base Currency
pt: Moeda base

en: Bath
pt: Banho

en: Bath Label
pt: Rótulo de banho

en: Bathroom
pt: Banheiro

en: Bathroom Label
pt: Etiqueta do banheiro

en: Bathrooms
pt: Banheiros

en: Bathrooms Label
pt: Etiqueta de Banheiros

en: Bathrooms List
pt: Lista de banheiros

en: Bathrooms Placeholder
pt: Espaço reservado para banheiros

en: Baths
pt: Banhos

en: Baths :
pt: Banheiros :

en: Baths Label
pt: Rótulo de Banhos

en: Beauty & Spas
pt: Beleza & Spas

en: Bed
pt: Cama

en: Bed Label
pt: Etiqueta da cama

en: Bedroom
pt: Quarto

en: Bedroom Label
pt: Etiqueta do quarto

en: Bedrooms
pt: Quartos de dormir

en: Bedrooms Label
pt: Etiqueta dos quartos

en: Bedrooms List
pt: Lista dos Quartos

en: Bedrooms Placeholder
pt: Espaço Reservado de Quartos

en: Bedrooms, Rooms, Bathrooms
pt: Quartos, Salas, Banheiros

en: Beds
pt: Camas

en: Beds :
pt: Camas:

en: Beds Label
pt: Rótulo de camas

en: Before the price
pt: Não preencher

en: Begin activating plugin
pt: Comece a ativar o plugin

en: Begin installing plugin
pt: Comece a instalar o plugin

en: Begin updating plugin
pt: Comece a atualizar o plugin

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Below listings
pt: Abaixo listas

en: Bermuda
pt: Bermudas

en: Bhutan
pt: Butão

en: Bi-Weekly
pt: Quinzenal

en: Bi-Weekly Payment
pt: Pagamento quinzenal

en: Billing For
pt: Faturação Para

en: Billing Frequency
pt: Frequência de cobrança

en: Billing Period
pt: Período de pagamento

en: Billing Type
pt: Tipo de faturamento

en: Block Users Admin Access?
pt: Bloquear Usuários Admin Access?

en: Blog & Single Post Page
pt: Blog e página de postagem única

en: Blog Posts Carousel
pt: Carousel de posts do blog

en: Blog Posts Grid
pt: Grade de postagens do blog

en: Board
pt: Quadro

en: Body
pt: Corpo

en: Body Background Color
pt: Cor de fundo do corpo

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Bolivia, Plurinational State of
pt: Bolívia, Estado Plurinacional de

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
pt: Bonaire, Santo Eustáquio e Saba

en: Booking Shortcode
pt: Shortcode reserva

en: Border
pt: Fronteira

en: Border Bottom
pt: Borda inferior

en: Border Bottom Color
pt: Cor da Borda Inferior

en: Border Color
pt: Cor da borda

en: Border Color Hover
pt: Cor da Borda ao Passar o Mouse

en: Border Radius
pt: Raio da Borda

en: Border color
pt: Cor da borda

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia e Herzegovina

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

en: Bouvet Island (Bouvetoya)
pt: Ilha Bouvet (Bouvetoya)

en: Boxed
pt: Em caixa

en: Brazil
pt: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: British Indian Ocean Territory (Chagos Archipelago)
pt: Território Britânico do Oceano Índico (Arquipélago de Chagos)

en: British Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: Built-up Area
pt: Área construída

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Business Inquiry
pt: Pesquisa de negócios

en: Button Background Color
pt: Cor do fundo do botão

en: Button Background Color On Hover
pt: Cor do fundo do botão no cursor em foco

en: Button Border
pt: Borda do botão

en: Button Border On Hover
pt: Borda do botão ao passar o mouse

en: Button Text Color
pt: Cor do texto do botão

en: Button Text Color On Hover
pt: Cor do texto do botão ao passar o mouse

en: Button Text:
pt: Botão de texto:

en: Buttons and links
pt: Botões e links

en: Buyer
pt: Comprador

en: Buyer Role
pt: Função do Comprador

en: By
pt: Por

en: By Favethemes
pt: De Favethemes

en: By clicking "Complete Membership" you agree to our <a target="_blank"  href="%s">Terms & Conditions</a>
pt: Ao clicar em "Concluir a associação", você concorda com nossos <a target="_blank" href="%s"> Termos e Condições </a>

en: By clicking "Complete Payment" you agree to our <a target="_blank"  href="%s">Terms & Conditions</a>
pt: Ao clicar em “Pagamento completo” você concorda com nossos <a href=“%s”> Termos e Condições </a>

en: By default images cropped with WordPress are resized/cropped at 90% quality. Enable this setting to set all JPEGs to 100% quality.
pt: Por padrão, as imagens cortadas com o WordPress são redimensionadas / cortadas com 90% de qualidade. Ative esta configuração para definir todos os JPEGs com 100% de qualidade.

en: By submitting this form I agree to
pt: Ao enviar este formulário eu concordo com os

en: CSS Code
pt: Código CSS

en: Calculate
pt: Calcular

en: Calculate Button
pt: Calcular botão

en: Call
pt: Ligar

en: Call Button
pt: Botão de chamada

en: Call Us
pt: Ligue para nós

en: Call Us Background Color
pt: Chamada-nos cor de fundo

en: Call Us Color
pt: Chame-nos de cor

en: Call us number in header
pt: Ligue para nós no cabeçalho

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Can use %expired_listing_url as expired listing url and %expired_listing_name as expired listing name
pt: Pode usar %expired_listing_url como url de listagem expirada e %expired_listing_name como nome de lista expirado

en: Can use %recurring_package_name as recurring packacge name and %merchant as merchant name
pt: Pode usar% recurring_package_name como nome recorrente de packacge e% comerciante como nome do comerciante

en: Canada
pt: Canadá

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel PayPal Subscription
pt: Cancelar Assinatura com PayPal

en: Cancel Stripe Subscription
pt: Cancelar subscrição de faixa

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Card holder’s name
pt: Nome do titular do cartão

en: Card holder’s name required
pt: O nome do titular do cartão é obrigatório

en: Card security code
pt: Código de segurança do cartão

en: Category
pt: Categoria

en: Category filter:
pt: Filtro de categoria:

en: Category:
pt: Categoria:

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Cayman

en: Central African Republic
pt: República Centro-Africana

en: Chad
pt: Chade

en: Change Membership Plan
pt: Alterar o plano de associação

en: Change Package
pt: Pacote de Mudança

en: Change Password
pt: Alterar Senha

en: Change Payment Status:
pt: Alterar status do pagamento:

en: Change the default name of the agency role
pt: Alterar o nome padrão da função da agência

en: Change the default name of the agent role
pt: Alterar o nome padrão da função de agente

en: Change the default name of the buyer role
pt: Alterar o nome padrão da função compradora

en: Change the default name of the owner role
pt: Alterar o nome padrão da função do proprietário

en: Change the default name of the seller role
pt: Alterar o nome padrão da função de vendedor

en: Checkout Session created successfully!
pt: Sessão de checkout criada com sucesso!

en: Checkout Session creation failed!
pt: Falha na criação da sessão de checkout!

en: Child
pt: Criança

en: Choose Currency
pt: Escolha a moeda

en: Choose Grid:
pt: Escolha a grade:

en: Choose Header Type
pt: Escolha o tipo de cabeçalho

en: Choose Payment gateway type
pt: Escolha a forma de pagamento

en: Choose Taxonomy
pt: Escolha Taxonomia

en: Choose breadcrumb type for single property page
pt: Escolha o tipo de breadcrumb para a página de propriedade única

en: Choose color
pt: Escolha a cor

en: Choose dropdown design.
pt: Escolha o design do menu suspenso.

en: Choose elementor block for this menu.
pt: Escolha o bloco elementar para esse menu.

en: Choose gallery behaviour
pt: Escolha o comportamento da galeria

en: Choose grid/list style, default will be version 1
pt: Escolha o estilo de grade / lista, o padrão será a versão 1

en: Choose on which header type you want to show the advanced search panel
pt: Escolha em qual tipo de cabeçalho você deseja mostrar o painel de pesquisa avançado

en: Choose page Sidebar
pt: Escolha a página Barra lateral

en: Choose sidebar position for listing templates
pt: Escolha a posição da barra lateral para modelos de listagem

en: Choose the property status for this tab
pt: Escolher a finalidade do imóvel para este guia

en: Choose which criteria you want to use to display similar properties.
pt: Escolha quais critérios deseja usar para exibir Imóveis semelhantes.

en: Christmas Island
pt: Ilha do Natal

en: Circle
pt: Círculo

en: Cities
pt: Cidades

en: Cities Selected
pt: Cidades selecionadas

en: City
pt: Cidade

en: City :
pt: Cidade:

en: City Label
pt: Rótulo da Cidade

en: City Placeholder
pt: Espaço reservado da cidade

en: City required
pt: Cidade exigida

en: City, State or Area
pt: Busque cidade, estado ou bairro

en: City:
pt: Cidade:

en: Class 1 Color
pt: Cor da classe 1

en: Class 10 Color
pt: Cor da classe 10

en: Class 2 Color
pt: Cor da classe 2

en: Class 3 Color
pt: Cor da classe 3

en: Class 4 Color
pt: Cor classe 4

en: Class 5 Color
pt: Cor da classe 5

en: Class 6 Color
pt: Classe 6 Cor

en: Class 7 Color
pt: Classe 7 Cor

en: Class 8 Color
pt: Cor da classe 8

en: Class 9 Color
pt: Classe 9 Cor

en: Clear
pt: Limpar

en: Click here to see message on website dashboard.
pt: Clique aqui para ver a mensagem no painel do site.

en: Client ID
pt: ID do Cliente

en: Client Secret Key
pt: Paypal Client Secret Key

en: Close
pt: Fechar

en: Cocos (Keeling) Islands
pt: Ilhas Cocos (Keeling)

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Color
pt: Cor

en: Columns:
pt: Colunas:

en: Combine CSS Styles
pt: Combine estilos CSS

en: Combine all css styles into one file
pt: Combine todos os estilos css em um arquivo

en: Combine all third party js scripts into one file
pt: Combine todos os scripts js de terceiros em um arquivo

en: Comment:
pt: Comentário:

en: Comments are closed.
pt: Comentários estão fechados.

en: Common
pt: Comum

en: Comoros
pt: Comores

en: Comoros the
pt: Comores o

en: Company Logo
pt: Logotipo da empresa

en: Company Name
pt: Nome da empresa

en: Compare
pt: Comparar

en: Compare listings
pt: Compare anúncios

en: Complete Membership
pt: Associação Completa

en: Complete Payment
pt: Pagamento Completo

en: Composer
pt: Compositor

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Confirm New Password
pt: Confirme a nova senha

en: Confirm Password
pt: Confirme a Senha

en: Confirm Password *
pt: Confirme a Senha *

en: Confirmation request initiated successfully.
pt: Solicitação de confirmação iniciada com êxito.

en: Congo the
pt: Congo o

en: Congo, the Democratic Republic of the
pt: Congo, a República Democrática do

en: Connecting to paypal, Please wait...
pt: Conectando com o Paypal! Por favor, aguarde...

en: Contact
pt: Contato

en: Contact Forms
pt: Formulários de contato

en: Contact Info
pt: Informações de contato

en: Contact Info Text
pt: Texto de informações de contato

en: Contact Information
pt: Informações de contato

en: Contact Information title
pt: Título de Informações de Contato

en: Contact Name
pt: Nome do Contato

en: Contact form Fields
pt: Campos de formulário de contato

en: Contact title
pt: Título de contato

en: Contact us
pt: Contate-Nos

en: Contact us widget
pt: Entre em contato conosco widget

en: Contact*
pt: Contato*

en: Contacts
pt: Contatos

en: Content
pt: Conteúdo

en: Content Area
pt: Área do Conteúdo

en: Content Position
pt: Posição do Conteúdo

en: Content for Admin
pt: Conteúdo para o administrador

en: Content for Admin - Expired Listing
pt: Conteúdo para Admin - Listagem Expirada

en: Content for Admin - Featured Submission
pt: Conteúdo para administrador - Envio em destaque

en: Content for Admin - New wire Transfer
pt: Conteúdo para Admin - Nova transferência eletrônica

en: Content for Admin - Paid Submission
pt: Conteúdo para administrador - Envio pago

en: Content for Admin - Submission
pt: Conteúdo para administrador - envio

en: Content for Featured Listing Expired
pt: Conteúdo da listagem em destaque expirado

en: Content for Featured Submission
pt: Conteúdo para envio em destaque

en: Content for Free Listing Expired
pt: Conteúdo para listagem gratuita expirou

en: Content for Listing Approved
pt: Conteúdo para listagem aprovada

en: Content for Listing Disapproved
pt: Conteúdo da listagem não aprovado

en: Content for Listing Expired
pt: Conteúdo da listagem expirada

en: Content for Matching Submissions
pt: Conteúdo para correspondência de envios

en: Content for Membership Cancelled
pt: Conteúdo para membros cancelados

en: Content for New User Admin Notification
pt: Conteúdo para notificação de administração de novo usuário

en: Content for New User Notification
pt: Conteúdo para notificação de novo usuário

en: Content for New wire Transfer
pt: Conteúdo para nova transferência eletrônica

en: Content for Paid Submission
pt: Conteúdo para envio pago

en: Content for Purchase Activated
pt: Conteúdo para compra ativada

en: Content for Recurring Payment
pt: Conteúdo para pagamento recorrente

en: Content for Submission
pt: Conteúdo para envio

en: Content:
pt: Conteúdo:

en: Continue
pt: Continuar

en: Continue Reading
pt: Continue lendo

en: Continue reading
pt: Continue lendo

en: Continue with Facebook
pt: Continue com o Facebook

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Cookie update failed
pt: A atualização do cookie falhou

en: Cote d'Ivoire
pt: Costa do Marfim

en: Count
pt: Contagem

en: Countries
pt: Países

en: Country
pt: País

en: Country :
pt: País:

en: Country Label
pt: Rótulo de País

en: Country Placeholder
pt: Espaço reservado do país

en: Country field required
pt: Campo do país requerido

en: County / State
pt: Condado / Estado

en: County/State
pt: País/Estado

en: Create Listing Button
pt: Criar botão de listagem

en: Create a Listing
pt: Cadastre o imóvel

en: Create a listing
pt: Cadastre o imóvel

en: Create this page using "Search Results" template
pt: Crie esta página usando o modelo "Resultados de pesquisa"

en: Credit Card details are incorrect, please try again.
pt: Os detalhes do cartão de crédito estão incorretos. Tente novamente.

en: Credit Card number
pt: Número do Cartão de Crédito

en: Croatia
pt: Croácia

en: Currencies
pt: Moedas

en: Currency
pt: Moeda

en: Currency Switcher
pt: Comutador de moeda

en: Currency Switcher + Area Switcher
pt: Comutador de Moeda + Comutador de Área

en: Currency Symbol
pt: Símbolo de moeda

en: Currency Symbol Position
pt: Posição do Símbolo da Moeda

en: Currency updated!
pt: Moeda atualizada!

en: Current Page
pt: Pagina atual

en: Custom
pt: Personalizado

en: Custom Code
pt: Código personalizado

en: Custom Image
pt: Imagem Personalizada

en: Custom Image Icons
pt: Ícones de imagem personalizados

en: Custom JS Code
pt: Código JS personalizado

en: Custom JavaScript/Analytics Footer.
pt: Rodapé JavaScript / Analytics personalizado.

en: Custom JavaScript/Analytics Header.
pt: Cabeçalho personalizado de JavaScript / análise.

en: Custom Link
pt: Link personalizado

en: Custom Settings for this Page
pt: Configurações personalizadas para esta página

en: Custom Size
pt: Tamanho personalizado

en: Custom Widget Area 1
pt: Widget personalizado Área 1

en: Custom Widget Area 2
pt: Widget personalizado Área 2

en: Custom Widget Area 3
pt: Widget Personalizado Área 3

en: Customer details:
pt: Detalhes do cliente:

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: Daily
pt: Diariamente

en: Dashboard Logo
pt: Logotipo do Painel de Controle

en: Dashboard Menu
pt: Menu do painel

en: Data Type:
pt: Tipo de dados:

en: Date
pt: Encontro

en: Date - New to Old
pt: Data nova para antiga

en: Date - Old to New
pt: Data antiga para novo

en: Date New to Old
pt: Data Novo para Velho

en: Date Old to New
pt: Data antiga para nova

en: Date Placeholder
pt: Espaço reservado de data

en: Date field is empty!
pt: O campo de data está vazio!

en: Day
pt: Dia

en: Deactivate
pt: Desativar

en: Deactivated
pt: Desativado

en: Deal Value
pt: Valor

en: Deals
pt: Ofertas

en: Decimal Points Separator
pt: Separador de pontos decimais

en: Default
pt: Padrão

en: Default Currency
pt: Moeda Padrão

en: Default Down Payment
pt: Pagamento de entrada

en: Default Interest Rate(%)
pt: Taxa de Juros De Inadimplência(%)

en: Default Order
pt: Ordem Padrão

en: Default Page Template (Blog)
pt: Modelo de página padrão (Blog)

en: Default Radius
pt: Raio Padrão

en: Default Sidebar
pt: Barra lateral padrão

en: Default Terms(years)
pt: Termos padrão (anos)

en: Default area prefix
pt: Prefixo de área padrão

en: Default is 400px
pt: Padrão é 400px

en: Default is 600px
pt: Padrão é 600px

en: Default option for area prefix.
pt: Opção padrão para prefixo de área.

en: Delete
pt: Excluir

en: Delete data older then?
pt: Excluir dados mais antigos então?

en: Deleted Successfully
pt: Apagado com sucesso

en: Demo Import
pt: Importação de Demos

en: Demo Request
pt: Solicitação para conhecer

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Description
pt: Descrição

en: Description & Details
pt: Descrição e Detalhes

en: Description & Price
pt: Descrição e Preço

en: Description title
pt: Título descritivo

en: Deselect All
pt: Limpar seleção

en: Desired tour date
pt: Data desejada para visita

en: Detail
pt: Detalhe

en: Details
pt: Detalhes

en: Details Button
pt: Botão de detalhes

en: Details Button Label
pt: Etiqueta do botão detalhes

en: Details section columns
pt: Colunas da seção Detalhes

en: Details title
pt: Título dos detalhes

en: Devices
pt: Dispositivos

en: Different Page
pt: Página diferente

en: Direct Bank Transfer
pt: Transferência bancária direta

en: Direct Message Button
pt: Enviar mensagem direta

en: Direct Payment / Wire Payment
pt: Pagamento Direto / Pagamento por Wire

en: Disable
pt: Desabilitar

en: Disable Emoji Script
pt: Desativar o script emoji

en: Disable LoggedIn menu
pt: Desativar o painel Login

en: Disabled
pt: Desativado

en: Disapproved
pt: Reprovado

en: Disapproved (%s)
pt: Não aprovado (%s)

en: Disclaimer
pt: Aviso Legal

en: Disclaimer Text
pt: Texto de Disclaimer

en: Dismiss this notice
pt: Descartar essa notificação

en: Display Drop-down Menus
pt: Exibir Menus Suspensos

en: Display Properties as List
pt: Exibir propriedades como lista

en: Display Properties as Slider
pt: Exibir propriedades como controle deslizante

en: Display the login in the header
pt: Exibir o login no cabeçalho

en: Display the register in the header
pt: Exibir o registro no cabeçalho

en: Displayed on the blog, archive and single post page
pt: Exibido no blog, arquivo e página de post único

en: Displayed on the single post page
pt: Exibido na página de post único

en: Do not display
pt: Não mostrar

en: Do not display the title
pt: Não exibir o título

en: Do not reply to this email.
pt: Não responda a este e-mail.

en: Do you have an account?
pt: Você tem uma conta?

en: Do you wan to display the property detail page sticky navigation bar?
pt: Deseja exibir a barra de navegação pegajosa da página de detalhes da propriedade?

en: Do you want to display direct message button for agent contact forms?
pt: Deseja exibir o botão de mensagem direta para formulários de contato do corretor?

en: Do you want to display tabs on the search banner?
pt: Deseja exibir guias no banner de pesquisa?

en: Do you want to display the States, Cities, Areas fields if they have at least 1 property?
pt: Você deseja exibir os campos Estados, Cidades, Áreas se eles tiverem pelo menos 1 propriedade?

en: Do you want to display the agent Skype?
pt: Quer exibir o Skype do corretor?

en: Do you want to display the agent WhatsApp?
pt: Quer exibir o WhatsApp do corretor?

en: Do you want to display the agent mobile number?
pt: Deseja exibir o número do celular do corretor?

en: Do you want to display the agent phone number?
pt: Você quer exibir o número de telefone do agente?

en: Do you want to display the agent social icons?
pt: Deseja exibir os ícones sociais do agente?

en: Do you want to display this property on the custom property slider?
pt: Deseja exibir essa propriedade no controle deslizante de propriedades personalizadas?

en: Do you want to make the property page full width?
pt: Deseja fazer a página da propriedade de largura total?

en: Do you want to mark this property as featured?
pt: Deseja marcar essa propriedade como destaque?

en: Do you want to receive the copy of message sent to agent ?
pt: Você deseja receber a cópia da mensagem enviada ao agente?

en: Dock Search
pt: Pesquisa de doca

en: Dock Search Main Title
pt: Título principal da pesquisa de doca

en: Documentation
pt: Documentação

en: Documents Download
pt: Download de documentos

en: Documents Text
pt: Texto de documentos

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Don't have any inquiry at this moment.
pt: Nenhuma pergunta neste momento.

en: Done: Subscription will be cancelled at the end of current period
pt: Concluído: a assinatura será cancelada no final do período atual

en: Down Payment
pt: Pagamento inicial

en: Draft
pt: Esboço, projeto

en: Draft Saved
pt: Rascunho salvo

en: Drag & Drop Text
pt: Texto arraste & solte

en: Drag & Drop Title
pt: Título de Drag & Drop

en: Drag and drop data manage for overview section
pt: Arraste e solte as imagens aqui

en: Drag and drop layout manager, to quickly organize your grid and list meta.
pt: Arraste e solte o gerenciador de layout, para organizar rapidamente sua grade e listar meta.

en: Drag and drop layout manager, to quickly organize your preview meta.
pt: Arraste e solte o gerenciador de layout para organizar rapidamente o meta de visualização.

en: Drag and drop the gallery images here
pt: Arraste e solte as imagens da galeria aqui

en: Drag and drop the images to customize the image gallery order.
pt: Arraste e solte as imagens para personalizar a ordem da galeria de imagens.

en: Drag and drop the pin on map to find exact location
pt: Arraste e solte o pino no mapa para encontrar a localização exata

en: Duplicate
pt: Duplicado

en: EPC Current Rating
pt: Classificação atual do EPC

en: EPC Current Rating Placeholder
pt: Espaço reservado de classificação atual do EPC

en: EPC Potential Rating
pt: Classificação potencial do EPC

en: EPC Potential Rating Placeholder
pt: Espaço reservado de classificação potencial do EPC

en: Ecuador
pt: Equador

en: Edit
pt: Editar

en: Edited Listings Approval
pt: Aprovação de imóveis editadas

en: Education
pt: Educação

en: Eg: Equipment
pt: Por exemplo: equipamento

en: Egypt
pt: Egito

en: Elementor Block
pt: Bloco do Elementor

en: Email
pt: O email

en: Email *
pt: E-mail *

en: Email :
pt: E-mail:

en: Email Address
pt: Endereço de e-mail

en: Email Address:
pt: Endereço de e-mail:

en: Email Management
pt: Gerenciamento de e-mail

en: Email Placeholder
pt: Espaço Reservado de Email

en: Email Sent Successfully!
pt: E-mail enviado com sucesso!

en: Email address is Invalid!
pt: O endereço de e-mail fornecido é inválido!

en: Email address is not valid.
pt: O endereço de e-mail não é válido.

en: Email address to receive message copy.
pt: Endereço de e-mail para receber cópia da mensagem.

en: Email already exists! Please login or change email
pt: O e-mail já existe! Faça login ou tente outro

en: Email content for New wire Transfer
pt: Conteúdo de e-mail para New wire Transfer

en: Email content for Propety Agent Contact, HTML tags are allowed.
pt: Conteúdo de e-mail para contato do corretor da propriedade, tags HTML são permitidas.

en: Email content for Propety Schedule Tour, HTML tags are allowed.
pt: Conteúdo de e-mail para Tour de Programação de Propriedades, tags HTML são permitidas.

en: Email content for Purchase Activated
pt: Conteúdo de e-mail para compra ativada

en: Email content for admin expired listing
pt: Conteúdo de e-mail para a listagem expirada do administrador

en: Email content for featured listing expired
pt: O conteúdo do e-mail para a listagem em destaque expirou

en: Email content for featured submission per listing
pt: Conteúdo de e-mail para envio em destaque por listagem

en: Email content for free listing expired
pt: Conteúdo de e-mail para listagem gratuita expirou

en: Email content for listing approved
pt: Conteúdo de email para listagem aprovado

en: Email content for listing disapproved
pt: Conteúdo de e-mail para listagem reprovado

en: Email content for listing expired
pt: Conteúdo de email para listagem expirou

en: Email content for matching submissions
pt: Conteúdo de email para envios correspondentes

en: Email content for membership cancelled
pt: Conteúdo de e-mail para associação cancelado

en: Email content for new user admin notification
pt: Conteúdo de e-mail para notificação de novo usuário admin

en: Email content for new user notification
pt: Conteúdo de e-mail para nova notificação do usuário

en: Email content for package and free listing submission
pt: Conteúdo de e-mail para envio de pacote e listagem gratuita

en: Email content for paid submission per listing
pt: Conteúdo de e-mail para envio pago por listagem

en: Email content for recurring payment
pt: Conteúdo de email para pagamento recorrente

en: Email content for update listing submission
pt: Conteúdo de e-mail para envio de listagem de atualização

en: Email subject for New wire Transfer
pt: Assunto do email para transferência bancária nova

en: Email subject for Propety Agent Contact
pt: Assunto do email para contato do corretor da propriedade

en: Email subject for Propety Schedule Tour
pt: Assunto de e-mail para Tour de Programação de Propriedades

en: Email subject for admin expired listing
pt: Assunto de email para listagem expirada de administrador

en: Email subject for approved listing
pt: Assunto de e-mail para listagem aprovada

en: Email subject for disapproved listing
pt: Assunto do e-mail para listagem reprovada

en: Email subject for expired listing
pt: Assunto de email para listagem expirada

en: Email subject for featured listing expired
pt: O assunto do e-mail para a listagem em destaque expirou

en: Email subject for featured submission per listing
pt: Assunto de e-mail para envio em destaque por listagem

en: Email subject for free listing expired
pt: Assunto de email para listagem gratuita expirou

en: Email subject for matching submissions
pt: Assunto de email para envios correspondentes

en: Email subject for membership cancelled
pt: Assunto de e-mail para associação cancelado

en: Email subject for new user admin notification
pt: Assunto de e-mail para notificação de novo usuário admin

en: Email subject for new user notification
pt: Assunto de email para nova notificação do usuário

en: Email subject for package and free listing submission
pt: Assunto do email para envio de pacote e listagem gratuita

en: Email subject for paid submission per listing
pt: Assunto de email para envio pago por listagem

en: Email subject for purchase activated
pt: Assunto de email para compra ativado

en: Email subject for recurring payment
pt: Assunto de email para pagamento recorrente

en: Email subject for update listing
pt: Assunto do e-mail para atualização da listagem

en: Email:
pt: O email:

en: Empty Space
pt: Espaço vazio

en: Enable
pt: Habilitar

en: Enable Email Footer.
pt: Ativar rodapé de email.

en: Enable Email Header.
pt: Ativar cabeçalho de email.

en: Enable Mark as Sold
pt: Ativar a opção Marcar como vendido

en: Enable Paid Submission
pt: Ativar envio pago

en: Enable PayPal
pt: Ativar o PayPal

en: Enable Property Expiration
pt: Ativar expiração da propriedade

en: Enable Radius Search On The Half Map Page.
pt: Habilite a pesquisa do Radius na página do meio mapa.

en: Enable Radius Search.
pt: Ativar pesquisa de raio.

en: Enable Recurring Payments
pt: Ativar pagamentos recorrentes

en: Enable Stripe
pt: Ativar listra

en: Enable Wire Transfer
pt: Ativar Transferência Bancária

en: Enable auto recurring payments for PayPal & Stripe.
pt: Habilite pagamentos recorrentes automáticos para PayPal e Stripe.

en: Enable lazy loading for images, it will boost page loading speed
pt: Habilite o carregamento preguiçoso para imagens, aumentará a velocidade de carregamento da página

en: Enable or Disable the multi agents mode
pt: Habilite ou desabilitar o modo multi-agentes

en: Enable or disable Google reCaptcha on forms
pt: Habilite ou desative o Google reCaptcha em formulários

en: Enable or disable PayPal
pt: Habilitar ou desativar o PayPal

en: Enable or disable Stripe
pt: Habilitar ou desativar o Stripe

en: Enable or disable Yelp on the property detail page.
pt: Desative ou desative o Yelp na página de detalhes da propriedade.

en: Enable or disable address on listing grids and detail page
pt: Habilite ou desative o endereço em grades de listagem e página de detalhes

en: Enable or disable advnaced search on propery detail page.
pt: Ativar/desativar pesquisa avançada em dispositivos móveis.

en: Enable or disable advnaced search on taxonomy pages.
pt: Ativar/desativar pesquisa avançada em dispositivos móveis.

en: Enable or disable agency agents
pt: Habilitar ou desativar agentes de agência

en: Enable or disable agent contact for section section.
pt: Habilite ou desabilite o contato do agente para a seção de seção.

en: Enable or disable disclaimer
pt: Ativar ou desativar a isenção de responsabilidade

en: Enable or disable images gallery for grid/list
pt: Ativar ou desativar a galeria de imagens para grade/lista

en: Enable or disable mortgage calculator section.
pt: Habilite ou desative a seção de calculadora de hipotecas.

en: Enable or disable multi-currency
pt: Habilite ou desative multimoedas

en: Enable or disable other features in searches
pt: Ativar/Desativar Desabilitar Imagem Destacada

en: Enable or disable phone numder for header 1 & 4
pt: Habilite ou desative o numder do telefone para cabeçalho 1 e 4

en: Enable or disable pmi
pt: Habilitar ou desativar o PMI

en: Enable or disable property tax
pt: Habilitar ou desativar o imposto sobre a propriedade

en: Enable or disable recurring option for PayPal & Stripe.
pt: Ativar ou desativar a opção recorrente para PayPal e Stripe.

en: Enable or disable schedule tour tab on the property detail page sidebar
pt: Ativar ou desativar a guia Schedule Tour na barra lateral da página de detalhes da propriedade

en: Enable or disable search on blog & single post page.
pt: Ativar ou desativar a pesquisa no blog e na página de postagem única.

en: Enable or disable social media links
pt: Habilitar ou desativar links de mídia social

en: Enable or disable the Create Listing button on the header
pt: Habilite ou desative o botão Criar listagem no cabeçalho

en: Enable or disable the Indian Currency format
pt: Habilite ou desative o formato Indian Currency

en: Enable or disable the Walkscore section on property detail page.
pt: Habilite ou desative a seção Walkscore na página detalhe da propriedade.

en: Enable or disable the Wire Transfert
pt: Habilite ou desative o Transfert de fio

en: Enable or disable the about agency section
pt: Habilite ou desative a seção sobre agência

en: Enable or disable the add to favorite button on the listing page
pt: Habilite ou desative o botão adicionar ao botão favorito na página de listagem

en: Enable or disable the address
pt: Habilite ou desative o endereço

en: Enable or disable the advanced search panel over the header type like Header Map, Revolution Slider, Image, Property Slider and Video.
pt: Habilite ou desative o painel de pesquisa avançado sobre o tipo de cabeçalho como Mapa de Cabeçalho, Controle deslizante de revolução, imagem, controle deslizante de propriedade e vídeo.

en: Enable or disable the advanced search radius search
pt: Ativar / desativar o raio de pesquisa para pesquisa avançada

en: Enable or disable the advanced sticky search
pt: Habilite ou desative a pesquisa avançada e pegajosa

en: Enable or disable the advanced sticky search on mobile devices
pt: Habilite ou desative a pesquisa avançada e pegajosa em dispositivos móveis

en: Enable or disable the agency listins section
pt: Habilite ou desabilitar a seção listins da agência

en: Enable or disable the agent contact form on property featured image for property detail v.1
pt: Habilite ou desative o formulário de contato do agente na imagem em destaque da propriedade para detalhe da propriedade v.1

en: Enable or disable the agent contact form on the agency detail page
pt: Habilite ou desative o formulário de contato do agente na página de detalhes da agência

en: Enable or disable the agent contact form on the agent detail page
pt: Habilite ou desative o formulário de contato do agente na página de detalhes do agente

en: Enable or disable the agent contact form on the property detail page sidebar
pt: Habilite ou desative o formulário de contato do agente na barra lateral da página de detalhes da propriedade

en: Enable or disable the agent contact form on the property detail popup gallery
pt: Habilite ou desative o formulário de contato do agente na galeria popup detalhada da propriedade

en: Enable or disable the agent name on the listing page
pt: Desabilite ou desative o nome do agente na página de listagem

en: Enable or disable the author box
pt: Habilitar/desabilitar Caixa do Autor

en: Enable or disable the auto complete functionality for the keyword field
pt: Habilite ou desative a funcionalidade de preenchimento automático para o campo de palavras-chave

en: Enable or disable the availability calendar section.
pt: Habilite ou desative a seção de calendário de disponibilidade.

en: Enable or disable the call us box in the header
pt: Habilite ou desative a caixa call us no cabeçalho

en: Enable or disable the compare button on the listing page
pt: Habilite ou desative o botão comparar na página de listagem

en: Enable or disable the contact information
pt: Habilite ou desative as informações de contato

en: Enable or disable the detail button on the listing page
pt: Ative ou desative o botão de detalhes na página de listagem

en: Enable or disable the energy class sectio.
pt: Habilite ou desative a classe de energia sectio.

en: Enable or disable the featured image
pt: Ativar/Desativar Desabilitar Imagem Destacada

en: Enable or disable the map in the address section
pt: Habilite ou desative o mapa na seção endereço

en: Enable or disable the next/prev property navigation at the end of the property detail page
pt: Habilite ou desative a navegação de propriedade next/prev no final da página de detalhes da propriedade

en: Enable or disable the office time
pt: Habilite ou desative o tempo do escritório

en: Enable or disable the post author
pt: Habilitar ou desativar o autor do post

en: Enable or disable the post date
pt: Habilitar ou desativar a data de postagem

en: Enable or disable the preview button on the listing grid
pt: Habilite ou desative o botão de visualização na grade de listagem

en: Enable or disable the price range slider
pt: Habilite ou desative o controle deslizante da faixa de preço

en: Enable or disable the property date on the listing page
pt: Ativar ou desativar a data da propriedade na página de listagem

en: Enable or disable the property label for grids
pt: Habilite ou desabilitar o título do imóvel para grades

en: Enable or disable the property status for grids
pt: Habilitar ou desabilitar a finalidade do imóvel para grades

en: Enable or disable the property type on the listing page (It shows only for the listing page v1, v4 and v5)
pt: Desativar ou desativar o tipo de propriedade na página de listagem (mostra apenas para a página de listagem v1, v4 e v5)

en: Enable or disable the radius search on the half map page
pt: Habilite ou desative a pesquisa de raio na página de meio mapa

en: Enable or disable the reviews & ratings on the property detail page.
pt: Desabilite ou desative as avaliações e classificações na página de detalhes do imóvel.

en: Enable or disable the schedule a tour form.
pt: Habilite ou desative o agendamento de um formulário de passeio.

en: Enable or disable the search bar below the navigation bar
pt: Ativar / Desativar guias de navegação

en: Enable or disable the search for half map
pt: Desativar ou desativar a busca por meio mapa

en: Enable or disable the search on the splash page
pt: Desativar ou desativar a pesquisa na página de respingo

en: Enable or disable the search radius search
pt: Habilite ou desabilite o raio de pesquisa

en: Enable or disable the short price numbers like 1 Hundred, 10 thousand, 10 crore.
pt: Habilite ou desabilite os números curtos de preços, como 1 Hundred, 10 thousand, 10 crore.

en: Enable or disable the short price numbers like 12K, 10M, 10B.
pt: Habilite ou desative os números de preço curto como 12K, 10M, 10B.

en: Enable or disable the side on agency detail page
pt: Habilite ou desabilitar o lado na página de detalhes da agência

en: Enable or disable the similar properties on the property detail page.
pt: Habilite ou desative as propriedades semelhantes na página de detalhes da propriedade.

en: Enable or disable the social media icons
pt: Habilite ou desative os ícones das mídias sociais

en: Enable or disable the social media in the header
pt: Habilite ou desative as mídias sociais no cabeçalho

en: Enable or disable the splash page navigation
pt: Habilite ou desative a navegação da página de respingo

en: Enable or disable the stats on agency detail page
pt: Habilite ou desabilitar as estatísticas na página de detalhes da agência

en: Enable or disable the stats on agent detail page
pt: Habilite ou desabilitar as estatísticas na página de detalhes do agente

en: Enable or disable the sticky menu on desktop devices
pt: Habilite ou desative o menu pegajoso em dispositivos de desktop

en: Enable or disable the sub listings section.
pt: Habilite ou desative a seção sublistagens.

en: Enable or disable the tabs on agency detail page
pt: Habilite ou desative as guias na página de detalhes da agência

en: Enable or disable the tabs on agent detail page
pt: Habilite ou desative as guias na página de detalhes do agente

en: Enable or disable the user role selection on the profile page
pt: Habilite ou desative a seleção da função do usuário na página do perfil

en: Enable or disable the user role selection on the register form
pt: Habilite ou desative a seleção da função do usuário no formulário de registro

en: Enable or disable the view listings on the agent form.
pt: Habilite ou desative as listas de exibição no formulário do agente.

en: Enable or disable widgets custom design
pt: Ativar ou desativar o design personalizado dos widgets

en: Enable range inputs for bedrooms, rooms and bathrooms fields. Example( 3 - 5, 2 - 4)
pt: Habilite média de pesquisa para quartos, banheiros. Exemplo: 3 - 5, 2 - 4)

en: Enable the save search button option on search result page
pt: Habilite a opção de botão de salvamento na página de resultado da pesquisa

en: Enable user roles on profile page
pt: Ativar funções de usuário na página de perfil

en: Enable webhook for add new property Form.
pt: Habilite o webhook para adicionar novo formulário de imóveis.

en: Enable webhook for agency profile page form.
pt: Habilite o webhook para o formulário da página de perfil da agência.

en: Enable webhook for agent profile page form.
pt: Ativar webhook para o formulário da página de perfil do agente.

en: Enable webhook for single property agent contact form.
pt: Habilite o webhook para o formulário de contato de um único corretor de imóveis do imóvel.

en: Enable webhook for single property schedule tour form.
pt: Habilite o webhook para o formulário de agendamento de visita a uma única propriedade.

en: Enable/Disable GRPR on add property page.
pt: Ativar/desativar GRPR na página de propriedades adicionar.

en: Enable/Disable HTML emails, if enable then system will allow you to add html in email templates
pt: Habilitar / Desabilitar e-mails em HTML, se habilitado, o sistema permitirá que você adicione html em modelos de e-mail

en: Enable/Disable Search
pt: Ativar / desativar a pesquisa

en: Enable/Disable User Roles
pt: Habilitar/desativar funções do usuário

en: Enable/Disable area switcher in top bar
pt: Ativar / desativar o alternador de área na barra superior

en: Enable/Disable auto generate property id
pt: Ativar / Desativar auto gerar ID de propriedade

en: Enable/Disable currency switcher in top bar
pt: Ativar / desativar o alternador de moedas na barra superior

en: Enable/Disable documents download only for registers users.
pt: Ativar / desativar o download de documentos apenas para usuários registrados.

en: Enable/Disable email footer
pt: Ativar / desativar rodapé de email

en: Enable/Disable email header
pt: Ativar / desativar o cabeçalho do email

en: Enable/Disable favorite property button
pt: Ativar / desativar botão de propriedade favorita

en: Enable/Disable featured label
pt: Ativar/Desativar o rótulo em destaque

en: Enable/Disable header top bar
pt: Ativar / desativar a barra superior do cabeçalho

en: Enable/Disable print property button
pt: Botão Ativar / Desativar propriedade de impressão

en: Enable/Disable property labels
pt: Ativar/Desativar rótulos de propriedades

en: Enable/Disable property measurement unit globally, it will overwrite measurement unit added for single properties
pt: Ativar / desativar a unidade de medida de propriedade globalmente, ela substituirá a unidade de medida adicionada para propriedades únicas

en: Enable/Disable property status
pt: Ativar/Desativar o status da propriedade

en: Enable/Disable share property button
pt: Botão Ativar / Desativar propriedade de compartilhamento

en: Enable/disable the tabs on the listing page(not work for half map and parallax listing template)
pt: Ativar / desativar as guias na página de listagem (não funciona para o modelo de listagem de meio mapa e paralaxe)

en: Enabled
pt: Ativado

en: End date
pt: Data final

en: Ends On
pt: Termina em

en: Energetic class
pt: Classe energética

en: Energy Class
pt: Classe Energética

en: Energy Class Placeholder
pt: Espaço reservado para classe de energia

en: Energy Class title
pt: Título da Classe Energia

en: Energy Classes
pt: Classes de energia

en: Energy Efficiency
pt: Eficiência energética

en: Energy class
pt: Classe energética

en: Energy performance of the building
pt: Desempenho energético do edifício

en: Energy performance of the building Placeholder
pt: Desempenho energético do espaço reservado do edifício

en: English, Spanish, French
pt: Inglês, espanhol, francês

en: Enquire About This Property
pt: Informe-se sobre esta propriedade

en: Enquire About This Property title
pt: Pergunte sobre este imóvel

en: Enter Behance profile url
pt: Digite url do perfil Behance

en: Enter Facebook profile url
pt: Insira a URL do seu perfil do Facebook

en: Enter Google Plus profile URL
pt: Digite a sua URL do seu Google Plus

en: Enter Google Plus profile url
pt: Digite a sua URL do seu Google Plus

en: Enter Instagram profile url
pt: Insira o URL do perfil do Instagram

en: Enter Keyword...
pt: Digite senha...

en: Enter Linkedin profile url
pt: Digite a url do perfil do Linkedin

en: Enter Pinterest profile url
pt: Insira o URL do perfil do Pinterest

en: Enter Redirect Page Link
pt: Insira o link da página de redirecionamento

en: Enter Yelp profile url
pt: Digite o URL do perfil do Yelp

en: Enter Your Password
pt: Coloque sua senha

en: Enter Your Username
pt: Entre com seu nome de usuário

en: Enter Youtube profile url
pt: Digite o URL do perfil do Youtube

en: Enter a custom link for this taxonomy if you want to link it with an external site
pt: Digite um link personalizado para esta taxonomia se você quiser vinculá-lo a um site externo

en: Enter a name for the agent role (Default is Agent)
pt: Digite um nome para a função de agente (Padrão é Agente)

en: Enter a name for the agncy role (Default: Agency)
pt: Digite um nome para a função de agncy (Padrão: Agência)

en: Enter a name for the buyer role (Default: Buyer)
pt: Digite um nome para a função de comprador (Padrão: Comprador)

en: Enter a name for the owner role (Default: Owner)
pt: Digite um nome para a função proprietário (Padrão: Proprietário)

en: Enter a name for the seller role (Default: Seller)
pt: Digite um nome para a função de vendedor (Padrão: Vendedor)

en: Enter a short description
pt: Digite uma descrição curta

en: Enter a title
pt: Insira um título

en: Enter additional infomartion if needed
pt: Digite infomartion adicional, se necessário

en: Enter address Longitude
pt: Digite o endereço Longitude

en: Enter address latitude
pt: Digite a latitude do endereço

en: Enter agency name
pt: Insira o nome da Imobiliária

en: Enter agent name
pt: Digite o nome do agente

en: Enter an address, town, street, zip or property ID
pt: Insira um endereço, cidade, rua, código postal ou código de propriedade

en: Enter comma separated energy classes
pt: Entre em classes de energia separadas por vírgulas

en: Enter currency shortcode
pt: Digite o código de acesso da moeda

en: Enter default down payment percentage(%)
pt: Insira a porcentagem de pagamento inadimplente(%)

en: Enter facebook profile url
pt: Digite o URL do perfil do Facebook

en: Enter full url
pt: Digite o URL completo

en: Enter linkedin profile url
pt: Digite url de perfil do Linkedin

en: Enter number of allowed characters.ie 150
pt: Digite o número de caracteres permitidos. Ex.: 150

en: Enter number of bathrooms
pt: Digite o número de banheiros

en: Enter number of bedrooms
pt: Digite o número de quartos

en: Enter number of garages
pt: Digite o número de garagens

en: Enter number of rooms
pt: Digite o Número de Quartos

en: Enter only the street name and the building number
pt: Digite apenas o nome da rua e o número do edifício

en: Enter pattern for property id. Example HZ-{ID}
pt: Digite padrão para id do imóvel. Exemplo HZ-{ID}

en: Enter prefix for property id, leave empty if you don't want to show prefix. Example HZ-
pt: Digite o prefixo para o ID da propriedade, deixe em branco se você não quiser mostrar o prefixo. Exemplo HZ-

en: Enter properties ids comma separated. Ex 12,305,34
pt: Insira os IDs de propriedades separados por vírgulas. Ex 12.305,34

en: Enter property ID
pt: Insira o ID da propriedade

en: Enter property Land Area
pt: Inserir a área do terreno da propriedade

en: Enter property Land Area postfix
pt: Insira o prefixo da área do terreno da propriedade

en: Enter property area size
pt: Digite o tamanho da área da propriedade

en: Enter property area size postfix
pt: Digite o postfix do tamanho da área da propriedade

en: Enter purchase code to verify your purchase. This will allow you to install plugins, import demo and unlock all features
pt: Digite o código de compra para verificar sua compra. Isso permitirá que você instale plug-ins, importe demonstrações e desbloqueie todos os recursos

en: Enter search title
pt: Digite o título da pesquisa

en: Enter section sub title
pt: Digite o subtítulo da seção

en: Enter section title
pt: Digite o título da seção

en: Enter text for square feet
pt: Digite o texto para pés quadrados

en: Enter text for square meters
pt: Digite o texto para metros quadrados

en: Enter the  title
pt: Digite o título

en: Enter the Behance profile URL
pt: Digite a URL do perfil Behance

en: Enter the Facebook profile URL
pt: Insira a URL do seu perfil do Facebook

en: Enter the Google Plus profile URL
pt: Digite seu URL do perfil do Google Plus

en: Enter the Instagram profile URL
pt: Digite a URL do seu perfil do Instagram

en: Enter the Linkedin profile URL
pt: Digite a URL do seu perfil do LinkedIn

en: Enter the PayPal client ID
pt: Insira o ID do cliente PayPal

en: Enter the PayPal client secret key
pt: Digite a chave secreta do cliente do PayPal

en: Enter the PayPal receiving email account
pt: Digite a conta de e-mail recebida do PayPal

en: Enter the Pinterest profile URL
pt: Insira seu URL de perfil do Pinterest

en: Enter the State/county
pt: Digite o estado/condado

en: Enter the Stripe publishable key
pt: Digite a tecla de publicação stripe

en: Enter the Stripe secret key
pt: Digite a chave secreta stripe

en: Enter the Telegram username
pt: Digite o nome de usuário do Telegram

en: Enter the Twitter profile URL
pt: Digite o link do seu Twitter

en: Enter the URL
pt: Insira a URL

en: Enter the WhatsApp number
pt: Digite o número do WhatsApp

en: Enter the WhatsApp number with country code
pt: WhatsApp + código 55

en: Enter the Yelp profile URL
pt: Digite Yelp perfil url

en: Enter the Youtube profile URL
pt: Youtube Url

en: Enter the address
pt: Digite o endereço

en: Enter the address line 1
pt: Digite a linha de endereço 1

en: Enter the address line 2
pt: Digite a linha de endereço 2

en: Enter the after price
pt: Insira o preço residual

en: Enter the area
pt: Entre na área

en: Enter the availability date
pt: Insira a data de disponibilidade

en: Enter the banner height
pt: Digite a altura do banner

en: Enter the banner height for mobile devices
pt: Digite a altura do banner para dispositivos móveis

en: Enter the booking form shortcode. Example [booking]
pt: Digite o shorcode de agendamento. Exemplo [agendamento]

en: Enter the city
pt: Digite a cidade

en: Enter the company address
pt: Digite o endereço da empresa

en: Enter the company name
pt: Digite o nome da empresa

en: Enter the company phone number
pt: Digite o número de telefone da empresa

en: Enter the contact form shortcode for the agency detail page.
pt: Digite o código de contato para a página de detalhes da agência.

en: Enter the contact form shortcode for the agent detail page.
pt: Introduzir código contact form 7 para página de detalhes de corretor.

en: Enter the contact form shortcode for the agent form above image, sidebar and property gallery lightbox.
pt: Introduzir código de formulário de contato 7 para a imagem acima do formulário do agente, barra lateral e lightbox da galeria de propriedade.

en: Enter the contact form shortcode for the agent form at the bottom of the property detail page.
pt: Digite o código de contato do formulário de contato para o formulário do agente na parte inferior da página de detalhes da propriedade.

en: Enter the contact form shortcode for the schedule tour form on property detail page.
pt: Digite o código de contato para o formulário de visita de agenda na página de detalhes do imóvel.

en: Enter the copyright text
pt: Digite o texto dos direitos autorais

en: Enter the country
pt: Digite o país

en: Enter the county/state
pt: Digite o município/estado

en: Enter the currency sign. (For Example: $)
pt: Digite o sinal da moeda. (Por exemplo: $)

en: Enter the custom link
pt: Digite o Link personalizado

en: Enter the deal title
pt: Digite o título do negócio

en: Enter the deal value
pt: Digite o valor do negócio

en: Enter the decimal points separator (For Example: .)
pt: Digite o separador de pontos decimais (Por exemplo: .)

en: Enter the email
pt: Digite o e-mail

en: Enter the email address
pt: Digite seu e-mail

en: Enter the fax number
pt: Digite seu número de fax

en: Enter the fontawesome icon class
pt: Digite a classe de ícones fontawesome

en: Enter the frequency number
pt: Digite o texto para metros quadrados

en: Enter the full address
pt: Insira o endereço completo da empresa

en: Enter the garage size
pt: Digite o tamanho da garagem

en: Enter the home phone number
pt: Digite o número de telefone residencial

en: Enter the integration URL (like Zapier) that will receive the form's submitted data.
pt: Insira o URL de integração (como Zapier) que receberá os dados enviados pelo formulário.

en: Enter the language you speak
pt: Digite a língua que você fala

en: Enter the license
pt: Insira sua licença

en: Enter the listing IDs comma separated
pt: Insira os IDs de listagem separados por vírgula

en: Enter the maximum price
pt: Informe o valor máximo

en: Enter the minimum price
pt: Informe o valor mínimo

en: Enter the mobile number
pt: Digite o número do celular

en: Enter the mobile phone number
pt: Digite o número do telefone celular

en: Enter the note here
pt: Digite a nota aqui

en: Enter the number of agencies
pt: Digite o número de agências

en: Enter the number of agents
pt: Informe o número de corretores

en: Enter the number of bathrooms
pt: Digite o número de banheiros

en: Enter the number of bedrooms
pt: Digite o número de quartos

en: Enter the number of days
pt: Digite o número de dias

en: Enter the number of features to show in the advanced search. Note: enter -1 to display them all.
pt: Digite o número de recursos a serem exibidos na pesquisa avançada. Nota: digite -1 para exibir todos eles.

en: Enter the number of images
pt: Digite o número de imagens

en: Enter the number of listings
pt: Digite o número de imóveis a serem exibidas.

en: Enter the number of listings to display on the search result page
pt: Digite o número de listagens a serem exibidas na página de resultado da pesquisa

en: Enter the number of listings to display.
pt: Digite o número de listagens a serem exibidas.

en: Enter the number of posts
pt: Digite o número de publicações

en: Enter the number of result that you want to display
pt: Digite o número de resultado que você deseja exibir

en: Enter the number of reviews to display on the property detail page
pt: Digite o número de avaliações a serem exibidas na página de detalhes da propriedade

en: Enter the number of tabs to display in banner search
pt: Digite o número de guias a serem exibidas na pesquisa de banner

en: Enter the office number
pt: Digite o número comercial do escritório

en: Enter the opening days
pt: Insira os dias de abertura

en: Enter the opening hours
pt: Insira o horário de funcionamento

en: Enter the page content
pt: Digite o conteúdo da página

en: Enter the page message
pt: Digite a mensagem da página

en: Enter the page title
pt: Digite o título da página

en: Enter the phone number
pt: Digite o número de telefone

en: Enter the plan description
pt: Insira a descrição do plano

en: Enter the plan size
pt: Digite o tamanho do plano

en: Enter the plan title
pt: Digite o título do plano

en: Enter the price
pt: Digite o preço

en: Enter the price postfix
pt: Digite o prefixo de preço

en: Enter the price prefix
pt: Digite o prefixo do preço

en: Enter the price to feature a property
pt: Digite o preço para apresentar um imóvel

en: Enter the price to list a property
pt: Digite o preço para listar um imóvel

en: Enter the property size
pt: Digite o tamanho da propriedade

en: Enter the property size postfix
pt: Digite o postfix do tamanho da propriedade

en: Enter the property type
pt: Digite o tipo de propriedade

en: Enter the second price
pt: Digite o segundo preço

en: Enter the standard logo height
pt: Digite a altura padrão do logotipo

en: Enter the standard logo width
pt: Digite a largura do logotipo padrão

en: Enter the streat address
pt: Digite o endereço da loja

en: Enter the sub-title
pt: Digitar título de seção

en: Enter the subtitle
pt: Digitar título de seção

en: Enter the tax number
pt: Insira o número fiscal

en: Enter the tax percentage (Only digits)
pt: Tamanho da Área (somente digitos )

en: Enter the telegram profile URL
pt: Digite o URL do perfil do telegrama

en: Enter the testimonial message
pt: Insira a mensagem de depoimento

en: Enter the testimonial name
pt: Digite o nome do depoimento

en: Enter the text
pt: Digite o texto

en: Enter the thank you message
pt: Digite a mensagem de agradecimento

en: Enter the thousands separator (For Example: ,)
pt: Digite o separador de milhares (Por exemplo: ,)

en: Enter the tiktok profile URL
pt: Digite o URL do perfil do tiktok

en: Enter the title
pt: Digite o Título

en: Enter the value
pt: Digite o valor

en: Enter the website URL
pt: Digite o URL do seu site

en: Enter the website address
pt: Digite o endereço do site

en: Enter the wire instructions and detail to send the payment
pt: Digite as instruções e detalhes do fio para enviar o pagamento

en: Enter the work phone number
pt: Digite o número de telefone de trabalho

en: Enter the zip code
pt: Digite o CEP

en: Enter twitter profile url
pt: Digite o URL do perfil do Twitter

en: Enter url where form will be redirect after success
pt: Insira a url para onde o formulário será redirecionado após o sucesso

en: Enter user type (buyer, agent etc)
pt: Digite o tipo de usuário (comprador, corretor, etc)

en: Enter username
pt: Inserir o usuário

en: Enter website slogan
pt: Entre no slogan do site

en: Enter year built
pt: Digite ano construído

en: Enter your Facebook profile URL
pt: Insira a URL do seu perfil do Facebook

en: Enter your Google reCaptha Secret key.
pt: Digite a chave do google reCaptha Secret.

en: Enter your Google reCaptha site key.
pt: Digite a chave do site google reCaptha.

en: Enter your Linkedin profile URL
pt: Digite a URL do seu perfil do LinkedIn

en: Enter your Message
pt: Mensagem

en: Enter your Phone
pt: Digite seu telefone ou whatsapp

en: Enter your Pinterest profile URL
pt: Insira seu URL de perfil do Pinterest

en: Enter your Skype ID
pt: Digite o seu usuário do Skype

en: Enter your Skype account
pt: Insira sua conta do Skype

en: Enter your Tiktok profile URL
pt: Digite o URL do seu perfil do Tiktok

en: Enter your Vimeo profile URL
pt: Youtube Url

en: Enter your Walkscore API key code. <a target="_blank" href="https://www.walkscore.com/professional/api.php">Get an API code</a>
pt: Digite seu código-chave walkscore API. <a target="_blank" href="https://www.walkscore.com/professional/api.php">Obtenha um código de API</a>

en: Enter your Yelp API key code. <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app">Get an API code</a>
pt: Digite seu código-chave da API do Yelp. <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app">Obtenha um código de API</a>

en: Enter your Youtube profile URL
pt: Youtube Url

en: Enter your address
pt: Digite seu endereço

en: Enter your company name
pt: Digite o nome da sua empresa

en: Enter your email
pt: Digite seu email

en: Enter your email address
pt: Insira o seu endereço de email

en: Enter your fax number
pt: Digite seu número de fax

en: Enter your first name
pt: Digite seu primeiro nome

en: Enter your full name
pt: Digite seu nome completo

en: Enter your google maps api key
pt: Insira sua chave de API do Google Maps

en: Enter your instagram profile URL
pt: Digite a URL do seu perfil do Instagram

en: Enter your last name
pt: Digite seu sobrenome

en: Enter your lastname
pt: Digite seu sobrenome

en: Enter your license
pt: Insira sua licença

en: Enter your message
pt: Digite sua mensagem

en: Enter your name
pt: Digite seu nome

en: Enter your new password
pt: Digite sua nova senha

en: Enter your new password again
pt: Digitar sua senha novamente

en: Enter your phone number
pt: Digite seu número de telefone

en: Enter your position. Example: CEO & Founder
pt: Digite sua posição. Exemplo: CEO e fundador

en: Enter your property address
pt: Insira o endereço da sua propriedade

en: Enter your property title
pt: Digite o título da sua propriedade

en: Enter your service area
pt: Digite sua área de serviço

en: Enter your service areas
pt: Digite as áreas que você atua

en: Enter your specialties
pt: Insira suas especialidades

en: Enter your speciaties
pt: Insira suas especificações

en: Enter your stripe account tax id.
pt: Insira o ID fiscal de sua conta stripe.

en: Enter your tax number
pt: Digite seu CPF

en: Enter your username
pt: Digite seu nome de usuário

en: Enter your website URL
pt: Digite a URL do seu site

en: Enter zip/postal code
pt: Digite o código postal

en: Equal
pt: Igual

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Eritréia

en: Error 404
pt: Erro 404

en: Estonia
pt: Estônia

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Event Planning & Services
pt: Planejamento de Eventos & Serviços

en: Example: 30px
pt: Exemplo: 30px

en: Example: 4px
pt: Exemplo: 4px

en: Example: Founder & CEO.
pt: Exemplo: Fundador & CEO.

en: Example: https://houzez.co/
pt: Exemplo: https://www.iftimoveis.com.br/

en: Exceptional
pt: Excepcional

en: Exclude Featured Image
pt: Excluir Imagem de Destaque

en: Exclude Statuses
pt: Excluir Finalidade

en: Exlude property featured image from gallery for grid/list
pt: Exclua a imagem em destaque da propriedade da galeria para a grade/lista

en: Exmaple https://vimeo.com/120596335
pt: Exemplo https://vimeo.com/120596335

en: Expiration date
pt: Data de validade

en: Expiration:
pt: Expiração:

en: Expire Date:
pt: Data de validade:

en: Expire Days
pt: Expira dias

en: Expired
pt: Expirado

en: Expired (%s)
pt: Expirados (%s)

en: Expired Listing
pt: Anúncio expirado

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
pt: Listagem Expirada enviada para aprovação em% website_url

en: Expiry time
pt: Tempo de expiração

en: Export Personal Data
pt: Exportar dados pessoais

en: External Source
pt: Fonte externa

en: F Y
pt: FY

en: Facebook Api key
pt: Chave do Facebook Api

en: Facebook Profile Link
pt: Link do perfil do Facebook

en: Facebook Secret Code
pt: Código Secreto do Facebook

en: Facebook secret code for facebook login
pt: Código secreto do Facebook para login no facebook

en: Failed to updated cookie !
pt: Falha ao atualizar o cookie!

en: Failed!
pt: Falhou!

en: Fair
pt: Normal

en: Falkland Islands (Malvinas)
pt: Ilhas Malvinas

en: Faroe Islands
pt: Ilhas Faroe

en: Favorite Property
pt: Propriedade Favorita

en: Favorites
pt: Favoritos

en: Favourite
pt: Favorito

en: Fax Number
pt: Número de fax

en: Feature Request
pt: Taxa de Destaque

en: Featured
pt: Destaque

en: Featured Expiration:
pt: Expiração em destaque:

en: Featured Fee
pt: Taxa de Destaque

en: Featured Included:
pt: Destaques incluídos:

en: Featured Label
pt: Rótulo Apresentado

en: Featured Listing Included
pt: Lista destacada incluída

en: Featured Listing expired on %website_url
pt: O anúncio em destaque expirou em %website_url

en: Featured Listings
pt: Listagens em destaque

en: Featured Listings - Expiring Days
pt: Listagens em destaque - Dias de expiração

en: Featured Listings First
pt: Anúncios em Destaque Primeiro

en: Featured Listings available
pt: Listagens em destaque disponíveis

en: Featured Listings available:
pt: Listagens em destaque disponíveis:

en: Featured Price
pt: Preço Destaque

en: Featured Properties:
pt: Propriedades em destaque:

en: Featured Remaining:
pt: Destaques restantes:

en: Featured on Top
pt: Destaque no topo

en: Features
pt: Características

en: Features Limit
pt: Limite de recursos

en: Features section columns
pt: Colunas da seção de recursos

en: Features title
pt: Título de características

en: Fields Border Color
pt: Cor da borda dos campos

en: Fields Builder
pt: Construtor de campos

en: Fields Labels and Placeholders
pt: Rótulos de Campos e Espaços Reservados

en: Fields Placeholder Color
pt: Cor do espaço reservado dos campos

en: Fields are required
pt: Os campos são obrigatórios

en: Fields builder
pt: Construtor de campos

en: Fiji the Fiji Islands
pt: Fiji as Ilhas Fiji

en: Financial Services
pt: Serviços financeiros

en: Find %s on
pt: Encontrado em %s

en: Finland
pt: Finlândia

en: First Name
pt: Primeiro nome

en: First Name :
pt: Primeiro nome :

en: Five
pt: Cinco

en: Floor Plans
pt: Planos de chão

en: Floor Plans title
pt: Título de Planos de Piso

en: Follow <a target="_blank" href="https://favethemes.zendesk.com/hc/en-us/articles/360045293072">WooCommerce Documentation</a>
pt: Siga <a target="_blank" href="https://favethemes.zendesk.com/hc/en-us/articles/360045293072">a documentação do WooCommerce</a>

en: Follow <a target="_blank" href="https://favethemes.zendesk.com/hc/en-us/articles/360061352091-HubSpot">HubSpot Documentation</a>
pt: Siga a <a target="_blank" href="https://favethemes.zendesk.com/hc/en-us/articles/360061352091-HubSpot">documentação da HubSpot</a>

en: Follow us
pt: Siga-nos

en: Follow us on
pt: Siga-nos no

en: Food
pt: Comida

en: Footer
pt: Rodapé

en: Footer Area 1
pt: Área de rodapé 1

en: Footer Area 2
pt: Área de Rodapé 2

en: Footer Area 3
pt: Área de Rodapé 3

en: Footer Area 4
pt: Área de Rodapé 4

en: Footer Bottom
pt: Rodapé inferior

en: Footer Bottom Background Color
pt: Cor de fundo da parte inferior do rodapé

en: Footer Content
pt: Conteúdo do rodapé

en: Footer Layout
pt: Layout de Rodapé

en: Footer Menu
pt: Menu de Rodapé

en: Footer Top Background Color
pt: Cor do plano de fundo da área superior do rodapé

en: Footer background Color
pt: Cor do fundo do rodapé

en: Footer social media
pt: Rodapé mídias sociais

en: For Example Label
pt: Por exemplo, rótulo

en: For example
pt: Por exemplo

en: For example: 00.00 kWh / m²a
pt: Por exemplo: 00,00 kWh / m²a

en: For example: 200 Sq Ft
pt: Por exemplo: 200 Sq Ft

en: For example: 92.42 kWh / m²a
pt: Por exemplo: 92,42 kWh / m²a

en: For example: HZ-01
pt: Por exemplo: HZ-01

en: For example: Monthly
pt: Por exemplo: Mensal

en: For example: Sq Ft
pt: Por exemplo: Pq Ft

en: For example: Start from
pt: Por exemplo: Iniciar de

en: Four
pt: Quatro

en: France
pt: França

en: Free (Pay For Featured)
pt: Grátis (Pagar por Destaque)

en: Free Listing expired on %website_url
pt: Listagem Grátis expirada em% website_url

en: Free Submission Listing, Update Listing and Package Listing
pt: Listagem de envios gratuitos, listagem de atualizações e listagem de pacotes

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt: Territórios Franceses do Sul

en: From
pt: A partir de

en: Front-end registered agent/agency should not show automatically on front-end
pt: O agente/agência registrado front-end não deve aparecer automaticamente na frente

en: Frontend register user as agent or agency
pt: Usuário de registro de frontend como agente ou agência

en: Full Name
pt: Nome Completo

en: Full Name :
pt: Nome completo:

en: Full Screen
pt: Tela cheia

en: Full Width
pt: Largura completa

en: Full Width Property Content Layout
pt: Layout de conteúdo de propriedade de largura completa

en: Full width
pt: Largura completa

en: Fullscreen
pt: Tela cheia

en: GDPR Agreement
pt: Contrato GDPR

en: GDPR Agreement *
pt: Acordo GDPR *

en: GDPR Description
pt: Descrição do GDPR

en: GDPR Label.
pt: Etiqueta do GDPR.

en: GDPR Request
pt: Solicitação do GDPR

en: GDPR accepted on: %s at %s
pt: LGPD aceito em: %s às %s

en: GDPR for Add Property
pt: GDPR para adicionar Imóveis

en: GDPR/Terms & Condition checkbox for forms
pt: Termos & Condições

en: Gabon
pt: Gabão

en: Gallery
pt: Galeria

en: Gallery Behaviour
pt: Comportamento da galeria

en: Gallery Format
pt: Formato de galeria

en: Gallery Image Caption?
pt: Legenda da imagem da galeria?

en: Gallery Images
pt: Imagens da Galeria

en: Gallery Popup
pt: Pop-up da galeria

en: Gallery lightbox type
pt: Tipo de lightbox de galeria

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Gambia the
pt: Gâmbia

en: Garage
pt: Garagem

en: Garage Label
pt: Etiqueta de garagem

en: Garage Size
pt: Tamanho da garagem

en: Garage Size Label
pt: Etiqueta do tamanho da garagem

en: Garage Size Placeholder
pt: Espaço reservado do tamanho da garagem

en: Garage Size Tooltip
pt: Dica do Tamanho da Vaga

en: Garages
pt: Garagens

en: Garages Label
pt: Etiqueta de garagens

en: Garages Placeholder
pt: Espaço reservado de garagens

en: General
pt: Geral

en: Geolocation
pt: Geolocalização

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Germany
pt: Alemanha

en: Get Membership Plan
pt: Obter plano de associação

en: Get Package
pt: Receba o pacote

en: Get Started
pt: Iniciar

en: Get new keys for V3 as V2 keys will not work!
pt: Obter novas teclas para V3 como chaves V2 não vai funcionar!

en: Ghana
pt: Gana

en: Global ( As theme options settings )
pt: Global (como configurações de opções de tema)

en: Global Color
pt: Cor global

en: Global Energy Performance Index
pt: Índice global de desempenho energético

en: Global Energy Performance Index Placeholder
pt: Espaço reservado para o índice global de desempenho de energia

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
pt: Variáveis ​​globais:% website_url como URL do website,% website_name como nome do website,% user_email como user_email,% username como username

en: Go
pt: Ir

en: Go Button
pt: Botão de Ir

en: Go Live
pt: Lançar

en: Go to Dashboard
pt: Ir para a dashboard

en: Good
pt: Bom

en: Google Client Secret
pt: Segredo do cliente do Google

en: Google Maps API KEY
pt: API da API do Google Maps

en: Google OAuth Client ID
pt: ID do cliente do Google OAuth

en: Google Plus Profile Link
pt: Link do perfil do Google Plus

en: Google client secret code for google login
pt: Código secreto do cliente Google para o login do google

en: Google oAuth client id for google login
pt: ID do cliente do Google oAuth para o login do google

en: Google reCaptcha
pt: ReCaptcha do Google

en: Greater
pt: Maior

en: Greece
pt: Grécia

en: Greenland
pt: Gronelândia

en: Grenada
pt: Granada

en: Grid Style:
pt: Estilo da grade:

en: Grid, List, Card & Preview
pt: Grade, Lista, Cartão e Pré-visualização

en: Grid/List Style:
pt: Estilo de grade / lista:

en: Grill - Gas
pt: Grill - Gás

en: Group
pt: Grupo

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guide
pt: Guia

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: HOUZEZ: About Site
pt: HOUZEZ: Sobre o site

en: HOUZEZ: Advanced Search
pt: HOUZEZ: Pesquisa avançada

en: HOUZEZ: Agency Search
pt: HOUZEZ: Pesquisa de Imobiliária

en: HOUZEZ: Agent Search
pt: HOUZEZ: Pesquisa de agentes

en: HOUZEZ: Code Banner
pt: HOUZEZ: Banner de código

en: HOUZEZ: Contact Us
pt: HOUZEZ: Entre em contato

en: HOUZEZ: Featured Properties
pt: HOUZEZ: Propriedades em destaque

en: HOUZEZ: Image Banner 300x250
pt: HOUZEZ: Banner de imagem 300 x 250

en: HOUZEZ: Latest Posts
pt: HOUZEZ: Últimos Posts

en: HOUZEZ: Login
pt: HOUZEZ: Entrar

en: HOUZEZ: Mortgage Calculator
pt: HOUZEZ: Calculadora de hipoteca

en: HOUZEZ: Properties
pt: HOUZEZ: Propriedades

en: HOUZEZ: Property Taxonomies
pt: HOUZEZ: Taxonomias de Propriedade

en: HOUZEZ: Recent View Properties
pt: HOUZEZ: Propriedades da Vista Recente

en: HTML Emails?
pt: Emails HTML?

en: Half Map
pt: Meio mapa

en: Half Map Listings Template
pt: Modelo de listagens de meio mapa

en: Half Map Search
pt: Pesquisa de meio mapa

en: Half Map Search Background Color
pt: Metade do mapa pesquisar cor de fundo

en: Half Map Template
pt: Modelo de meio mapa

en: Half Map Text Color
pt: Metade do mapa cor do texto

en: Header Bottom Height
pt: Base do Cabeçalho

en: Header Height
pt: Altura do cabeçalho

en: Header Layout
pt: Layout de cabeçalho

en: Header Search
pt: Cabeçalho de Pesquisa

en: Header Style
pt: Estilo do Cabeçalho

en: Header Top Height
pt: Altura Superior do Cabeçalho

en: Header Type
pt: Tipo de cabeçalho

en: Header Width
pt: Largura do Cabeçalho

en: Header background Color
pt: Cor de fundo do cabeçalho

en: Headers
pt: Cabeçalhos

en: Headings
pt: Cabeçalhos

en: Health & Medical
pt: Saúde e Medicina

en: Heard Island and McDonald Islands
pt: Ilha Heard e Ilhas McDonald

en: Height
pt: Altura

en: Height Mobile
pt: Altura para Celular

en: Height of the space(px)
pt: Altura do espaço (px)

en: Hello, I am interested in
pt: Olá, estou interessado em

en: Hello, You downgraded your subscription on  %s. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval. Thank you!
pt: Olá, Você atualizou sua assinatura em %s. Como seu número de listagens era maior do que o que o pacote real oferece, definimos o status de todas as suas listagens como "expiradas". Você precisará escolher quais listas você quer viver e enviá-las novamente para aprovação. Obrigado!

en: Hi %s, I saw your profile on %s and wanted to see if i can get some help
pt: Oi%s, eu vi o seu perfil em %s e queria ver se eu posso ajudar em algo

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go and check it out.
    This is the property title: %submission_title.
pt: Olá,
    Um usuário reenviou uma nova propriedade em% website_url! Você deveria ir e dar uma olhada.
    Este é o título da propriedade:% submission_title.

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
pt: Olá,
    Uma das suas listagens gratuitas em% website_url expirou. A listagem é% expired_listing_url.
    Obrigado!

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go and check it out.
pt: Olá,
    Cobramos sua conta no% merchant por uma assinatura em% website_url! Você deveria ir e dar uma olhada.

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact us.
    Thank you!
pt: Olá,
    Bem-vindo ao site% website_url! Você pode fazer o login agora usando as credenciais abaixo:
    Nome de usuário:% user_login_register
    Senha:% user_pass_register
    Se você tiver algum problema, entre em contato conosco.
    Obrigado!

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing url: %listing_url
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
pt: Olá,
    Você tem um novo envio em destaque no %website_url!
    Título da listagem: %listing_title
    URL da listagem: %listing_url
    ID da listagem: %listing_id
    O número da fatura é: %invoice_no

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing url: %listing_url
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
pt: Olá,
    Você tem um novo envio pago em %website_url!
    Título do anúncio: %listing_title
    URL da listagem: %listing_url
    ID da listagem: %listing_id
    O número da fatura é: %invoice_no

en: Hi there,
    You have a new submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing url: %listing_url
    Listing ID:  %listing_id
pt: Olá,
    Você tem um novo envio em %website_url!
    Título da listagem: %listing_title
    URL da listagem: %listing_url
    ID da listagem: %listing_id

en: Hi there,
    You have a new updated listing on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing url: %listing_url
    Listing ID:  %listing_id
pt: Olá,
    Você tem uma nova listagem atualizada em %website_url!
    Título do anúncio: %listing_title
    URL do anúncio: %listing_url
    ID do anúncio: %listing_id

en: Hi there,
    You have submitted new listing on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing url: %listing_url
    Listing ID:  %listing_id
pt: Olá,
    Você enviou uma nova listagem no %website_url!
    Título do anúncio: %listing_title
    URL do anúncio: %listing_url
    ID do anúncio: %listing_id

en: Hi there,
    You have submitted new listing on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing url: %listing_url
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
pt: Olá,
    Você enviou uma nova listagem no %website_url!
    Título do anúncio: %listing_title
    URL do anúncio: %listing_url
    ID da listagem: %listing_id
    O número da fatura é: %invoice_no

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been approved.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
pt: Olá,
    Sua listagem em% website_url foi aprovada.
    
    Título de Listagens:% listing_title
    URL de listagem:% listing_url

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been disapproved.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
pt: Olá,
    Sua listagem no %website_url foi reprovada.
    
    Título do anúncio: %listing_title
    URL do anúncio: %listing_url

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been expired.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
pt: Olá,
    Sua listagem em% website_url expirou.
    
    Título de Listagens:% listing_title
    URL de listagem:% listing_url

en: Hi there,
    Your purchase on %website_url is activated! You should go and check it out.
pt: Olá,
    Sua compra em% website_url está ativada! Você deveria ir e dar uma olhada.

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
pt: Olá,
    Sua assinatura em% website_url foi cancelada porque expirou ou o pagamento recorrente do comerciante não foi processado. Todas as suas listagens não são mais visíveis para nossos visitantes, mas permanecem em sua conta.
    Obrigado.

en: Hi there,<br>
    Welcome to %website_url and thank you for purchasing a plan with us. We are excited you have chosen %website_name . %website_name is a great place to advertise and search properties.<br>
    
    You plan on  %website_url activated! You can now list your properties according to you plan.
pt: Olá, <br>
    Bem-vindo ao site% website_url e obrigado por adquirir um plano conosco. Estamos felizes por você ter escolhido% website_name. % website_name é um ótimo lugar para anunciar e pesquisar propriedades. <br>
    
    Você planeja% website_url ativado! Agora você pode listar suas propriedades de acordo com seu plano.

en: Hide
pt: Ocultar

en: Hide Child
pt: Esconder criança

en: Hide Count
pt: Ocultar contagem

en: Hide Empty:
pt: Esconder vazio:

en: Hide Label
pt: Ocultar Rótulo

en: Hide Top Bar in Mobile?
pt: Ocultar barra superior no celular?

en: Hide agency to show on front-end
pt: Ocultar agência para mostrar no front-end

en: Hide agent to show on front-end
pt: Esconder corretor para mostrar na frente

en: Hide but show on scroll
pt: Esconder mas mostrar no pergaminho

en: Hide on this page
pt: Ocultar nesta página

en: Holy See (Vatican City State)
pt: Santa Sé (Estado da Cidade do Vaticano)

en: Home
pt: Casa

en: Home Insurance
pt: Seguro Residencial

en: Home Services
pt: Serviços Domésticos

en: Homepage + Inner Pages
pt: Homepage + Páginas Internas

en: Hotels & Travel
pt: Hotéis e viagens

en: Hour
pt: Hora

en: Houzez Default Icons
pt: Ícones padrão de Houzez

en: Houzez Grids
pt: Grades Houzez

en: Houzez Purchase Verification
pt: Verificação de compra Houzez

en: How many Featured listings are included?
pt: Quantas listagens destacadas estão incluídas?

en: How many images are included per listing?
pt: Quantas imagens estão incluídas por lista?

en: How many listings are included?
pt: Quantas listagens estão incluídas?

en: Hungary
pt: Hungria

en: Hybrid
pt: Híbrido

en: I agree with your <a target="_blank" href="%s">Terms & Conditions</a>
pt: Eu concordo com os <a href="%s">Termos & Condições</a>

en: I'm a
pt: Eu sou um

en: I'm a buyer
pt: Eu sou um comprador

en: I'm a tennant
pt: Eu sou um inquilino

en: I'm an agent
pt: Eu sou um corretor

en: ID Label
pt: Etiqueta de identificação

en: Iceland
pt: Islândia

en: Icon
pt: Ícone

en: Icon Type
pt: Tipo de ícone

en: Icons
pt: Ícones

en: Icons + Text
pt: Ícones + Texto

en: Icons Type
pt: Tipo de Ícones

en: Icons for the Luxury Homes property detail page
pt: Ícones para a página de detalhes da propriedade Luxury Homes

en: If "Enable" it will fit according to screen size
pt: Se "Habilitar" ele se encaixará de acordo com o tamanho da tela

en: If "Yes" then only logged in user can view property details.
pt: Se "Sim", então, apenas o usuário logado pode ver os detalhes da propriedade.

en: If enabled, it allow users to change role from their profile page
pt: Se ativado, ele permite que os usuários alterem a função a partir de sua página de perfil

en: If enabled, min and max price dropdown fields will not show
pt: Se ativados, os campos suspensos de preço mínimo e máximo não serão exibidos

en: If enabled, the map in the top banner will not displayed
pt: Se ativado, o mapa no banner superior não será exibido

en: If enabled, the minimum and maximum price dropdown fields will not displayed
pt: Se ativado, os campos de queda de preço mínimo e máximo não serão exibidos

en: If enabled, the registration form displays a drop-down menu with the list of user roles
pt: Se ativado, o formulário de registro exibe um menu suspenso com a lista de funções do usuário

en: If no, the advanced search panel over the header will be displayed in the closed position by default.
pt: Se não, o painel de pesquisa avançado sobre o cabeçalho será exibido na posição fechada por padrão.

en: If no, users will get the auto generated password via email
pt: Se não, os usuários receberão a senha gerada automaticamente por email

en: If set to "Yes" then every user register from front-end role Agent will be auto create in agent custom post type and role Agency will be auto create in agency custom post type
pt: Se definido como "Sim", todos os registros de usuários do agente de função de front-end serão criados automaticamente no tipo de postagem e função personalizados do agente A agência será criada automaticamente no tipo de postagem personalizado da agência

en: If the sub-properties are separated listings, use the box above to enter the listing IDs (Example: 4,5,6)
pt: Se as subpropriedades forem listagens separadas, use a caixa acima para inserir os IDs das listagens (Exemplo: 4,5,6)

en: If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
pt: Se você não deseja ser notificado mais, por favor, digite sua conta e exclua a pesquisa salva.Obrigado!

en: If you don't have an account you can create one below by entering your email address. Your account details will be confirmed via email. Otherwise you can
pt: Se você não tiver uma conta, poderá criar uma abaixo digitando o seu endereço de e-mail. Os detalhes da conta serão confirmados via e-mail. Caso contrário, você pode <a href='#'' data-toggle='modal' data-target='#pop-login'>entrar aqui</a>

en: If you select yes the property page will be full-width without the sidebar
pt: Se você selecionar sim, a página de propriedade será de largura total sem a barra lateral

en: Image
pt: Imagem

en: Image Banner Link:
pt: Link de banner de imagem:

en: Image Banner URL:
pt: URL do banner de imagem:

en: Image Size
pt: Tamanho da imagem

en: Image Url:
pt: Imagem URL:

en: Image/Gallery
pt: Galeria de imagens

en: Images
pt: Imagens

en: In Person
pt: Pessoalmente

en: India
pt: Índia

en: Indian Currency Format
pt: Ativar formato de moeda indiana

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Infinite Scroll:
pt: Rolagem infinita:

en: Info
pt: Informação

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login
pt: As informações são tiradas da sua conta em https://dashboard.stripe.com/login

en: Information
pt: Em formação

en: Inherit from default accent color
pt: Herdar da cor de acento padrão

en: Input Field
pt: Campo de entrada

en: Inquiries
pt: Perguntas

en: Inquiry Detail
pt: Detalhes da consulta

en: Inquiry Type
pt: Tipo de inquérito

en: Inquiry Type :
pt: Tipo de consulta*

en: Inquiry Type*
pt: Tipo de consulta*

en: Insights Clearance
pt: Apuração de insights

en: Insights Options
pt: Opções de insights

en: Install
pt: Instalar

en: Install %2$s
pt: Instalar %2$s

en: Install Now
pt: Instale agora

en: Install Plugins
pt: Instalar plugins

en: Install Required Plugins
pt: Instalar plugins necessários

en: Installed But Not Activated
pt: Instalado mas não ativado

en: Installed version:
pt: Versão instalada:

en: Installed!
pt: Instalado!

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
pt: Instalando o Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
pt: Instalando Plugin: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
pt: Instalando e Ativando o Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing...
pt: Instalando...

en: Interest Rate
pt: Taxa de juro

en: Invalid Nonce
pt: Nonce inválido

en: Invalid Nonce!
pt: Nonce Inválido!

en: Invalid Request !
pt: Pedido inválido !

en: Invalid email address!
pt: Endereço de email invalido!

en: Invalid email address.
pt: Endereço de email invalido.

en: Invalid password reset Key
pt: Chave de redefinição de senha inválida

en: Invalid purchase code, please provide valid purchase code!
pt: Código de compra inválido, por favor, forneça código de compra válido!

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
pt: Nome de usuário inválido (não use caracteres especiais ou espaços)!

en: Invoice
pt: Fatura

en: Invoice Details
pt: Detalhes da fatura

en: Invoice ID
pt: Fatura Nº

en: Invoice Options
pt: Opções de fatura

en: Invoices
pt: Faturas

en: Iran
pt: Irã

en: Iran, Islamic Republic of
pt: Irã (Republic Islâmica do Irã

en: Iraq
pt: Iraque

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Is It Visible?
pt: Visível somente quando não estiver logado

en: Is Popular/Featured?
pt: É Popular / Destaque?

en: Is the login required to create a new listing?
pt: O login é necessário para criar uma nova listagem?

en: Isle of Man
pt: Ilha de Man

en: It seems we cannot find what you are looking for. Perhaps searching can help.
pt: Parece que não podemos encontrar o que você está procurando. Talvez a pesquisa possa ajudar.

en: It shows only for the listing page v1, v4 and v5
pt: Ele mostra apenas para a página de listagem v1, v4 e v5

en: It starts from the moment the property is published on the website
pt: Começa a partir do momento em que a propriedade é publicada no site

en: It starts from the moment the property is set to featured
pt: Ele começa a partir do momento em que a propriedade é definida como featured

en: It will be used for invoices
pt: Isso será usado para faturas

en: It works only for default layout
pt: Ele funciona apenas para layout padrão

en: Italy
pt: Itália

en: Item ID (Listing or Package ID)
pt: ID do item (planos e pacotes)

en: Item Price:
pt: Preço do item:

en: JPEG 100% Quality
pt: Qualidade JPEG 100%

en: JS or Google AdSense Code
pt: Código JS ou Google AdSense

en: Japan
pt: Japão

en: Join The Discussion
pt: Junte-se à discussão

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Keep Advanced Search visible?
pt: Manter a Pesquisa Avançada visível?

en: Keep the advaced search filters always visible
pt: Mantenha os filtros de pesquisa advaced sempre visíveis

en: Kenya
pt: Quênia

en: Keyword
pt: Palavra chave

en: Keyword Field
pt: Campo de palavras-chave

en: Korea
pt: Coréia

en: Korea, Democratic People's Republic of
pt: Coréia, República Popular Democrática da

en: Korea, Republic of
pt: Republica da Coréia

en: Kyrgyz Republic
pt: República do Quirguizistão

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguistão

en: Label
pt: Rótulo

en: Labels
pt: Rótulos

en: Land Area
pt: Área de pouso

en: Land Area Placeholder
pt: Espaço reservado da área de terra

en: Land Area Size
pt: Área do terreno

en: Land Area Size Postfix
pt: Tamanho da área da terra Postfix

en: Land Area Size Postfix Placeholder
pt: Espaço reservado pós-fixação do tamanho da área do terreno

en: Land Area Size Postfix Tooltip
pt: Ponta de ferramenta de postfixo do tamanho da área da terra

en: Land Area Unit
pt: Área do Terreno em m²

en: Land Size
pt: Tamanho da terra

en: Language
pt: Língua

en: Language for datepicker
pt: Linguagem para o datepicker

en: Lao People's Democratic Republic
pt: República Democrática Popular do Laos

en: Last 24 Hours
pt: Últimas 24 Horas

en: Last 30 Days
pt: Últimos 30 dias

en: Last 7 Days
pt: Últimos 7 dias

en: Last Contact Date
pt: Última data de contato

en: Last Message
pt: Última mensagem

en: Last Name
pt: Último nome

en: Last Name :
pt: Sobrenome:

en: Lastname
pt: Sobrenome

en: Latitude Placeholder
pt: Placeholder de latitude

en: Latvia
pt: Letônia

en: Layout Manager
pt: Gerenciador de layout

en: Layout Manager - Default
pt: Gerenciador de layout - Padrão

en: Layout Manager - Luxury Homes
pt: Administrador de Layout Casas de Luxo

en: Layout Manager - Tabs
pt: Guias do Administrador de Layout

en: Lazy Load Images
pt: Lazy Load imagens

en: Leave a Review
pt: Deixar uma Avaliação

en: Leave empty if you do not want to custom link.
pt: Deixe em branco se você não quiser link personalizado.

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Left Align
pt: Alinhar à Esquerda

en: Left Sidebar
pt: Barra lateral esquerda

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Liberia
pt: Libéria

en: Libyan Arab Jamahiriya
pt: Jamahiriya Árabe Líbia

en: License
pt: Licença

en: Lightbox Logo
pt: Logotipo da caixa de luz

en: Like
pt: Curtir

en: Limit Title length for add listing
pt: Limite o comprimento do título para adicionar imóveis

en: Limit post number:
pt: Limitar número de postagem:

en: Limit:
pt: Limite:

en: Line 1
pt: Linha 1

en: Line 2
pt: Linha 2

en: Link
pt: Ligação

en: Link:
pt: Ligação:

en: Linked In
pt: Vinculado em

en: LinkedIn Profile Link
pt: Link do perfil do LinkedIn

en: Links Color
pt: Cor dos Links

en: Listing
pt: Listagem

en: Listing ID
pt: ID do Anúncio

en: Listing ID Label
pt: Listagem de etiqueta de identificação

en: Listing IDs
pt: IDs do Anúncio

en: Listing IDs Placeholder
pt: Listando IDs Espaço Reservado

en: Listing IDs Tooltp
pt: Listagem de IDs Tooltp

en: Listing Included
pt: Listagem incluída

en: Listing Page
pt: Página de listagem

en: Listing Payment
pt: Como listar o pagamento

en: Listing Preview lightbox
pt: Caixa de luz de visualização de listagem

en: Listing Type
pt: Tipo de Anúncio

en: Listing payment on
pt: Anúncio pago em

en: Listing with Featured
pt: Listagem com destaque

en: Listing with Featured Payment option
pt: Listagem com opção de pagamento em destaque

en: Listings
pt: Listagens

en: Listings Included:
pt: Imóveis incluídos:

en: Listings Layout
pt: Layout de listagens

en: Listings Options
pt: Opções de listagens

en: Listings Remaining:
pt: Listando Restantes:

en: Listings Template Settings
pt: Configurações do modelo de listagens

en: Listings Viewed
pt: Listas visualizadas

en: Listings available
pt: Listagens disponíveis

en: Listings available:
pt: Listagens disponíveis:

en: Listings found
pt: Listagens encontradas

en: Listings order on the agency detail page
pt: Pedido de listagem na página de detalhes da agência

en: Listings order on the agent detail page
pt: Ordem de listagem na página de detalhes do agente

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Load More
pt: Carregue mais

en: Loading
pt: Carregando

en: Loan Term
pt: Prazo de empréstimo

en: Loan Term (Years)
pt: Prazo de Empréstimo (Anos)

en: Loan Terms (Years)
pt: Termos do empréstimo (anos)

en: Local Flavor
pt: Sabor Local

en: Local Services
pt: Serviços locais

en: Location
pt: Localização

en: Log Out
pt: Sair

en: Log in | Register
pt: Login | registo

en: Log out
pt: Sair

en: Logged In Menu
pt: Menu Conectado

en: Login
pt: Entrar

en: Login & Register
pt: Login & Registre-se

en: Login to view description
pt: Faça login para visualizar a descrição

en: Login to view title
pt: Faça login para visualizar o título

en: Login, register type
pt: Login | Registro

en: Logo
pt: Logotipo

en: Logo (For Retina Screens)
pt: Logotipo (Para telas de retina)

en: Logo Link
pt: Link do logotipo

en: Logo to use in the invoices tenplate
pt: Logotipo para usar nas notas fiscais tenplate

en: Logos & Favicon
pt: Logotipos e favicon

en: Longitude Placeholder
pt: Placeholder de longitude

en: Lost
pt: Perdido

en: Lost Deals
pt: Ofertas Perdidas

en: Lost your password?
pt: Perdeu sua senha?

en: Lot
pt: Lote

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Luxury Homes
pt: Casas de Luxo

en: Luxury Homes Icons
pt: Ícones de casas de luxo

en: MP4 File
pt: Arquivo MP4

en: Macao
pt: Macau

en: Macedonia
pt: Macedônia

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Main Menu
pt: Menu principal

en: Main Menu Transparent?
pt: Menu principal transparente?

en: Make Featured
pt: Faça destaque

en: Make Featured Text
pt: Faça texto em destaque

en: Make Featured text
pt: Faça texto em destaque

en: Malawi
pt: Malaui

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Manage Single Property page section titles
pt: Gerenciar títulos da seção de página de propriedade única

en: Manage address meta for list, grid and listing detail
pt: Gerenciar metaendereço para lista, grade e detalhes de listagem

en: Manage buttons and links titles front-end
pt: Gerenciar botões e títulos de links no front-end

en: Manage common strings accross site
pt: Gerenciar strings comuns em todo o site

en: Manage create listing page section titles front-end and admin
pt: Gerenciar criar títulos de página de listagem front-end e admin

en: Manage gallery for listings grid/list
pt: Gerenciar a galeria da grade/lista de listagens

en: Manage labels for agent contact forms and schedule tour
pt: Gerenciar rótulos para formulários de contato de agentes e agendar passeio

en: Manage labels for dashboard menu
pt: Gerenciar rótulos para menu de painel

en: Manage labels for energy class section
pt: Gerenciar rótulos para a seção de classe de energia

en: Manage labels for mortgage calculator section
pt: Gerenciar rótulos para a seção de calculadora de hipotecas

en: Manage labels for searches accross the site
pt: Gerenciar rótulos para pesquisas em todo o site

en: Manage list or grid (grid v.1, v.4 and v.7) meta type on the listing pages
pt: Gerenciar o meta-tipo de lista ou grade (grade v.1, v.4 e v.7) nas páginas de listagem

en: Manage list or grid icons on the listing pages
pt: Gerenciar ícones de lista ou grade nas páginas de listagem

en: Manage list or grid view information on the listing pages
pt: Gerenciar informações de exibição de lista ou grade nas páginas de listagem

en: Manage listing preview information
pt: Gerenciar informações de visualização de listagem

en: Manage listings default Placeholder
pt: Gerenciar listagens padrão Placeholder

en: Manage property detail page labels
pt: Gerenciar rótulos de página de detalhes de propriedade

en: Manage the meta type for the grid v2
pt: Gerenciar o tipo meta para a grade v2

en: Manage titles for listings Grid, List, Card and Preview views
pt: Gerenciar títulos para listagens Exibições de grade, lista, cartão e visualização

en: Manage titles for property detail page.
pt: Gerenciar títulos para a página de detalhes de propriedade.

en: Manager
pt: Gerente

en: Map
pt: Mapa

en: Map Address
pt: Endereço do Mapa

en: Map Marker Icon
pt: Ícone do Marcador no Mapa

en: Map Marker Retina Icon
pt: Ícone retina do marcador de mapa

en: Map Section
pt: Seção de Mapa

en: Map Settings
pt: Configurações do Mapa

en: Map Style
pt: Estilo do Mapa

en: Map View
pt: Visão do mapa

en: Mapbox API KEY
pt: Mapbox API chave

en: Mark as Sold
pt: Marque como vendido

en: Mark as Sold - Status
pt: Marcar como vendido - Status

en: Marker Icon
pt: Ícone do Marcador

en: Marker Pin
pt: Pino do marcador

en: Marker Type
pt: Tipo de marcador

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt: Martinica

en: Masonry Blog Template
pt: Modelo de blog de alvenaria

en: Mass Media
pt: Mídia de Massa

en: Matching Listings
pt: Pesquisar anúncio

en: Matching Submission
pt: Anuncio Correspondente

en: Matching Submissions on %website_url
pt: Envio de correspondências em% website_url

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurício

en: Max
pt: Máx

en: Max Area
pt: Área Máxima

en: Max Land Area
pt: Área Max do Terreno

en: Max Price
pt: Preço Máximo

en: Max. Area
pt: Área Max

en: Max. Land Area
pt: Área de Terreno Max

en: Max. Price
pt: Preço Máx

en: Maximum 4 options allowed
pt: Máximo de 4 opções permitidas

en: Maximum 6 options allowed
pt: Máximo de 6 opções permitidas

en: Maximum Attachments
pt: Máximo de anexos

en: Maximum File Size
pt: Tamanho Máximo do Arquivo

en: Maximum File Size for attachments
pt: Tamanho máximo do arquivo para anexos

en: Maximum Images
pt: Imagens Máximas

en: Maximum Price
pt: Preço Máximo

en: Maximum Price For Rent Only
pt: Valor Máximo somente para Aluguel

en: Maximum Prices List for Advance Search Form
pt: Lista máxima de preços para o formulário de pesquisa avançada

en: Maximum Prices List for Rent Only
pt: Lista máxima de preços apenas para aluguel

en: Maximum images allow for single property.
pt: Imagens máximas permitem uma única propriedade.

en: Maximum item compare are 4
pt: Máximo de 4 comparações

en: Maximum posts to show:
pt: Número máximo de postagens para mostrar:

en: Maximum upload attachment size. For example 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb
pt: Tamanho máximo do anexo. Por exemplo 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb

en: Maximum upload image size. For example 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb
pt: Tamanho máximo da imagem de upload. Por exemplo, 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb

en: Me
pt: Eu

en: Measurement Unit
pt: Unidade de medida

en: Measurement Unit Globally
pt: Unidade de Medição Global

en: Media
pt: Mídia

en: Membership
pt: Filiação

en: Membership Cancelled on %website_url
pt: Associação cancelada em% website_url

en: Membership Package
pt: Pacote de Afiliação

en: Membership Payment
pt: Pagamento de assinatura

en: Membership Plan
pt: Plano de Subscrição

en: Membership payment on
pt: Pagamento de assinatura em

en: Menu ( Create and assing menu under Appearance -> Menus )
pt: Menu (Criar e analisar menu em Aparência -> Menus)

en: Menu Background Color
pt: Cor de fundo do menu

en: Menu Dropdown
pt: Menu dropdown

en: Menu Item Options
pt: Opções de itens de menu

en: Menu Left
pt: Menu Esquerdo

en: Menu Right
pt: Menu Direito

en: Menu Tabs Background Color
pt: Cor do plano de fundo das guias do menu

en: Menu Tabs Background Color On Hover
pt: Guias de menu cor de fundo no hover

en: Menu Tabs Border Color
pt: Guias de menu cor da borda

en: Menu Tabs Text Background Color On Hover
pt: Cor de fundo do texto das guias de menu ao passar o mouse

en: Menu Tabs Text Color
pt: Guias de menu Cor do texto

en: Menu Tabs Text Color On Hover
pt: Guias de menu cor de texto no hover

en: Message
pt: Mensagem

en: Message Default Prefix
pt: Prefixo padrão de mensagem

en: Message Placeholder
pt: Digite sua mensagem

en: Message Sent Successfully!
pt: Mensagem enviada com sucesso!

en: Message sent successfully!
pt: Mensagem enviada com sucesso!

en: Message:
pt: Mensagem:

en: Messages
pt: Mensagens

en: Meta Position:
pt: Posição Meta:

en: Meta Type
pt: Tipo Meta

en: Meta Type v1, v4 and v7
pt: Meta Type v1, v4 e v7

en: Meta Type v2
pt: Meta Tipo v2

en: Meta v1, v4 and v7
pt: Meta v1, v4 e v7

en: Mexico
pt: México

en: Micronesia
pt: Micronésia

en: Micronesia, Federated States of
pt: Micronésia, Estados Federados da

en: Min Area
pt: Área Mínima

en: Min Land Area
pt: Área Min do Terreno

en: Min Price
pt: Preço Mínimo

en: Min. Area
pt: Área Min

en: Min. Land Area
pt: Área de Terra Min

en: Min. Price
pt: Preço Min

en: Minify JS
pt: Minimizar JS

en: Minimal
pt: Mínimo

en: Minimum 3 characters required
pt: Mínimo 3 carateres requeridos

en: Minimum Baths
pt: Mínimo de Banheiros

en: Minimum Beds
pt: Mínimos de Quartos

en: Minimum Price
pt: Preço minimo

en: Minimum Price For Rent Only
pt: Valor Mínimo somente para Aluguel

en: Minimum Prices List for Advance Search Form
pt: Lista de Preços Mínimos para Formulário de Pesquisa Avançada

en: Minimum Prices List for Rent Only
pt: Lista mínima de preços para aluguel somente

en: Minimum required version:
pt: Versão mínima necessária:

en: Minimum size 300 x 300 px
pt: Tamanho mínimo 300 x 300 px

en: Minimum size 800 x 600 px
pt: Tamanho mínimo de 800 x 600 px

en: Minute
pt: Minuto

en: Mobile
pt: Móvel

en: Mobile :
pt: Celular:

en: Mobile Header Background Color
pt: Cor de fundo do cabeçalho do Mobile

en: Mobile Header Icon Color
pt: Cor do ícone do cabeçalho móvel

en: Mobile Logo
pt: Logo móvel

en: Mobile Logo (For Retina Screens)
pt: Logotipo móvel (para telas de retina)

en: Mobile Logo Height
pt: Altura do Logo de Dispositivo Móvel

en: Mobile Logo Width
pt: Largura do Logo para Mobile

en: Mobile Menu
pt: Menu Móvel

en: Mobile Menu Header 6
pt: Cabeçalho do menu móvel 6

en: Mobile Number
pt: Número de celular

en: Mobile Search Placeholder
pt: Espaço reservado para pesquisa móvel

en: Mobile Splash Page Logo
pt: Logotipo da página de respingo móvel

en: Mobile Splash Page Logo (For Retina Screens)
pt: Logotipo da página de respingo móvel (para telas de retina)

en: Moldova
pt: Moldávia

en: Moldova, Republic of
pt: Moldávia, República da

en: Monaco
pt: Mônaco

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Month
pt: Mês

en: Monthly
pt: Por mês

en: Monthly Payment
pt: Pagamento mensal

en: More
pt: Mais

en: More Options
pt: Mais opções

en: More Options Button
pt: Botão Mais Opções

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Mortgage Calculator
pt: Calculadora de Financiamento

en: Mortgage Calculator title
pt: Título da Calculadora hipotecária

en: Mortgage Calulator
pt: Calulador de hipotecas

en: Mortgage Calulator Placeholder
pt: Calculadora de Financiamento

en: Most scripts and style-sheets called by WordPress include a query string identifying the version. This can cause issues with caching and such, which will result in less than optimal load times. You can toggle this setting on to remove the query string from such strings.
pt: A maioria dos scripts e folhas de estilos chamados pelo WordPress incluem uma string de consulta identificando a versão. Isso pode causar problemas com o armazenamento em cache e outros, o que resultará em tempos de carregamento inferiores aos ideais. Você pode alternar essa configuração para remover a string de consulta de tais strings.

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Mr, Mrs, Ms, Miss, Dr, Prof, Mr & Mrs
pt: Sr. ª, Sra., senhorita, Dr. Prof. e Sra

en: Multi Agents Mode
pt: Modo Multi-Agente de Imóveis

en: Multi Selection
pt: Seleção Múltipla

en: Multi Unit / Sub Listings
pt: Listagens de unidades / subunidades múltiplas

en: Multi Units / Sub Properties
pt: Multi unidades / subpropriedades

en: Multi-currency
pt: Multi Moeda

en: Multi-steps
pt: Múltiplas Etapas

en: My Profile
pt: Meu Perfil

en: NOT PAID
pt: NÃO PAGO

en: NOTE: if you are using login/register for front-end site then better to not enable this option.
pt: OBSERVAÇÃO: se você estiver usando login/registro para o site front-end, é melhor não ativar essa opção.

en: Name
pt: Nome

en: Name Placeholder
pt: Espaço reservado para nomes

en: Name field is empty!
pt: O campo do nome está vazio!

en: Name:
pt: Nome:

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Navicon and User-menu icon color
pt: Cor do ícone de navicon e menu de usuário

en: Navigation
pt: Navegação

en: Navigation Align
pt: Alinhamento de Navegação

en: Navigation Bar
pt: Barra de navegação

en: Navigation letter spacing
pt: Espaçamento entre letras de navegação

en: Navigations
pt: Navegações

en: Near by Places
pt: Lugares proximos

en: Nearby
pt: Nas proximidades

en: Neighborhood
pt: Bairro

en: Netherlands
pt: Países Baixos

en: Netherlands Antilles
pt: Antilhas holandesas

en: Netherlands the
pt: Holanda o

en: Never
pt: Nunca

en: New Caledonia
pt: Nova Caledônia

en: New Feedback by %s from %s
pt: Novo Feedback por %s de %s

en: New Lead, Meeting Scheduled, Qualified, Proposal Sent, Called, Negotiation, Email Sent
pt: Novo Lead, Reunião Agendada, Qualificada, Proposta Enviada, Chamada, Negociação, E-mail enviado

en: New Password
pt: Nova senha

en: New Ratings Approved By Admin
pt: Novas classificações aprovadas pelo admin

en: New Register
pt: Novo Registro

en: New Submited Listings Approval
pt: Aprovação de novas listagens submetidas

en: New User Registration
pt: Registro de novo usuário

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: New featured submission on %website_url
pt: Novo envio de destaque em% website_url

en: New featured upgrade on %website_url
pt: Nova atualização em destaque no% website_url

en: New message sent by %s using agent contact form at %s
pt: Nova mensagem enviada por %s utilizando o formulário de contato do corretor em %s

en: New message sent by %s using contact form at %s
pt: Nova mensagem enviada de %s utilizando o formulário de contato em %s

en: New paid submission on %website_url
pt: Novo envio pago em% website_url

en: New password or confirm password is blank
pt: Nova senha ou confirmar senha está em branco

en: New reviews & ratings must be approved by the administrator
pt: Novas avaliações e classificações devem ser aprovadas pelo administrador

en: New submission on %website_url
pt: Nova submissão em% website_url

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register,
    E-mail: %user_email_register
pt: Novo registro de usuário em% website_url.
    Nome de usuário:% user_login_register,
    E-mail:% user_email_register

en: Newer Comments &rarr;
pt: Comentários mais recentes & rarr;

en: Next
pt: Próximo

en: Next Action
pt: Próxima Ação

en: Next/Prev Navigation:
pt: Navegação seguinte / anterior:

en: Next/Prev Post
pt: Anterior / Próximo postagem

en: Next/Prev Property
pt: Propriedade Next/Prev

en: Next/Prev Property Navigation
pt: Navegação de propriedade Next/Prev

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Niger
pt: Níger

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Nightlife
pt: Vida nocturna

en: No
pt: Não

en: No Label
pt: Sem rótulo

en: No Property ID found
pt: Nenhum ID de propriedade encontrado

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
pt: Nenhuma ação tomada. O plugin %1$s já estava ativo.

en: No listing found.
pt: Nenhum anúncio encontrado.

en: No listings available
pt: Nenhuma listagem disponível

en: No plugins are available to be activated at this time.
pt: Nenhum plug-in está disponível para ser ativado no momento.

en: No plugins are available to be installed at this time.
pt: Nenhum plug-in está disponível para ser instalado no momento.

en: No plugins are available to be updated at this time.
pt: Nenhum plug-in está disponível para atualização neste momento.

en: No plugins to install, update or activate.
pt: Nenhum plug-in para instalar, atualizar ou ativar.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
pt: Nenhum plug-in foi selecionado para ser ativado. Nenhuma ação tomada.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
pt: Nenhum plug-in foi selecionado para ser instalado. Nenhuma ação tomada.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
pt: Nenhum plug-in foi selecionado para ser atualizado. Nenhuma ação tomada.

en: No record found.
pt: Nenhum registro encontrado.

en: No results found
pt: Nenhum resultado encontrado

en: No results matched
pt: Nenhum resultado correspondente

en: None
pt: Nenhum

en: None Label
pt: Nenhum rótulo

en: Norfolk Island
pt: Ilha Norfolk

en: Northern Mariana Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Norway
pt: Noruega

en: Not Installed
pt: Não instalado

en: Not Paid
pt: Não pago

en: Not Show
pt: Não mostrar

en: Note: AED, BHD, KWD, SAR currencies not supported by PayPal.
pt: Observação: as moedas AED, BHD, KWD e SAR não são aceitas pelo PayPal.

en: Note: If "Yes" it will remove advanced button in search and show all filters
pt: Nota: Se "Sim" remover o botão avançado na pesquisa e mostrar todos os filtros

en: Note: It will only work when the main menu sticky is disabled
pt: Nota: Ele só funcionará quando o menu principal pegajoso estiver desativado

en: Note: Set search query Like for bedrooms, bathrooms and Rooms under <strong>Searches -> Settings</strong> to make it searchable.
pt: Nota: Defina consulta de pesquisa para quartos, banheiros e quartos sob <strong>configurações de pesquisa > configurações</strong> para torná-lo pesquisável.

en: Notes
pt: Notas

en: Nothing
pt: Nada

en: Nothing found
pt: Nada encontrado

en: Number
pt: Número

en: Number Of Expiring Days
pt: Número de dias de expiração

en: Number of Agencies
pt: Número de Agências

en: Number of Agents
pt: Número de Corretores

en: Number of Characters
pt: Número de caracteres

en: Number of Days
pt: Número de dias

en: Number of Items to Show:
pt: Número de itens para mostrar:

en: Number of Listings
pt: Número de anúncios

en: Number of Listings to Show
pt: Número de listagens a mostrar

en: Number of Records:
pt: Número de registros:

en: Number of Reviews
pt: Número de Avaliações

en: Number of agencies to display on the All Agencies page template
pt: Número de agências a serem exibidas no modelo de página de Todas as Agências

en: Number of agents to display on the All Agents page template
pt: Número de agentes a serem exibidos no modelo de página Todos os Agentes

en: Number of decimal points
pt: Numero de casas decimais

en: Number of fields to show in search top row
pt: Número de campos a serem exibidos na linha superior da pesquisa

en: Number of listings to display
pt: Número de listagens a serem exibidas

en: Number of listings to display on the agency detail page
pt: Número de listagens para exibir na página de detalhes da agência

en: Number of listings to display on the agent detail page
pt: Número de listagens a serem exibidas na página de detalhes do agente

en: Number of posts to display on the Masonry blog pages
pt: Número de postagens para exibir nas páginas do blog da Maçonaria

en: Number of posts to show
pt: Numero de postagens para mostrar

en: OGV File
pt: Arquivo OGV

en: OR
pt: OU

en: OR Label
pt: Sem rótulo

en: Off
pt: Fora

en: Office
pt: Escritório

en: Office Number
pt: Número do escritório

en: Office Phone
pt: Telefone

en: Office Timing
pt: Timing do Office

en: Offset posts:
pt: Posts de deslocamento:

en: Oman
pt: Omã

en: On
pt: Em

en: On Hold
pt: Em espera

en: On Hold (%s)
pt: Em espera (%s)

en: One
pt: 1

en: One Day
pt: Um dia

en: One Hour
pt: Uma hora

en: One Month
pt: Um mês

en: One Time
pt: Um tempo

en: One Week
pt: Uma semana

en: One of the password field is empty!
pt: Um dos campos da senha está vazio!

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt: Uma ideia sobre &ldquo;%2$s&rdquo;

en: One-step
pt: Etapa Única

en: Online
pt: Conectados

en: Only Featured
pt: Apenas Destacados

en: Only Homepage
pt: Apenas Homepage

en: Only Inner Pages
pt: Apenas Páginas Internas

en: Only digits
pt: Apenas dígitos

en: Only digits Label
pt: Somente rótulo de dígitos

en: Only for "Per Listings" and "Free (Pay for Featured)"
pt: Somente para por listas e livre (pagamento para caracterizado)

en: Only for header style 2, 3 and the top bar
pt: Apenas para o estilo de cabeçalho 2, 3 e a barra superior

en: Only provide comma separated numbers. Do not add dashes, spaces and currency signs.
pt: Forneça apenas números separados por vírgulas. Não adicione traços, espaços e sinais de moeda.

en: Only provide comma separated numbers. Do not add decimal points, dashes, spaces and currency signs.
pt: Forneça apenas números separados por vírgulas. Não adicione pontos decimais, traços, espaços e sinais de moeda.

en: Oopps some thing getting wrong, please try again!
pt: Opsps alguma coisa errada, por favor tente novamente!

en: Oops something went wrong.
pt: Opa, algo deu errado.

en: Open on Google Maps
pt: Abra no Google Maps

en: Open/Close Button Background Color
pt: Cor de fundo do botão abrir / fechar

en: Open/Close Button Color
pt: Abrir / fechar a cor do botão

en: Opening Days
pt: Dias de Abertura

en: Opening Hours
pt: Horário de funcionamento

en: Optimizations
pt: Otimizações

en: Optional - Custom Sub Title:
pt: Opcional - título secundário personalizado:

en: Optional - Custom Title:
pt: Opcional - Título personalizado:

en: Options Options
pt: Opções Opções

en: Order
pt: Ordem

en: Order By
pt: Ordenar por

en: Order By:
pt: Ordenar por:

en: Order Number
pt: Número do pedido

en: Order Properties By
pt: Ordenar propriedades por

en: Order:
pt: Ordem:

en: Other
pt: Outro

en: Other Features
pt: Outras características

en: Other Features for Half Map
pt: Outros recursos para meio mapa

en: Other Features for Mobile
pt: Outros recursos para celular

en: Other Settings
pt: Outras Configurações

en: Overlay Color Opacity
pt: Opacidade de cor de sobreposição

en: Overview
pt: Visão Geral

en: Overview Section
pt: Seção Visão geral

en: Overview title
pt: Titulo do comentário

en: Overview v2
pt: Visão geral v2

en: Owner
pt: Proprietário

en: Owner Role
pt: Função do Proprietário

en: PAID
pt: PAGO

en: Package
pt: Pacote

en: Package Activated
pt: Pacote Ativado

en: Package Activation
pt: Ativação de Pacotes

en: Package Activation:
pt: Ativação do pacote:

en: Package Currency:
pt: Moeda do pacote:

en: Package Details
pt: Detalhes de embalagem

en: Package Id
pt: ID do pacote

en: Package Info
pt: Informações do Pacote

en: Package Name
pt: Nome do pacote

en: Package Name:
pt: Nome do pacote:

en: Package Price
pt: Preço do plano

en: Package Price:
pt: Preço do pacote:

en: Package Stripe id (Example: gold_pack)
pt: ID do plano (ex: gold_pack)

en: Package:
pt: Pacote:

en: Packages wire transfer and other payments gateways purchase activate
pt: A transferência eletrônica de pacotes e outras compras de gateways de pagamento são ativadas

en: Padding
pt: Preenchimento

en: Page
pt: Página

en: Page 404
pt: Página 404

en: Page Background
pt: Página de fundo

en: Page Background Type
pt: Tipo de Fundo da Página

en: Page Breadcrumb
pt: Página Breadcrumb

en: Page Filters
pt: Filtros de Página

en: Page Header Options
pt: Opções de cabeçalho de página

en: Page Layout
pt: Layout da página

en: Page Navigation Options
pt: Opções de navegação de página

en: Page Sidebar
pt: Barra lateral da página

en: Page Template
pt: Modelo de página

en: Page Template Options
pt: Opções de modelo de página

en: Page Title
pt: Título da página

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Pagination
pt: Paginação

en: Paid
pt: Pago

en: Paid Submission
pt: Submissão Paga

en: Paid Submission Per Listing
pt: Envio pago por anúncio

en: Paid Submission is disabled
pt: A apresentação paga está desativada

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Palestinian Territory
pt: Território Palestino

en: Palestinian Territory, Occupied
pt: Território Palestino, Ocupado

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Partner Details
pt: Detalhes do parceiro

en: Partner website address
pt: Endereço do site do parceiro

en: Partners
pt: Parceiros

en: Password
pt: Senha

en: Password *
pt: Senha *

en: Password has been changed, you can login now.
pt: Senha foi alterada, você pode entrar agora.

en: Password reset successfully, you can login now.
pt: Senha redefinida com sucesso, você pode entrar agora.

en: Passwords do not match
pt: As senhas não coincidem

en: Paste the page URL from SoundCloud
pt: Cole a URL da página do SoundCloud

en: Paste your CSS code here.
pt: Cole seu código CSS aqui.

en: Paste your banner JS or Google Adsense code
pt: Cole seu código JS ou Google Adsense

en: Paste your banner JS or Google Adsense code, html banner also allowed.
pt: Cole o seu banner JS ou o código do Google Adsense, banner HTML também permitido.

en: Pay Listing
pt: Listagem Paga

en: Pay Now
pt: Pague agora

en: Payment Method
pt: Método de pagamento

en: Payment Status
pt: Status do pagamento

en: Payment Status:
pt: Status do Pagamento

en: Payment by bank transfer. Use the order ID as a reference
pt: Faça seu pagamento direto em sua conta bancária. Por favor, use o ID de ordem como a referência de pagamento

en: Payment details
pt: Detalhes do pagamento

en: Paypal Recuring Profile
pt: Perfil de Recapitulação Paypal

en: Paypal Settings
pt: Configurações do Paypal

en: Paypal, Stripe and 2Checkout Api
pt: Paypal, Stripe e 2Checkout Api

en: Pending
pt: Pendente

en: Per Listing
pt: Por lista

en: Per listing wire transfer purchase activate
pt: Por listagem de compra de transferência eletrônica ativa

en: Permission denied
pt: Permissão negada

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Phone
pt: Telefone

en: Phone Number
pt: Número de telefone

en: Phone Number (Text|Number):
pt: Número de telefone (Texto|Número):

en: Phone Number :
pt: Número de telefone :

en: Phone Placeholder
pt: Espaço reservado para telefone

en: Phone field is empty!
pt: O campo de telefone está vazio!

en: Phone/Mobile Number
pt: Número de telefone/celular

en: Photo
pt: Foto

en: Photo Swipe
pt: Swipe de foto

en: Picture Url
pt: URL da imagem

en: Pin or Circle
pt: PIN ou círculo

en: Pinterest Profile Link
pt: Link do perfil do Pinterest

en: Pitcairn Islands
pt: Ilhas Pitcairn

en: Place pin buttton
pt: Colocar pin buttton

en: Place the pin in address above
pt: Coloque o pino no endereço acima

en: Plan Bathrooms
pt: Banheiros Plan

en: Plan Bedrooms
pt: Planejar quartos

en: Plan Bedrooms Placeholder
pt: Espaço reservado para quartos de plano

en: Plan Description
pt: Descrição do Plano

en: Plan Description Placeholder
pt: Espaço reservado para descrição do plano

en: Plan Image
pt: Imagem do plano

en: Plan Image Button
pt: Botão de imagem do plano

en: Plan Image Placeholder
pt: Espaço reservado de imagens de plano

en: Plan Image Size
pt: Tamanho da imagem do plano

en: Plan Price
pt: Preço planejado

en: Plan Price Placeholder
pt: Espaço reservado de preço do plano

en: Plan Price Postfix
pt: Postfix de preço do plano

en: Plan Price Postfix Placeholder
pt: Preço do plano Postfix Placeholder

en: Plan Size
pt: Tamanho do Plano

en: Plan Size Placeholder
pt: Espaço reservado para tamanho do plano

en: Plan Title
pt: Título do plano

en: Plan Title Placeholder
pt: Espaço reservado para títulos do plano

en: Please Agree GDPR
pt: Por favor concorde GDPR

en: Please accept terms of use
pt: Aceite os termos de uso

en: Please contact the administrator of this site for help.
pt: Por favor, entre em contato com o administrador deste site para obter ajuda.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
pt: Por favor, entre em contato com o provedor de plugins e peça que eles empacotem seus plugins de acordo com as diretrizes do WordPress.

en: Please create page using compare properties template
pt: Por favor, crie uma página usando o modelo de propriedades de comparação

en: Please enter an item purchase code.
pt: Por favor, digite um código de compra do item.

en: Please enter only digits
pt: Por favor, digite apenas dígitos

en: Please enter your number
pt: Por favor insira o seu número

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
pt: Por favor, digite seu nome de usuário ou endereço de e-mail. Você receberá um link para criar uma nova senha por email.

en: Please find full list of available currencies at <a target="_blank" href="https://openexchangerates.org/currencies">https://openexchangerates.org/currencies</a><br/>Add api key under Houzez -> Currency Converter API
pt: Por favor, encontre a lista completa de moedas disponíveis em <a target="_blank" href="https://openexchangerates.org/currencies">https://openexchangerates.org/currencies</a><br/>Adicionar a chave de api em Houzez -> API conversor de moedas

en: Please install and activate Favethemes Insights plugin.
pt: Por favor, instale e ative o plugin Favethemes Insights.

en: Please install and activate Houzez CRM plugin.
pt: Por favor, instale e ative o plugin Houzez CRM.

en: Please install and activate Houzez theme functionality plugin
pt: Por favor, instale e ative o plugin de funcionalidade do tema Houzez

en: Please install and activate wp-currencies plugin!
pt: Por favor, instale e ative o plugin wp-currencies!

en: Please make sure you have create message page using User Dashboard Messages template.
pt: Certifique-se de ter criado uma página de mensagens usando o modelo User Dashboard Messages.

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/factsheet">https://www.yelp.com/factsheet</a> the list of countries where Yelp is available.
pt: Por favor, note que o Yelp não está funcionando para todos os países. Veja aqui <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/factsheet"> https://www.yelp.com/factsheet </a> a lista de países onde o Yelp está disponível.

en: Please note: the currency switcher will not work if the short price option is enabled
pt: Nota: o switcher de moeda não funcionará se a opção de preço curto estiver habilitada

en: Please note: the currency switcher will not work if this option is enabled
pt: Nota: o switcher de moeda não funcionará se esta opção estiver habilitada

en: Please provide comma separated currencies code in Capital Letters.
pt: Por favor, forneça um código de moedas separado por vírgulas em letras maiúsculas.

en: Please quote property reference
pt: Favor citar a referência da propriedade

en: Please select base currency which will use as base currency for all conversions.
pt: Selecione a moeda base que será usada como moeda base para todas as conversões.

en: Please select request type.
pt: Por favor, selecione o tipo de solicitação.

en: Please supply your API key
pt: Forneça por favor sua chave do API

en: Plugin
pt: Plugar

en: Plugin activated successfully.
pt: Plugin ativado com sucesso.

en: Plugin activation failed.
pt: A ativação do plug-in falhou.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
pt: Plugin não ativado. Uma versão mais recente de %s é necessária para este tema. Por favor, atualize o plugin.

en: Poland
pt: Polônia

en: Poor
pt: Pobre

en: Popup Gallery Image Caption?
pt: Legenda da imagem da Galeria Popup?

en: Portugal, Portuguese Republic
pt: Portugal, República Portuguesa

en: Position
pt: Posição

en: Post Date
pt: Data do Post

en: Post Types
pt: Tipos de Post

en: Postal Code / Zip
pt: Código Postal / CEP

en: Postal Code/Zip
pt: CEP

en: Posts Author
pt: Autor da Postagem

en: Powered by
pt: Desenvolvido por

en: Pre-Packaged
pt: Pré-embalados

en: Preload Pages
pt: Páginas de pré-carga

en: Preload pages right before a user clicks on it for blazing fast browsing between pages.
pt: Pré-carregar páginas antes de um usuário clicar nela para navegar rapidamente entre páginas.

en: Prev
pt: Anterior

en: Prev Post
pt: Post anterior

en: Preview
pt: Visualização

en: Preview Button
pt: Botão de visualização

en: Previous
pt: Anterior

en: Price
pt: Preço

en: Price & Currency
pt: Preço e Moeda

en: Price (High to Low)
pt: Preço (alto a baixo)

en: Price (Low to High)
pt: Preço (baixo para alto)

en: Price (Only Search v.3)
pt: Preço (Apenas Pesquisa v.3)

en: Price - High to Low
pt: Preço - Maior para Menor

en: Price - Low to High
pt: Preço - Menor para Maior

en: Price :
pt: Preço :

en: Price Field Type
pt: Tipo de campo de preço

en: Price Pins
pt: Pinos de preço

en: Price Placeholder
pt: Espaço Reservado de Preços

en: Price Postfix
pt: Preço Postfix

en: Price Postfix Placeholder
pt: Espaço reservado pós-fixação de preço

en: Price Postfix Tooltip
pt: Dica de ferramenta de postfixo de preço

en: Price Prefix
pt: Prefixo do Preço

en: Price Prefix Placeholder
pt: Preço Prefixo Espaço reservado

en: Price Range
pt: Faixa de preço

en: Price Range Slider
pt: Faixa de preço

en: Price Range Slider for Half Map
pt: Controle deslizante da faixa de preço para meio mapa

en: Price Range Slider for Mobile
pt: Controle deslizante de faixa de preço para celular

en: Price Separator
pt: Separador de preço

en: Price Table
pt: Tabela de Preços

en: Primary Color
pt: Cor primária

en: Primary Hover Color
pt: Cor de foco primário

en: Principal & Interest
pt: Principal & Juros

en: Principal Amount:
pt: Valor principal:

en: Print
pt: Impressão

en: Print Property
pt: Propriedade de impressão

en: Print Property Logo
pt: Logotipo da propriedade de impressão

en: Private Note
pt: Nota Privada

en: Private Note Label
pt: Etiqueta de nota privada

en: Private Note Placeholder
pt: Espaço reservado de notas privadas

en: Private Notes
pt: Notas privadas

en: Processing, Please wait...
pt: Processando ... Por favor aguarde...

en: Professional Services
pt: Serviços profissionais

en: Profile Info
pt: Informações do perfil

en: Profile updated
pt: Perfil atualizado

en: Properties
pt: Propriedades

en: Properties Carousel v1
pt: Propriedades Carousel V1

en: Properties Carousel v2
pt: Propriedades Carousel V2

en: Properties Carousel v3
pt: Propriedades Carrossel v3

en: Properties Carousel v5
pt: Carousel tipo 5

en: Properties Carousel v6
pt: Carousel tipo 6

en: Properties Grids
pt: Grades de Propriedades

en: Properties IDs:
pt: IDs de propriedades:

en: Properties Layout
pt: Layout de Propriedades

en: Properties Map
pt: Mapa das propriedades

en: Properties Slider
pt: Slider de propriedades

en: Properties by Agents
pt: Imóveis por Corretores

en: Properties listed
pt: Imóveis listados

en: Property
pt: Propriedade

en: Property Agent
pt: Agente de propriedade

en: Property Agent Form
pt: Formulário do Corretor Imobiliário

en: Property Area
pt: Área Útil

en: Property Area filter:
pt: Filtro de área de propriedade:

en: Property Areas
pt: Áreas do Imóvel

en: Property Banner
pt: Banner de propriedade

en: Property Banner Active Tab
pt: Guia ativa do banner de propriedade

en: Property Cards v1
pt: Cartões de propriedade v1

en: Property Cards v2
pt: Cartões de propriedade v2

en: Property Cards v3
pt: Cartões de propriedade v3

en: Property Cards v4
pt: Cartões de propriedade v4

en: Property Cards v5
pt: Cartões de propriedade v5

en: Property Cards v6
pt: Cartões de propriedade v6

en: Property Cities
pt: Cidades de propriedades

en: Property City
pt: Cidade da Propriedade

en: Property City and Area
pt: Cidade e Área imobiliária

en: Property City filter:
pt: Filtro de propriedade da cidade:

en: Property Content Layout
pt: Layout do conteúdo da propriedade

en: Property Country
pt: País do imóvel

en: Property Date
pt: Idade da propriedade

en: Property Deleted
pt: Propriedade excluída

en: Property Description
pt: Descrição da Propriedade

en: Property Detail
pt: Detalhes de Propriedade

en: Property Detail Agent Form
pt: Formulário do Agente de Detalhes de Propriedade

en: Property Detail Information
pt: Informações detalhadas da propriedade

en: Property Detail Labels
pt: Rótulos de detalhes da propriedade

en: Property Detail Navigation
pt: Navegação detalhada da propriedade

en: Property Detail Page
pt: Página de detalhes da propriedade

en: Property Details
pt: Detalhes da propriedade

en: Property Details Border Color
pt: Detalhes da propriedade Cor da borda

en: Property Details Module Background Color
pt: Detalhes da propriedade Cor de fundo do módulo

en: Property Documents
pt: Documentos de propriedade

en: Property Documents title
pt: Título de Documentos de Propriedade

en: Property Expirator
pt: Expirador de propriedade

en: Property Feature
pt: Recurso da propriedade

en: Property Features
pt: Características da Propriedade

en: Property Gallery
pt: Galeria de propriedades

en: Property ID
pt: ID da propriedade

en: Property ID Pattern
pt: Referência ID do Imóvel

en: Property ID Placeholder
pt: Espaço reservado para id de propriedade

en: Property ID Prefix
pt: Prefixo de ID da propriedade

en: Property ID Tooltip
pt: Dica de ferramenta de id de propriedade

en: Property Label
pt: Etiqueta de propriedade

en: Property Label filter:
pt: Filtro de etiqueta de propriedade:

en: Property Labels
pt: Etiquetas do Imóvel

en: Property Listings
pt: Listagens de propriedades

en: Property Neighbourhood
pt: Bairro da propriedade

en: Property Page
pt: Página da Propriedade

en: Property Page Popup Gallery Form
pt: Formulário da galeria Popup da página de propriedades

en: Property Page Sidebar Form
pt: Formulário da barra lateral da página da propriedade

en: Property Schedule Tour Form
pt: Formulário de agendamento de visita à propriedade

en: Property Settings
pt: Configurações do Imóvel

en: Property Size
pt: Tamanho da propriedade

en: Property Size Placeholder
pt: Espaço reservado para tamanho da propriedade

en: Property State
pt: Estado da propriedade

en: Property State filter:
pt: Filtro de estado da propriedade:

en: Property States
pt: Estados do Imóvel

en: Property Status
pt: Status da Propriedade

en: Property Status and Type
pt: Status e tipo de propriedade

en: Property Status filter:
pt: Filtro de status da propriedade:

en: Property Tax
pt: IPTU

en: Property Title
pt: Título da propriedade

en: Property Title Limit
pt: Limite do título do imóvel

en: Property Title Placeholder
pt: Espaço reservado para títulos de propriedade

en: Property Title or Content
pt: Título ou Conteúdo da Propriedade

en: Property Tools Position in mobile
pt: Ferramentas de propriedade Posição no celular

en: Property Top Type
pt: Propriedade Top Type

en: Property Type
pt: Tipo de Propriedade

en: Property Type :
pt: Tipo de imóvel

en: Property Type Placeholder
pt: Espaço reservado para o tipo de propriedade

en: Property Type filter:
pt: Filtro de Tipo de Propriedade:

en: Property Type*
pt: Tipo de imóvel

en: Property Types
pt: Tipos de Imóvel

en: Property Video Url
pt: Url de vídeo do imóvel

en: Property address, street, zip or property ID
pt: Endereço de propriedade, rua, código postal ou código de propriedade

en: Property label filter:
pt: Filtro de etiqueta de propriedade:

en: Property status tab in the agency detail page
pt: Guia de status de propriedade na página de detalhes da agência

en: Property status tab in the agent detail page
pt: Guia de status da propriedade na página de detalhes do agente

en: Property status tabs displayed in the agency detail page
pt: Guias de status de propriedade exibidas na página de detalhes da agência

en: Property status tabs displayed in the agent detail page
pt: Guias de status da propriedade exibidas na página de detalhes do agente

en: Provide what you want to show between price and price label. Example: / or empty space
pt: Forneça o que você quer mostrar entre preço e etiqueta de preço. Exemplo:/ou espaço vazio

en: Provided Email address is invalid!
pt: O endereço de e-mail fornecido é inválido!

en: Public Services & Government
pt: Serviços Públicos e Governo

en: Publishable Key
pt: Chave Publishable

en: Published
pt: Publicados

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Purchase Activated
pt: Compra ativada

en: Purchase Code
pt: Código de Compra

en: Purchase Date:
pt: Data de compra:

en: Purchase, Rent, Sell, Miss, Evaluation, Mortgage
pt: Comprar, Vender, Avaliar

en: Put On Hold
pt: Colocar em Espera

en: Qatar
pt: Catar

en: Qualification, Demo, Call, Send a Proposal, Send an Email, Follow Up, Meeting
pt: Qualificação, Demonstração, Chamada, Enviar uma Proposta, Enviar um E-mail, Acompanhamento, Reunião

en: Radius
pt: Raio

en: Radius Unit
pt: Unidade de raio

en: Random
pt: Aleatório

en: Random Listings
pt: Listagens aleatórias

en: Range Values for Bedrooms, Bathrooms and Rooms
pt: Média de valores por quartos, Banheiros e Salas

en: Rating
pt: Avaliação

en: Rating (High to Low)
pt: Classificação (alta a baixa)

en: Rating (Low to High)
pt: Classificação (baixa a alta)

en: Rating:
pt: Avaliação:

en: Reactivated
pt: Reativado

en: Read More
pt: Leia Mais

en: Read More Link:
pt: Leia mais link:

en: Read more
pt: Consulte Mais informação

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>
pt: Pronto para publicar seu primeiro post? <a href="%1$s">Comece aqui</a>

en: Real Estate
pt: Imobiliária

en: Realtor
pt: Corretor de imóveis

en: Receiving Email
pt: E-mail do Paypal

en: Recently used
pt: Usado recentemente

en: Recommended
pt: Recomendado

en: Recommended image size 2000px x 1000px.
pt: Tamanho da imagem recomendado 2000px x 1000px.

en: Recommended image size 44 x 56 px
pt: Tamanho da imagem recomendado 44 x 56 px

en: Recommended image size 770 x 700 px
pt: Tamanho da imagem recomendada 770 x 700 px

en: Recommended image size 88 x 112 px
pt: Tamanho da imagem recomendado 88 x 112 px

en: Recommended size 85 x 85
pt: Tamanho recomendado 85 x 85

en: Recurring
pt: Recorrente

en: Recurring Payment & Membership Cancelled
pt: Pagamento recorrente cancelado

en: Recurring Payment on %website_url
pt: Pagamento recorrente em% website_url

en: Redirect to
pt: Redirecionar para

en: Redirection
pt: Redirecionamento

en: Referrals
pt: Referências

en: Register
pt: Registrar

en: Register successful, redirecting...
pt: Registre-se com sucesso, redirecionando ...

en: Registration Form
pt: Formulário de registro

en: Related Posts
pt: Posts Relacionados

en: Related posts
pt: Posts relacionados

en: Religious Organizations
pt: Organizações Religiosas

en: Remember me
pt: Lembre de mim

en: Remove Compare
pt: Remover comparar

en: Remove From Featured
pt: Remover do destaque

en: Remove Personal Data
pt: Remover dados pessoais

en: Remove Version Parameter From JS & CSS Files
pt: Remover o parâmetro de versão dos arquivos JS e CSS

en: Remove WP emoji scripts from front-end.
pt: Remova os scripts de emoji WP do front-end.

en: Remove from Compare
pt: Remover do Compare

en: Removed
pt: Removido

en: Renewable energy performance index
pt: Índice de desempenho de energia renovável

en: Renewable energy performance index Placeholder
pt: Índice de desempenho de energia renovável Espaço Reservado

en: Rental Details
pt: Detalhes do aluguel

en: Reply
pt: Responder

en: Reply Message
pt: Responder à mensagem

en: Request Info
pt: Solicitar informações

en: Request Information
pt: Entrar em Contato

en: Request Information Button
pt: Botão de informações de solicitação

en: Request not valid
pt: Pedido não válido

en: Required
pt: Requeridos

en: Required Fields
pt: Os campos obrigatórios

en: Required Form Fields
pt: Campos de formulário necessários

en: Required Update not Available
pt: Atualização necessária não disponível

en: Requires Update
pt: Requer atualização

en: Reset Marker
pt: Repor Marcador

en: Reset Password
pt: Redefinir Senha

en: Reset password Session key expired.
pt: Redefinir senha A chave de sessão expirou.

en: Restaurants
pt: Restaurantes

en: Restrict user admin panel access
pt: Restringir o acesso do painel de administração do usuário

en: Result Found
pt: Resultado Encontrado

en: Results Found
pt: Resultados encontrados

en: Return to Required Plugins Installer
pt: Voltar para instalador de Plugins necessários

en: Return to the Dashboard
pt: Retorne para o Dashboard

en: Retype Password
pt: Redigite a senha

en: Reunion
pt: Reunião

en: Review
pt: Reveja

en: Review & Rating
pt: Avaliações

en: Review Title:
pt: Rever título:

en: Review has been submitted successfully!
pt: Mensagem enviada com sucesso!

en: Review title field is empty!
pt: O campo do título de revisão está vazio!

en: Reviews
pt: Rever

en: Reviews & Ratings
pt: Avaliações e classificações

en: Reviews title
pt: Título de avaliações

en: Revolution Slider
pt: Slider da Revolução

en: Right Align
pt: Alinhar à Direita

en: Right Sidebar
pt: Barra lateral direita

en: Roadmap
pt: Roteiro

en: Role not updated!
pt: Função não atualizada!

en: Role updated!
pt: Regra atualizado!

en: Room
pt: Quarto

en: Room Label
pt: Etiqueta da sala

en: Rooms
pt: Quartos

en: Rooms Label
pt: Etiqueta de salas

en: Rooms List
pt: Listar Cômodos

en: Rooms Placeholder
pt: Espaço reservado para salas

en: Russian Federation
pt: Federação Russa

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: Saint Barthelemy
pt: São Bartolomeu

en: Saint Barthélemy
pt: São Bartolomeu

en: Saint Helena
pt: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pt: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Saint Martin
pt: San Martin

en: Saint Martin (French part)
pt: São Martinho (parte francesa)

en: Saint Pierre and Miquelon
pt: São Pedro e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: Sale or Rent Price
pt: Preço de venda ou aluguel

en: Sale or Rent Price Placeholder
pt: Espaço reservado de preço de venda ou aluguel

en: Same as defined in Theme Options
pt: O mesmo que definido nas opções de tema

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API
pt: Sandbox = teste da API. LIVE = API de pagamentos reais

en: Sao Tome and Principe
pt: São Tomé e Príncipe

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Save
pt: Salve 

en: Save Changes
pt: Salvar Alterações

en: Save Search
pt: Salvar Pesquisa

en: Save Search Button
pt: Salvar esta pesquisa

en: Save as Draft
pt: Salvar como Rascunho

en: Save this Search?
pt: Salvar esta pesquisa?

en: Saved Search Button
pt: Botão de pesquisa salvo

en: Saved Searches
pt: Pesquisas salvas

en: Schedule Tour
pt: Agendar Tour

en: Schedule Tour Form
pt: Formulário de programação da excursão

en: Schedule Tour v2
pt: Programação do tour v2

en: Schedule a Tour
pt: Agende um tour

en: Schedule a Tour title
pt: Agende um título do Tour

en: Schedule a tour
pt: Agendar visita

en: Search
pt: Pesquisa

en: Search Agency
pt: Pesquisar Imobiliária

en: Search Agent
pt: Agente de pesquisa

en: Search Button
pt: Botão de Pesquisa

en: Search Button Background Color
pt: Cor do plano de fundo do botão de pesquisa

en: Search Button Border Color
pt: Cor da borda do botão de pesquisa

en: Search Button Text Color
pt: Cor do texto do botão de pesquisa

en: Search City, State or Area
pt: Pesquisar cidade, estado ou área

en: Search Invoices
pt: Faturas de pesquisa

en: Search Layout
pt: Layout Pesquisar

en: Search Listing
pt: Listagem de pesquisa

en: Search Options
pt: Opções de Pesquisa

en: Search Pages
pt: Páginas de pesquisa

en: Search Parameters
pt: Parâmetros de Pesquisa

en: Search Position
pt: Posição de pesquisa

en: Search Position
pt: Pesquisar Posição

en: Search Result Page
pt: Página de resultados da pesquisa

en: Search Result Page Layout
pt: Layout da página do resultado da pesquisa

en: Search Results Page
pt: Página de Resultado da Pesquisa

en: Search Results for "%s" Query
pt: Resultados da pesquisa para "%s"

en: Search Sidebar
pt: Barra lateral da pesquisa

en: Search State, City or Area
pt: Pesquisar estado, cidade ou área

en: Search Style
pt: Estilo de pesquisa

en: Search Tabs
pt: Pesquisar Abas

en: Search Templates:
pt: Procurar Modelos:

en: Search is saved. You will receive an email notification when new properties matching your search will be published
pt: A pesquisa é salva. Você receberá uma notificação por e-mail quando novas propriedades correspondentes à sua pesquisa forem publicadas

en: Searches
pt: Pesquisas

en: Searching...
pt: Procurando...

en: Second Price
pt: Segundo Preço

en: Second Price ( Display optional price for rental or square feet )
pt: Segundo Preço (Exibir preço opcional para aluguel ou pés quadrados)

en: Second Price (Optional)
pt: Segundo Preço (Opcional)

en: Second Price Placeholder
pt: Segundo espaço reservado de preço

en: Secondary Color
pt: Cor secundária

en: Secondary Hover Color
pt: Cor de foco secundário

en: Secret Key
pt: Chave secreta

en: Section Gallery
pt: Galeria de seções

en: Section Gallery Images in a row
pt: Seção Gallery Imagens em uma linha

en: Section Gallery Number of Visible Images
pt: Seção Gallery Número de imagens visíveis

en: Section Title
pt: Título da seção

en: Sections Titles
pt: Títulos de seções

en: Security check failed!
pt: A verificação de segurança falhou!

en: Security check failed, please refresh page and try again.
pt: Verificação de segurança falhou, por favor, atualize a página e tente novamente.

en: See all reviews
pt: Ver todas as avaliações

en: Select
pt: Selecionar

en: Select All
pt: Selecionar Tudo

en: Select Attachment.
pt: Selecione o anexo.

en: Select City
pt: Selecione a cidade

en: Select Country
pt: Selecionar País

en: Select Energy Class
pt: Classe de eficiência energética

en: Select Field
pt: Selecionar  Campo

en: Select Image
pt: Selecionar imagem

en: Select Image Button
pt: Selecione o botão de imagem

en: Select Label
pt: Selecione o rótulo

en: Select Package:
pt: Selecione o pacote:

en: Select Page For Redirection
pt: Selecionar página para redirecionamento

en: Select Pages
pt: Selecione Páginas

en: Select Role
pt: Selecione o papel

en: Select Sidebar
pt: Selecione a barra lateral

en: Select State
pt: Selecionar Estado

en: Select Version
pt: Selecionar Versão

en: Select Yes to replace the Property Location text fields with drop-down menus in order to select the property City, Area, County/State and Country
pt: Selecione Sim para substituir os campos de texto do Imóvel Localização com menus suspensos, a fim de selecionar a propriedade Cidade, Bairro, Município/Estado e País

en: Select Your Public Name
pt: Selecione o nome de contato a ser exibido

en: Select a Date
pt: Selecione uma data

en: Select a Property
pt: Selecione um imóvel

en: Select a city where to start the property map on header page. You can select multiple cities or keep all un-select to display properties from all the cities
pt: Selecione uma cidade onde iniciar o mapa do imóvel na página do cabeçalho. Você pode selecionar várias cidades ou manter todas as não selecionadas para exibir Imóveis de todas as cidades

en: Select a page from the list or custom
pt: Selecione uma página da lista ou personalizada

en: Select a property
pt: Selecione um imóvel

en: Select an Agency
pt: Selecione uma Imobiliária

en: Select an Agent
pt: Selecione um Corretor

en: Select an Author
pt: Selecione um autor

en: Select an Slider
pt: Selecione um Slider

en: Select and Upload
pt: Selecionar e fazer upload

en: Select between multi-steps or one step
pt: Selecione entre várias etapas ou etapa única

en: Select body background color
pt: Selecionar cor de fundo do corpo

en: Select body background color for listing grid v7, agents v2, agencies v2
pt: Selecionar a cor de fundo do corpo para a grade de anúncios v7, agentes v2, agências v2

en: Select city which has this area.
pt: Selecione a cidade que possui esta área.

en: Select content position for taxonomies pages. Content can be added in desciption field for each taxonomy
pt: Selecione a posição de conteúdo para páginas de taxonomies. O conteúdo pode ser adicionado no campo de descifração para cada taxonomia

en: Select country which has this state.
pt: Selecione o país que possui este estado.

en: Select expiry time for selected currency.
pt: Selecione o tempo de expiração da moeda selecionada.

en: Select how many similar properties to display
pt: Selecione quantas propriedades semelhantes serão exibidas

en: Select in which page templates you want the sidebars to be sticky
pt: Selecione em quais modelos de página você deseja que as barras laterais sejam pegajosas

en: Select meta type
pt: Selecione o tipo meta

en: Select meta type for listing preview lightbox
pt: Selecione meta tipo para caixa de luz de visualização de listagem

en: Select number of columns you show for address section
pt: Selecione o número de colunas a serem exibidas na seção de endereços

en: Select number of columns you show for details section
pt: Selecione o número de colunas a serem exibidas na seção de detalhes

en: Select number of columns you show for features section
pt: Selecione o número de colunas a serem exibidas na seção de recursos

en: Select on which pages you want to display the search
pt: Selecione em quais páginas você deseja exibir a pesquisa

en: Select placeholder text color
pt: Selecione a cor do texto do espaço reservado

en: Select property details module background color.
pt: Selecione a cor de fundo do módulo de detalhes da propriedade.

en: Select property details module border color.
pt: Selecione a cor da borda do módulo de detalhes da propriedade.

en: Select property layout to display on the half map page.
pt: Selecione o layout da propriedade para exibir na página do mapa.

en: Select property status which you want to use for mark as sold feature.
pt: Selecione o status da propriedade que você deseja usar para o recurso marcar como vendido.

en: Select rating!
pt: Selecione a classificação!

en: Select search style
pt: Selecione o estilo de pesquisa

en: Select state which has this city.
pt: Selecione o estado que tem esta cidade.

en: Select status where you want to hide mortgage calculator
pt: Selecione a finalidade onde você deseja ocultar calculadora de financiamento

en: Select status where you want to hide schedule tour section
pt: Selecione o status em que deseja ocultar a seção do tour de programação

en: Select submenu active color
pt: Selecione a cor ativa do submenu

en: Select taxonomies (type, status, country, city, state, features, areas, labels) pages layout
pt: Selecione taxonomies (tipo, status, país, cidade, estado, características, áreas, rótulos) layout de páginas

en: Select templates which you want to remove from template list when add new page
pt: Selecione modelos que você deseja remover da lista de modelos ao adicionar nova página

en: Select the Appropriate Rent Status
pt: Selecione o status de aluguel apropriado

en: Select the Status
pt: Selecione a Finalidade

en: Select the Yelp categories that you want to display.
pt: Selecione as categorias do Yelp que deseja exibir.

en: Select the advanced button background color
pt: Selecione a cor de fundo do botão avançado

en: Select the advanced button border color
pt: Selecione a cor avançada da borda do botão

en: Select the advanced button text color
pt: Selecione a cor de texto do botão avançado

en: Select the advanced search background color
pt: Selecione a cor avançada do plano de fundo da pesquisa

en: Select the background color
pt: Selecione a cor de fundo

en: Select the background color for half map side search
pt: Selecione a cor de fundo para pesquisa lateral de meio mapa

en: Select the background color of the menu tabs
pt: Selecione a cor de fundo das guias do menu

en: Select the background color of the menu tabs on hover
pt: Selecione a cor de fundo das guias do menu no hover

en: Select the background color of the mobile header
pt: Selecione a cor de fundo do cabeçalho móvel

en: Select the banner version
pt: Selecione a versão banner

en: Select the banner version you want to display in the property detail page
pt: Selecione a versão de banner que deseja exibir na página detalhes da propriedade

en: Select the body text color
pt: Selecione a cor do texto do corpo

en: Select the border color
pt: Selecione a cor da borda

en: Select the border color of the menu tabs
pt: Selecione a cor da borda das guias do menu

en: Select the border color of the search fields
pt: Selecione a cor da borda dos campos de pesquisa

en: Select the border dimention and style
pt: Selecione a dimensão e o estilo da borda

en: Select the bottom version
pt: Selecione a versão inferior

en: Select the button background color
pt: Selecione a cor do fundo do botão

en: Select the button background color on hover
pt: Selecione a cor de fundo do botão no hover

en: Select the button border color on hover
pt: Selecione a cor da borda do botão no hover

en: Select the button border options
pt: Selecione as opções de borda do botão

en: Select the call us background color
pt: Selecione a cor de fundo do call us

en: Select the call us text color
pt: Selecione a cor de texto chamada-nos

en: Select the color of the incons in the mobile header
pt: Selecione a cor dos incons no cabeçalho móvel

en: Select the color of the social icons
pt: Selecione a cor dos ícones sociais

en: Select the content layout
pt: Selecione o layout do conteúdo

en: Select the currency symbol position
pt: Selecione a posição do símbolo da moeda

en: Select the currency to use for paid submissions
pt: Selecione a moeda a ser usada para submissões pagas

en: Select the decimal points
pt: Selecione os pontos decimais

en: Select the default currency
pt: Selecione a moeda padrão

en: Select the distance unit
pt: Selecione a unidade de distância

en: Select the distance unit.
pt: Selecione a unidade de distância.

en: Select the footer bottom background color
pt: Selecione a cor de fundo do rodapé inferior

en: Select the footer font.
pt: Selecione a fonte do rodapé.

en: Select the footer layout
pt: Selecione o layout do rodapé

en: Select the footer links hover color
pt: Selecione a cor de hover dos links do rodapé

en: Select the footer text color
pt: Selecione a cor do texto do rodapé

en: Select the footer top background color
pt: Selecione a cor de fundo superior do rodapé

en: Select the header layout
pt: Selecionar um Layout do Cabeçalho para Editar

en: Select the heading font ( h1, h2, h3, h3 etc ).
pt: Selecione a fonte de títulos (h1, h2, h3, h3 etc).

en: Select the label background color
pt: Selecione a cor de fundo do rótulo

en: Select the label text color
pt: Selecione a cor do texto do rótulo

en: Select the layout
pt: Selecione o layout das propriedades para a página de resultados da pesquisa

en: Select the layout for search result page.
pt: Selecione o layout das propriedades para a página de resultados da pesquisa.

en: Select the listings layout for the agency detail page
pt: Selecione o layout de listagens para a página de detalhes da agência

en: Select the listings layout for the agent detail page
pt: Selecione o layout de listagens para a página de detalhes do agente

en: Select the listings order.
pt: Selecione a ordem de listagem.

en: Select the main content font.
pt: Selecione a fonte de conteúdo principal.

en: Select the measurement unit you will use on the website
pt: Selecione a unidade de medida que você usará no site

en: Select the menu background color
pt: Selecione a cor de fundo do menu

en: Select the navigation align
pt: Alinhamento do Texto

en: Select the navigation background color
pt: Selecione a cor de fundo de navegação

en: Select the navigation font.
pt: Selecione a fonte de navegação.

en: Select the number of fields to display in the search top row
pt: Selecione o número de campos a serem exibidos na linha superior da pesquisa

en: Select the open/close button background color
pt: Selecione a cor de fundo do botão aberto/fechado

en: Select the open/close button text color
pt: Selecione a cor do texto do botão abrir/fechar

en: Select the page background (only for page template)
pt: Selecione o plano de fundo da página (apenas para o modelo de página)

en: Select the page background type
pt: Selecione o tipo de plano de fundo da página

en: Select the page header type
pt: Selecione o tipo de cabeçalho da página

en: Select the primary color.
pt: Selecione a cor principal.

en: Select the primary hover color.
pt: Selecione a cor do hover principal.

en: Select the properties layout for search result page.
pt: Selecione o layout das propriedades para a página de resultados da pesquisa.

en: Select the results page properties order.
pt: Selecione o pedido de propriedades da página de resultados.

en: Select the search button background color
pt: Selecione a cor de fundo do botão de pesquisa

en: Select the search button border color
pt: Selecione a cor da borda do botão de pesquisa

en: Select the search button text color
pt: Selecione a cor do texto do botão de pesquisa

en: Select the search criteria for bedrooms, Rooms and bathrooms
pt: Selecione os critérios de pesquisa para Quartos, Cômodos e Banheiros

en: Select the search criteria for the keyword field
pt: Selecione os critérios de pesquisa para o campo de palavras-chave

en: Select the search layout
pt: Selecione o layout de pesquisa

en: Select the search position
pt: Selecione a posição de pesquisa

en: Select the secondary color.
pt: Selecione a cor secundária.

en: Select the secondary hover color.
pt: Selecione a cor de remar secundário.

en: Select the social icons color
pt: Selecione a cor dos ícones sociais

en: Select the spash page header Layout
pt: Selecione o layout do cabeçalho da página de spash

en: Select the status
pt: Selecione o status

en: Select the submission type.
pt: Selecione o tipo de submissão.

en: Select the taxonomy page listings order.
pt: Selecione o pedido de listagem de página de taxonomia.

en: Select the text color
pt: Selecione a cor do texto

en: Select the text color of the menu tabs
pt: Selecione a cor do texto das guias do menu

en: Select the text color of the menu tabs on hover
pt: Selecione a cor do texto das guias do menu no hover

en: Select the text color on hover
pt: Selecione a cor do texto no hover

en: Select the top area background color
pt: Selecione a cor de fundo da área superior

en: Select the top area text color
pt: Selecione a cor de texto da área superior

en: Select the top bar font.
pt: Selecione a fonte da barra superior.

en: Select the view to display for similar properties.
pt: Selecione a exibição para exibição de propriedades semelhantes.

en: Select tour date
pt: Selecione a data da turnê

en: Select website container width.
pt: Selecione a largura do contêiner do site.

en: Select what you want to display as first field in the banner search
pt: Selecione o que deseja exibir como primeiro campo na pesquisa de banner

en: Select which fields of the Add New Property form are mandatory
pt: Selecione quais campos do formulário Adicionar Novo Imóvel são obrigatórios

en: Select which fields you want to disable from the Add New Property form
pt: Selecione quais campos deseja desativar a partir do formulário Adicionar novo imóvel

en: Select which fields you want to disable from the agency & agent page contact form
pt: Selecione quais campos deseja desativar do formulário de contato da página da agência e do agente

en: Select which fields you want to disable from the property detail page agent contact form
pt: Selecione quais campos deseja desativar do formulário de contato do agente de página de detalhes de propriedade

en: Select which forms you want to use.
pt: Selecione os formulários que você deseja usar.

en: Select which information you want to hide from the property detail page
pt: Selecione quais informações você deseja ocultar na página de detalhes da propriedade

en: Select which page to use for Terms & Conditions
pt: Selecione qual página usar para Termos e Condições

en: Select which popup lightox you want to use for property gallery.
pt: Selecione qual lightox pop-up você deseja usar para a galeria de propriedades.

en: Select which user roles you want to disable
pt: Selecione quais funções de usuário você deseja desativar

en: Select yes if all new submissions must be approved by the administrator
pt: Selecione sim se todos os imóveis devem ser aprovados pelo administrador

en: Select yes if all updates must be approved by the administrator
pt: Selecione sim se todas as atualizações devem ser aprovadas pelo administrador

en: Select your account type
pt: Selecione seu tipo de conta

en: Select your request*
pt: Selecione o seu pedido*

en: Selected area will be used as base area for all conversions.
pt: A área selecionada será usada como área de base para todas as conversões.

en: Seller
pt: Vendedor

en: Seller Role
pt: Papel do vendedor

en: Send Email
pt: Enviar Email

en: Send Email Button
pt: Botão Enviar Email

en: Send Emails
pt: Mande emails

en: Send Feedback
pt: Enviar comentários

en: Send Message
pt: Enviar mensagem

en: Send Message Button
pt: Enviar botão de mensagem

en: Send Request
pt: Enviar Pedido

en: Send Via Email
pt: Enviar via email

en: Send the new user an email about their account.
pt: Envie para o novo usuário um e-mail sobre sua conta.

en: Send your feedback
pt: Envie seu feedback

en: Sending user info, please wait...
pt: Enviando informações do usuário, por favor aguarde ...

en: Sent for Approval
pt: Enviado para aprovação

en: Sent for approval
pt: Enviado para aprovação

en: Serbia
pt: Sérvia

en: Server Error: Make sure Email function working on your server!
pt: Erro do servidor: Verifique se a função de e-mail está funcionando no seu servidor!

en: Service Areas
pt: Cidades em Atendimento

en: Session key expired.
pt: Chave de sessão expirada.

en: Set as Featured
pt: Definir como em destaque

en: Set as recurring payment
pt: Definir como pagamento recorrente

en: Set height of the space. You can add white space between elements to separate them beautifully.
pt: Definir altura do espaço. Você pode adicionar espaços em branco entre elementos para separá-los lindamente.

en: Set position of share & favorite icons for mobile
pt: Definir a posição dos ícones de compartilhamento e favoritos para celular

en: Set property content area type.
pt: Definir o tipo de área de conteúdo da propriedade.

en: Set the property top area type.
pt: Defina o tipo de área superior da propriedade.

en: Settings
pt: Configurações

en: Setup the default distance
pt: Configurar a distância padrão

en: Share Property
pt: Propriedade compartilhada

en: Shop order
pt: Pedido

en: Shopping
pt: Compras

en: Short Description
pt: Pequena descrição

en: Short Price
pt: Preço Curto

en: Short Price Indian - Format
pt: Preço curto indiano - Formato

en: Show
pt: Exibir

en: Show All
pt: Mostrar tudo

en: Show Child:
pt: Mostrar filho:

en: Show Content Above Footer?
pt: Mostrar conteúdo acima do rodapé?

en: Show Count
pt: Mostrar contagem

en: Show Disclaimer
pt: Mostrar isenção de responsabilidade

en: Show Featured Listings
pt: Mostrar listagens em destaque

en: Show Featured Listings on Top
pt: Mostrar listagens em destaque no topo

en: Show Gallery as Active
pt: Mostrar a galeria como ativa

en: Show Gallery on Hover
pt: Mostrar galeria ao passar o mouse

en: Show Label
pt: Mostrar Etiqueta

en: Show Schedule Tour Tabs With Agent Form
pt: Abas Show Schedule Tour com formulário de agente

en: Show Search
pt: Mostrar pesquisa

en: Show Specific Sidebar?
pt: Mostrar barra lateral específica?

en: Show as Icon
pt: Mostrar como ícone

en: Show as Text
pt: Mostrar como texto

en: Show back to top button
pt: Mostrar botão de voltar ao topo

en: Show breadcrumb
pt: Mostrar o breadcrumb

en: Show featured properties
pt: Mostrar propriedades em destaque

en: Show first name field for register form
pt: Mostrar o campo de primeiro nome no formulário de registro

en: Show full phone number for agents, agencies across the site.
pt: Mostre o número de telefone completo para corretores, imobiliárias em todo o site.

en: Show last name field for register form
pt: Mostrar o campo de sobrenome no formulário de registro

en: Show latest posts by category
pt: Mostrar as últimas mensagens por categoria

en: Show multi-select for property Area
pt: Mostrar multi-seleção para área de propriedade

en: Show multi-select for property city
pt: Mostrar seleção múltipla para a cidade da propriedade

en: Show multi-select for property label
pt: Mostrar multi-seleção para rótulo de propriedade

en: Show multi-select for property status
pt: Mostrar multi-seleção para status de propriedade

en: Show multi-select for property type
pt: Mostrar multi-seleção para o tipo de propriedade

en: Show on this page
pt: Mostrar nesta página

en: Show phone number field for register form
pt: Mostrar campo de número de telefone no formulário de registro

en: Show properties
pt: Mostrar propriedades

en: Show properties Recently viewed properties
pt: Mostrar propriedades Propriedades visualizadas recentemente

en: Show property id in section header.
pt: Mostrar o ID da propriedade no cabeçalho da seção.

en: Show property type, status, features, cities, states
pt: Mostrar tipo de propriedade, status, recursos, cidades, estados

en: Show/Hide Data
pt: Mostrar / ocultar dados

en: Show/Hide Form Fields
pt: Campos de forma de Mostrar/ocultar

en: Show/Hide mortgage calculator for this listing?
pt: Exibir/ocultar calculadora de hipoteca para este anúncio?

en: Sidebar Position
pt: Posição da Barra Lateral

en: Sidebar on Left
pt: Barra lateral à esquerda

en: Sidebar on Right
pt: Barra lateral à direita

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Sign in with google
pt: Faça login com o google

en: Similar Listings
pt: Imóveis Similares

en: Similar Listings title
pt: Título de Listagens Similares

en: Similar Properties
pt: Propriedades Similares

en: Similar Properties Criteria
pt: Critérios de propriedades semelhantes

en: Similar Properties Number
pt: Número de propriedades similares

en: Similar Properties View
pt: Exibição de propriedades similares

en: Singapore
pt: Cingapura

en: Single Agency Layout
pt: Layout de agência única

en: Single Agent Layout
pt: Layout de agente único

en: Single Listing Map
pt: Mapa de listagem única

en: Single Listing Map Zoom
pt: Zoom de mapa de listagem única

en: Single Property
pt: Propriedade única

en: Sint Maarten (Dutch part)
pt: Sint Maarten (parte holandesa)

en: Site Container Width
pt: Largura do contêiner do site

en: Site Key
pt: Chave do site

en: Size
pt: Tamanho

en: Size Postfix
pt: Tamanho Postfix

en: Size Postfix Placeholder
pt: Suporte de fixação do tamanho do postfix

en: Size Postfix Tooltip
pt: Dica de ferramenta postfix de tamanho

en: Slider Image
pt: Imagem do controle deslizante

en: Slider Image Size
pt: Slider Tamanho da Imagem

en: Slides To Scroll:
pt: Slides para rolar:

en: Slides To Show:
pt: Slides para mostrar:

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovakia (Slovak Republic)
pt: Eslováquia (República Eslovaca)

en: Slovenia
pt: Eslovênia

en: Social Icon
pt: Ícone social

en: Social Icons
pt: Ícones sociais

en: Social Icons Color
pt: Cor dos Ícones Sociais

en: Social Icons color
pt: Cor dos Ícones Sociais

en: Social Info
pt: Informação Social

en: Social Media
pt: Mídia social

en: Social Media Icons
pt: Ícones das Redes Sociais

en: Sold
pt: Vendido

en: Sold (%s)
pt: Vendido (%s)

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Somália

en: Somalia, Somali Republic
pt: Somália, República da Somália

en: Some errors occurred! Please try again.
pt: Alguns erros ocorreram! Por favor, tente novamente.

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
pt: Alguém pediu uma nova transferência bancária

en: Something went wrong with the plugin API.
pt: Algo deu errado com a API do plug-in.

en: Sorry! Listing owners can not post review on their listings!
pt: Desculpa! Os proprietários não podem publicar comentários!

en: Sorry! You have already posted review on this listing!
pt: Desculpa! Você já postou um comentário nesta listagem!

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt: Desculpe, mas nada correspondeu aos seus termos de pesquisa. Por favor, tente novamente com algumas palavras-chave diferentes.

en: Sort By
pt: Ordenar por

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Sort by:
pt: Ordenar por:

en: Source
pt: Fonte

en: South Africa
pt: África do Sul

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pt: Geórgia do Sul e Ilhas Sandwich do Sul

en: Spain
pt: Espanha

en: Specialties
pt: Especialidades

en: Specific Pages
pt: Páginas Específicas

en: Specify Pages
pt: Especificar páginas

en: Specify which pages have to display the search. You can select multiple pages
pt: Especifique quais páginas devem exibir a pesquisa. Você pode selecionar várias páginas

en: Splash Page
pt: Página de apresentação

en: Splash Page & Transparent Header Logo (For Retina Screens)
pt: Splash Page & Transparent Header Logo (Para telas de retina)

en: Splash Page Logo Link
pt: Link do logotipo da página inicial

en: Splash Page Subtitle
pt: Legendas da página inicial

en: Square Feet
pt: Pés quadrado

en: Square Feet Text
pt: Texto de pés quadrados

en: Square Meters
pt: Metros quadrados

en: Square Meters Text
pt: Metros Quadrados

en: Standard Logo Height
pt: Altura do logotipo padrão

en: Standard Logo Width
pt: Largura do logotipo padrão

en: Start date
pt: Data de início

en: State
pt: Estado

en: State :
pt: Estado:

en: State required
pt: Estado requerido

en: State, City, Area dropdowns.
pt: Estado, cidade, área suspensa.

en: State/County
pt: Estado / País

en: State/county
pt: Estado/País

en: State/county Label
pt: Rótulo estadual/municipal

en: State/county Placeholder
pt: Espaço reservado estadual/municipal

en: States
pt: Estados

en: Stats
pt: Estatísticas

en: Statuses
pt: Status

en: Sticky Advanced Search - Desktop
pt: Pesquisa Avançada fixa - Desktop

en: Sticky Menu - Desktop Devices
pt: Menu pegajoso - Dispositivos de desktop

en: Sticky Sidebar
pt: Barra lateral pegajosa

en: Streat Address
pt: Endereço de streat

en: Street Address
pt: Endereço

en: Street Address Placeholder
pt: Endereço de rua Placeholder

en: Street View
pt: Visão da Rua

en: Street address (64 characters max)
pt: Morada (64 caracteres no máximo)

en: Street address required
pt: Endereço da rua obrigatório

en: Stripe
pt: Listra

en: Stripe Consumer Profile
pt: Perfil do Consumidor Stripe

en: Stripe Settings
pt: Configurações de faixa

en: Stripe Tax ID
pt: ID fiscal do Stripe

en: Studio
pt: Estúdio

en: Style
pt: Estilo

en: Sub Listings
pt: Sub-Listagens

en: Sub Menu Active Color
pt: Sub Menu Cor Ativa

en: Sub Title:
pt: Legenda:

en: Sub listings
pt: Sub-listagens

en: Sub listings title
pt: Título de sublistagens

en: Subject
pt: Assunto

en: Subject :
pt: Assunto

en: Subject for Admin
pt: Assunto para o administrador

en: Subject for Admin - Expired Listing
pt: Assunto para Admin - Listagem Expirada

en: Subject for Admin - Featured Submission
pt: Assunto para administrador - envio em destaque

en: Subject for Admin - New wire Transfer
pt: Subject for Admin - Nova transferência eletrônica

en: Subject for Admin - Paid Submission
pt: Assunto para administrador - Envio pago

en: Subject for Admin - Submission
pt: Assunto para Admin - Submissão

en: Subject for Approved Listing
pt: Assunto para listagem aprovada

en: Subject for Disapproved Listing
pt: Assunto para listagem não aprovada

en: Subject for Expired Listing
pt: Assunto da listagem expirada

en: Subject for Featured Submission
pt: Assunto para submissão em destaque

en: Subject for Free Listing Expired
pt: Assunto para listagem gratuita expirada

en: Subject for Matching Submissions
pt: Assunto para submissões correspondentes

en: Subject for Membership Cancelled
pt: Assunto para associação cancelada

en: Subject for New User Admin Notification
pt: Assunto para notificação de administração de novo usuário

en: Subject for New User Notification
pt: Assunto para notificação de novo usuário

en: Subject for New wire Transfer
pt: Assunto para nova transferência eletrônica

en: Subject for Paid Submission
pt: Assunto para apresentação paga

en: Subject for Purchase Activated
pt: Assunto para compra ativada

en: Subject for Recurring Payment
pt: Assunto para pagamento recorrente

en: Subject for Submission
pt: Assunto para Submissão

en: Subject for featured Listing Expired
pt: Assunto para listagem em destaque Expirado

en: Submission & Featured Payment on
pt: Envio e pagamento em destaque em

en: Submission Fee
pt: Taxa de Inscrição

en: Submission Price
pt: Preço da assinatura

en: Submit
pt: Enviar

en: Submit Property
pt: Enviar propriedade

en: Submit Review
pt: Enviar revisão

en: Submit a Tour Request
pt: Enviar uma solicitação de excursão

en: Submit a Tour Request Button
pt: Enviar um botão de solicitação de passeio

en: Submitted successfully.
pt: Enviado com sucesso.

en: Submitting, Please wait...
pt: Submeter, por favor aguarde ...

en: Subtitle
pt: Legenda

en: Successfull
pt: Bem sucedido

en: Sudan
pt: Sudão

en: Suggested size 2000px x 700px
pt: Tamanho sugerido 2000px x 700px

en: Suggestions
pt: Sugestões

en: Support
pt: Apoio, suporte

en: Svalbard & Jan Mayen Islands
pt: Ilhas Svalbard e Jan Mayen

en: Svalbard and Jan Mayen
pt: Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt: Suazilândia

en: Sweden
pt: Suécia

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Syrian Arab Republic
pt: República Árabe da Síria

en: Tab 1
pt: Guia 1

en: Tab 2
pt: Guia 2

en: Tabs
pt: Guias

en: Tabs Limit
pt: Limite de guias

en: Tabs One
pt: Abas Um

en: Tabs Two
pt: Guias Dois

en: Tabs Vertical
pt: Guias verticais

en: Taiwan, Province of China
pt: Taiwan, província da China

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Tanzania
pt: Tanzânia

en: Tanzania, United Republic of
pt: Tanzânia, República Unida da

en: Tax
pt: Imposto

en: Tax Number
pt: Número de identificação fiscal

en: Tax:
pt: Imposto:

en: Taxes
pt: Impostos

en: Taxonomies
pt: Taxonomias

en: Taxonomies Layout
pt: Layout de taxonomias

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Taxonomy Pages
pt: Páginas de taxonomia

en: Team
pt: Equipe

en: Templates
pt: Modelos

en: Terms & Condition and GDPR checkbox
pt: Termos & Condições

en: Terms & Conditions
pt: Termos e Condições

en: Terms & Conditions Page
pt: Página de Termos e Condições

en: Terms of Use
pt: Termos de Uso

en: Terms of Use Checkbox Validation Message
pt: Mensagem de validação da caixa de seleção Termos de uso

en: Terrain
pt: Terreno

en: Testimonial Details
pt: Detalhes do testemunho

en: Testimonials
pt: Depoimentos

en: Testimonials Type:
pt: Depoimentos Tipo:

en: Text
pt: Texto

en: Text Color
pt: Cor do texto

en: Text Color Hover
pt: Foco da Cor do Texto

en: Text Color On Hover
pt: Cor do texto em foco

en: Text color for price range slider and other features
pt: Cor de texto para controle deslizante de faixa de preço e outros recursos

en: Text color for price range slider and other features for half map side search
pt: Cor de texto para controle deslizante de faixa de preço e outros recursos para pesquisa lateral de meio mapa

en: Text:
pt: Texto:

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Thank You Message
pt: Mensagem de Agradecimento

en: Thank You Page
pt: Página de agradecimento

en: Thank you for your business with us
pt: Obrigado por seus negócios conosco

en: Thank you for your feedback!
pt: Obrigado pelo seu comentário!

en: Thanks for verifying houzez purchase!
pt: Obrigado por verificar a compra Armazém3!

en: Thanks for voting
pt: Obrigado por votar

en: The Email you entered is not valid. Please try again.
pt: O email que você digitou não é válido. Por favor, tente novamente.

en: The email field is empty.
pt: O campo de email está vazio.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
pt: O seguinte plug-in precisa ser atualizado para sua versão mais recente para garantir a máxima compatibilidade com este tema: %1$s .

en: The following plugin was activated successfully:
pt: O plugin a seguir foi ativado com sucesso:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s.
pt: O seguinte plug-in recomendado está atualmente inativo: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s.
pt: O plugin necessário seguinte está atualmente inativo: %1$s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
pt: O processo de instalação e ativação está sendo iniciado. Esse processo pode demorar um pouco em alguns hosts, então, por favor, seja paciente.

en: The installation of %1$s failed.
pt: A instalação de %1$s falhou.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
pt: O processo de instalação está sendo iniciado. Esse processo pode demorar um pouco em alguns hosts, então, por favor, seja paciente.

en: The message has been sent.
pt: A mensagem foi enviada.

en: The property top banner has three tabs, the image/gallery, map view and street view. Select the one you want to display first
pt: O banner superior da propriedade tem três guias, a imagem/galeria, a vista do mapa e a vista da rua. Selecione o que você deseja exibir primeiro

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
pt: O pacote de plug-in remoto consiste em mais de um arquivo, mas os arquivos não são empacotados em uma pasta.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
pt: O pacote do plugin remoto não contém uma pasta com o slug desejado e a renomeação não funcionou.

en: The rent prices will be displayed based on selected status.
pt: Os preços de aluguel serão exibidos com base no status selecionado.

en: The request is invalid or malformed.
pt: A solicitação é inválida ou mal formada.

en: The response parameter is invalid or malformed.
pt: O parâmetro de resposta é inválido ou malformado.

en: The response parameter is missing.
pt: O parâmetro de resposta está ausente.

en: The retina logo have to be double size of the regular logo
pt: O logotipo da retina tem que ser de tamanho duplo do logotipo regular

en: The secret parameter is invalid or malformed.
pt: O parâmetro secreto é inválido ou malformado.

en: The secret parameter is missing.
pt: O parâmetro secreto está faltando.

en: The user must be logged in to view this property?
pt: O usuário deve estar conectado para visualizar esta propriedade?

en: Theme Options
pt: Opções de temas

en: There are no taxonomy found
pt: Não há taxonomia encontrada

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
pt: Há um ou mais plug-ins obrigatórios ou recomendados para instalar, atualizar ou ativar.

en: There is an update available for: %1$s.
pt: Existe uma atualização disponível para: %1$s.

en: There is problem with API connection, try again.
pt: Há problema com a conexão API, tente novamente.

en: This Email is already used by another user. Please try a different one.
pt: Este e-mail já é usado por outro usuário. Por favor, tente um diferente.

en: This applies for the calendar field type available for properties.
pt: Isso se aplica ao tipo de campo de calendário disponível para propriedades.

en: This email address is already registered
pt: Este endereço de e-mail já está registrado

en: This email address is already registered.
pt: Este endereço de e-mail já está registrado.

en: This email address will receive a copy of message sent to agent from property detail page.
pt: Este endereço de e-mail receberá uma cópia da mensagem enviada ao agente a partir da página de detalhes da propriedade.

en: This file is mandatory
pt: Este arquivo é obrigatório

en: This is not a valid request
pt: Este não é um pedido válido

en: This must be a URL.
pt: Este deve ser um URL.

en: This option only works if you are using the header 4. You can choose the header 4 from theme options
pt: Esta opção só funciona se você estiver usando o cabeçalho 4. Você pode escolher o cabeçalho 4 das opções de tema

en: This option only works on the grid view v.2
pt: Esta opção só funciona na exibição de grade v.2

en: This option only works on the list view and grid v.1, v.4 and v.7
pt: Essa opção só funciona no modo de exibição de lista e na grade v.1, v.4 e v.7

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
pt: Este plugin precisa ser atualizado para ser compatível com o seu tema.

en: This setting works for the advanced search over headers map, video, image, etc.
pt: Esta configuração funciona para a pesquisa avançada sobre o mapa de cabeçalhos, vídeo, imagem, etc.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s.
pt: Este tema recomenda o seguinte plug-in: %1$s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s.
pt: Este tema requer o seguinte plug-in: %1$s .

en: This username is already registered.
pt: Este nome de usuário já está registrado.

en: Thousands Separator
pt: Separador de milhares

en: Thread success fully created!
pt: Sucesso de thread totalmente criado!

en: Three
pt: Três

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Time
pt: Tempo

en: Time Period
pt: Período de tempo

en: Time Slots
pt: Horários

en: Time field is empty!
pt: O campo do tempo está vazio!

en: Title
pt: Título

en: Title / Position
pt: Título / Posição

en: Title Placeholder
pt: Espaço reservado do título

en: Title*
pt: Título*

en: Title/Position
pt: Título / Posição

en: Title:
pt: Título:

en: To
pt: Para

en: To Activate <span class="count">(%s)</span>
pt: Para Ativar <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span>
pt: Para Instalar <span class="count">(%s)</span>

en: To mark an image as featured, click the star icon. If no image is marked as featured, the first image will be considered the featured image.
pt: Para marcar uma imagem como destaque, clique no ícone de estrela. Se nenhuma imagem for marcada como em destaque, a primeira imagem será considerada a imagem em destaque.

en: To review this listing please sign in.
pt: Para revisar este anúncio, faça login.

en: To:
pt: Para:

en: Toggle Select
pt: Alternar Seleção

en: Toggle navigation
pt: Alternar navegação

en: Togo
pt: Ir

en: Top Area
pt: Área superior

en: Top Area Background Color
pt: Cor de fundo da área superior

en: Top Bar
pt: Barra superior

en: Top Bar Left Area
pt: Área superior da barra superior

en: Top Bar Right Area
pt: Área Direita da Barra Superior

en: Top Browsers
pt: Top Navegadores

en: Top Countries
pt: Top de Países

en: Top Menu
pt: Menu de cima

en: Top Platforms
pt: Top Plataformas

en: Top Row Fields
pt: Campos da linha superior

en: Total Amount
pt: Valor total

en: Total Invoices:
pt: Total de faturas:

en: Total Price
pt: Preço total

en: Total Price:
pt: Preço total:

en: Total With Down Payment:
pt: Total com pagamento antecipado:

en: Tour Type
pt: Tipo de Excursão

en: Translation
pt: Tradução

en: Transparent Header - Create Listing Button
pt: Cabeçalho transparente - Criar botão de listagem

en: Transparent Header - Login & Register
pt: Transparent Header - Login e registro

en: Transparent Menu Options (The transparent navigation is displayed on the splash page and when you select the trasparent header)
pt: Opções de menu transparentes (A navegação transparente é exibida na página de respingo e quando você seleciona o cabeçalho trasparent)

en: Transportation
pt: Transporte

en: Trinidad and Tobago
pt: Trinidad e Tobago

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turkey
pt: Peru

en: Turkmenistan
pt: Turcomenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt: Ilhas Turks e Caicos

en: Twitter Profile Link
pt: Link do perfil do Twitter

en: Two
pt: Dois

en: Type
pt: Tipo

en: Type your message here...
pt: Digite sua mensagem aqui ...

en: Types
pt: Tipos

en: Typography
pt: Tipografia

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: Unable to initiate confirmation request. Please contact the administrator.
pt: Não é possível iniciar o pedido de confirmação. Por favor contate o administrador.

en: Under Banner
pt: Sob o estandarte

en: Under Banners (Sliders, Map, Video, etc)
pt: Abaixo dos Banners (Controles deslizantes, mapa, vídeo, etc)

en: Under Navigation
pt: Sob navegação

en: Under Property Title
pt: Sob o título de propriedade

en: Under banner ( Slider, Map etc )
pt: Sob banner (Slider, Mapa etc)

en: Unique
pt: Único

en: Unique Views
pt: Visualizações únicas

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos

en: United States Minor Outlying Islands
pt: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

en: United States Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens dos Estados Unidos

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Unlimited Images
pt: Imagens Ilimitadas

en: Unlimited Listings
pt: Listagens Ilimitadas

en: Unlimited listings
pt: Listagens Ilimitadas

en: Unverified Nonce!
pt: Nonverified Nonce!

en: Update
pt: Atualizar

en: Update %2$s
pt: Atualizar %2$s

en: Update Available <span class="count">(%s)</span>
pt: Atualização disponível <span class="count">(%s)</span>

en: Update Listing on %website_url
pt: Atualizar a listagem em %website_url

en: Update Password
pt: Atualizar senha

en: Update PayPal, Stripe and 2Checkout settings according to API type selection
pt: Atualizar as configurações do PayPal, Stripe e 2Checkout de acordo com a seleção do tipo de API

en: Update Profile Picture
pt: Atualizar imagem do perfil

en: Update Required
pt: Atualização necessária

en: Update Review
pt: Revisão de atualização

en: Update recommended
pt: Atualização recomendada

en: Updated Date
pt: Data atualizada

en: Updated Ratings Approved by Admin
pt: Avaliações atualizadas aprovadas pela Admin

en: Updated on
pt: Atualizado em

en: Updated reviews & ratings must be approved by the administrator
pt: Avaliações e avaliações atualizadas devem ser aprovadas pelo administrador

en: Updated successfully.
pt: Atualizado com sucesso.

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
pt: Atualizando Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
pt: Atualizando Plugin: %s

en: Upgrade 2.0
pt: Atualização 2.0

en: Upgrade Package
pt: Pacote de atualização

en: Upgrade message from the plugin author:
pt: Atualizar mensagem do autor do plug-in:

en: Upgrade to Featured
pt: Upgrade para destaque

en: Upgrade to Featured Listing
pt: Atualizar para a listagem em destaque

en: Upgrade to featured listing on
pt: Atualizar a listagem de destaque na

en: Upload
pt: Envio

en: Upload Gallery Images
pt: Enviar Imagens para a Galeria

en: Upload a video cover image
pt: Faça upload de uma imagem de capa do vídeo

en: Upload an image below if you selected yes.
pt: Carregue uma imagem abaixo se você selecionou sim.

en: Upload default placeholder. Recommended Size 1170 x 850 pixels
pt: Carregar espaço reservado padrão. Tamanho recomendado 1170 x 850 pixels

en: Upload icon
pt: Enviar icone

en: Upload image
pt: Enviar Imagem

en: Upload jpg, png or svg icon
pt: Carregar o ícone jpg, png ou svg

en: Upload logo for lightbox.
pt: Carregue o logótipo para a mesa de luz.

en: Upload the cover image file
pt: Faça upload do arquivo de imagem de capa

en: Upload the favicon.
pt: Faça o upload do favicon.

en: Upload the iPad icon (72px by 72px).
pt: Carregue o ícone do iPad (72px por 72px).

en: Upload the iPad retina icon (144px by 144px).
pt: Faça upload de seu ícone de retina iPad personalizado (144px por 144px).

en: Upload the iPhone icon (57px by 57px).
pt: Carregue o ícone do iPhone (57px por 57px).

en: Upload the iPhone retina icon (114px by 114px).
pt: Faça upload do seu ícone personalizado para iPhone retina (114px por 114px), ou especifique a URL online para o favicon.

en: Upload the logo
pt: Faça o upload do logotipo

en: Upload the logo for dashboard
pt: Faça upload do logotipo para painel

en: Upload the logo for mobile devices.
pt: Faça upload do logotipo para dispositivos móveis.

en: Upload the logo for retina devices
pt: Faça upload do logotipo para dispositivos retina

en: Upload the logo for the splash page and the transparent header
pt: Carregue o logotipo para a página inicial e o cabeçalho transparente

en: Upload the logo.
pt: Carregue o logotipo.

en: Upload the mp4 file
pt: Carregue o arquivo mp4

en: Upload the ogv file
pt: Carregue o arquivo ogv

en: Upload the plan image
pt: Carregar a imagem do plano

en: Upload the retina logo for the mobile splash page
pt: Carregue o logotipo de retina para a página inicial móvel

en: Upload the retina logo for the splash page and the transparent header
pt: Carregue o logotipo retina para a página inicial e o cabeçalho transparente

en: Upload the video file
pt: Carregue um arquivo de vídeo

en: Upload the webm file
pt: Carregue o arquivo webm

en: Upload your custom logo for email header.
pt: Faça o upload do seu logotipo personalizado para o cabeçalho de e-mail.

en: Upload your custom logo for mobile splash page.
pt: Faça o upload do seu logotipo personalizado para a página inicial para dispositivos móveis.

en: Upload your custom site logo for print property.
pt: Faça o upload do logotipo do site personalizado para a propriedade de impressão.

en: Uploaded Attachments
pt: Anexos

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Uruguay, Eastern Republic of
pt: Uruguai, República Oriental do

en: Use %matching_submissions as matching submissions list, %listing_count for number of listing count
pt: Use% matching_submissions como lista de envio correspondente,% listing_count para o número de contagem de listagem

en: Use %sender_name , %sender_email , %sender_phone , %website_name , %property_title , %property_link , %property_id , %user_type ,  %sender_message
pt: Uso %sender_name , %sender_email , %sender_phone , %website_name , %property_title , %property_link , %property_id , %user_type , %sender_message

en: Use %sender_name , %sender_email , %sender_phone , %website_name , %property_title , %property_link, %property_id, %schedule_date , %schedule_time ,  %sender_message, %schedule_tour_type
pt: Use %sender_name , %sender_email , %sender_phone , %website_name , %property_title , %property_link, %property_id, %schedule_date , %schedule_time , %sender_message, %schedule_tour_type

en: Use minify version of js files
pt: Use a versão minify dos arquivos js

en: Use the comma to separate the time slots. (For example: 12:00 am, 12:15 am, 12:30 am)
pt: Use a vírgula para separar os intervalos de tempo. (Por exemplo: 12h, 12h15, 12h30)

en: Use this option to keep the advanced search filters always visible
pt: Use esta opção para manter os filtros de pesquisa avançados sempre visíveis

en: User Account Menu
pt: Menu da conta de usuário

en: User Agent ID
pt: ID do agente do usuário

en: User ID (Buyer):
pt: ID do Usuário (Comprador):

en: User Role:
pt: Papel do usuário:

en: User Roles
pt: Funções do usuário

en: User Type
pt: Tipo de Usuário

en: User Type :
pt: Tipo de usuário

en: User registration is disabled for demo purpose.
pt: O registro do usuário é desativado para fins de demonstração.

en: User will be redirected to selected page after agent form submission
pt: O usuário será redirecionado para página selecionada após envio do formulário do corretor

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Username (Buyer Name):
pt: Nome de usuário (Nome do Comprador):

en: Username *
pt: Nome de usuário *

en: Username already exist!
pt: Usuário já existente!

en: Username or Email
pt: Nome de usuário ou email

en: Username:
pt: Nome de usuário:

en: Users can type the password on registration form
pt: Os usuários podem digitar a senha no formulário de registro

en: Uzbekistan
pt: Uzbequistão

en: Valid email address required
pt: Endereço de email válido requerido

en: Valid file formats
pt: Formatos de arquivo válidos

en: Value
pt: Valor

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
pt: Venezuela, República Bolivariana da

en: Verified
pt: Verificado

en: Verify Purchase
pt: Verificar a compra

en: Version
pt: Versão

en: Version 1
pt: Versão 1

en: Version 2
pt: Versão 2

en: Version 3
pt: Versão 3

en: Version 4
pt: Versão 4

en: Version 5
pt: Versão 5

en: Version 6
pt: Versão 6

en: Video
pt: Vídeo

en: Video Chat
pt: Videochamada

en: Video Cover Image
pt: Imagem de capa do vídeo

en: Video Format
pt: Formato de vídeo

en: Video Image
pt: Imagem de vídeo

en: Video URL
pt: URL do vídeo

en: Video Url
pt: URL do vídeo

en: Video Url Placeholder
pt: Espaço reservado de URL de vídeo

en: Video title
pt: Título do vídeo

en: Viet Nam
pt: Vietnã

en: Vietnam
pt: Vietnã

en: View
pt: Visão

en: View All
pt: Ver Todos

en: View All Results
pt: Ver todos os resultados

en: View Details
pt: Ver detalhes

en: View Listing
pt: Visualizar listagem

en: View Listings
pt: Ver listagens

en: View Listings Button
pt: Criar botão Anunciar

en: View Listings link
pt: Ver link de listagens

en: View Profile
pt: Ver perfil

en: View Property
pt: Ver Imóvel

en: View Public Profile
pt: Visualizar perfil público

en: View Stats
pt: Ver estatísticas

en: View listings
pt: Visualizar listagens

en: View my listing
pt: Visualizar minha listagem

en: Virgin Islands, British
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: Virgin Islands, U.S.
pt: Ilhas Virgens, U.S.

en: Virtual Tour Placeholder
pt: Placeholder de tour virtual

en: Visibility Hidden
pt: Visibilidade Oculta

en: Visitors expect smaller values for rent prices, So please provide the list of minimum and maximum rent prices below
pt: Os visitantes esperam valores menores para os preços de aluguel, portanto forneça a lista de preços mínimos e máximos de aluguel abaixo

en: Visits
pt: Visitas

en: WEBM File
pt: Arquivo WEBM

en: Walk Score
pt: Pontuação da caminhada

en: Walkscore API Key
pt: Chave da API Walkscore

en: Wallis and Futuna
pt: Wallis e Futuna

en: Want to set single listing expire days?
pt: Deseja definir uma listagem única para expirar dias?

en: We didn't find any results
pt: Não encontramos nenhum resultado

en: We didn’t find any results
pt: Nós não encontramos nenhum resultado

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price.
    Instructions:  %payment_details.
pt: Recebemos sua solicitação de pagamento por Transferência Bancária em% website_url!
    Siga as instruções abaixo para começar a enviar as propriedades o mais rápido possível.
    O número da fatura é:% invoice_no, Valor:% total_price.
    Instruções:% payment_details.

en: Webhook URL
pt: URL do Webhook

en: Website
pt: Local na rede Internet

en: Website :
pt: Site :

en: Website Url
pt: URL do site

en: Website, Newspaper, Friend, Google, Facebook
pt: Site, Jornal, Amigo, Google, Facebook

en: Week
pt: Semana

en: Weekly
pt: Semanal

en: Weekly Payment
pt: Pagamento semanal

en: Welcome Title
pt: Título de boas-vindas

en: Western Sahara
pt: Saara Ocidental

en: What information do you want to display in agent data container?
pt: Quais informações você deseja exibir no contêiner de dados do agente?

en: What would you like to show on top bar left area.
pt: O que você gostaria de mostrar na parte superior esquerda da barra.

en: What would you like to show on top bar right area.
pt: O que você gostaria de mostrar na área da barra superior direita.

en: What's Nearby?
pt: O que há por perto?

en: What's Nearby? title
pt: O que há por perto? título

en: Where to Apply Custom Design?
pt: Onde aplicar o design personalizado?

en: Where to display?
pt: Onde Exibir?

en: Which city has this area?
pt: Qual cidade tem essa área?

en: Which country has this state?
pt: Qual país tem esse estado?

en: Which state has this city?
pt: Qual estado tem esta cidade?

en: Which statuses would you like to exclude from searches?
pt: Quais finalidades você gostaria de excluir das pesquisas?

en: Widgets Custom Design
pt: Design personalizado de widgets

en: Widgets in this area will be show in footer column four
pt: Widgets nesta área serão mostrados na coluna de rodapé quatro

en: Widgets in this area will be show in footer column one
pt: Widgets nesta área serão mostrados na coluna de rodapé um

en: Widgets in this area will be show in footer column three
pt: Widgets nesta área serão mostrados na coluna de rodapé três

en: Widgets in this area will be show in footer column two
pt: Widgets nesta área serão mostrados na coluna de rodapé dois

en: Widgets in this area will be shown in agencies template and agency detail page.
pt: Os widgets nessa área serão mostrados no modelo de agências e na página de detalhes da agência.

en: Widgets in this area will be shown in agents template and angent detail page.
pt: Os widgets nessa área serão mostrados no modelo de agentes e na página de detalhes do ângulo.

en: Widgets in this area will be shown in page sidebar.
pt: Widgets nesta área serão mostrados na barra lateral da página.

en: Widgets in this area will be shown in property listings sidebar.
pt: Widgets nessa área serão exibidos na barra lateral de propriedades.

en: Widgets in this area will be shown in search result page.
pt: Os widgets nessa área serão mostrados na página de resultados da pesquisa.

en: Widgets in this area will be shown in single property sidebar.
pt: Os widgets nessa área serão mostrados na barra lateral da propriedade única.

en: Widgets in this area will be shown in the blog sidebar.
pt: Widgets nessa área serão mostrados na barra lateral do blog.

en: Width
pt: Largura

en: Wire Payment Received - Activate the purchase
pt: Pagamento por fio recebido - Ativar a compra

en: Wire Transfer
pt: Transferência bancária

en: Wire instructions
pt: Instruções sobre fios

en: With Icons
pt: Com Ícones

en: Without Featured
pt: Sem destaque

en: Without Icons
pt: Sem Ícones

en: Won Deals
pt: Ofertas Ganhas

en: WordPress Repository
pt: Repositório WordPress

en: Work
pt: Trabalho

en: Work Phone :
pt: Telefone de trabalho :

en: Write a review
pt: Escreva uma avaliação

en: Write private note for this property, it will not display for public.
pt: Escrever uma observação particular para essa propriedade, ela não será exibida para público.

en: Write review!
pt: Escreva um comentário!

en: Year
pt: Ano

en: Year Built
pt: Ano de construção

en: Year Built Label
pt: Ano de construção

en: Year Built Placeholder
pt: Ano de Construção

en: Years:
pt: Anos:

en: Yelp API Key
pt: Chave da API do Yelp

en: Yelp Categories
pt: Categorias Yelp

en: Yelp Distance Unit
pt: Yelp Unidade de Distância

en: Yelp Nearby Places
pt: Yelp Lugares Próximos

en: Yelp Results Limit
pt: Limite de resultados do Yelp

en: Yemen
pt: Iémen

en: Yes
pt: Sim

en: Yes Label
pt: Sim, Rótulos

en: You Don't have permission to access this message.
pt: Você não tem permissão para acessar esta mensagem.

en: You are already logged in!
pt: Você já está logado!

en: You are not logged in or This property does not belong to logged in user.
pt: Você não está logado ou Esta propriedade não pertence ao usuário logado.

en: You can assign this widget are to any page.
pt: Você pode atribuir este widget a qualquer página.

en: You can attach PDF files, Map images OR other documents.
pt: Você pode anexar arquivos PDF, imagens de mapas OU outros documentos.

en: You can contact %s via email %s
pt: Você pode contatar %s via email %s

en: You can make a post featured by clicking featured properties checkbox while add/edit post
pt: Você pode criar uma postagem clicando na caixa de seleção de propriedades em destaque enquanto adiciona / edita postagem

en: You can see more details here %s
pt: Você pode ver mais detalhes aqui %s

en: You can select multiple pages
pt: Você pode selecionar várias páginas

en: You can use %listing_title as listing title, %listing_url as listing link
pt: Você pode usar% listing_title como título da listagem,% listing_url como link da listagem

en: You can view this at
pt: Você pode ver isso em

en: You don't have any agent listed.
pt: Você não possui nenhuma pesquisa salva

en: You don't have any contact at this moment.
pt: Você não tem nenhum contato no momento.

en: You don't have any favorite properties yet!
pt: Você ainda não tem nenhuma propriedade favorita!

en: You don't have any membership.
pt: Você não tem nenhum plano de

en: You don't have any message.
pt: Você não tem nenhuma mensagem.

en: You don't have any package! You need to buy your package.
pt: Você não tem nenhum pacote! Você precisa comprar o seu pacote.

en: You don't have any properties yet!
pt: Você ainda não tem propriedades!

en: You don't have any property listed.
pt: Você ainda não possui imóveis!

en: You don't have any saved search
pt: Você não tem nenhuma pesquisa salva

en: You have a new message on
pt: Você tem uma nova mensagem em

en: You have already used your free package, please choose different package.
pt: Você já usou o seu pacote livre, por favor escolha pacote diferente.

en: You have already voted
pt: Você já votou

en: You have new message!
pt: Você tem nova mensagem!

en: You have received a message from:
pt: Você recebeu uma mensagem de:

en: You have received a message from:
pt: Você recebeu uma mensagem de:

en: You have received new lead from:
pt: Você recebeu um novo Lead de

en: You have received new message from:
pt: Você recebeu uma nova mensagem de:

en: You have successfully saved your listing as draft
pt: Você salvou com sucesso sua listagem como rascunho

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
pt: Você usou todas as listagens "Em destaque" no seu pacote.

en: You ordered a new Wire Transfer
pt: Você solicitou uma nova transferência eletrônica

en: YouTube, Vimeo, SWF File and MOV File are supported
pt: YouTube, Vimeo, arquivos SWF e arquivos MOV são suportados

en: Your Current Package
pt: Seu pacote atual

en: Your Email
pt: Seu email

en: Your Name
pt: Seu nome

en: Your Supported Currencies.
pt: Suas moedas suportadas.

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: Seu comentário aguarda moderação.

en: Your current package doesn't let you publish more properties! You need to upgrade your membership.
pt: Seu pacote atual não permite que você publique mais propriedades! Você precisa atualizar sua associação.

en: Your email address*
pt: Seu endereço de e-mail*

en: Your feedback and comments have played a major role in determining the features incorporated into Houzez. We’d like to hear your thoughts and ideas on what we should be considering for the next or future updates.
pt: Seu feedback e comentários desempenharam um papel importante na determinação dos recursos incorporados ao Corretor Magnético. Gostaríamos de ouvir sua opinião e ideias sobre o que devemos considerar para as próximas atualizações ou atualizações futuras.

en: Your information
pt: Sua informação

en: Your information title
pt: Título de suas informações

en: Your listing Disapproved
pt: Sua listagem não foi aprovada

en: Your listing approved
pt: Sua listagem foi aprovada

en: Your listing expired
pt: Sua listagem expirou

en: Your message empty!
pt: Sua mensagem vazia!

en: Your message is empty!
pt: Sua mensagem é vazia!

en: Your new listing on %website_url
pt: Sua nova listagem em% website_url

en: Your purchase was activated
pt: Sua compra foi ativada

en: Your username and password on %website_url
pt: Seu nome de usuário e senha em% website_url

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt: Zimbábue

en: Zip/Post Code
pt: Código postal

en: Zip/Postal Code
pt: CEP

en: Zip/Postal Code :
pt: Cep:

en: Zip/Postal Code Label
pt: Etiqueta de código postal

en: Zip/Postal Code Placeholder
pt: Espaço reservado para cep

en: Zipcode required
pt: CEP requerido

en: [%s] Account Downgraded
pt: [%s] Conta Reduzida

en: agency Sidebar
pt: barra Lateral da Imobiliária

en: and
pt: e

en: areas selected
pt: áreas selecionadas

en: at
pt: a

en: bath
pt: banho

en: baths
pt: banhos

en: bed
pt: cama

en: beds
pt: camas

en: by
pt: de

en: cities selected
pt: cidades selecionadas

en: day
pt: dia

en: days
pt: dias

en: from
pt: a partir de

en: houzez login widget
pt: widget de login houzez

en: https://your-webhook-url.com
pt: https://seu-webhook-url.com

en: items selected
pt: itens selecionados

en: keyword
pt: palavra-chave

en: month
pt: mês

en: months
pt: meses

en: out of
pt: fora de

en: reCAPTCHA Failed:
pt: reCAPTCHA falhou:

en: reCaptcha Version
pt: versão reCaptcha

en: reviews
pt: rever

en: stars
pt: estrelas

en: status selected
pt: status selecionado

en: statuses selected
pt: status selecionados

en: success
pt: sucesso

en: types selected
pt: tipos selecionados

en: unknown
pt: desconhecido

en: week
pt: semana

en: weekly
pt: semanal

en: weeks
pt: semanas

en: year
pt: ano

en: years
pt: anos

en: you can use %invoice_no as invoice number, %listing_title as listing title , %listing_url as listing link and %listing_id as listing id
pt: você pode usar %invoice_no como número de fatura, %listing_title como título de anúncio, %listing_url como link de anúncio e %listing_id como identificação do anúncio

en: you can use %invoice_no as invoice number, %listing_title as listing title, %listing_url as listing link and %listing_id as listing id
pt: você pode usar %invoice_no como número de fatura, %listing_title como título de anúncio, %listing_url como link de anúncio e %listing_id como identificação do anúncio

en: you can use %invoice_no as invoice number, %total_price as total price and %payment_details as payment details
pt: você pode usar% invoice_no como número da fatura,% total_price como preço total e% payment_details como detalhes de pagamento

en: you can use %listing_title as listing title, %listing_url as listing link and %listing_id as listing id
pt: você pode usar %listing_title como título do anúncio, %listing_url como link do anúncio e %listing_id como id do anúncio

en: zipCode
pt: CEP
